Кашемір: склад, опис, плюси і мінуси

Будь-яка жінка добре знає, що речі з кашеміру – це справжня розкіш, яка по кишені далеко не всім. Недарма цю тканину називають «м'яким золотом». Перш ніж купити таку річ, добре б дізнатися, якими є особливості цього унікального матеріалу і тонкощі догляду за ним, а також навчитися відрізняти дешеву підробку від оригіналу.

Що це таке?

Дане визначення чули багато хто, але мало кому відомо його значення. Кашемір являє собою супертонкий матеріал саржевого типу плетіння. Полотно виробляють з пряжі, зробленої з пуху гірських кіз, що мешкають в Пакистані, а також Північної Індії, деяких районах Монголії і Непалу.

У всіх інших регіонах не представляється можливим отримати пух належної якості.

Сам термін походить від імені регіону на заході Індостану, у високогірному районі Гімалаїв біля Пакистанського кордону.

Кашемірова нитку в два рази тонше, ніж людський волос, пух для її виготовлення вичісується у кіз під час весняної линьки, причому роблять це виключно вручну. З однієї тварини отримують близько 200 м необробленої сировини, яке після закінчення очищення дає тільки 100-110 р.

Для довідки: щоб виготовити всього одну шаль, потрібно шерсть 4 тварин, саме цим і пояснюється така висока вартість матеріалу.

Пряжу теж виготовляють ручним способом, зазвичай на це йде близько місяця.

Деякі бізнесмени в гонитві за високими прибутками намагалися розводити кашемірових кіз в Англії, Австралії і навіть Нової Зеландії, але із-за суттєвої різниці в природних умовах всі ці спроби були безуспішними.

Тому, як і раніше, основними постачальниками вовни в нашу, та й багато інші країни, залишаються Монголія, Індія і Пакистан. А ось найкращі тканини до нас привозять з Італії і Шотландії – саме там створені оптимальні виробничі умови для якісного очищення волокна, його фарбування та подальшого прядіння.

Різновиди

Безумовно, кашемір – дуже дорогий матеріал, однак, найчастіше запропоновані на прилавках магазинів речі з нього сильно різняться по своїй вартості. На вартість готового виробу впливає різновид тканини, її щільність і відтінок вихідного волокна, а також країна-виробник.

Так, білий пух прийнято вважати найбільш ніжним, він легше фарбується, тому речі з нього оцінюються на порядок дорожче, ніж виготовлені з чорного, бежевого, сірого або коричневого волокна.

На сьогоднішній день ринок переповнений індійським, турецьким, а також італійською та французькою кашеміром, який підрозділяють на кілька основних категорій.

 • Пашмина. Це полотно складається з пуху з найтоншими волосками (менше 15 мкм), його беруть для виготовлення практично невагомі шалей, вартість яких на ринку починається від 15 тис. рублів.
 • Полупашмина. Сировиною для його виготовлення служать волокна розміром до 19 мкм. Цей матеріал йде на пошиття светрів, суконь, спідниць, і навіть верхнього одягу.

За типом ниток умовно виділяється три підвиди пряжі.

 • Монгольська. У цьому випадку береться пух декількох різновидів китайських і монгольських кіз. Таку сировину піддають ретельній обробці і ручного розчісування. Речі, зроблені з монгольського кашеміру, дуже м'які, вони не деформуються в процесі шкарпетки і не покривається катишкамі.
 • Кашеміровий матеріал для пальто. Таке полотно отримують шляхом комбінації кашеміру та інших типів шерсті. Як правило, пуху подібної матерії лише 30%, але і цієї кількості цілком вистачає для того, щоб полотно вийшло м'яким, теплим і носким. Найчастіше кашемір доповнюють шерстю альпака.
 • Двостороння пальтовая матерія. Використовується для створення ексклюзивних пальто від провідних дизайнерів, найчастіше їх виготовляють в обмеженій кількості. Такий матеріал є два полотна з вовни, які скріплені волокнами. Як правило, одна сторона одноколірна, а друга виконана у вигляді малюнків.

Склад та опис тканини також може розрізнятися, оскільки для здешевлення виробів до кашемір часто додають шерсть інших тварин або штучні синтетичні компоненти.

  Якість кашеміру безпосередньо пов'язано зі способом чесання пряжі – чим більше «вихрастой» виглядає річ, тим швидше вона зноситься, тому кашемірові волокна зазвичай прядуть так, щоб максимально пригладити їх «мохнатость». Для цього нитки сильно перекручують, і навіть формують витіювату структуру, комбінуючи скручування 2-3 роздільних ниток.

  Перед прядінням проводять розчісування, його завданням є поділ окремо взятих грудок шерсті та створення рівних волокон. Сучасна промисловість автоматизували цей процес – сировина пропускають крізь кардную машину, де воно рухається у великому барабані, проходячи через гострі голки і щетинки.

