Що таке буллінг в школі, на роботі? Чому виникає буллінг і як його розпізнати? Чи можна боротися з буллингом і як це зробити?

У даній статті ми поговоримо, що являє собою буллінг і як з ним боротися.

Буллінг являє собою феномен, який існує з давніх часів. В сучасному світі він зустрічається все частіше. Прийнято вважати, що буллінг з боку дівчат сприймається найгірше, тому що дівчата завжди придумують витончені способи цькування, що обов'язково залишає відбиток на психіці жертви.

Що таке буллінг і чим він небезпечний?

Що таке буллінг?

Чому виникає буллінг: причини

Чому ж таке явище як буллінг не вдається викорінити? Більше того, чому воно зустрічається все частіше? Цьому передує величезна кількість причин і найперша — насильство в родині буллера, де він сам є жертвою. Таким чином, прагнення принизити людини з'являється з комплексу неповноцінності. Буллер не може контролювати насильство вдома, але зате в школі або на роботі він на висоті і сам керує ситуацією.

Є й інші причини цього явища:

 • Статеве дозрівання. Коли тіло перебудовується і гормони «вирують», то в крові знаходиться багато тестостерону та адреналіну. А це часто викликає збільшення агресії. Хтось здатний з нею справлятися, а у когось не виходить.
 • Схильність до садизму. Це також може бути обумовлено насильством, хоча у деяких дітей це проявляється дуже рано і не завжди зрозуміло, з якої причини.
 • Бажання опинитися в центрі уваги. Тоді людина просто не знає, як ще домогтися від оточуючих уваги і робить це такими витонченими способами.

Хто є жертвою буллінга і чому?

Жертва буллінга

Часто можна почути питання — чому саме моя дитина піддається знущанням і цькування? На це питання відповісти дуже складно. Швидше за все, відповідь відбувається з причин самого явища. За статистикою, під увагу буллеров потрапляють такі типи дітей:

 • Учні, які не встигають за шкільною програмою, погано вчаться або часто хворіють
 • Обдаровані діти, адже вони відрізняються від інших і завжди виділяються
 • Діти з обмеженими можливостями здоров'я. Над хворими дітьми та інвалідами часто знущаються
 • Діти вчителів. Знову ж таки, раз батько є вчителем, особливо, якщо в тій же школі, то дитину цькують, адже він виділяється
 • Діти з бідних сімей. Так, дитину можуть труїти за те, що він погано одягається, у нього немає грошей і так далі
 • Представники соціальних меншин або інших національностей
 • Люди з нестандартним мисленням, тому що їх думка і погляди завжди відрізняються
 • Улюбленці вчителів, адже підлабузників не любить ніхто

Як правило, в основу цькування входить три складові — переслідувач, жертва і спостерігачі. Рідко, коли з'являється ще й захисник. Психологи визначили, що заздрість, неприязнь, відчуття несправедливості і бажання самоствердження призводять до виникнення буллінга. Якщо кривдник вибачається, то це тільки мала частина, яка не дозволить компенсувати пережите. І то, це тільки в тому випадку, якщо дорослі розпізнали буллінг і вжили заходів.

Яким буває буллінг: види

Яким буває буллінг?

Типи буллінга діляться в залежності від впливу. Це може бути фізичне насильство з заподіянням тілесних ушкоджень, а також психологічний тиск. Такий поділ багато в чому умовний, тому що заподіяння фізичних травм призводить до поліпшення психічного стану. Причому навіть не має значення, дитина або дорослий піддається цькуванню.

Шкільний буллінг

Він передбачає агресію одного або декількох дітей після інших. Бувають випадки, коли цілий клас труїть одного. Спочатку це відбувається рідко, але потім переростає в регулярне явище. Є два види прояву насильства в школі:

 • Фізична. Дитину штовхають, щипають, можуть ударити або взагалі побити
 • Психологічне. Тоді діти погрожують, ображають, залякують, навішують ярлики, оголошують бойкот, вимагають або відбирають речі і гроші

Існує і ще один тип психологічного буллінга, виявленого нещодавно — супер-буллінг. Тоді в інтернеті дитині скрізь, де тільки можна, починають відправляти образи, погрози, залякування і так далі. Від традиційного такий спосіб відрізняється тим, що він анонімний, а це робить стан особистості ще гірше.

