Ревнощі дитини старшого до молодшого: причини появи — що робити батькам? Як боротися з дитячою ревнощами до другого дитині в сім'ї, до новонародженого: поради фахівця

У даній статті ми поговоримо про причинно-підслідних аспекти дитячої ревнощів у родині, яка часто виникає у первістка з появою нового члена сім'ї.

Без перебільшення можемо сказати, що з ревнощами старшої дитини в сім'ї стикаються всі батьки в тій чи іншій мірі! І це цілком нормально, коли починає ділитися увага, турбота і, головне, любов батьків. Інше питання, що виражається вона у всіх діток по-різному, та й батьки можуть вчасно припинити сигнальні дзвіночки.

А в деяких ситуаціях буває і явна агресія до новонародженого чоловічкові. Тому в цьому матеріалі ми розглянемо причини, які могли упустити батьки, і дії дорослих, щоб мінімізувати ревнощі старшого малюка.

Чому з'являється ревнощі у старшої дитини?

Щоб вирішити будь-який конфлікт або ситуацію, спочатку варто зрозуміти, в чому причина. А також прослідкувати і визначити ті фактори, які її викликають. І, можливо, ми вас розчаруємо, але дитяча ревнощі не виникає на порожньому місці. Це саме промах батьків. Так, темперамент і характер малюка також внесе свою частину лепти. Але ревнощі старшої дитини ніколи не буває безпідставною!

Важливо: Виправити запущену ситуацію куди складніше, ніж зрубати її на корені.

Улавливайте будь дзвіночки ще на початкових етапах
 • Дитячий егоцентризм. Дуже часто старші діти звикають до постійного увазі своїх батьків, тому зовсім не хочуть ділити її з кимось ще. Для дитини це виглядає як зрада, від цього і з'являється негативне ставлення.
  • Але не варто думати, що ваш малюк не такий, як належить. Для його віку цілком нормально міркувати, відштовхуючись від своїх інтересів. Тут вже відповідальність знаходиться на плечах батьків у належному поясненні.
 • До речі, про вік – занадто мала чи велика різниця часто викликає ревнощі між дітьми. Погодки або однолітки вкрай рідко стикаються з цим почуттям, оскільки з народження звикають до поділу!
  • Але якщо у вас різниця вийшла 2-3 роки, то природно, що дитина почне ревнувати. Адже за ним, по суті, ще належить догляд за малюком. А ось діти більше 5-7 років, навпаки, занадто виразно починають розуміти всю проблему. Точніше, більше страху і невпевненості з'являється у них в голові, а батьки ще браком уваги можуть розширити.
 • Раптове дорослішання. Відразу після появи другого малюка батьки різко знаходять для старшої дитини купу нових обов'язків, і примушують допомагати з малюком. Дитина починає страждати від цього, і йому здається, ніби маленьким бути набагато краще. Тому починає вести себе як новонароджений.
Тактильний контакт дуже важливий!
 • Дитина став менше отримувати уваги і допомоги. Особливо це відбувається в перший час після появи малюка, коли у мами немає можливості проводити багато часу з первістком, як раніше. Дитина починає відчувати себе обділеним і непотрібним.
 • Також впливає і зміна режиму. Так, ось цей відрізок часу, коли дитина не спить, у нього коліки або ріжуться зубки — діти також переживають! Мама вся в малюка, виснажена і втомлена, а на первістка не вистачає часу. І тепер ніхто не читає казку або не ліпить забавних звіряток, так і після саду довго не гуляє на майданчику.
 • Відрив від мами. Діти можуть відчувати страх втратити любов мами, особливо якщо дитина безперервно знаходився біля мами, не ходив в садок або школу. В основному таке відбувається з дітьми до 3-х років.
 • Одностатеві діти або якщо старша дитина — хлопчик. Вважається, що сильна ревнощі виникає між дітьми однієї статі: дівчинка може ревно ставитися до появи сестрички, вважаючи, що вона зайняла її місце. А ось до брата рідше виявляється подібне ставлення.
  • Хлопчики ж за своєю природою більше прив'язані до мами, тому болісно переносять поділ її любові, будь-то братик або сестричка. Також психологи стверджують, що простіше залучити до догляду за новонародженим дівчинку, ніж хлопчика, завдяки вродженому материнського інстинкту.

