Чи варто прощати зраду чоловіка і як жити далі?

На жаль, біль, яку відчуває жінка, коли дізнається, що її найближча людина зрадив її, змінивши з іншого, знайома багатьом жінкам. Холод, заціпеніння, образа, біль, шаленство, гнів – це ще не весь спектр почуттів, випробовуваних, коли дізнаються про зраду. Як правило, жіноча інтуїція і без серйозних доказів підказує, коли чоловік невірний. Хоча іноді це бувають невиправдані страхи, передані «у спадок» дівчині від її жіночого оточення: мами, бабусі, подруг, що мають гіркий досвід. Варто розглянути саме ситуацію, коли подружня зрада стала вже підтвердженим фактом.

Чому чоловік зраджує?

Вперше зіткнувшись із зрадою, в голові пульсує думка – за що. Емоції, що вирують в такий момент, не допоможуть з рішенням, по суті, ключового питання у ситуації. Так, зараз вам дуже погано і боляче. Здається, що це почуття «роздирає на частини» все ваше істота. Але зауважте – це ваше почуття, а не ви самі. Ви самі цілі і неушкоджені. Через деякий час ви почнете відчувати себе повніше, тоді вам легше буде продовжувати читання і сприймати написане.

Питання «чому» приходить вже пізніше, коли буря пристрастей вщухає і потихеньку включається голова, яка починає розмірковувати. Частіше «чому» включається, коли чоловік зраджує не в перший раз або взагалі зради в родині постійні. Жінці хочеться дізнатися причини, щоб знайти правильний вихід з ситуації, коли чоловік зрадив дружині. Отже, варто розглянути докладніше основні можливі причини зради.

  • Виховання. Культура сучасного суспільства дозволяє вільне поводження в родині, зокрема, по відношенню до дружини. Якщо ви звернете увагу на інформацію ЗМІ, журналів, світської балаканини, то помітите, що часто добропорядні відносини в родині висміюються, вірність і чисті відносини стають предметом насмішок. У сім'ях, де цінують вірність і дотримуються інформаційну чистоту, виховуються чоловіки з відповідним ставленням до жінки. На жаль, сьогодні це нечасте явище. Чоловіків, вихованих в дусі свободи від різних обмежень, в тому числі і від сексуальних, досить багато.
  • Незадоволеність чоловіки сексуальним життям в сім'ї. Ця причина може бути зумовлена об'єктивно тим, що жінка відмовляється від інтимних відносин або не цікавиться ними в тій мірі, як її чоловік, а значить, і не різноманітить їх. Або ж причина – це наслідок розпущеного виховання чоловіка, який ставить сексуальні ігри вище духовних відносин в сім'ї.
  • Незадоволеність чоловіка духовними відносинами з дружиною. Незважаючи на материалистичность сучасного мислення – це часта причина чоловічих зрад. Будь-яка людина, будь то чоловік або жінка, потребує прийняття чоловіком свого внутрішнього світу, тільки йому притаманних рис, у поділі поглядів, цінностей близькою людиною. Інше питання, що ми часто на початку відносин не показуємо себе справжніми, а потім, коли в процесі відносин відкриваємося один одному, «не дізнаємося» образ чоловіка, створений спочатку. І тоді виявляється, що йому (їй) не потрібні і не важливі ваші ідеали та цінності, партнер зовсім не поділяє ваші погляди, які ви обговорювали спочатку. Виникає неприйняття один одного, в результаті цього чоловік починає шукати нове місце, де його приймуть такого, який він є.
  • Рутина. Вона проявляється у чоловічому та жіночому варіантах. Жіноча рутина: вона віддає всю себе чоловікові, дітям, вдома, відповідно не встигає стежити за собою (зовнішнім виглядом, розвитком і так далі); або, «діставши», нарешті, чоловіка в чоловіки, заспокоюється і теж перестає приділяти увагу своїй зовнішності і духовного життя. Те ж саме можна сказати і про чоловічу рутину, але тільки з тією відмінністю, що з-за впливу гіпервідповідальності він йде з головою в роботу або вирішивши, що його дружина нікуди вже не дінеться, віддає перевагу «продавлювати» диван часто в компанії з пивком.
  • Самоствердження чоловіка. Зрада з боку чоловіка можлива в тому випадку, коли він відчуває свою неповноцінність у родині. Можливо, жінка і справді принижує свого чоловіка, і неважливо це проявляється у словах чи діях, або навіть подумки, адже він все одно відчує зневажливе ставлення до себе. Хоча буває, що чоловік увійшов в сім'ю вже з почуттям неповноцінності, щепленим в його батьківській родині, тоді навіть звичайна прохання може сприйматися як причіпка або вимога. В такому разі він буде шукати відносин, в яких відчуває себе вище.
  • Жіночі ревнощі. Можливі випадки, коли жінка відчуває відчуття неповноцінності. Їй може здаватися, що чоловік приділяє особливу увагу іншим жінкам, а їй мало, в той час як йому необхідно спілкуватися з ними по роботі. Вона може перевіряти його телефон, підслуховувати розмови, стежити за ним, влаштовувати сцени ревнощів, контролювати свого чоловіка.

