Комплекс жертви: приклади жінок у ролі жертви — чому виникає, як виявляється, як позбутися? Жертва — це вибір людини чи ні, в чому вигода?

Дізнайтеся у статті, що таке роль жертви, як позбавитися від цієї ролі.

Комплекс жертви: приклади

В оточенні майже у кожної людини знайдеться знайомий, а може навіть не один, який постійно скаржиться на життя, проблеми і невдачі, на інших людей. Здавалося б, життя мало кого балує постійним везінням, нескінченної удачею і повною відсутністю проблем. Але деякі люди на питання «Як справи?» відповідають «Нормально», а інші починають розповідь про низку невдач.

Інший раз здається, краще б не торкався цього знайомого, стільки негативу від нього отримуєш. Цей випадок не що інше, як жертва. Жінки і чоловіки беруть на себе роль жертви. Таких людей дуже багато.

Життєвих ситуацій, в яких людина стає жертвою, дуже багато. І вони всі можуть бути дуже різними. Якщо порівняти приклади складних життєвих ситуацій, не відразу стає зрозумілим, що ж все-таки може об'єднувати таких різних людей. А об'єднує їх роль жертви.

Приклади комплексу жертви:

 • Інну бив перший чоловік. З ним вона розлучилася, вийшла заміж вдруге. Але і новий чоловік став піднімати руку на жінку. На наступний день він плаче, просить пробачення, на час затихає. Але потім знову б'є.
 • Катерина страждає із-за того, що змушена робити все для блага своєї родини, а вони її не цінують. Вона і працює, і пере всім, і прибирає, і їжу готує, а ніхто не цінує її. Чоловік, син не піклуються про неї належним чином і не дякують за все те хороше, що вона робить для них щодня.
 • Оксану замучив начальник. Постійно прискіпується, робить зауваження, догану. Оксана чим більше боїться зауважень, тим більше допускає помилок у роботі.
 • У Наталії чоловік алкоголік. Вона постійно намагається допомогти йому. Що тільки не робила, щоб витягнути його з запоїв. Він через якийсь час все одно п'є, а вона знову йому допомагає.
 • Світлану затримують на роботі. Не на 15-20 хвилин, а на кілька годин. При цьому можуть викликати у вихідний день, хоча обіцяли зовсім інше при влаштуванні.
 • Людмила постійно хворіє. Те серце, печінка, то застуда, то операція. Вона вже так багато страждала, що хвороба стала для неї нормою життя. При цьому всі рідні під час її хвороби піклуються про неї і проявляють інтерес.
 • Дорослий син Ольги постійно краде у неї гроші, працювати не хоче, тільки годує обіцянками. Мати постійно дає йому гроші і вірить, що ось-ось у сина все піде на лад.
 • Ніна змушена не працювати, хоча їй не подобається бути домогосподаркою. Вона виховує маленьких дітей, яких не було на кого залишити. Вона постійно скаржиться, що втомилася від такого життя, але ситуація у неї просто безвихідна.
 • Ларису постійно кривдять. У магазині продали неякісний товар, то подруга обіцяла і не прийшла, то на роботі не оцінили її старання і т. д.
Як зрозуміти, що ти жертва: приклади з життя

Всі ці жінки є жертвами. Через певних людей і ситуацій вони дуже сильно страждають. Ті проблеми, від яких вони страждають, вирішуються при бажанні. Але жертви не прагнуть вирішити свої проблеми, вони повністю прогинаються під ситуацію, дають право іншим керувати своїм життям і приймати рішення за них. Чому так відбувається?

Відео: Що таке комплекс жертви?

Психологія комплексу жертви

Є такі люди, які провокують своєю поведінкою і ставленням на погане поводження з ними. Розподіл ролей у суспільстві відбувається за певними правилами. Коли одна людина починає зображати з себе жертву, інший займає роль лиходія. При цьому «лиходій», насправді може таким і не бути. Часто самі жертви отруюють життя своїм близьким і оточуючим людям. От тільки вони цього не розуміють.

Важливо: Жертва — життєва позиція, поведінка людини в житті. Для жертви характерні такі риси: безпорадність, безсилля, жаль, смуток, безініціативність, страх перед невдачею.

Люди, що прийняли на себе роль жертви, часто потрапляють у неприємні ситуації, але вони ніяк не пов'язують ці події з особливостями свого характеру. На їхнє глибоке переконання, сама Всесвіт зводить події таким чином, що ці люди завжди потрапляють в неприємності, ніколи не досягають успіху.

Комплекс жертви часто починає вироблятися ще в дитинстві. Випадково кинута батьками фраза, невинне залякування, шантаж та маніпуляції можуть зіграти злий жарт з людиною в дорослому віці.

