Прислів'я та приказки про зиму, зимові місяці для дітей дошкільного та шкільного віку, школи, ДНЗ: збірник кращих прислів'їв з поясненням сенсу. Які є і як знайти прислів'я та приказки про зиму, зимові місяці для дітей?

Перелік прислів'їв і приказок про зиму для дітей з розшифровкою.

Зміст

Прислів'я та приказки є народним творчістю, основне призначення яких попередити, навчити або пояснити якісь явища, що відбуваються в природі. Фольклорні фрази дозволяють розвивати у дітей образне мислення, а також сприймати прислів'я та вислови не буквально, вловлюючи прихований сенс.

Прислів'я та приказки про зиму для дітей дошкільного віку, дитячого садка: збірник з поясненням сенсу

У педагогіці існує окремий розділ, який називається етнопедагогіка;, що включає в себе народний фольклор, прислів'я, приказки, легенди, а також вірші. Основне завдання таких творів — навчити дитину, виховати її певним чином. Буває дуже складно щось донести малюкові звичайними розповідями. Але діти із задоволенням слухають вірші та пісні. Діти — унікальні створіння, яким необхідно прищеплювати любов до літератури, а також фольклору. З цією метою можете обігравати короткі фрази за допомогою ігор або розподілу ролей. У такому випадку діти швидше запам'ятовують вислови.

Основне призначення такого роду фольклору — розвиток мови. Адже подібні твори багаті епітетами, порівняннями і метафорами. Такі прийоми дозволяють розширити словниковий запас дітей, а також зробити їх спілкування з однолітками більш простим. Адже у старшому дошкільному віці у деяких дітей ще є труднощі з мовою і з висловленням власних думок. В цих висловах багато мудрості, яка набувається з досвідом. Щоб не повторювати помилок інших людей, можна прислухатися до фольклору.

Список з розшифровкою:

 • Зимою деньок, як у комарика носок. Вислів говорить про те, що взимку дні дуже короткі, а ночі довгі. Тому потрібно багато встигнути.
 • Влітку збереш, то взимку на столі знайдеш. Це вислів говорить про те, що влітку і восени необхідно працювати, старатися і складати запаси на зиму. Якщо нічого з цього зроблено не буде, то зима буде голодною.
 • Зима літо лякає, та все одно тане. Сенс вислову полягає в тому, що рано чи пізно зима закінчується. За нею приходить теплу пору року.
 • Взимку кожух всякому люб. Сенс вислову в тому, що в холодну пору року необхідно тепло одягатися. Без верхнього одягу неможливо ходити по вулицях.
 • Літо збирає, а зима поїдає. Суть вчення в тому, що в теплу пору року потрібно працювати, не покладаючи рук і складати запаси овочів і фруктів в льох. Щоб взимку можна було з'їсти. Фраза свідчить про необхідність праці в теплу пору року.
 • Зима заморозками починається і крапельками кінчається. Сенс фрази в тому, що на самому початку зими зазвичай морози. Останній місяць зими характеризується ожеледицею, а також снігом, що тане.
 • Бережи ніс взимку в мороз. Фраза свідчить про необхідність тепло одягатися. При необхідності в лютий мороз не виходити на вулицю.
 • Подрожишь, так і побіжиш. Сенс вислову в тому, що в холоди всі люди ходять набагато швидше, ніж влітку. Бо як довго перебувати в нерухомому стані на одному місці, в лютий мороз, не можна. При активному русі зігріває.
 • У мороз добрий хазяїн собаку не вижене за ворота. Сенс фрази в тому, що в люті холоди доброму господарю шкода свого пса. Тому він тримає його в теплі.
Народний фольклор

Діти шкільного віку вже мають хороший словниковий запас і можуть відмінно пояснювати свої думки, відмінно переказувати різноманітні твори, прислів'я. Фрази народного фольклору можуть бути більш складними і з прихованим змістом.

