Вкривати або не вкривати троянди на зиму? Варто підгодовувати рожеві кущі перед зимівлею? Як захистити в'ється троянду, кущі троянд, штамбову троянду, троянду в парках, стелющуюся троянду? Як зберегти живці троянди в зимовий період?

Щоб навесні спостерігати за красивими трояндами, важливо правильно вкрити їх взимку.

Є види трояндових кущів, які можуть пережити зиму без спеціальних методів щодо збереження рослин. Прослідкуйте, яка погода очікується, якщо не буде сильних морозів, деякі сорти можна не вкривати. Так само для різних сортів рожевих кущів є різні способи забезпечення зимівлі. Ми з вами простежимо за найпоширенішими.

Троянди, що вирощуються в наших широтах, вимагають спеціальних заходів по захисту від морозів (а зиму нам обіцяють складну). У цій статті ми з вами розглянемо варіанти захисту трояндових кущів, і всі сорти необхідно ховати.

Вкривати або не вкривати троянди на зиму?

Все, що говорять на цю тему, можна поділити на два варіанти. Все залежить від:

 • стійкості сорту до морозів
 • умов погоди

Також на тривалість життя троянди впливають її загальна кількість років, стан куща і способи укриття на зиму. Як доглядати за трояндами, потрібно дізнаватися ще до того, як ви їх купуєте. Проте навіть не особливо стійкі до морозів сорту, можуть винести теплу зиму без укриття.

Як вкривати?

Самі стійкі до морозів сорти троянд це:

 • Сорти для парків (венуста пендула, амадеус, пол скарлет клеймер, рожева перлина).
 • Шипшини (троянда альба, дамаська, галіка, фетіда, манетти, мойезии, ругоза, спинозиссима).
 • Зимостійкі сорти (Леонардо да Вінчі, абрахам дербі, голден селебретионс, Аугуста Луїз, троянда Версилия).
 • І гібриди троянд ( норита, еротика, фокус, іспанія, білий шоколад, талія, бакаролла, експлорер).

А от всі інші сорти рекомендується все ж вкривати.

Варто підгодовувати рожеві кущі перед зимівлею?

Перед тим, як захистити троянду від морозу і холоду , потрібно її підгодувати. Це потрібно тому, що під час періоду цвітіння троянди використовують всі корисні мікроелементи в грунті, на якій ростуть. Однак необхідно пам'ятати, що в цей час добрива потрібні спеціальні для зимівлі, а не літні (в той час, коли рослина набирає зелене листя):

 • В осінній період рослини гостро потребують елементах P, K, Ca. Добриво потрібно приготувати в десяти літрах води, можна додати 17 р монофосфату калію і 16 г суперфосфату або додати 9 г сірчанокислого калію, так само потрібно 24 г суперфосфату і 2,6 г кислоти борної. Полийте кущі по 5 л під кущ.
 • Ще садівники знають, що під кущі троянди можна закопувати шкірку бананів або золу деревини (3 л на квадратний метр грунту). Підживлення калій та кальцій в такому випадку вам забезпечена.
 • У магазинах продаються комплексні добрива для трояндових кущів. Таке добриво допоможе вам підтримати кущ до літа і поступово підгодувати рослина. Наприклад, концентрат «Осінній».
Важлива підживлення

Перед укриттям на зиму кущ слід обробити протигрибковим складом:

 • розчином купоросу
 • розчином Квадриса або Фундазима по інструкції

Як захистити в'ється троянду від зимових холодів?

Догляд за в'ється трояндою повинен бути максимально акуратний, оскільки можна пошкодити довгі гілки рожевих кущів, під час підготовки до періоду зимівлі. На самому початку, за кучерявими трояндами потрібен догляд:

 • Уважно огляньте кущ і приберіть все нові пагони.
 • Видаляйте і лист, і його черешок, а гілки зніміть з підпір.
 • Всі утворилися пошкодження присипте вугіллям (можна взяти активоване вугілля).

Можливий зимовий варіант без пригинання рослини на землі? Коли ви готуєте виткі троянди до зимівлі можливо два варіанти: залишити кущ відкритим або покрити його землею.

Можна вкутувати повністю або чатсично
 • Якщо ви залишаєте кущ відкритим, на початку, добре закрийте кореневу систему землею, насипте горбок під кущем і підстеліть подушку з опалого листя. Гілки акуратно укладіть на подушку з листя. Зверху укрийте гілки, теж опалим листям, і все це закрийте тепличною плівкою. Коли прийде весна знімати укриття потрібно поступово, спочатку відкрийте гілки, а потім основний кущ.
 • У другому випадку вам доведеться потрудитися. Потрібно дочекатися дня з дуже гарною погодою. Усі гілки скрутити разом, приготувати дротяний каркас і укласти на нього гілки рослини так, щоб вони не лежали на землі. Зверху над укладеними гілками зробіть дерев'яний настил. Все це потрібно покрити тепличною плівкою, дуже акуратно і повністю закриваючи. Весь той час поки температура повітря не опускається до -4 градусів, можна відкривати боки, так кущ загартується. А після настання морозів повністю покрийте всі землею, не залишаючи ніяких відкритих місць.

Як захистити від морозів кущі троянд?

Починати зимовий догляд за кущем потрібно дуже уважно. У жовтні-листопаді наступають перші морози, вони, як правило, кущам не особливо страшні. В цей час кущ тільки загартовується.

