Аналізи крові і калу на глисти у дорослих і дітей. Аналіз калу на яйця глист: як правильно зібрати, як здавати, скільки робиться аналіз калу на яйця глистів?

Наше тіло може належати не тільки нам, адже воно може стати середовищем існування для інших організмів. Один з таких небезпечних паразитів — глисти або гельмінти. Ми розповімо детально як діагностувати їх наявність і які аналізи необхідно здати.

Зміст

Глисти — проблема, з якою може зіткнутися кожен. Заразитися ними може людина будь-якого віку, як маленька дитина, так і дорослий. Глисти — по-науковому гельмінти — найчастіші паразити людини. За даними різних досліджень, в якийсь період життя, кожен другий житель планети був заражений глистами.

Зараження глистами

Найчастіше люди заражаються гостриками (маленькі білі черв'ячки 1-2 мм в довжину) і аскаридами (довгі круглі черви до 10-15 см). Заразитися паразитами може будь-хто, адже вони оточують нас всюди – наші улюблені домашні тварини, пісочниці на дитячих майданчиках, а також неправильно приготовлені м'ясо, риба, овочі і фрукти – все це може стати джерелом глистів.

Джерела глистів навколо нас

Тому завжди необхідно бути напоготові і знати, як діяти при підозрі, що Ваш організм став будинком такого неприємного паразита, як хробак.

Щоб дізнатися не завелися у людини глисти, існує безліч методів. Практично всі, хоча б раз в житті робили аналіз калу на яйця глистів. Його завжди потрібно здавати дітям перед вступом в садок, школярам, студентам, на мед обстеженнях при оформленні на роботу. Тому призначення доктором цього аналізу нікого не здивує.

Роблять це з метою профілактики, адже глисти можуть жити в нас не подаючи ознак. Але якщо все ж таки Ви з якихось причин думаєте, що заражені, то, звичайно ж, необхідно звернутися до лікаря для повного обстеження. Є безліч інших методів, здатних виявити глисти в організмі людини.

Які аналізи потрібно здати на глисти?

Тепер розглянемо докладно аналізи, які здають на глисти. Щоб дізнатися, чи є у людини глисти досить здати:

 • кров
 • кал
 • відбиток з анального проходу
Існує кілька видів аналізів, здатних виявити глистів

Це найбільш прості й дешеві способи. Вони широкодоступны і робляться де завгодно — в будь-якій поліклініці чи лікарні. Для початку, лікаря буде достатньо результатів цих обстежень. Якщо ж виявиться зараження, то можуть знадобитися більш серйозні методи обстеження:

 • УЗД
 • Рентген
 • додаткові аналізи крові
 • аналіз сечі
 • аналіз жовчі

Це залежить від того, яке захворювання запідозрено. У більшості випадків достатньо аналізу калу і крові.
Як називаються і що показують аналізи калу і крові на яйця глист?

Аналіз калу на глисти називається просто і всім нам знайоме – кал на яйця глист. Він показує наявність в калі яєць, які глисти налагоджують, проживаючи і розмножуючись у нашому організмі. У кожного яйця гельмінта мають свій вигляд, форму і характерні особливості, тому з допомогою аналізу калу на яйця глист можна відразу дізнатися, яким видом заражений людина.

Діагностика глистів може бути утрудненою, так як багато їх види мають свої особливості
треба повторити 2-3 рази з інтервалом у кілька днів.

Загальний аналіз крові допоможе побічно запідозрити наявність паразитів в організмі. При ураженні глистами в загальному аналізі крові дуже часто виявляється підвищення такого показника, як еозинофіли. Але цей показник не специфічний, він підвищується і при інших захворюваннях (наприклад, при алергії).

Аналіз крові, який складають при гельмінтозі(наукова назва захворювань, що викликаються глистами) називається ІФА(імуноферментний аналіз). За допомогою нього можна виявити антитіла до гельмінта – речовини, які наш організм виробляє, коли бореться з паразитами. Результат цього аналізу більш точний, тому що він показує наявність навіть дуже маленької кількості глистів.