Народний фольклор допоможе дітям розвивати пам'ять. Спочатку твори можуть бути досить короткими, але ємними. Щоб спростити запам'ятовування подібних висловів, їх потрібно подавати в художньому вигляді. Тобто намалювати їх. Діти досить швидко схоплюють матеріал, коли йде деяка візуалізація слів, без монотонного пояснення і розмов

Нижче представлений список найбільш популярних приказок для дітей шкільного віку:

 • В холод кожен молод. Сенс в тому, що навіть літні люди в сильний мороз ходять швидше, ніж в теплу пору року. Бо як не хочеться замерзати і животіти під зимовим вітром.
 • Рік закінчується — зима починається. Найчастіше сильні морози починаються після Нового року. Зазвичай самі сильні холоди спостерігаються на Водохреща, 19 січня. Подібна прислів'я допоможе дітям орієнтуватися в місяцях, а також вивчити деякі свята.
 • Літо працює на зиму, а зима на літо. Цей вислів має двоякий сенс. Справа в тому, що влітку люди працюють, вирощують, збирають урожай, а взимку його поїдають. Крім того хороший сніг покриває поля.
 • Зима без снігу — літо без хліба. Ця фраза говорить про те, що якщо взимку не буде снігу, то озима пшениця не зійде і влітку не буде врожаю. Буде дефіцит борошна і відповідно хліба.
 • У зими велике черево. Вислів говорить про те, що необхідно зробити більше запасів влітку і восени, тому як взимку немає ні фруктів, ні овочів, ніякої рослинності.
 • Лютий багатий снігом, а квітень водою. Те, що випало в лютому обов'язково розтане в квітні.
 • Зима матка — виспишся солодко. Суть цієї фрази в тому, що в основному вся робота на городі, на полі та в приватному будинку здійснюється навесні, влітку і восени. Взимку ж такої роботи немає, тому більше вільного часу для того, щоб відпочити і виспатися.
Народний фольклор.

Популярні російські народні прислів'я та приказки про зиму для дітей: збірник з поясненням сенсу

Прислів'я та приказки є частиною народного фольклору, і використовувалися нашими бабусями і прабабусями для виховання дітей. В основному подібні вирази прищеплюють дитині почуття відповідальності і любов до праці.

Проводилися дослідження, в ході яких було з'ясовано, що не всі діти сприймають народний фольклор. І розуміють сенс, який вкладається в короткі фрази. Тільки 16-20% дітей вловлює прихований сенс, закладений у висловах. Тому необхідно якомога більше часу приділяти дітям, пояснюючи сенс того чи іншого виразу. Варто відзначити, що приказки зроблять мова різноманітною, наповнений сенсом, епітетами. Дітям потрібно прищеплювати любов до фольклору. Не тільки до віршів, але і приказкам, коротким вислови, які несуть певний прихований зміст.

Перелік фольклорних фраз з розшифровкою:

 • Багато снігу — багато хліба. Фраза свідчить про те, що тонкий шар снігу не сприяє утворенню сходів озимої пшениці, яка після його танення виникне на полях.
 • Влітку не припасешь, взимку не принесеш. Вислів говорить про те, що в теплу пору року необхідно працювати для того, щоб у люті холоди було що поїсти.
 • Взимку сонце, що мачуха — світить, та не гріє. Фраза говорить про те, що в зимовий час, незважаючи на наявність сонця, досить холодно.
 • В теплій зимовій шубці, і морози як жарт. Розшифровка фрази полягає в тому, що якщо добре і тепло оденешься, то буде зовсім не холодно.
 • Замет та завірюха — два друга. Розшифровка вислови: під час сильної заметілі утворюються замети і високі насипи снігу.
 • Зима все знайде, що літо відклало. Сенс фрази в тому, що краще не втрачати час, а працювати влітку. Будуть великі запаси їжі на зиму.
Народний фольклор.

Найцікавіші прислів'я та приказки про зиму, зимові місяці для дітей: збірник з поясненням сенсу

За допомогою народного фольклору можна сприяти запам'ятовуванню місяців, які складають зиму. Крім того дитина запам'ятовує епітети і порівняння, що робить багатшими його словниковий запас. Також подібні вислови прищеплюють любов до праці і привчають до порядку. Адже в більшості випадків школярі не можуть похвалитися дисципліною. За допомогою фольклору ви зможете м'яко направити увагу школяра на його огріхи в поведінці, не читаючи моралі і не підвищуючи голос.

У деяких дитячих садках і школах влаштовують вечори народного фольклору. У такому разі весь вечір можна присвятити прислів'ям і приказкам. Для того щоб дітям було цікаво, намагайтеся зробити дійство театралізованим і дати кожному декілька реплік, фраз, а також можливість пояснити їх. Не варто заздалегідь давати дітям зазубрювати сенс виразів, краще всього, якщо діти будуть самі намагатися пояснити їх зміст і вловити те, що закладено між рядків.

