Артроз плюснефалангового суглоба: симптоми, методи лікування, діагностика, профілактика. Лікування артрозу плюснефалангового суглоба консервативними, хірургічними та народними методами

Методи лікування артрозу плюснефалангового суглоба.

Артроз плюснефалангового суглоба — досить поширений недуга, що вражає не тільки пенсіонерів, а й молодих людей. Найчастіше нею страждають люди, які займаються важкою фізичною роботою, а також спортсмени, балерини і ті, хто працюють на морозі, регулярно переохолоджують ноги. У цій статті ми розповімо, яким чином можна лікувати цю хворобу.

Артроз плюснефалангового суглоба: симптоми

Симптоми недуги відрізняються в залежності від стадії.

Симптоми:

 • На самому початку людина може відчувати періодичні болі в області кісточки на нозі, а також у зоні зрощення стопи з великим пальцем. При пересуванні або піднятті на шкарпетки біль може посилюватися.
 • На другій стадії біль стає практично постійною і місце в області великого пальця і суглоба стає набагато більше. Кісточка стає опуклою, опухлою. Може спостерігатися почервоніння або своєрідний наріст.
 • На третій стадії людина не може нормально пересуватися, тому що біль присутній як у спокійному стані, так і під час ходьби. При цьому людина кульгає і перекладає всю навантаження на зовнішню частину стопи.

Боротися із захворюванням досить складно. Якщо 1-2 ступінь хвороби лікується консервативними методами, із застосуванням нестероїдних протизапальних препаратів, а також хондропротекторів, то 3 ступінь лікується виключно хірургічним шляхом.

Знімок артрозу

Консервативне лікування артрозу плюснефалангового суглоба

Щодо вибору методики лікування, тут все визначає лікар, після проведення рентгенівського дослідження, можливо МРТ або УЗД. Найчастіше разом з оглядом суглоба призначається рентген. Після постановки точного діагнозу, лікар вибирає методику лікування.

Огляд препаратів і методик лікування:

 • При першій, другій ступені часто призначають Диклофенак або Ортофен. Це можуть бути таблетки або уколи, які вводяться внутрішньом'язово. Зазвичай їх роблять 1-2 рази в день. Ці уколи дозволяють протягом трьох днів позбутися від болю. Також призначають хондропротектори, спрямовані на відновлення кістки.
 • Часто вводять ліки безпосередньо в ушкоджений суглоб, тобто здійснюють внутрішньосуглобові ін'єкції. Вони допомагають швидко зняти больовий синдром. Часто для цього використовують хондропротектори, нестероїдні протизапальні препарати, гіалуронову кислоту, а також можливе використання кортикостероїдів, для зняття запалення і больового синдрому.
 • До консервативним методиками також відносять використання такого препарату як Найз або Німесил. Вони також відносяться до нестероїдних протизапальних засобів, досить простим в використанні. Порошок просто розчиняється в теплій воді і приймається всередину. Звичайно, таке лікування не усуває причину хвороби, але прибирає прояв захворювання, знижуючи симптоми. Тобто допомагає позбутися від болю.
 • Відповідно, якщо ви хочете повернути стопі рухливість, необхідно більш глибоко зайнятися лікуванням. Для цього найчастіше вибирають правильну взуття. Нерідко лікарі рекомендують звертатися в спеціальні ортопедичні центри, де виготовляють взуття, призначену для реабілітації та лікування. Це спеціальна взуття, яка допомагає знизити тиск на хворе місце, а також правильно підібрана устілка, що відрізняється анатомічною будовою.
 • Справа в тому, що дуже часто артрозу сприяє носка жінками неправильного взуття, ходіння на підборах, а також постійне стискання пальців до взуття з гострим носком. Відповідно корисним є застосування ортопедичного взуття, яка дозволяє правильно розташовувати пальці всередині черевик. Завдяки цьому знижується тиск на хворий суглоб, пальці не стискаються. Досить часто ортопед поміщає між великим і вказівним пальцем спеціальну прокладку, для того щоб розвести їх і зменшити тиск на хворий суглоб.
Артроз на фото

Лікування артрозу плюснефалангового суглоба хірургічними методами

Щодо лікування артрозу 3 ступеня, лікарі призначають хірургічне втручання. При чому воно може проводитися різними методиками і з різним підходом.