  Якщо по закінченні такої обробки сировина надходить відразу в ровничную, а потім в прядильну установку, то підключається кардный матеріал. А якщо воно попутно проходить обробку на гребнечесальной машині, то на виході виходить гребенной кашемір. Таке полотно ще гладше, тонше і м'якше. Гребенной матеріал оцінюється набагато дорожче кардного, але це чесна різниця.

  Детальніше про монгольське кашемире ви дізнаєтеся, переглянувши наступне відео.

  Плюси

  Цінність кашеміру пояснюється не тільки його рідкістю і труднощами в отриманні, але і по-справжньому унікальними властивостями. Таке полотно має масу переваг в порівнянні з усіма іншими типами вовняних матеріалів.

  • Полотно дуже легке і майже невагоме – приміром, кашеміровий светр можна без будь-яких зусиль пропустити через кільце.
  • Натуральне виріб відрізняється гіпоалергійністю, в його волокнах не створюється умов для заселення пилових кліщів, як це буває з багатьма синтетичними матеріалами.
  • По міцності і стійкості до зношування кашемір можна сміливо порівнювати з шовком та вовною.
  • Волокна мають досить низьку теплопровідність, тому вироби завжди залишаються теплими, в них в будь-яких умовах буде комфортно, але при цьому шкіра буде дихати.
  • Катишки на поверхні виробу з'являються тільки після тривалої шкарпетки, і то лише в місцях дотику двох полотен, наприклад, в області прилягання рукавів до бічних деталей виробу.
  • Волокна кашеміру набагато тонше і м'якше шовкових ниток, у зв'язку з цим тканина по праву вважається самою м'якою з усіх існуючих матеріалів для пошиття одягу та білизни. Вироби не колються і не щиплются.
  • Відзначено, що пряжа цих кіз здатна надавати оздоровчий вплив на організм, вона допомагає лікувати хребет і суглоби, знімає хворобливі відчуття, стан втоми і напруги.
  • У кашемире міститься натуральний віск, який доглядає за шкірою.

  Мінуси

  З мінусів кашемірових виробів можна позначити тільки складність догляду за ними і винятково високу вартість.

  Багато покупців часом не можуть зрозуміти, з чим пов'язана така дорожнеча вироби. Все просто – від однієї кози, як ми вже згадували, можна отримати не більше 200 г пуху в рік, а після переробки його кількість знижується майже вдвічі. Для того щоб зробити светр, потрібно шерсть 3 тварин, а вартість кашеміру, як і у платини з золотом, безпосередньо залежить від його маси.

  Крім того, пух збирають виключно ручним способом, оскільки традиції такого вичісування і сортування беруть початок ще в глибоку давнину.

  Є ще одна небезпека, пов'язана з купівлею кашемірових речей, – це велика кількість підробок. Багато бренди та марки, орієнтовані на масовий сектор, беруть для пошиття пух самого низької якості з короткими і щільними ворсинками. Крім того, недобросовісні виробники нерідко додають у сировині схожий за зовнішніми параметрами синтетичний пух. Як свідчать експерти, окремі марки застосовують нитки дуже пухкої скрутки, які дають необхідне відчуття м'якості, але при цьому досить швидко втрачають свою форму.

  Майте на увазі, що справжній кашемір не може коштувати дешево. Якщо перед вами виріб за 5 тис. рублів, не ведіться на низьку ціну. Швидше за все, це продукція неналежної якості, яка найближчим часом втратить свою форму, гладкість і теплопровідність.

  Для чого використовують?

  Кашемір вважається універсальним матеріалом, він використовується для пошиття дитячого та дорослого одягу, білизни для новонароджених, постільних речей та ковдр.

  Дуже популярні спідниці, светри та кардигани з кашеміру, а також рукавички, шалі і беретики, досить високо цінується верхній одяг з цього полотна.

  Слід зазначити, що кашемірові речі включаються в модні колекції більшості сучасних стилістів та дизайнерів зі світовим ім'ям.

  У країнах Сходу з такого полотна роблять навіть килими, причому ціни на них неймовірно високі.

  Як доглядати за тканиною?

  Кашемір вважається досить міцною і зносостійкою тканиною. Якщо грамотно доглядати за такими речами, вони прослужать вірою і правдою своїм господарям багато років, не погіршивши свого первісного блиску. Однак така тканина вимагає дуже обережного і дбайливого поводження.

  Вироби з полегшеного кашеміру слід зберігати у шафі в горизонтальному положенні, а ось пальтові необхідно підвішувати на невеликі плічка, так як інакше на поверхні з'являються неприємні злами.

  Не рекомендується одягати одну і ту ж кашемірову річ постійно, матеріал обов'язково повинен трохи відпочивати після кожних 2 днів шкарпетки, в іншому випадку річ починає витягуватися і покриватися катишкамі. Краще всього на один день шкарпетки давати по 2-3 дні відпочинку.

  Перуть кашемір тільки вручну при температурі не вище 30 градусів, причому для цього слід використовувати щадні засоби.

