Чому тиждень складається з семи днів? Чому дні тижня так називаються: історія походження

У даній статті ми дізнаємося, чому тиждень складається з семи днів і що позначають назви тижня.

Для нас дні тижня, їх назва та кількість є чимось буденним. Але кожен іноді задавався питанням, чому саме сім, а не десять. А про їх назви і зовсім не станемо говорити, адже це перша думка всіх цікавих. Для розширення свого кругозору і задоволення внутрішнього цікавості пропонуємо вам розібратися в даному питанні. І зрозуміти, чому дні тижня мають такі назви і взагалі складаються з числа сім.

Звідки походять наші назви днів тижня?

Кожен день тижня названий неспроста. Більше того, порядок відліку починався з неділі, а не з звичного понеділка. Давайте заглянемо в ті далекі часи і встановимо зв'язок між назвами і їх змістом.

 • В давнину у слов'ян слово «тиждень» мало інше значення – воно означало неділю. Таке значення воно зберегло в українській мові досі.
 • А сім днів іменували седмицею, цією назвою і зараз користуються в православних календарях. Також його можна зустріти в болгарській мові.
 • Саме в цей день, за біблійними переказами, воскрес Ісус Христос. І цей день рекомендують присвятити служінню Богу. Також варто виділити, що цей день у багатьох народів вважається сонячним днем, оскільки належить головному небесного світила – Сонця.

Важливо: У назвах інших робочих днів тижня використовується порядковий рахунок.

 • Наступного дня за неділею – понеділок. Тут все легко – перший день після тижня. Його ще називають головою. Якщо розібрати слово більш детально, то до «тижня» додали «за» (перший) і додали для зручності суфікс «нік».
  • Після відпочинку починати трудиться нелегко. Звідси приказка: «понеділок – день важкий». В цей день згідно з народними прикметами можна сміливо рвати зуби, адже все пройде без ускладнень.
 • Вівторок – другий день, що у римлян відноситься до Марса. Таку назву відображено у багатьох народів світу. Але день вважається нещасним і, тим більше, не годиться для започаткування великої і важливої справи.
  • Є навіть іспанська приказка, що «у вівторок птиця гнізда не в'є». Хоча у нас її зазвичай використовують на великі церковні свята. А точніше, на Благовіщення. До речі, в цей день не рекомендується одружуватися і вирушати в подорож.
 • Середа (є навіть назва Скоромна середа, що випадає на масляну) – це третій за рахунком день після вихідного. В далекі часи, коли тиждень починалася в неділю, на цей день якраз була середина тижня. Звідси і назва. В християнстві є ще назва перший пост – в цей день зрадили Христа.
  • Цей день відноситься до Меркурія, тому вважається найсприятливішим часом для навчання, отримання знань та обміну інформацією або досвідом.
Неділю в старовину називалося тижнем і означало відпочинок
 • Четвер або четверток — це четвертий день тижня. В язичницькому минулому під час посухи в цей день зверталися до Перуну, щоб він послав на землю дощ. Звідси і приказка «Після дощику в четвер». Означає вона те, що ніколи не збудеться.
  • Хоча це належить до планеті Юпітера, яка славиться щедрістю і везінням. Тому розпочаті справи обіцяють хороший і вдалий фінал.
 • П'ятниця або п'ят – це п'ятий день. У цього дня є ще назва Параскева П'ятниця, що названа в честь великої мучениці. З грецької мови – вона означає «напередодні суботи». А слов'яни вшановували Святу з таким ім'ям. Вважається, що вона допомагає у родинних і домашніх справах.
  • У християнстві це пісний день, саме в п'ятницю розіп'яли Ісуса Христа. На Русі п'ятниця була базарній, тому в цей день виконувалися торгові зобов'язання. Якщо людина їх не виконував, то про нього говорили: «сім п'ятниць на тижні».
  • У середу і п'ятницю народні прикмети радять нічим не займатися, чого не скажеш про вівторок і четвер, коли можна робити все. Але ми вже знаємо, що вівторок не годиться для нових починань, тому краще відкласти до четверга.
  • А ще про п'ятницю потрібно згадати, що відноситься вона до Венери. Тому це день любові і родючості.
 • Субота має коріння в єврейській мові означає шаббат (трохи змінено звучання на саббат), що означає спокій і відпочинок. Так, у євреїв саме цей день вважається вихідним, і вони в нього нічого не роблять. Причому в цей день навіть необхідно відпочивати і можна робити це стільки, скільки захочеться.
  • До речі, цей день ще відноситься до планети Сатурн, тому в суботу рекомендовано завершити всі розпочаті справи. А ще в цей період не бажано одружуватись, але от душі і тілу потрібен відпочинок. Адже саме в цей день можна відновити більше необхідної енергії.

Важливо: Ідея називати дні тижня за порядковими номерами прийшла до слов'ян з Візантійської держави.

Ще в стародавньому Римі назву днів тижня пов'язували з відомими небесними світилами

Магічне число сім

Цікаво знати, що в давніх календарях були місяці і дні, але ось розбивка на цикли в них була відсутня. У людей просто не було необхідності в цьому. З розвитком соціуму, будівництвом міст стали з'являтися базари, які торгували в певні дні. З'явилася потреба в додатковому відліку. І ось тоді пішло невелике поділ. В ті далекі часи були календарі восьми-, п'яти - і навіть триденних циклів. У давньогерманських народів взагалі він був з чотирнадцяти днів, а у Стародавньому Єгипті – з десяти.

 • І тільки жиди і жителі Стародавнього Вавилону користувалися семидневкой. Для цього використовувалися фази Місяця. За сім днів вона збільшувалася до чверті, ще стільки ж — до повного місяця, і такі ж цикли мала старіюча Місяць. Всього чотири цикли за 7 днів.
 • Християни прийняли семиденний цикл, тому що він був описаний у Старому Завіті, як процес створення світу Богом.
 • Назвала сім днів вперше Візантійська імперія, слідом за впливом якої, це нововведення поширився і в інші держави.
 • Ідея називати дні тому прийшла до слов'ян ще з часів давньої Греції і Риму. Тут кожному дню відповідали певні небесні світила, які були відомі в ті часи. Але, ці імена міфологічних істот, що використовувалися в західноєвропейських мовах, важко сприймалися у слов'янській мові.
 • Тому святий Мефодій, взявши за основу порядковий рахунок, придумав прості нехитрі дні тижня, які швидко і легко закріпилися в повсякденному побуті.

Вигляді: Чому дні тижня так називаються?