Зішкріб або відбиток на ентеробіоз проводиться з області анального проходу і допомагає виявити гостриків і їх яйця.
Також можливе використання додаткових обстежень на глисти таких як:

 • ультразвук(УЗД)
 • рентген
 • комп'ютерна томографія
 • <>

Відео: Доктор Комаровський: Які аналізи виявляють глисти?

Де можна здати аналізи на глисти?

Аналізи калу на яйця глистів, аналіз крові, і відбиток на ентеробіоз здають в лабораторіях поліклінік або лікарень в будь-якому населеному пункті. Бажано заздалегідь звернутися до терапевта і отримати бланк-направлення на аналізи. Доктор детально розповість як підготуватися до процедури збору й аналізу, як зберігати і доставляти зібрані аналізи в лабораторію та іншу важливу інформацію.

Аналіз крові (ІФА) на глисти збираються в лабораторіях лікарень. Зазвичай, вони платні і на них краще теж отримати направлення терапевта.

Скільки робиться аналіз калу на яйця глист?

Аналіз калу на яйця глист, в середньому, робиться 2 - 5 днів. Тобто, вранці ви здаєте матеріал в лабораторію, а на наступний день забираєте висновок. Але це залежить від графіка роботи та завантаженості лабораторії. У деяких випадках, здавши вранці аналіз, забрати результат зможете в другій половині дня.

У різних лабораторіях різні терміни обробки біоматеріалу

Не дивуйтеся, якщо Вас змусять чекати 2 дні і більше. Кожна лабораторія працює за своїм режимом, що стосується міських лабораторій, то вони, як правило, сильно завантажені і деколи результатів доводиться чекати кілька днів.

Скільки дійсний аналіз калу на яйця глист?

Термін придатності аналізу калу на яйця глист — 10 днів. Але як правило, негативний аналіз не варто трактувати як однозначне відсутність паразитів – рекомендовано здавати кілька аналізів через певні проміжки часу. Тільки повторюваний негативний результат може бути достовірним.

Термін придатності відбитка на ентеробіоз становить 10 днів.

Як правильно здати аналіз калу на глисти?

Для того щоб здати аналіз калу на яйця глист потрібно, насамперед, приготувати тару для матеріалу. Це може бути як спеціальний одноразовий контейнер з ложечкою, так і будь-яка чиста скляна або пластмасова баночка з щільною кришкою, що загвинчується. Контейнер можна купити в будь-якій аптеці.

Контейнер для забору калу

Перш за все, на тарі треба чітко написати:

 • ПІБ здає матеріал
 • дату народження
 • дату і точний час збору аналізу

Збираючи аналіз не можна допускати, щоб в контейнер потрапили домішки сечі або виділення з статевих органів. Зібраний кал потрібно в той же день доставити в лабораторію. Зберігати матеріал до доставки в лабораторію обов'язково при температурі 5-8С не більше 8 годин, інакше можна одержати недостовірні результати. У висновку можуть вказати, що аналіз:

 • позитивний (знайшли яйця гельмінтів і вказують яких)
 • негативний(яєць гельмінтів у калі немає)

Відео: Як взяти у дитини аналіз на глисти?

Аналіз на ентеробіоз (зішкріб/відбиток на ентеробіоз)

Для того, щоб зібрати матеріал для цього аналізу необхідно заздалегідь приготувати пластикову пробірку з кришечкою і ватною паличкою, просоченої гліцерином. Їх можна купити в будь-якій аптеці. Вранці до походу в туалет і підмивання, заздалегідь надівши рукавички, розсовують сідниці і роблять зіскрібок ватною паличкою. Потрібно обробити складки біля заднього проходу.

Потім ватяну паличку акуратно вставляють в пробірку, намагаючись не зачіпати стінки і щільно закривають пробірку кришечкою. Далі потрібно якомога швидше відправити матеріал у лабораторію. У нормі В зіскобі немає гостриків та їх яєць.