Нижче представлений перелік прислів'їв з розшифровками:

 • Січень — року початок, середина зими. Сенс в тому, що саме в січні починається рік і це другий місяць зими.
 • Грудень рік кінчає, зиму починає. Сенс в тому, що грудень — перший місяць зими, але останній місяць у році.
 • У лютого два друга — заметіль і завірюха. Сутність в тому, що саме в січні найлютіші морози і максимальна кількість опадів.
 • Місяць січень — зими государ. Ця фраза свідчить про те, що січень — середній місяць зими, тому один з найголовніших.
 • Лютий і теплом приголубить, і морозом отдубасит. Сутність фрази в тому, що лютий є досить незвичайним місяцем. З-за істотного коливання температури можуть бути як сильні морози, так і відлига. Тому як справа йде до весни.
 • У грудні зима стелить полотна, а мороз наводить мости. Суть вислову в тому, що саме в цей період бере початок зима, тому можливі опади у вигляді снігу.
 • Грудень місяць лютий, запитує як взутий. Суть вираження в тому, що саме з настанням зими відчувається холод. Необхідно підготуватися, придбати нове взуття, а також одяг, для того щоб уберегтися від холоду.
Народний фольклор.

Невеликі, короткі прислів'я і приказки для дітей про зиму, зимові місяці: збірник з поясненням сенсу

Короткі фольклорні фрази про зимових місяцях допоможуть дітям розширити словниковий запас, а також запам'ятати розташування місяців один за іншим.

Перелік:

 • Грудень вітру-зими холодець. Вислів говорить про те, що саме в першому зимовому місяці спостерігаються перші холоди і мороз.
 • Грудень — шапка зими. Фраза говорить про те, що саме в першому місяці починається зима.
 • Січень батюшка рік починає, зиму величає. Мова про те, що цей місяць є першим в році.
 • Ясні дні в січні — до хорошого врожаю. Ця фраза є пророчу, говорить про те, що якщо в середині зими багато сонячного світла, значить влітку і восени буде хороший урожай фруктів і овочів.
 • Місяць січень — зими государ. Вислів говорить про те, що цей місяць є головним взимку і його серединою, а також переломним моментом.
 • Сухий січень — багатий селянин. Суть фрази в тому, що якщо в січні буде сухо, значить ранній врожай буде великим.
 • Теплі дні січня не добром відгукуються. Згідно фрази, якщо січні буде тепло, то деякі рослини можуть почати пускати нирки, а заморозки в лютому стануть причиною зменшення кількості плодів.
 • В лютому багато інею на деревах — буде багато меду. Ця фраза є пророчу. Так як в зимовий час спостерігається іній, він захищає нирки від холоду, тому вони краще дозріють і раніше розпустяться. Відповідно буде багатий урожай бджолиного нектару.
 • Лютий зиму видуває, а березень ламає. Мова про переломному моменті між зимою і весною.
 • Лютий сильний хуртовиною, а березень капежом. Фрази говорять про те, що саме в кінці зими спостерігаються сильні сніги, які потім тануть у березні.
Зима

Прислів'я та приказки про зиму, зимові місяці з малюнками для дітей: фото

Короткі фольклорні вислови покращують словниковий запас дітей, розвивають їх образне мислення, а також прищеплюють працьовитість. Дуже добре діти сприймають прислів'я та приказки в картинках. Нижче представлені картинки з приказками.

Подібні варіанти допоможуть візуалізувати фрази і краще їх запам'ятати. Справа в тому, що малюки не завжди вловлюють емоції, тому необхідно їм пояснювати прихований зміст висловлення і прихований підтекст. Діти не схильні до самоаналізу і погано ставляться до критики. За допомогою фольклору можна м'яко вказати дитині на його помилки. Прищепити любов до праці.

Фото прислів'їв
Фото прислів'їв
Фото прислів'їв

Такий педагогічний матеріал як прислів'я та приказки допоможе зрозуміти, на скільки розвинута у дітей образне мислення і здатні вони самостійно виявляє прихований сенс.

ВІДЕО: Прислів'я для дітей про зиму