  Пральну машинку використовувати можна, але тільки в режимі делікатного прання без віджимання в барабані.

  Вироби слід злегка віджати вручну, ні в якому разі не скручуючи полотно, зазвичай його просто промокають рушником і розкладають на горизонтальній поверхні далеко від джерел тепла. А ось з праскою кашемір і зовсім знайомити не варто – краще обійтися простим відпарювачем.

  Якщо ви помітите, що з плином часу у деяких місцях з'явилися катишки, знімайте їх руками або за допомогою гребінця.

  Порівняння з іншими тканинами

  Кашемір досить часто порівнюють із шерстю, але ці матеріали отримують від абсолютно різних тварин. Так, вовна являє собою волосяний покрив овець, який збривають, в той час як ніжний кашемір – це тільки підшерсток, так званий пух, який можна отримати лише вичісуванням, та строго певних порід кіз.

  Слід зазначити, що поголів'я цих тварин мало, в той час як звичайні мериносові вівці повсюдно поширені в різних країнах світу.

  При «переселення» кашемірових тварин в якісь країни, пух втрачає свої унікальні якості. Виключно суворий клімат, при якому в теплу пору року температура зростає до 40 градусів, а взимку опускається до -50, і робить можливим появу в пуху кіз бажаного якості. Що стосується споживчих характеристик, то кашемір у 8 разів тепліше – його ворсинки порожнисті всередині, тому вони створюють додаткову теплову захист.

  Основним конкурентом» кашеміру при пошитті пальта вважається драп – важке полотно складного плетіння з суконної нитки. Драп володіє теплоізоляційними властивостями завдяки двошаровій структурі, цей матеріал часто використовують для пошиття зимового та осінньо-весняного верхнього одягу. Кашемір більш м'який, ніж драп, він вимагає клопітного догляду, але така верхній одяг виглядає набагато солідніше. З іншого боку, драп практичніше, а його зносостійкість вище, тому при покупці пальто краще віддавати перевагу смесовым складам.

  Як відрізнити від підробки?

  Підвищена ціна на кашемірові вироби призвела до того, що на ринку з'явилася велика кількість підробок. Найчастіше малодосвідчені користувачі можуть помилитись і отримати зовсім не те якість, на яку розраховували.

  Першим покажчиком на те, що перед вами підробка, може стати низький цінник. Наприклад, якщо вам пропонують шаль за 2-4 тисячі рублів, швидше за все, вона була пов'язана з вовни з мінімальною часткою кашеміру, а якщо пропоноване вами виріб оцінюється і того дешевше, то будьте впевнені, що її виготовили з простої віскози або акрилу.

  Проте недобросовісні продавці можуть позначити на свою продукцію ціни, які аналогічні вартості речей з натурального кашеміру, тому обманутися досить легко. Щоб цього не сталося, слід знати про основні відмінності матеріалу від його підробок з синтетики.

  • Кашемір не може мати насичені кольори, цей матеріал важко піддається фарбуванню, тому будь барвник при нанесенні на полотно набуває димчасті бляклі відтінки. Звичайно, продавці нерідко запевняють, що пряжа була отримана з білого пуху, але навіть в цьому випадку яскравий тон вийти не може ні за яких обставин.
  • Щоб прикрасити зовнішній вигляд тканини, деякі виробники додають у неї до 10% шовку, це можна помітити неозброєним оком, якщо уважніше придивитися до полотна. В цьому випадку воно складається з різних по товщині волокон, і відмінність тонкої пухової і більш товстої шовкової нитки буде добре проглядатися.
  • Перед придбанням кашемірового вироби слід на 5-10 секунд стиснути тканину у своїх руках. Якщо перед вами оригінал, незабаром ви відчуєте невелике тепло в долонях, оскільки пух має властивість утримувати, і навіть посилювати його.
  • Майте на увазі, що натуральний кашемір не може блищати, якщо ви помітили, що на сонці його волокна мерехтять, значить, перед вами синтетика.

  Відгуки

   Володарі речей з кашеміру дають про це матеріалі самі позитивні відгуки: вироби приємні тілу, вони м'які, ніжні, легкі. Шкіра вільно дихає, але при цьому матеріал утримує тепло людського тіла. Такі речі просто незамінні в зимовий час. Вироби носяться дуже довго, вони не зношуються, не стираються і не скачуються, їх можна носити роками, але тільки за умови правильного догляду.

   Негативних відгуків практично немає, оскільки така тканина дійсно дорога, вона приголомшливо виглядає, підкреслюючи смак свого власника. Тим не менше з-за того, що на ринках і в магазинах багато підробок, не всі покупці задоволені своїм придбанням. Річ, що швидко зношується, розтягується, на ній з'являються катишки, і все це навіть при правильному догляді. Тут вже нічого не поробиш, однак, варто пам'ятати, що справжньому кашемір такі проблеми притаманні, і потрібно лише бути уважними при покупці.