Наприклад:

 • Мама постійно твердить дитині, що не буде любити, якщо він не доїсть кашу. Вибору у дитини немає, він просто зобов'язаний доїсти цю кашу, тому що втратити материнську любов — це найстрашніше для малюка. Але потім вже в дорослому житті людина буде відчувати страх того, що його не будуть любити. Для цього він буде намагатися догоджати всім. Тому що, якщо не будеш догоджати, любити не будуть.
 • Багато діти намагаються добре вчитися, слідкувати за порядком, вести себе добре тільки для того, щоб їх любили. Деякі не розуміють, що можна любити не за щось, а просто так. Так і в дорослому житті. Гостре сприйняття ситуації дитиною переходить з ним у доросле життя.
 • Якщо у школі дитину ніколи не помічали, плюс батьки не хвалили його за успіхи і досягнення, дитина може вирішити, що він нікчемний. В дорослому житті людина змириться з тим, що він ніякий не особливий, що він не заслуговує кращого життя, кращої роботи, більш високої зарплати. Така людина завжди буде задовольнятися малим, хоча в глибині душі йому хотілося б більшого. Але страх перед невдачею не дозволяє йому заявити про свої бажання. Так і він змушений жити і страждати.
 • Дитячі страхи і комплекси підігрівають ситуації дорослого життя. Наприклад, дівчинці завжди говорили про те, що вона зустріне принца на білому коні. В результаті дівчинка чекає-чекає принца, а його все немає і немає. Вона вступає у відносини не з принцом, а зі звичайною людиною. Але він може розчарувати її своїм ідеальним відношенням, неідеальним поведінкою. Багато хто знає, що відносини треба будувати і нормально те, що у людей трапляються непорозуміння. Але замість того, щоб з'ясувати і попрацювати на відносинами, дівчина чи жінка може прийняти роль незрозумілою, неоціненої по достоїнству жертви.
Чому людина стає жертвою?

Комплекс жертви: причини жертовного поведінки

Причин того, що у людини з'являється комплекс жертви, дуже багато. Можна виділити основні з них:

 1. Низька самооцінка. Людьми з низькою самооцінкою маніпулюють всі, кому не лінь — начальник, колеги, друзі, друга половинка, свекруха, діти. Такі люди завжди працюють більше покладеного, в будь-яких проблемах винні вони, своїми інтересами, люди з низькою самооцінкою жертвують заради сім'ї. Їм простіше бути завжди скривдженої жертвою і перекладати провину на інших, ніж взяти відповідальність за своє життя і почати жити своїми інтересами.
 2. Страх виділятися на фоні інших. Часто люди не можуть відмовитися від якогось рішення тільки з тієї причини, що не хочуть бути не такими як всі. Всі побігли — і я теж побіг. Все купили — і я купив. Цим часто користуються шахраї, мета яких продати вам свої товари, витягнути ваші гроші. Наприклад, людей зібрали на презентації якогось товару. По закінченню два або три людини хочуть купити цей товар. Ви не хотіли його придбати, але купили щоб не виділитися своєю індивідуальністю, щоб не здатися не таким, як усі.
 3. Залежність від думки інших людей. В голові у багатьох людей міцно сидить таке поняття, як «Що вони про мене подумають?». Найчастіше людина жертвує своїми інтересами, тому що боїться, що його перестануть поважати, посміються над ним, засудять, погано подумають і все в такому роді. Через переживання і залежність від думки інших людей людина приймає не ті рішення, а потім звинувачує інших. Звинувачувати інших і терпіти образу людина може не вголос, а в глибині душі.
 4. Завищені вимоги до себе. Невдачі можуть переслідувати тих людей, які занадто багато вимагають від себе. Це відбувається з тими, кому в дитинстві вселяли, що треба бути завжди кращим, вчитися тільки на п'ятірки, вийти заміж тільки за ідеального людини раз і назавжди, до 30 років побудувати заміський будинок і отримати відмінну посаду. Коли людина бачить, що не досягає навіяних цілей, починається внутрішній конфлікт з самим собою, розчарування, образи.
 5. Страх невдачі. Чоловік готовий терпіти все, лише б не робити якихось кроків, аби не брати на себе відповідальність. Він буде працювати за копійчану зарплату, сидіти вдома і зовсім не заробляти, ніж щось змінити. Буде придумувати собі болячки, лише б не втратити турботу близьких. Дружина буде жити з чоловіком-тираном, так як боїться почати самостійне життя. Людина боїться зазнати невдачі, боїться зробити помилку, йому простіше терпіти і скаржитися на нелегку долю.
Як ведуть себе жертви?

Як проявляється комплекс жертви?

