Прислів'я та приказки про працю, роботу, справі для дітей дошкільного та шкільного віку, школи, ДНЗ: збірник кращих прислів'їв з поясненням сенсу. Які є, як знайти прислів'я та приказки про працю, роботу, справі для дітей?

У даній статті ми познайомимо вас і ваших діток з цікавими прислів'ями про працю, а також постараємося максимально доступно пояснити їх значення.

Зміст

Прислів'я з приказками, які були придумані російським народом, грають величезну роль в російській мові. Завдяки їм наші дітки навчаться любити працю, рідну мову, у них підвищиться культура мовлення, буде активніше розвиватися пам'ять. Саме тому прислів'я та приказки заслуговують особливої уваги під час роботи з дітьми.

Прислів'я мають широкі можливості. Вони допомагають усвідомлено розвивати ставлення дітей до сенсу кожного слова. Також за допомогою приказок і прислів'їв можна оволодіти переносними значеннями кожного слова, зрозуміти, якими саме можливостями вони володіють, і що означають в тій чи іншій ситуації.

Прислів'я та приказки про працю, роботу, справі для дітей дошкільного віку, дитячого садка: збірник з поясненням сенсу

Під час виховання дітей дошкільного віку використовується, як правило, фольклорна проза. Приказки і прислів'я, в яких описується працю, певною мірою впливають на розвиток дітей. Після того, як ви почнете регулярно займатися зі своїм чадом, розповідаючи їм приказки, він зможе прищепити тільки хороші звички, навчиться поважати працю, виконувати власні обов'язки і робити лише добрі справи.

Російські приказки прославляють працьовитих людей і працю, але при цьому висміюють лінивців і саму лінь. Народна мудрість змусить вашу дитину полюбити працю, почати ставитись до нього з усією повагою.

Під час виховних робіт використовуйте лише ті приказки, які дитина зможе зрозуміти. В іншому випадку вони просто не дадуть ніякого толку.

Отже, коли почнете з дитиною вивчати прислів'я, дотримуйтеся таких правил:

 • Долучайте систематично малюка до приказкам, щоб він зміг розуміти, засвоювати і вживати їх у мовленні.
 • Вивчайте з дитиною компоненти прислів'їв, аналізуйте словосполучення і слова.
 • Введіть мова дитини приказки, вивчайте завдяки їм семантичну сторону кожного слова.
Привчайте дитину до праці з малого

Далі пропонуємо вам список популярних приказок, які вам обов'язково знадобляться.

 • «Не поклонясь до землі, і грибка не піднімеш», щоб досягти певного результату, потрібно добре постаратися, доклавши зусиль.
 • «Там і хліб не родить, де хто в полі не працює» — неможливо щось отримати, якщо не працювати.
 • «Хто перший у праці, тому слава скрізь» — хто людям допомагає, добре трудиться, тієї людини будуть постійно хвалити, говорити «спасибі».
 • «Без діла жити — тільки небо коптити» — всі люди зобов'язані в житті чимось займатися. Якщо людина лінується, тоді його життя не має сенсу.
 • «Курчат по осені рахують» — якщо постійно старатися, докладати зусилля, наполегливо тягнуться до власної мети і бути працелюбною людиною, тоді успіх гарантований.
 • «Хочеш велику ложку — візьми велику лопату. Хочеш їсти мед — заводь бджіл» — якщо людина буде працювати, він отримає результат і винагороду».
 • «Терпіння і труд все перетруть» — тільки наполеглива людина, яка завжди закінчує свою справу, може досягти того, до чого прагнути.
 • «Сидячи на печі, не заробиш і на свічки» — якщо людина буде байдикувати, він буде жити в бідноті. Якщо ж він буде наполегливо працювати, досягне успіху.
 • «Зробив діло — гуляй сміло» — зробив справу людина може відпочити, набратися нових сил, щоб виконувати наступного ро справи.

Кращі прислів'я та приказки про працю, роботу, справі для дітей молодшого і середнього шкільного віку: збірник з поясненням сенсу

Російські приказки, прислів'я вважаються яскравим «плямою» в нашій мові. Вони також є коротким висловом, вмістивши в себе сенс досвіду, народну мудрість. Творчість інших народів – не виняток. У них укладені фрази, які описують життєві ситуації з різних ракурсів.