Важливо: Але це лише статистичний показник, як і поява на світ за статевою ознакою. Адже дівчатка часом також перенашиваются, як і хлопчики – раніше народжуються. Так і з ревнощами – вплив індивідуального характеру або специфічне ставлення батьків можуть спровокувати велику ревність і у старшої дівчинки. Або, навпаки, пом'якшити її у хлопчика при правильному підході.

Вони рівні!

Типи дитячої ревнощів

Далеко не завжди батькам вдається розпізнати, ревнує первісток чи ні. Тому важливо спостерігати за всіма змінами в поведінці першого малюка, щоб не упустити розвитку ревного ставлення з його боку. А для цього варто вивчити основні типи ревнощів.

 • Пасивна ревнощі практично не помітна для батьків. Оскільки дитина особливо її не проявляє і навіть в якійсь мірі радий появи братика або сестрички. Він з цікавістю допомагає мамі і часто розповідає друзям, родичам про новонародженого. Але є і «підводний камінь» — дитина може стати більш спокійним, пасивним або навіть засмученим. Ось про ці сигнали варто затурбуватися.
  • Справа в тому, що цей вид ревнощів не настільки небезпечний для молодшого крихти, скільки для старшої дитини. Саме ця скритність проблеми може створювати депресію, яка з часом зовсім переросте в психологічну травму і навіть приховану ненависть до рідної половинці. Також в якості супутніх наслідків можуть виступити проблеми з шлунком на ґрунті поганого апетиту. Але може ця ревнощі перерости і в інший вид.
 • При полуявной ревнощів дитина всіляко привертає до себе увагу, при цьому навіть може нав'язувати свою допомогу мамі по догляду за дитиною. Але частіше такі дітки часто вередують, не слухаються і можуть поводитися як діти. Тобто, йде не розвиток, а вікова деградація.
  • Навіть підросла дітвора часто починає гатити в штани, смоктати палець, а в деяких випадках малюк може попросити одягти йому підгузник або сповити. Всі подібні витівки не варто залишати без уваги! Але важливо дати зрозуміти дитині, що він вже дорослий, підкреслюючи всі плюси даного положення. Саме пряником і бесідами потрібно показати, як добре бути страшим дитиною в сім'ї.
Об'єднуйте родинні зв'язки!
 • Агресивний тип, мабуть, самий небезпечний. Старший дитина всіма способами намагається нашкодити малюкові і принести йому біль. Він може висловлювати ненависть не тільки до молодшого малюкові, але і до батьків. Такі дітки часто не слухаються, розкидають іграшки, влаштовують істерики.
  • Особливо така поведінка небезпечно у дітей до 3 років. Т. к. пояснити такому маленькому дитині складно, чому не можна кусатися, штовхатися, забирати іграшки і т. д. Але і старші діти не застраховані від такого підвиду. При цьому небезпека у них ще може мати і підступний характер, коли діяння охоплюють вже більш масштабний збиток. Тим більше, робляться навмисно й усвідомлено!

Варто бути уважними! Адже один тип ревнощів може плавно перейти в інший. Наприклад, дитина абсолютно нормально поводився перший час, виявляючи в такій мірі пасивну ревнощі, а вже через рік починав вести себе досить агресивно по відношенню до молодшого малюкові.

Важливо: Також ревнощі у дітей може з'являтися не відразу, а в процесі виховання і дорослішання. Але при перших же проявах будь-якого типу ревнощів, варто її рубати на корені. Оскільки це може призвести до серйозних наслідків і травмувати психіку дитини. А у важкій формі — зробити двох рідних чоловічків ворогами, посіявши в серці ненависть.

Можливо поетапне розкриття

Профілактика дитячої ревнощів: що робити батькам?