Найчастіше така поведінка спровоковано невпевненістю в собі і низькою самооцінкою. Може якийсь чоловік і зрозуміє стан дружини. Але, швидше за все, все ж вибере стратегію «уникнення», нехай навіть тимчасову, щоб зробити перепочинок від такого тиску з менш вимогливою жінкою.

Мстити або прощати?

Щоб отримати відповідь на це питання, відповідайте, насамперед, собі ще на один – яка частка моєї відповідальності у тому, що сталося. Якщо ви в стані роздумувати і аналізувати причини – відповідь буде однозначною: навіть обмірковуючи плани помсти, ви втрачаєте енергію, так необхідну вам зараз для того, щоб розібратися в ситуації і вирішити її найсприятливішим для вас чином. А тепер уявіть собі, що ви все-таки помстилися, змінивши чоловікові: чи ви відчуваєте спокій і умиротворення, представляючи це. Якщо ви дійсно хочете вирішити проблему, варто відразу відкинути всі думки про помсту. Навіть якщо ви вирішите розлучитися з чоловіком, варто зрозуміти і розібратися в тому, що сталося. Це допоможе вам надалі уникнути і не повторювати подібних помилок.

Якщо ваш чоловік розкаюється і просить вибачення у вас є шанс все виправити. Для цього треба з ним поговорити і з'ясувати причину його вчинку. Говорячи про прощення, вам обом важливо розуміти: чому це трапилося, як можна це виправити і як жити далі.

Прощати – це доля сильних. Коли ми беремо частину відповідальності на себе, ми стаємо сильнішими, тоді зраду або ще що-то варто прощати.

Як вести себе з чоловіком?

Найважливіше в сформованих обставинах – це відверта розмова з чоловіком. Звичайно, бажано говорити лише після того, як ви заспокоїлися і вирішили прояснити ситуацію повністю. Спокійно попросіть його пояснити вам все. Пам'ятайте, що ви обидва в якійсь мірі відповідальні за те, що сталося, тому не тисніть на чоловіка. Постарайтеся сприймати його розповідь з холодною головою, вислухайте все. Якщо чоловік не йде на відкритий розмова, відговорюється фразами «пробач, це більше не повториться», м'яко вкажіть йому на це, дайте зрозуміти, що вам важлива в першу чергу щирість у стосунках для їх продовження. Чоловік, для якого важливо зберегти відносини, внемлит спокійної розважливості своєї дружини.

А якщо жінка, дізнавшись про зраду, починає влаштовувати скандали, пред'являти вимоги, погрожувати звільненням і так далі, то йому, швидше за все, захочеться втекти від цього, і, цілком ймовірно, до тієї, з якою змінив. Поставте себе на його місце, тоді ви зрозумієте, що це цілком логічно, особливо якщо сцени повторюються. І вам захотілося б втекти від постійних емоційних сплесків. Тому самовладання – це ваш головний козир у справі побудови подальших відносин в сім'ї.