 • «Очі бояться, руки роблять» — приступаючи до якоїсь певної роботи, людина боїться, що не зможе впоратися. Але, якщо він вже її почав робити, він заспокоївся, зрозумів, що може подолати кожну складність.
 • «Справі час, потісі годину» — як правило, дана приказка нагадує людині, коли той відпочиває, що необхідно також працювати.
 • «Крок вперед — крок до перемоги» — чудова приказка, яка говорить про те, що до будь-якої мети слід прагнути, працювати над собою.
Приказки про працю
 • «Хочеш їсти калачі, не сиди на печі» — якщо людина бажає жити в достатку, йому необхідно попрацювати.
 • «Талант без праці не стоїть і гроша» — якщо людина щось добре робить, але він лінується, тоді він не зможе домогтися успіху.
 • «Сім разів відміряй — один відріж» — щоб щось зробити, необхідно ретельно все перевірити і подумати, не поспішати.
 • «Працювати з вогником» — відома приказка, що описує людину, яка працює з величезним бажанням і прагненням.
 • «По справах і нагорода» — кожна справа має результат. Якщо справа хороша, тоді людина зможе отримати винагороду.

Популярні російські народні прислів'я та приказки про працю, роботу, справі для дітей: збірник з поясненням сенсу

Формування доброго ставлення до роботи і праці у діток – це основна частина не тільки вчителів, але й батьків. Сьогодні майже на кожному уроці проводиться подібне навчання. Існує безліч способів, методик і засобів, завдяки яким формується позитивне ставлення до працелюбності у дітей. Величезну роль тут грають прислів'я та приказки.

 • «Скінчив діло – гуляй сміло» — людина, тільки зробивши якусь роботу, може відпочити, забувши про неї.
 • «Кінець – всій справі вінець» — кожну справу необхідно закінчувати, не залишати на потім.
 • «Що можеш зробити сьогодні, не відкладай на завтра» — необхідно всі справи виконувати відразу, не варто лінуватися. Якщо людина вирішує відкласти якусь справу на завтра, у нього з часом накопичується їх ще більше. Внаслідок чого, він їх не зробить або зробить з величезним зусиллям.
 • «Праця людину годує, а лінь псує» — якщо людина постійно лінується, з цього нічого хорошого не виходить. Але, якщо людина буде працювати, тоді він буде щасливим і багатим.
 • «Всяка справа кінцем добре» — прислів'я, означає, що в кожній справі важливу роль відіграє результат.
 • «Видобуток ловця не чекає, а ловець її чекає» — щоб отримати хороший результат, чоловік зобов'язаний бути працьовитим, стрімко йти до своєї мети.
Про працю
 • «Влітку не спітнієш, так взимку не зігрієшся» — для отримання чого-то треба працювати, докладати багато зусиль. Не приготувавши в літній час дрова, в зимовий період буде дуже холодно.
 • «Працюй до поту, то й поїси в охоту» — людина, яка постійно працює, роблячи власну справу відмінно, безсумнівно отримає гідну оплату.
 • «Урожай буває не від роси, а від поту», щоб отримати відмінний результат у тій чи іншій справі, необхідно старатися, працювати, трудитися.
 • «Що посієш, те й пожнеш» — як людина ставиться спочатку до роботи, такий він отримує підсумок. Якщо він постарався і виконав роботу добре, результат теж буде хорошим. Якщо робота виконана погано, неправильно, тоді і результат в підсумку вийде плачевний.
 • «Щоб рибку з'їсти, треба в воду лізти» — результат можна отримати, тільки, якщо докласти багато зусиль і праці

Прислів'я, приказка – «Без труда нема плода і рибку зі ставка»: пояснення сенсу, значення прислів'я, приказки

Як і кожна прислів'я і приказка, дана прислів'я показує символічно мораль або мудрість, що грають важливу роль. Тут мова, звичайно ж, стосується не рибалки, а наступного: якщо людина бажає досягти результату, йому треба добряче попрацювати. У російській мові існують велика кількість подібних прислів'їв, які мають такий же зміст. Наприклад «Без труда нема плода і рибку зі ставка».

Значення прислів'я

Праця з давніх часів був невіддільний від російського народу, і адже не дарма ця прислів'я вважається народною мудрістю. Ніші предки вважали, що праця – це саме те, завдяки чому вони могли легко виживати. Нині історія повторюється. Людині, яка не працює, складно жити. Дуже часто буває таке, що він сам не хоче знайти роботу, сидить і чекає. До цього людині все одно в одну мить прийде розуміння, що певні речі не можна отримати просто так.

Прислів'я, приказка «Без роботи день роком стане»: пояснення сенсу, значення прислів'я, приказки

Завдяки прислів'ям і приказкам багато діти, так і дорослі вчаться акцентувати увагу на роботі, працю, працьовитість. Вони ніби закликають кожної людини прагнути регулярно працювати, відточувати таким чином власну майстерність.