 • Виховання двох діток – це величезна праця для батьків, тому дуже важливо створити максимально комфортні умови для кожної дитини. Ще на етапі вагітності старшого малюка варто підготувати до появи другої дитини в родині. Обов'язково треба пояснити дитині, що скоро на світ з'явиться не просто братик або сестричка, а справжній друг. Обговоріть плюси, які можуть бути після появи малюка.
  • Але не надавайте своєму первістку молодшого дитини як іграшку. Оскільки грати разом вони зможуть мінімум через рік, а для інтересу обом і зовсім через 1,5-2. І старшого малюка чекатиме розчарування, коли він побачить немовляти, що не буде відповідати обіцяним очікуванням. І тоді вам потрібно буде шукати відповіді на питання, коли ж можна буде пограти, не побоюючись закинути голову.
 • Найчастіше ревнують малюки дошкільного віку. Т. к. вже дорослі діти, які ходять до школи, мають безліч друзів і інші захоплення. Тому легше переносять поява на світ молодшого брата або сестри.
  • Тому максимально забезпечте малюкові можливість ходити в дитячий садок або секцію, де він зможе проводити час, заведе нових друзів і у нього залишиться менше часу для ревнощів. Зробити це необхідно за кілька місяців до появи малюка, щоб дитина не думав, ніби всі зміни пов'язані саме з народженням другої дитини.
 • Також відлучення від грудей, соски або коляски, а може переїзд в іншу кімнату або ліжко, адаптація в дитячому садку та інше – повинно проводитись заздалегідь. Щоб не викликати у малюка відчуття, що його відгороджують від мами з-за появи другої дитини.
 • Постарайтеся максимально не змінювати життя первістка після народження малюка. Заздалегідь продумайте графік, який дозволить вам приділяти увагу двом діткам одночасно і окремо. Заручіться підтримкою близьких людей або знайдіть няню при необхідності, щоб встигати приділяти час своєму первістку наодинці без присутності другого малюка.
Готуйтеся заздалегідь

Як уникнути ревнощів після появи новонародженого, молодшого дитини в будинку?

 • Перший аспект, який часто упускають мами – це перші обійми. Після приходу додому першим ділом потрібно обійняти дитину і сказати, як ви за ним скучили. Ось ці перші хвилини присвятіть старшій дитині!
 • Після повернення, на другому місці, познайомте дитину з новим членом сім'ї. І невеличка підказка – подарунки гості мають подарувати спочатку старшому малюкові, щоб не створити відчуття, що його обділили. Або ж вручіть його самі в якості презенту від новонародженого.
  • Таким чином, це зблизить дітей, а старший дитина не буде сприймати другого малюка як загрозу або «заміну» на його місце. В цей день постарайтеся максимально більше часу провести з ним. Т. к. за кілька днів дитина скучив, тому може образитися, що мама не звертає на нього увагу.
 • Якщо до вас у гості прийшли родичі, ні в якому разі не дозволяйте все звертати увагу тільки на новонародженої дитини. Він навряд чи оцінить увагу незнайомих людей, а от старший може негативно відреагувати на подібну поведінку бабусь і дідусів. Також не варто нахвалювати другої дитини в присутності первістка.
 • Долучите малюка до допомоги по догляду за новонародженим. Наприклад, він може подавати памперси або покачати коляску, але не примушуйте його насильно це робити.
 • І категорично не варто зважувати на старшого обов'язки по догляду за новонародженим! Запам'ятайте – він не зобов'язаний дивитися і няньчити дитину. Батьки народжують дітей для себе, а не для старших дітей.
 • Покажіть фото малюка, коли він був в такому ж віці. А під час прогулянок розкажіть, як він ріс, де ви проводили час і різні веселі історії.
 • Якщо малюк проявляє інтерес і хоче потримати немовля на руках, не відмовляйте йому. Якщо ви боїтеся, можна сісти поруч і підстрахувати. Так дитина зможе задовольнити свій інтерес, а ревнощі зменшиться.

Важливо: Не варто відганяти старшої дитини від новонародженого. Це дозволить підкреслити його значущість, а в подальшому первісток стане хорошим помічником.

Підключайте добровільно!

Що робити при проявах дитячої ревнощів: поради психологів і фахівців

При прояві дитячої ревнощів головне — зберігати спокій і усунути непорозуміння відразу, як тільки ви це помітили. Але навіть якщо ви не спостерігаєте будь-яких проявів ревнощів з боку старшого дитини, варто прислухатися до порад провідних психологів, які дозволять не тільки уникнути конкуренції між рідними братами/сестрами, але і зблизять їх надалі.