Буллінг на роботі

Буллінг на роботі
 • Підвищуйте свій професіоналізм і стати незамінним. Тоді ніхто не скаже, що ви некомпетентні
 • Не варто уподібнюватися своєму кривднику, тому що так ви тільки спровокуєте його на нові приниження. Нехай він кричить, ображає, поки не набридне, а ви залишайтеся спокійними
 • Знайдіть собі однодумців, які раніше також страждали від буллінга
 • Якщо нічого не допомагає, можна звернутися до керівництва. Але тільки в такому разі ваша поведінка може бути не схвалено колективом, адже ніхто не любить ябед
 • Якщо цькування все одно не припиняється, то варто попросити про переведення в інший підрозділ

Буллінг в сім'ї

Таке явище теж зустрічаються часто і причини тут криються в спадковості, а також різних чинників — економічних, соціальних або медичних. Так, виділяється три види цькування в сім'ї:

 • Фізична. Систематично завдається шкода здоров'ю — побої, тілесні травми. Піддаються як дорослі, так і діти
 • Сексуальний. Дитина без згоди втягується в сексуальні дії дорослих або дорослого
 • Психологічна. Гідність члена сім'ї принижується, в його бік летять образи. У такої дитини починають формуватися психопатичні риси

Як боротися з буллингом?

Як боротися з буллингом?

Це питання серйозно турбує кожного психолога, директорів шкіл і так далі. Справа в тому, що коли спочатку все на це закривали очі і ситуація набрала обертів, то викорінити буллінг вкрай складно. Єдиний спосіб — це займатися профілактикою і припиняти насильство в самому початку. Тоді наслідки виявляться зовсім мінімальними.

Нерідко буллерами є діти з неблагополучних сімей, а тому виправлення їх поведінки і робота з дорослими — це самий головний спосіб боротьби з буллингом.

Як розпізнати буллінг: ознаки

Перш ніж протистояти буллингу, треба навчитися його виявляти. В кожному окремому випадку батьки повинні помітити, що з дитиною не все гаразд, вчитель має спостерігати за атмосферою в класі, а керівник за колективом. Тільки уважне відношення дозволяє на ранньому етапі виявити буллінг і мінімізувати його наслідки. Якщо говорити про дитячу цькуванню, то потрібно звертати увагу на наступні моменти:

 • Дитина тримається осторонь від усіх, ні з ким не спілкується і чимось засмучений
 • Учень починає часто хворіти. Як правило, це обумовлено психосоматичними проявами. Тобто, розлад і пригніченість провокують застуду
 • Учень завжди один на задній парті і до нього не хочуть підсаджуватися інші
 • На перерві група хлопців явно щось задумала і видно, що не добре
 • У їдальні можна помітити, як один учень купує їжу іншому. Особливо це явно, коли діти з початкової школи або середніх класів купують їжу старшокласникам
 • Батьки помічають, що дитина стала частіше просити гроші, але вчитель говорить, що нічого не потрібно
 • Дитина постійно пригнічений і ходить в школу з неохотою

Як допомогти дитині, якщо він став жертвою буллінга?

Як допомогти дитині?

Існує кілька способів боротьби з буллингом і дитині варто про них розповісти, щоб він зміг побороти цю цькування.

Спосіб 1. Зберіть його гідності

Коли дитину цькують, то його самооцінка опускається нижче нікуди. Так що спробуйте разом з ним прописати на папері його хороші якості, які допоможуть виділитися. Так, коли дитина зустрінеться з кривдниками, то він згадає про свої якості і, можливо, щось використовує.

Ну, звичайно, не все так примітивно. Наприклад, якщо дитину образили, а він подумав, що він розумний, то так це не спрацює. Тут вся справа в тому, що знаючи про свої достоїнства, дитина вже не стане вважати себе марним. А це дуже сильно впливає на поведінку під час конфліктів.

Спосіб 2. Непроникна стіна

Попросіть дітей уявити, що навколо нього непереборна стіна, а що там за нею взагалі неважливо. Ну не чути нічого! Так що нехай там хтось кричить, принижує і лає — ви за стіною. Можна навіть засунути навушники у вуха і зробити вигляд, що ви слухаєте музику.

Багато вважають, що це змусить кривдника висмикнути навушники. Але як би не так. Якщо зробити це з почуттям гідності, то суперник просто розгубиться. Хоча, порада не підходить для кожного. Тут потрібна хороша витримка.

Спосіб 3. Проблеми кривдника

Що робити, якщо дитину цькують у школі?

Запропонуйте дитині уявити, що всі слова кривдника, спрямовані на особисті проблеми його самого. Зазвичай, коли людина адекватна, то і подібної поведінки у нього не виникає. Тоді дитина почне дивитися на ситуацію з іншого боку і перестане нервувати.

Тут працює все як у собак. Коли людина нервує, то він потіє і собака це відчуває і відчуває перевагу. Відповідно вона нападає. Також і з людьми. Коли дитина вже не нервує, то суперник це відчуває і не нападає. Або робить це, але вже не так впевнено, як раніше.

Спосіб 4. Товстошкірий слон

Тут спрацьовує самонавіювання. Можна повторювати в голові — «Я слон, у мене товста шкіра, неважливо що там інші балакають, вона все одно відскакує». Не треба думати постійно про образи, тому що чим більше переживань, тим цікавіше буллеру.

