Найглибша свердловина на Землі – Кольська надглибока. Як і коли бурилася? Якої глибини було досягнуто? Які зроблені висновки? Які ще є в світі надглибокі свердловини?

З цієї статті ви дізнаєтеся, яка найглибша свердловина на Землі.

Найглибшою свердловиною на Землі є свердловина, пробурена на Кольському півострові Радянським Союзом. Як вона бурилася і коли? Дізнаємося в цій статті.

Кольська надглибока свердловина СГ-3

Так виглядала надглибока свердловина СГ-3 на Кольському півострові з зовнішньої сторони

Глибокі свердловини бурилися і до 1970 р. в Радянському Союзі, Європі і США, але у них мета була – розвідка нафтових і газових родовищ.

Надглибока свердловина СГ-3 на Кольському півострові проектувалася виключно з дослідницькою метою. Радянські геологи хотіли краще вивчити досі не підтверджені кордону Конрада (межа між шарами гранітів і базальтів на глибині близько 7 км) і Мохоровичича (межа між земною корою і мантією).

Кольський півострів був обраний не просто так: відомо, що на Балтійському щиті корінні породи одні з найдавніших на Землі, осадових порід – тонкий шар, а значить, звідси найближче до ядра Землі.

Свердловини СГ-3 почали бурити 24 травня 1970 р. в 10 км від міста Заполярний, що в Мурманській області. Початковий діаметр свердловини на поверхні склав 92 см, в кінцевій точці – 21,5 див.

Так виглядає свердловина СГ-3 в глибину, якщо нашу Землю подумки розрізати

Від поверхні до гол. 7 км (глибина була досягнута в 1975 р.) буріння проводилося відносно спокійно: весь відрізок залягали міцні граніти, які утворилися близько 3 мільярдів років тому. Глибше цієї глибини щодо монолітні граніти помінялися на шаруваті сипучі магматичні породи, які почали обсипатися і заклинили бурову колону. Частина цієї колони була втрачена на глибині, а буріння свердловини далі довелося продовжувати з відхиленням. Таких аварій було безліч, і кожен раз буріння тривало убік від попереднього стовбура.

На початку червня 1979 р. свердловина СГ-3 досягла рекордної досі глибини (9583 м), яка раніше значилася за американською нафтовою свердловиною Берта Роджерс.

У 1983 р. свердловина досягла глибини 12066 м, і була тимчасово зупинена, але дослідження не припинялися – було задіяно біля свердловини 16 наукових лабораторій з усього Союзу, під наглядом міністра геології. У вересні 1984 р. буріння свердловини відновилося, і знову продовжилися аварії: буріння довелося почати знову з гол. 7 км.

У 1990 р. нове відгалуження свердловини досягло гол. 12262 м. Буріння тривало ще кілька років, до 1994 р., але більшої глибини так і не було досягнуто, аварії тривали, і було вирішено припинити буріння.

Після завершення буріння на свердловині деякий час працювала лабораторія з вивчення глибоких надр, а в 1995 р. підтримувати наукову роботу на свердловині стало неможливо у зв'язку з припиненням фінансування. Тепер свердловина законсервована, її гирлі забито металевою заглушкою, всі кинуті будівлі, свердловина руйнується. А якщо відновлювати роботи, то будуть потрібні мільйони рублів.

Примітка. Кольська надглибока свердловина (12262 м) значиться в Книзі рекордів Гіннесса з 1997 р., як досягла найбільших глибин.

Що було досягнуто буріння Кольської надглибокої свердловини?

Так виглядає зразок породи зі свердловини СГ-3, взятий з глибини 12060 м

Вивчаючи керн (породу) свердловини СГ-3, вчені з'ясували:

  • Чіткої межі між гранітами і базальтами (межа Конрада) не виявилося: з глибини піднімали тільки граніти, але сильно змінені від високої температури і тиску.
  • Різка зміна тиску на глибині, порівняно з поверхнею, призводила до руйнування глибинного керна, і він розсипався на дрібні шматочки.
  • Геологи припускали, що на великій глибині породи монолітні, але ця версія не підтвердилася: тріщинуватість з глибиною збільшилася. До того ж тріщини були заповнені водою, не передбачуваної на такій глибині.
  • На великій глибині, в керні, була знайдена скам'яніла фауна, а це значить, що життя на Землі з'явилася набагато раніше, десь на 1,5 мільярда років, ніж припускали раніше вчені.
  • Температура порід на глибину змінювалася в такий послідовності: на гол. 5 км — +70 C; 7 км — +120C; 12 км — +220C, а це набагато спекотніше, ніж передбачалося.

Які ще є в світі більш глибокі свердловини, ніж Кольська надглибока?

Похила свердловина, пробурена на родовищі Чайво, острів Сахалін

Останнім часом пробурені більш глибокі свердловини, ніж Кольська, але у всіх у них інші цілі, і до того ж вони пробурені під гострим кутом до поверхні, а відповідно в такій близькості до мантії Землі як Кольська, вони не досягли, і Кольська так і вважається найглибшою на Землі.

  • Нафтова свердловина Аль-Шахін. У 2008 р., у Катарі, на родовищі нафти Аль-Шахін, була пробурена похила нафтова свердловина глибиною 12290 м.
  • Нафтова свердловина ОР-11. У 2011 р. на шельфі, поблизу острова Сахалін (родовище Одопту-море), була пробурена похила свердловина, глибиною 12345 м.
  • Нафтова свердловина Z-42. У 2013 р. на родовищі Чайво (острів Сахалін) була пробурена похила свердловина глибиною 12700 м.

Отже, тепер ми знаємо, що найглибшою свердловиною на Землі є надглибока свердловина СГ-3 на Кольському півострові, і поки ще нікому не вдалося перебурить цей рекорд.

Відео: найглибша в світі свердловина