Якщо ви хочете побудувати міцні відносини, засновані на щирості, то обговорювати проблеми необхідно разом. Не можна «перемелювати» все в своїй бідній голові поодинці, робити це потрібно тільки тоді, коли вам необхідно заспокоїтися і привести думки в порядок.

Придивіться заново до свого чоловіка, можливо, якісь його якості ви раніше не помічали і, цілком може виявитися, що він був вихований в стилі свободи сексуальних відносин і не може або не хоче міняти такий спосіб життя. Тоді вам вирішувати – чи ви хочете бути поруч з такою людиною.

Перегляньте відносини у вашій родині, з урахуванням причин, які могли штовхнути чоловіка на зраду. Можливо, ви дуже ревниві і допікаєте чоловіка зайвою увагою або навіть стеженням. Або когось з вас (а може і разом) затягла рутина, ви закинули себе та (або) ваші відносини. Якщо ви ставите якусь із сфер свого життя (діти, дім, робота) вище відносин з чоловіком, то вони починають давати тріщину. Зверніть увагу, як ви зазвичай розмовляєте з чоловіком, яким тоном, немає в ньому повчання. Може бути, ви гарно кажете про нього при розмові з подругами або іншими людьми. У такому разі не дивуймося, що чоловік самостверджується в іншому місці.

Чи буваєте ви по-справжньому відверті та довіряєте один одному свої потаємні думки, мрії, плани. Чи уникаєте таких розмов. Хочеться вам відкривати дружину свій внутрішній світ і дізнаватися про скарби куточків його душі.

Варто відзначити, що це непроста справа, іноді чиїсь скарби для нас можуть виявитися непотрібними або навіть неприємними в силу наших переконань. Проаналізуйте ці та інші моменти і налаштуйтеся на зміну себе і налагодження ваших відносин.

Як зберегти сім'ю?

Після того як ви розібралися в причинах, добре було б обговорити, що кожен з вас повинен робити для зміцнення вашої родини (слід пам'ятати про обопільної відповідальності). Постарайтеся разом розібратися: чого вам не вистачає для щасливих і гармонійних відносин, які ресурси ви готові вкладати для їх поліпшення. Якщо ви відчуваєте, що вас «заїв» побут, скажіть про це чоловікові, запропонуйте розподілити якісь ваші обов'язки. Або, навпаки, якщо у нього проблеми з надмірною відповідальністю – підтримайте його, запропонуйте йому перейти на більш щадний графік роботи, тоді ви зможете проводити більше часу один з одним.

Зверніть увагу на себе – турбує вас ваш зовнішній вигляд, хочеться вам виглядати не тільки охайно, але і красиво. Важливо, щоб це бажання було не нав'язане, а йшло зсередини, адже приємно подобатися собі, коли ви варите суп, і навіть коли займаєтесь пранням, тоді процес вашого оновлення буде природним. Варто відповісти на запитання – чи приділяєте ви час свого духовного розвитку, іноді ходите на концерти чи вистави, цікавитеся розвиваючою літературою або відеофільмами, або даєте собі можливість просто спокійно посидіти в кріслі з улюбленою книгою. Якщо ні – дозвольте собі, нарешті, проявити інтерес до того, що вам подобається, робіть це із задоволенням. Вам може здатися, що ніколи цим займатися, але це означає лише те, що якщо ви відмовляєте себе в одному, то в інше заняття вкладаєте занадто багато енергії.

До речі, чоловіка, «прилип» до дивана, тоді необов'язково буде і торсати або намагатися йому довести неправильність його буття. Доглянута, цікава жінка сама по собі є стимулом для чоловіка, щоб відповідати їй. Може і не по клацанню пальців, але поступово він обов'язково буде тягнутися і захоче рости за нею.