Спосіб 5. Навчіть дитину відповідати на випади

Приміром, кривдниця каже — «Ти страшна», а дочка їй у відповідь — «А ти така мила». Приблизно також можна відповісти на багато заяви.

Сенс полягає в тому, щоб проявити товстошкірість і парирувати кривдникові, щоб він не зміг проникнути глибоко. Якщо ви це дозволите, то почнете вірити сказаному і станете гравцем в буллінг.

Спосіб 6. Головне — не перемога

Глузування в школі

Грайте з дітьми частіше в різні командні ігри. Вони повинні засвоїти, що не головне — бути переможцем. Іноді можна і програти.

Спосіб 7. Дайте реалізуватися

Дитина повинна себе реалізовувати, а також тренувати свої сильні сторони. Наприклад, можна віддати його в гурток, який йому подобається, де він зможе підвищити самооцінку.

Буллінг — про які речі не можна говорити?

Часто, коли дітей починають цькувати у школі, винні самі вчителі. Вони можуть навіть несвідомо спровокувати дітей на цькування. Приміром, коли заходить розмова про охайності, то вчитель нагадує всім, що треба виглядати акуратно, а от який-небудь Петров прийшов неохайним. Подумайте, яка буде реакція в класу? Звісно, вони стануть сміятися. Адже дорослі це собі дозволяють, а діти їх копіюють.

Батьки теж повинні бути обережні з висловлюваннями. Тобто, не варто говорити дитині, що він сам винен чи якось не так виглядає. Так батьки стають на бік кривдників і дитина відчуває себе самотнім. Також не варто щось висловлювати при його друзів.

Не варто відразу ж йти до вчителя, бо саме він і міг спровокувати все, що відбувається. Що він буде робити після розмови з батьками? Просто попросить інших не чіпати учня. А це зробить ситуацію тільки гірше. В такому випадку краще поговорити з батьками дитини, який труїть.

Буває і таке, що самі вчителі з якоїсь причини можуть невзлюбить дитини. Приміром, у неї проблеми з відносинами, і вона причепилася до вашому синові і ні за що його труїть. Так, можна поговорити з учителем, але якщо протягом місяця нічого не зміниться, то краще перевестися в іншу школу.

Профілактика буллінга — як не допустити цькування в колективі?

Профілактика булинга

У навчальних закладах профілактика буллінга повинна проводитися зусиллями педагогів і батьків. В цей залучаються всі педагоги, адміністрація та батьки. Тільки в такому разі результат може бути успішним. Профілактичні заходи буллінга полягають у наступному:

 • У школі створюються особливі умови, які просто не дозволяють виявлятися такого явища
 • Якщо буллінг все ж має місце, то приймаються термінові заходи — поділяються жертва і кривдник, щоб зменшити взаємодія обох
 • Проводиться виховна робота з дітьми, щоб їх особистості дух зміцнювалися, і вони вміли протистояти агресії
 • Визначаються існуючі форми буллінга всередині навчального закладу
 • Обговорюються проблеми серед вчителів і в класі
 • При прояві буллінга обов'язково проводиться бесіда з буллером та його батьками
 • Деструктивна поведінка підлягає коригуванню, а також проводиться робота з батьками

Які наслідки буллінга — у чому небезпека?

Наслідки буллінга

Буллінг завжди залишає слід на психіці. Причому він є не тільки у жертви. Так, вона є постраждалою стороною і наслідки можуть відрізнятися в залежності від тривалості цькування. В основному зустрічаються такі порушення, як: занижена самооцінка, що закріпився статус «жертви», а також різного роду неврози, фобії і розлади. До речі, серед таких жертв дуже багато самогубців.

Не варто думати, що буллеров не чекають наслідки. Коли вони дорослішають, то часто оглядаються назад і не можуть позбавитися від вини і сорому. Це супроводжує їх усе життя, але нічого не поробиш. Такий відбиток не дозволяє повноцінно жити і насолоджуватися життям, тому що в думках людина все одно намагається щось виправити. Однак, серед буллеров чимало тих, хто стає кримінальної особистістю і продовжує займатися цькуванням, але вже більш небезпечними способами. Відповідальність за буллінг є завжди, і дії буллеров можуть бути кримінально караним. Це обов'язково потрібно пам'ятати.

Існує і така категорія, як спостерігачі. Вони дивляться на знущання, але нічого не роблять. Така політика обходиться дорого жертвам, але в душі у спостерігача також все перевертається. Адже його совість притупляється, а внутрішній голос зберігає байдужість і в ньому немає співчуття та жалю, тому що через захисної реакції дані почуття атрофуються.

Відео: Буллінг. Як зупинити цькування?