Монгольська кашемір: характеристика і особливості вибору

З настанням холодів актуальним стає одяг з ніжного і теплого кашеміру. Монгольська кашемір – чудовий матеріал з унікальними властивостями, який створюється тільки в суворому кліматі гір Монголії.

Характеристики

Багато хто думає, що кашемір – це такий вид вовни, але насправді це не так. Кашемір набагато тонше і тепліше (у вісім разів) вовни, адже виробляють його не з волосяного (вовняного) покриву кіз і овець, а з пуху цих тварин, або, як його називають по-іншому, підшерстя. Кашемірова пряжа створюється тільки з підшерстя кіз, що живуть у високогірних районах Монголії. Власне, назва кашеміру походить від передгірській гімалайської області – Кашміру. Розведення цих порід кіз в інших кліматичних умовах не дають підшерстя такої високої якості.

Властивості монгольської унікальною пряжі, насамперед, – це її легкість і м'якість: трехсотграммовое полотно легко проденется через жіноче кільце. Такі властивості пояснюються найтоншим пуховим волокном: кожен волосок підшерстя тонше людського волосся в три–чотири рази. А за рахунок того, що пух ще й порожнистий всередині, вироби з кашеміру володіють високою теплоізоляцією і можуть носитися як холод, так і в спеку.

Тибетські кози завдяки своєму підшерску з легкістю переносять сильні перепади температур протягом доби: від сорокоградусної денної спеки до двадцатиградусных нічних морозів.

Незважаючи на невагомість і тонкість, якісний кашемір – дуже міцний і зносостійкий матеріал. Катишки на полотні утворюються після тривалої експлуатації, частково – в місцях тертя, але і вони після правильно проведеної прання випрямляються. Володіє цей матеріал і іншими якостями.

 • Він безпечний для алергіків. Пух тибетських кіз абсолютно гіпоалергенний, в ньому не заводяться мікроскопічні кліщі. Кашеміровий трикотаж підходить для створення одягу і покривав навіть для новонароджених.
 • Дбайливо ставиться до шкіри, не коле її і не викликає свербіж.
 • Здатний лікувати хвороби суглобів і хребта своїм сухим проникає вглиб теплом. Крім того, кашемірова річ, одягнена на голе тіло, надає масажний ефект на шкіру.

Особливості виробництва

Негативна властивість кашеміру – його дорожнеча порівняно з тією ж шерстю. Це пояснюється складним процесом виробництва і невеликим виходом підшерстку з одного тибетської кози в рік: всього близько 160 р. Всі стадії виробництва кашеміру виконуються вручну, технології не піддаються модернізації вже кілька століть. Вищипування пуху у кіз виробляють також рідко: один раз у рік, навесні, коли немає небезпеки, що тварина замерзне.

  Для шалі стандартних розмірів потрібно підшерсток, знятий з 6-7 кізок.

  Підшерстя сортують за кольором і якістю. Колір натурального волокна може бути білий (найбільш цінний), сірий, бежевий і чорний. Спочатку відбирають найтонше волокно, з якого виробляють делікатну пряжу під назвою пашмина. Волокна погрубее стають основою для створення «м'якого золота» з Монголії – кашеміру. Якісне кашемірове полотно завжди виготовляється вручну від етапу обробки та прядіння до його фарбування. Речі з нього ідеально сідають на фігуру, вони теплі і комфортні.

  Як вибрати і доглядати?

  Головним і явним критерієм вибору якісного кашеміру є його ціна. Орієнтовна ціна, по якій можна судити про його якість – це не менше 3 тис. рублів за 1 м2. Навіть на батьківщині виробництва, в Монголії, ця вартість суттєво не знизиться. Также при виборі виробів з кашеміру фахівці радять спиратися на певні критерії.

  • Взявши в руки кашеміровий матеріал, не повинно відчуватися його ваги.
  • Провівши рукою по полотну, ворсинки повинні залишитися на своїх місцях, а не розлетітися в різні боки. Неміцні частинки говорять про низьку якість кашемірового волокна.
  • На бирці вироби повинна міститися інформація про подвійне плетінні нитки. Так як кашемірова дуже тонка пряжа, вироби, зроблені з подвійною крученої нитки, прослужать довше.
  • Відсутність катишек. Для кашемірових речей не характерно поява катишків. Вони з'являються лише при неправильній експлуатації або дуже довгого носіння.
  • Кашемірове полотно, яке претендує на звання якісного, повинно бути настільки щільним, що при розгляді його на світло не буде видно проблиски. Просвечивающее полотно не буде зігрівати належним чином.
  • Кашемірове виріб після розтяжки його руками повинно знайти первісну форму. Якщо сліди розтяжки збережуться – річ неякісна.
  • Зверніть увагу на якість швів, їх акуратність і відсутність кривизни, адже річ з дорогого ніжного полотна повинна послужити не один сезон.

  Забезпечити довге носіння і збереження гарного зовнішнього вигляду кашеміровим виробів допоможе правильний догляд за ними. Насамперед, це стосується прання: вона повинна бути дуже бережний.

  Потрібно дотримуватися правил прання речей з цього дорогоцінного матеріалу.

  • З'явилися плями на кашемировом полотні рекомендується усунути якомога швидше під холодною водою з допомогою неагресивного рідкого дитячого мила.
  • Кашемірову річ не піддають машинного прання, навіть якщо пральна машина має делікатні і щадні режими.
  • Речі з сильними і застарілими плямами краще здати в хімчистку. Проте слід врахувати всі ризики, так як річ може втратити яскравість кольору.
  • Ручне прання кашемірових виробів може бути тільки в холодній воді до 30°С і з рідким миючим засобом. У якості рідкого засобу можна розглянути дитячий шампунь.
  • Місця з забрудненнями не труть і ні в якому разі не стискають, а м'яко і плавно полощуть.
  • Після прання річ слід делікатно сполоснути в кілька разів в холодній воді, поки не вымоется миючий засіб.
  • Не обертаючи віджиму, воду з попраною речі краще промокнути гігроскопічним рушником.
  • Кашемірову річ для сушіння варто акуратно розправити на горизонтальній поверхні далеко від опалювальних приладів або сонячних променів.

  Гладять кашемір на низькій температурі (не більше 120°С) зі зворотного боку, використовуючи при цьому вологу марлю.

  По закінченні сезону річ з кашеміру слід прибрати на зберігання. Краще не розвішувати її на плечі, а дбайливо без заломів упакувати в паперовий пакет, вклавши в нього засіб від молі.

  Відгуки

  В даний час речі з стовідсоткового кашеміру, в тому числі з-за ціни, – рідкісне явище. Але сучасні технології дозволяють робити різні мікси з кашеміру та інших натуральних і синтетичних матеріалів. Чистий пряжу з подшестка тибетських кіз додають в костюмні, пальтові тканини і тонкий трикотаж, а потім шиють головні убори, хустки, сумки, ділові чоловічі і жіночі костюми, пальто, парки та кардигани.

  Проаналізувавши відгуки людей, які набували речі як з чистого кашеміру, так і у складі з іншими матеріалами, можна сказати, що в цілому вони задоволені. Речі при правильній експлуатації носяться довго, не деформуються, а таке неприємне явище, як катишки, може з'явитися на третій-четвертий рік шкарпетки. Негативним моментом, на жаль, поки залишається лише висока його вартість.

  Про производствестве монгольського кашеміру дивіться у наступному відео.