Спільно визначте: чого вам обом не вистачає, щоб бути зрозумілими один одному. Раніше на Русі існував звичай, званий милование. Один день у кожну тиждень подружжя відкладали всі справи, відправляли дітей до бабусь і розмовляли по душах. Висловлювали по черзі, що їм подобається і не подобається у вчинках іншого, як вони хотіли б, щоб було, вирішували разом, що потрібно робити, щоб виправити ситуацію. Звичай цей допомагав не накопичувати в собі образи, бути зрозумілим і понятим своєю половинкою.

Спробуйте і ви ввести у своїй родині таку традицію. Обговоріть, якщо неможливо цілий день, то певний час в тиждень, коли ви будете в спокійній обстановці, будучи вільними від турбот, «милувати» один одного, тобто повіряти партнеру свої думки, радості або сумніви. Навчіться говорити про проблеми в спокійній обстановці, щоб ваші почуття мали вихід. І тоді ні йому, ні вам не потрібно буде шукати розради десь ще. Така практика допоможе надалі обговорювати таємні теми, в яких теж важливо розібратися, адже інтимні питання простіше вирішувати в довірчій обстановці, коли ваш близька людина розкривається і готовий поділитися своїми переживаннями і бажаннями.

Протестуйте свою самооцінку – чи впевнені ви в собі як жінка, мати, господиня, ведете себе в цих ролях природно, у відповідності з внутрішнім імпульсом або постійно комусь щось доводите або, навпаки, очікуєте ради від кого-то, може навіть подумки. Поспостерігайте за собою. Якщо відзначаєте схожі ознаки, то, швидше за все, ви невпевнені в собі. Зберіться. Ви цілісна особистість. Творець створив нас за образом і подобою своєму, а значить, самодостатніми. Скажіть своє тверде слово своїм внутрішнім опонентам або порадникам, що ви самі вмієте справлятися з труднощами і більше не потребуєте їх підказках.

І більше слухайте себе. Пам'ятайте, що в нас спочатку закладені всі знання, вся інформація, необхідна для вміння взаємодіяти один з одним. Повірте в себе і свого чоловіка. Якщо ви відчуєте його вразливість, то ця віра підтримає його.

Занижена самооцінка чоловіки, як і жінки, зазвичай родом з дитинства. Вам обом важливо це розуміти і невпинно працювати над собою.

Поради психолога

Тепер, коли ви самі і разом з чоловіком розібралися в ситуації, зрозуміли, як хочете, а як не слід чинити в подальшому, слід забути саму ситуацію як поганий сон і жити далі. Якщо вам потрібно думка психолога як жити далі – відпустіть проблему, не дозволяйте їй поранити вас і терзати вашу сім'ю. Уявіть, що вона відлітає від вас як повітряну кульку в небо і розчиняється там назавжди. Завдання жінки в роду і сім'ї полягає в тому, щоб вміти прощати і допомагати своїм близьким справлятися з неприємностями і з болем. Це може здатися важким завданням, але ніхто не стане сперечатися, що за душевним якостям жінці ця роль все ж ближче, ніж чоловікові. Хоча природа чоловіка – це, насамперед, його внутрішня сила, теж здатна оберігати рідних людей від неприємностей. Від жінок залежить розвиток в ньому цих якостей. Для цього потрібно дозволяти йому піклуватися про вас.

Вчіться любити себе і чоловіка. І це не означає, що необхідно цілими днями милуватися на себе в дзеркало або робити з нього ікону. Ви це не тільки те, що зовні. Навчіться отримувати задоволення від усіх процесів, що відбуваються у вашому житті. Не ставте на перший план матеріальне, нехай все буде в міру. Зрозумійте, що навіть зламана річ може виявитися приводом для взаємодії і його турботи: нехай він покрутиться біля зламаної плити, поки ви чистите овочі для вашого обіду на кухні (біля вас же), або огорне вас пледом (а краще укутается разом з вами), якщо відключили електрику, а в будинку стало холодно.

Важливо! Наповнюйтеся радістю від різних дрібниць. Заряджайтеся тільки позитивною енергією від будь-яких подій. Вмійте зрозуміти і пробачити кохану людину, щоб було з ким ділити радощі життя.