Комплекс жертви може проявлятися абсолютно різними способами.

Розглянемо їх:

 • Жінка може повністю присвячувати своє життя дітям, чоловікові. Часто можна почути таку фразу від неї: «Мені нічого не потрібно», «Тільки б у вас все було добре». І все в такому роді. Така жінка живе інтересами всіх своїх близьких, але не своїми.
 • Жертви безпомічні, вони думають, що не впораються з певною ситуацією. Тим не менше вони здатні «посадити собі на шию» кого-то. Своєю турботою і допомогою вони намагаються бути потрібними, заслужити повагу і любов.
 • Жертва намагається, щоб все було ідеально в будинку, зовнішності, стосунки з чоловіком і дітьми. Вона не прислухається до себе, вона втомлюється, але не звертає на це уваги.
 • Жертва відмовляє собі в усьому, намагається викликати до себе жалість.
 • Людина-жертва постійно чимось незадоволений, він не бачить виходу із ситуації.
 • У жертви винен хтось, але тільки не вона. Ця людина завжди звинувачує у трагедії інших людей і не визнає своїх помилок.
 • Жертва не вміє відстоювати свою позицію, якщо це необхідно. Людина приймає будь-яку ситуацію зі смиренням, як належне.
 • Поруч з жертвою обов'язково знаходиться лиходій, тиран, мучитель. Вона постійно на нього скаржиться, але не йде і не робить спроби зупинити муки.
 • Жертва не вміє радіти життю, відчувати щастя. Такі люди не отримують задоволення від відпочинку, їм не подобається їхня робота. Жертва вважає себе негідною щастя, любові, багатства, здоров'я.
 • Людина з комплексом жертви беззаперечно підкоряється сильним особистостям. Він несвідомо провокує інших ставитися до себе, як до жертви.
Як розпізнати жертву: приклади поведінки

Фрази, які часто можна почути від людини з комплексом жертви:

 1. «Такий у мене характер»;
 2. «На краще я не сподіваюся»;
 3. «Іншого я від тебе не чекаю»;
 4. «Мені завжди не щастить»;
 5. «Ви завжди наді мною знущаєтесь»;
 6. «Від мене нічого не залежить»;
 7. «Я не зможу цього зробити»;
 8. «Мені ніхто не допомагає, чому ви мені не допомагаєте?»
 9. «Я звикла так робити»;
 10. «Нічого не зміниться, я так звикла»

Часто жертви втрачають друзів, їх не хочуть запрошувати в гості, не хочуть спілкуватися з ними по телефону. Їх суспільство стає нестерпним, тому що вони постійно скиглять, жаліються на життя та інших людей, шукають причини своїх невдач.

Бажання жертви догодити у всьому іншим людям викликає реакцію відчуження. Ця реакція природна. У відповідь жертва чекає турботи, підтримки і жалості, але отримує не ту реакцію. У результаті жертва починає звинувачувати людину, хоча по суті він не винен, він простий відсторонюється, він має право на свій вибір.

Відео: Синдром жертви

Комплекс жертви — свідомий або несвідомий вибір?

Багато людей не розуміють, чому жертви так живуть, якщо їм не подобається їхнє життя. Здавалося б, не подобається — зміни щось. Але для людини з комплексом жертви таке життя і така поведінка є нормою.

Важливо: Комплекс жертви — природна поведінка, людина не навмисно обирає таку форму відносин. В глибині душі він хоче добитися уваги, турботи, любові. Але висловити свої бажання по-іншому не може.

Жертва знає, що може бути по-іншому, що багато люди живуть не так, але її це не стосується. Людина з комплексом жертви впевнений, що у його сценарії життя не може бути по-іншому. Жертва живе за таким сценарієм все своє життя, з дитинства, тому варіант змінити свою поведінку — це просто абстракція для неї.

Жертва спочатку не хоче добитися своєю поведінкою досягнення поставлених цілей, але вона отримує вторинну вигоду від своєї поведінки.

Вторинні вигоди від комплексу жертви:

 1. Страждання дають можливість людині відчути, що він живий. Людина настільки звикає страждати, що не може жити без цього почуття. Якщо позбавити людину цих страждань, він буде відчувати спустошеність.
 2. Коли жертва захворює, це дає їй можливість відчути себе значущим. Близькі починають бути частіше поруч, проявляти турботу, увагу, переживати, шкодувати. Це якраз те, чого потребує жертва постійно.
 3. Образи жертви на інших людей дають можливість відчути себе краще іншої людини. Ось він такий поганий, а я така гарна.
 4. Відмова від ролі жертви передбачає взяття відповідальності за своє життя. А це те, чого багато бояться. Багато не готові приймати самостійно рішення, не готові порвати болючі відносини, забезпечувати себе і т. п. Взяти на себе відповідальність за своє життя, — це означає перейти від страждань до справи. Але ж простіше просто страждати, ніж робити якісь конкретні кроки.
Вигоди від ролі жертви

Як позбутися комплексу жертви?