 • Обов'язково проводите зі старшою дитиною час, хоча б 20 хвилин на день наодинці без присутності другого малюка. Наприклад, поки він спить або попросіть когось із родичів провести час з новонародженим.
 • Більше пестіть, цілуйте і говорите про те, як ви його любите. Не забувайте грати, займатися розвитком дитини. Краще всього, якщо ви зможете розподілити обов'язки між членами родини і приділяти час старшому і молодшому дитині по черзі.
 • Якщо дитина хоче поговорити, не відмовляйте йому в цьому — уважно слухайте його. Навіть якщо мама сильно втомилася, варто запастися терпінням, оскільки будь-відштовхування з боку батьків може принести дуже глибоку психологічну травму.
 • Не варто віддавати іграшки старшої дитини без його дозволу. Краще всього, якщо малюк сам почне проявляти ініціативу.
 • Якщо дитина постійно ображає молодшого, це варто припиняти відразу. Поясніть, що кожен сидів у маминому животику – тому всі рівні, і батьки люблять кожного однаково.
 • Дотримуйтесь баланс у відносинах між малюками. Перше – це ніжність і любов повинна бути строго нарівно! Друге – це похвала. Ми самі не помічаємо, як починаємо захоплюватися якимись банальними (на думку дитини) досягненнями, забуваючи при цьому про старшого дитини.
  • Тому радійте успіхами обох. Можете навести приклад або згадувати, але не ставте їх на порівняльну чашу терезів на з'ясування, хто краще. А взагалі цього не варто робити зовсім, та ще і в їх присутності!
Старшій дитині також буває боляче або прикро
 • Якщо ви берете молодшого в своє ліжечко, тоді кличте і старшого! Він ні в якому разі не повинен відчувати хоч якесь обмеження в його бік з-за молодшого братика або сестрички.
 • Підкресліть всі переваги бути найстаршою дитиною в сім'ї. Не варто говорити, що у нього тепер є купа обов'язків, а вкажіть на привілеї бути першим. Вказуйте на те, як його любить молодший член родини, і на їх близькість. Так можна уникнути конкуренції в сім'ї.
  • І в якості підказки – старшого дитини ви знаєте і любите, наприклад, на 5 років більше!
 • При виникненні будь-якого конфлікту, не потрібно відразу захищати молодшого, тільки тому, що він ще не розуміє. Варто спочатку з'ясувати причину сварки. Потім, якщо і карати – то двох однаково.
 • Також невелика рекомендація – захищайте свого старшого дитини і від себе, і від молодшого члена сім'ї. Справа в тому, що дитина може ненавмисно вдарити чи штовхнути первістка, заподіявши йому біль. А дорослі дуже часто стають на бік малюка. І нападаючи в такій ситуації, ви підкреслюєте недовіра до свого старшому дитині, чим сильно раните його.
  • І на замітку – з дорослішанням немовля зможе це використати на свою сторону, отримуючи бажане через крик і плач. Адже захищати його завжди.
 • Не кричіть на старшу дитину, якщо він не хоче вам допомагати з малим, проводити з ним час або ділитися іграшками. Будь-яка агресія на адресу дитини може викликати неприязнь до молодшого.

Дуже важливо правильно реагувати на прояви дитячої ревнощів, неприпустимо її ігнорувати і забороняти. Поява другої дитини в сім'ї – це вже стрес для вашого первістка. І йому потрібно звикнути і пристосуватися. Важливо в цей момент підтримати його і не відштовхувати. Якщо ревнощі проявляється у досить агресивній формі, і не припиняється протягом довгого періоду, варто звернутися до фахівця і вирішити цю проблему. Неадекватна поведінка першого дитини може бути викликаний зовсім іншими факторами.

Також дуже важливо проводити час разом з усією родиною. Спільне проведення часу та інтереси допоможуть зблизити і зміцнити стосунки між дітьми.

Відео: Помилки батьків, що викликають дитячу ревнощі?