Одноразове дослідження калу не може дати достовірний результат, адже глисти можуть виявитися при повторному забір біоматеріалу
відбиток на ентеробіоз. Для нього в аптеці слід придбати спеціальне предметне скельце з клейкою стрічкою. Перед дефекацією вранці слід надіти рукавички, зняти клейку стрічку з скельця і прикласти до анального отвору на кілька секунд, попередньо розсунувши сідниці. Потім клейку стрічку клеять назад на предметне скельце.

Дуже важливо не торкатися до клейкої стрічки пальцями, так як це може дати неправильний результат. Предметне скло потрібно якомога швидше доставити в лабораторію.

Як зберігати аналіз калу на глисти?

Зібравши аналіз калу на яйця глист матеріал краще відразу ж відправити в лабораторію. Якщо є необхідність, його можна зберігати в холодильнику, але не більш ніж 8 годин, температура зберігання 5-8С.

Зберігати аналіз на глисти треба в прохолодному місці

Точно так же зберігається і зішкріб або відбиток на ентеробіоз. Чим швидше Ви довезете матеріал, тим більше правильними будуть результати.

Як здати аналіз крові на глисти?

Для того, щоб здати аналіз крові на глисти необхідно заздалегідь підготуватися. За 7-10 днів до здачі аналізу потрібно припинити приймати будь-які ліки. Якщо відмінити прийом ліків не можна, то обов'язково повідомте лікаря про те, які ліки Ви приймаєте і в яких дозах.

Аналіз крово також результативний в діагностиці глистів

За 24 години до здачі аналізу: заборонено їсти жирне, гостре, рекомендується не допускати перевтоми, протипоказано вживання алкоголю.

Останній прийом їжі повинен бути не пізніше ніж за 8 годин до здачі аналізу. При цьому обов'язково здавати кров вранці і строго на голодний шлунок. Перед здачею аналізу допускається тільки пити воду.

Як дізнатися без аналізу, є глисти?

Деколи щоб зрозуміти чи є в організмі глисти аналізи здавати не обов'язково. Є багато ознак, які вказують на зараження гельмінтами. Проаналізувавши їх, можна визначитися, чи потрібно відразу звертатися до лікаря і здавати аналізи.

Скрегіт зубами і рясне слинотеча вночі — одна з ознак глистової інвазії

І так, якщо ви помітили, що у Вас або вашої дитини дані ознаки, то можливе зараження глистами:

 • Зниження ваги або ж надмірна маса тіла
  • Свербіж в області заднього проходу
  • У дітей частий симптом — скрегіт зубами по ночах і підвищене виділення слини(симптом «мокрої подушки»)
  • Поганий апетит
  • Блідість, синці під очима
  • Часті розлади травлення – запор або пронос
  • Болі в животі, нудота вранці
  • Вугрової висип на шкірі обличчя, шиї
  • Висип по тілу, як при алергії, тільки без видимої причини
  • Постійне поганий настрій чи швидка стомлюваність, млявість
  • Кашель, який не лікується звичайними засобами від кашлю

Наявність п'яти і більше з цих симптомів вказує, що, швидше за все, людина заражена глистами і потрібно якомога швидше звернутися до лікаря, адже він потенційно небезпечний в першу чергу для своєї сім'ї.

Скільки глисти живуть в людині?

Якщо вже глисти завелися в організмі, то важливо знати, як довго вони там можу затриматися. Відповісти на це питання однозначно важко, адже існує безліч видів глистів і у кожного з них свій цикл розвитку.

Глисти можуть жити у Вашому тілі кілька десятків років, збільшуючись в розмірі та чисельності

У середньому глисти можуть мешкати в людях, жити і харчуватися за їх рахунок від декількох тижнів до десятків років. Якщо вчасно запідозрити їх вторгнення і почати лікування, то цей термін можна скоротити до тижня. Курс лікування проти глистів зазвичай триває 7-10 днів залежно від тяжкості захворювання.

Не варто думати, що зараження глистами — це захворювання, яке пройде саме по собі і ніяк не позначиться на Вашому організмі. Поставтеся з усією серйозністю до діагностики та лікування гельмінтів, адже це запорука Вашого здоров'я і благополуччя.

Відео: Домашня діагностика. Скотч-тест на наявність глистів