Перше, що необхідно робити:

 • Зріжте всі пагони на кущі і зніміть все листя
 • Потрібно зрізати верхню частину куща до відстані в тридцять, сорок сантиметрів над землею, обробити зрізи фунгіцидну розчином.
На зимівлю

Потім можна робити наступне:

 1. Можна спорудити конструкцію з дощок і дроту, яка буде підноситися над кущем. Все це покрити тепличною плівкою. Ця конструкція дозволяє провітрювати рослина.
 2. Якщо очікується тепла зима досить просто спорудити з землі горбок, приблизно 30-50 см і покрити його сухим листям.
 3. Якщо ви дуже цінуєте кущами або розводьте їх на продаж, тоді використовуйте наступну методику. Кущі обрізаються під корінь, а якщо троянда кучерява, то гілки закріплюються скобами. Потім на них кладуть сухе листя чи хвою.
 4. Навколо забивають дерев'яні кілочки і укладають на них спеціальні пінопластові мати всю конструкцію закривають тепличною плівкою і зміцнюють камінням. Одна сторона залишається не укріпленої, щоб можна було провітрювати рослина.

Як правильно зберегти взимку штамбову троянду?

Цей сорт троянд вкривається неодмінно. Однак їх не зрізають. Знімають з кущів листя і відмерлі гілки.

Далі ховають від морозів троянду так:

 • Молоді троянди нагинають до землі, закріплюючи залізною скобою. А біля коренів насипають горбком пісок, гілки або опале сухе листя. Під верх рослини підкладають сухе листя або соснові гілки, і всі разом закривають тепличною плівкою.
 • Рослина з віком нагинати не можна, його можна зламати. Кругом рослини вибудовується дротяний каркас або рослина ховають під руберойдом. Усередину насипаються сухе листя, тирсу або ялинова хвоя, а зверху покривається вся конструкція тепличною плівкою, і обв'язують всі мотузкою.
Штамбову
 • Міннесота – цей метод найважчий. По-перше, отгребите землю з однієї сторони рослини, куди ви його будете пригинати. Перший робочий обхоплює рослину за стовбур і нахиляє його туди, куди воно буде пригинатися, а другий – лопатою відгрібає землю біля коренів у бік першої людини. Деякі корені вивернуті назовні і вийдуть з грунту. Стебло троянди розташовують на грунті, фіксують його залізною скобою, і разом з коренем вкривають сухим листям, хвойними гілками або присипають піском.

Як ховають від морозів троянду в парках?

Зазвичай в парках найбільш поширені стійкі до морозів сорту, тому їх можна не ховати від зовнішнього середовища. Однак варто це зробити, якщо ми говоримо про молодих кущах. Щоб стимулювати зростання кореневища і щоб рослина краще цвіло, знімають достатню частину куща. Спочатку видаляють сухі і хворі гілки. Інші гілки обрізають на десять сантиметрів, прибираючи тим самим джерело інфекцій.

Підготовку роблять завчасно:

 • У вересні перестають розпушувати і зрошувати землю
 • До настання морозів закрийте рослини на 15-20 см землею.

Дозволено накрити кущі сосновими гілками або сухим листям, накрити тепличною плівкою і засипати все грунтом. Також можна встановити на протязі всіх кущів парканчик з дерев'яних брусів і накрити руберойдом.

Потрібно ховати від морозу стелющуюся (грунтопокрівну) троянду?

Зазвичай цей вид троянд не вкривають на зиму. Троянди добре зимують під снігом і прекрасно пристосовуються до сильних морозів. Однак якщо зима починається не зі снігу, а з морозів, то за трояндами необхідно подбати. Так як цей вид троянд росте не дуже високо над землею, їх можна присипати сухим листям, укрити сосновими гілками і покрити плівкою.

Як зберегти живці троянди в зимовий період?

Ми з вами розглянули, як доглядати за трояндами протягом зими. А як же зберегти держак троянди до посадки в землю? Рослини можна розмножувати живцями і восени. Краще всього якщо пагони будуть товщиною приблизно 0,5-0,6 см (ручка). Відсікають держак добре заточеним секатором і зберігають таким чином:

 • Треба вирити в городі западинку довжиною приблизно 15 см і покласти на низ шматочок натуральної тканини, головне щоб вона була натуральною. З живців зняти все листя і скласти у западинку на відстані три сантиметри. Закрити верхню частину ситцем і посипати землею.
 • Візьміть білий мох і загорніть в нього держак, всі накрийте плівкою і покладіть в холодне приміщення.
 • Так само можна зберігати взимку держак на вулиці. Візьміть відро наповніть його дренажної сумішшю, насипте суміш субстрату для троянд і покрийте все вулканічним перлітом. Полийте все водою.
 • Живці опустіть трохи у воду і в Максикроп крем. Посадіть живці в субстрат. Всі закрийте тепличною плівкою і закрийте всю конструкцію теплою тканиною. Поставте його в таке місце, де багато світла і досить тепло. Можна зрідка, в погожий день, давати рослині подихати, відкриваючи конструкцію, але от у сильні морози краще забирати відро додому.
Живці

Троянди можуть переносити досить теплі зими і без спеціальної підготовки. У цій статті ми описали найчастіше вживані методи захисту рослини взимку. Бажаємо вам, щоб ваше рослина радувало вас багато років.

Відео: Як потрібно вкривати троянду на зиму?