Варіанти хірургічного втручання:

 1. Існує маса хірургічних операцій. Однією з найбільш затребуваних є ендопротезування суглоба. Тобто, проводиться заміна пошкодженого суглоба на протез. Багато фахівців відзначають, що операція дає відмінні результати. Повністю повертається рухливість стопи, допомагає позбавити людину від кульгавості. Відновлювальний період близько 3 місяців. Найцікавіше, що дуже часто ці штучні протези досить швидко зношуються. Тому часто потрібно їх заміна або ж своєрідне обслуговування.
 2. Крім протезування, для лікування артрозу плюснефалангового суглоба, часто використовують метод часткової резекції кістки. Існує кілька варіантів. В ході операції вирізають уражене місце і витягують палець вперед, змінюючи положення його зростання. Після цього проводиться лікувальна гімнастика й носка спеціального взуття. Завдяки цьому кістка не впирається у взуття і вдається позбутися від хворобливих відчуттів, повністю повернутися до нормального життя, позбавитися від кульгавості.
 3. Нерідко використовують хірургічне втручання, в ході якого січуть уражений суглоб, хрящ і фалангу пальця. Після цього кость зрощується з пальцем. Звичайно, в цій області стопа не згинається. Але це допомагає позбутися від кульгавості і постійних болів. Часто проводиться у літніх пацієнтів, яким з якихось причин не можна встановити ендопротез.
Лікування хвороби

Артроз плюснефалангового суглоба: лікування народними методами

Артроз плюснефалангового суглоба також лікується народними методами. Варто розуміти, що такого роду лікування є допоміжним, а не основним. Це своєрідне доповнення до консервативних методик. Зазвичай використовують різноманітні ванни, мазі, а також компреси, для того щоб усунути хворобливі відчуття. Нижче представлено кілька поширених рецептів.

Рецепти:

 1. Часто використовують ванночки або примочки з застосуванням даної суміші. Для цього необхідно змішати 10 мл камфорного масла, 20 г звичайної кухонної солі, 40 мл нашатирного спирту. У все це додати літр води. Суміш можна прогріти і просто занурити ноги. Процедуру рекомендується робити два рази в день. Щоб заощадити розчин, можна робити примочки. З цією метою марлю, занурюють в приготований розчин і просто накладають на хворе місце. Найкраще такий компрес утеплювати, щоб домогтися найвищою ефективністю. Крім цього, використовують і інші методики, які здатні ефективно впоратися з болем в області стоп.
 2. Позбутися від артрозу можна за допомогою спеціальної мазі. Для приготування необхідно змішати в рівних кількостях бджолиний нектар, порошок сухої гірчиці, сіль, звичайну харчову соду. Все це змішується до отримання в'язкої консистенції і накладається на хворі місця, зверху покривається марлею. Утеплюється целофановим пакетом і теплими шкарпетками. Рекомендується робити до 3 разів на день.
 3. Ще одним з варіантів лікування артрозу стопи є використання рослин. Для цього необхідно зібрати близько 2 кг березового листя, залити окропом і варити протягом 5 хвилин. Далі, листя перекручуються на м'ясорубці або в блендері до отримання пюре. Таку кашку необхідно накладати на хворі місця.
Деформація стопи

Профілактика артрозу плюснефалангового суглоба

Крім лікування також треба займатися профілактикою, повністю змінити життєвий устрій. У більшості випадків артроз плюснефалангового суглоба спровокований надмірною вагою, відповідно доведеться схуднути.

Поради:

 • Скоротіть споживання жирного, смаженого, а також висококалорійної, солодкої їжі. Потрібно збільшити в раціоні кількість фруктів і овочів. Обов'язково після прийому їжі гуляйте протягом однієї години. Крім того, необхідно виконувати лікувальну гімнастику.
 • Для цього стаєте на шкарпетки, можна обертати стопами по колу, за годинниковою стрілкою або проти неї. Можна також користуватися спеціальними масажними килимками. За якими рекомендується ходити кілька разів в день.
 • Фахівці відзначають, що дуже корисно для профілактики артрозу ходити по траві, гальці, піску, і взагалі босоніж. Це масажує стопу і перешкоджає відкладенню солей. Основною особливістю лікування при артрозі є зниження споживання солі.
 • Тому що дуже часто саме сечова кислота, яка накопичується в суглобах, стає причиною артрозу, і дає поштовх для руйнування суглоба. Відповідно необхідно скоротити споживання солі до мінімуму. Не забувайте вживати близько півтора літра в день чистої води. Це без урахування супів, чаю та кави. Потрібна чиста вода або свіжовичавлений сік.
Поразка ніг

Способів лікування цієї недуги величезна кількість. Вибір залежить від стадії, а також особливостей захворювання. Якщо це 1-2 ступінь, то ви зможете при дотриманні всіх рекомендацій лікаря повернутися до нормального життя і усунути кульгавість.

ВІДЕО: Артроз плюснефалангового суглоба