Працьовитість – це саме та риса характеру, яка розвиває людину, допомагає йому без проблем орієнтуватися в будь-яких життєвих ситуаціях, навіть в самих складних. Так, наприклад, і ця приказка має свій сенс. Отже, якщо ви розкажіть дитині, поясніть її зміст, зможете дуже скоро навчити його поважати працю.

«Без роботи день роком стане» — якщо людина зайнята певним ділом, працює, тоді і час проходить стрімко. Якщо ж він лінується, байдикує, то й день буде нескінченним.

Прислів'я, приказка «Гірка робота, та хліб солодкий»: пояснення сенсу, значення прислів'я, приказки

Мудрість, яку в собі несуть прислів'я та приказки, вчить діток поважати дорослих, їх працю. Так, приміром, «Гірка робота, та хліб солодкий» говорить про те, що, якщо людина дуже довго і важко працює, тоді він обов'язково зможе отримати бажаний результат.

Важливо прагнути до праці

Адже, якщо людина тривалий час не їсть, але при цьому важко працює, тоді хліб йому здасться дуже солодким.

Прислів'я, приказка «Робота роботі ворожнечу»: пояснення сенсу, значення прислів'я, приказки

Прислів'я відносяться до тих російським вислови, які приносять виключно користь, як дорослим, так і дітям. Знаючи зміст тієї чи іншої приказки чи прислів'я, ви зможете з легкістю пояснити його своїй дитині.

Важка праця

«Робота роботі ворожнечу» — сенс даної прислів'я полягає в тому, що на світі існують дуже різні роботи. Одна легка, не потребує фізичних сил. Інша відноситься до категорії тих робіт, для виконання яких потрібно затратити багато зусиль, постаратися.

Прислів'я, приказка «Який майстер, така й робота»: пояснення сенсу, значення прислів'я, приказки

Мастерко – російське прізвище, що означає «майстер». Можливо, таке прізвисько було дано реміснику, який виконував певну ремесло або проявляв майстерність. Дуже часто в народі про таку людину інші люди кажуть: «Який майстер, така й робота».

Деякі люди називали «майстром» вчителя, який навчав дітей грамоті завдяки церковним книжкам. Майстром також люди називали того чоловіка, якого було улюблене справу – виготовлення ножів. Час минув, прізвисько «майстер» стало початковою точкою прізвища Мастерко.

Важливо майстерність

Прислів'я, приказка «Робота не вовк»: пояснення сенсу, значення прислів'я, приказки

Дуже багато людей вживають щодня дану прислів'я. Але вона, як не дивно, має продовження, яким користувалися наші предки. Звучить воно так: «Робота не вовк, в ліс не втече, бо її, окаянну, робити і ТРЕБА». Різниця, звичайно ж, очевидна.

Отже, якщо ви вирішили виконати певну справу, пам'ятайте про головне: вам все одно доведеться її коли-то виконати. Тим більше, якщо ви виконуєте певний замовлення. Адже замовник, можливо, не побажає чекати і вирішить знайти іншого виконавця.

Робота не втече, все одно робити треба

Але в дійсності ця приказка має ще інший сенс. У давні часи, якщо в село проникав вовк, люди ховалися по будинках і чекали того моменту, коли він знову піде в ліс. Адже робота, поки вони чекали, нікуди не «йшла». Тому, чекати не варто, необхідно приступати до роботи негайно.

Прислів'я, приказка «Після роботи їжа смачніша»: пояснення сенсу, значення прислів'я, приказки

Прислів'я – це певна добавка в російську мову, оригінальна «родзинка». Деякі фрази часом дають людям можливість формулювати власні думки, правильно говорити і висловлюватися. Ось і дана приказка відноситься до цим фразам. Вона означає наступне: людина буде дуже сильно цінувати те, що він зміг заробити власною працею, приклавши багато зусиль.

Прислів'я, приказка «Маленьку справу краще великого неробства»: пояснення сенсу, значення прислів'я, приказки

Головне значення всіх прислів'їв і приказок – навчитися розуміти думки інших людей, їх почуття і переживання. Якщо ви уважно прислухаєтеся до змісту саме цього прислів'я, ви зрозумієте, що вона означає наступне: краще виконувати хоч невелику роботу, ніж лінуватися і постійно відпочивати.

Праця краще ліні

Адже праця:

 • Допомагає позбутися від нудьги.
 • Ставить перед людиною певну мету, до якої необхідно обов'язково прагнути.
 • Завдяки праці можна отримати відмінний результат.

До того ж праця має терапевтичний глуздом – завдяки йому людина ніколи не зійде з розуму від різних роздумів, буде відволікатися від дурниць. Прислухайтеся і ви до приказок і приказках, вчіть їх разом з дітьми.

Відео: Прислів'я та приказки про працю і ліні