Багатьох цікавить питання — чи можна позбутися від комплексу жертви. Можна. Але для цього необхідно старанно, довго і регулярно над собою працювати.

Людям з комплексом жертви не просто показана допомога психолога, вона їм необхідна. Чоловік, який звернувся за допомогою до психолога, вже робить перший крок на шляху до того, щоб перестати бути жертвою.

Працювати над собою, знищувати в собі комплекс жертви безглуздо до тих пір, поки людина не зізнається сам собі в своєму комплексі. Багато хто заперечує той факт, що беруть на себе роль жертви.

Важливо: найголовніше правило, яке допоможе позбутися комплексу жертви — перестати себе жаліти. Потім необхідно зрозуміти дві речі — повірити в свою значимість і відстоювати її.

Щоб вийти з ролі жертви щодня практикуйте наступні дії:

 1. Перестаньте жити з дозволу інших. Якщо ви хочете повернути річ в магазин, скажіть: «Я хочу повернути річ». Замість питання про те, чи можна повернути це плаття. Не питайте винуватим тоном дозволу сходити на зустріч з подругами. Повідомте про свій намір прямо, без питання і виправдань. Безумовно, ця рада не має на увазі вторгнення в чужі кордони, заподіяння шкоди іншим людям. Типова поведінка жертви — запитувати дозвіл на те, що вона може собі дозволити.
 2. Якщо не хочете допомагати, не робіть цього. Не варто позичати гроші з ввічливості, сидіти з дітьми подруги, поки вона влаштовує особисте життя, не варто бути постійно жилеткою для втіхи. Якщо ви не хочете цього, скажіть про це прямо. Але не насилуйте себе.
 3. Будьте впевнені під час розмови. Не бійтеся говорити ні, не відводьте очі в бік, якщо питання незручний, не сутультеся, позбавтеся від нервових жестів. Під час розмови стійте рівно, говоріть чітко, не гримасничайте. Це продемонструє вашу впевненість.
 4. Не бійтеся сказати зайве. Багато жертви дуже бояться, що будь-яке сказане ними слово буде використано проти них. Позбавтеся від цього страху. Не мучте себе побоюваннями, що співрозмовник подумає про вас не те. В той же час не йдіть в крайнощі. Дотримуйтесь баланс у спілкуванні, розкривається при спілкуванні, але не переходьте межу.
 5. Не бійтеся заявити про свої права. Якщо вам не сподобався товар в магазині або принесли неякісне блюдо в ресторані, не бійтеся відмовитися від такого товару. Ви маєте на це повне право. Сваритися і грубити не потрібно, але сказати прямо і чітко необхідно. Терпіти неякісне обслуговування, платити за погані послуги, мовчки відмахнутися, коли вас обдурили, доля жертви, на жаль.
 6. Дійте. Поки жертва чекає, що зміни самі прийдуть і життя покращиться, господар свого життя діє. Не чекайте, що ваше життя зміниться сама чудесним чином, кожний день робіть конкретні кроки для наближення до своєї мети.
 7. Пам'ятайте, помилки неминучі. Не дозволяйте негативному досвіду минулого посіяти у вас страх поразки. Якщо один роман закінчився розчаруванням, це не означає, що всі чоловіки погані. Якщо на одній роботі вас не оцінили, на іншого ви можете стати незамінним співробітником.
Як позбутися синдрому жертви: поради

В той момент, коли ви почнете виходити з ролі жертви, багато людей скажуть, що ви дуже змінилися в гіршу сторону. Не сприймайте це як знак того, що нічого не виходить і ви знову зазнали поразки. Насправді ви просто перестали бути зручними для цих людей, тільки і всього. Собі ж ви принесете велику користь, нарешті відчуєте, як це бути вільною людиною, позбавленим нескінченного почуття обов'язку комусь щось доводити.

Комплекс жертви призводить не тільки до психологічного дискомфорту, часто також людина піддається фізичним нездужанням. Він може почати погано харчуватися, відчувати безсоння, не відчувають сексуального потягу, не стежити за своєю зовнішністю. Тому від комплексу жертви необхідно позбавлятися. Якщо ви усвідомили, що взяли на себе роль жертви — ви вже на шляху до перемоги. Цей комплекс приносить лише негатив, користі в комплексі жертви немає. Бажаємо вам стати господарем свого життя.

Відео: Як позбутися комплексу жертви?