Народні прикмети про погоду на вересень, природі, пов'язані з церковними святами, на кожен день: опис, звичаї, обряди, що можна, а що не можна робити. Весілля, одружитися, вінчатися, народитися у вересні: прикмети

У статті ви дізнаєтеся про народні прикмети вересня. Також тут є інформація про людей, які народилися в цьому місяці і календар прикмет на кожен день.

Першим місяцем золотої осені є вересень. Цікаво, що в стародавньому Римі він був сьомим за рахунком так і називався — Септем, у перекладі на нашу мову — сім. Однак після низки реформ Цезаря цей місяць став дев'ятим за рахунком, але назва не поміняв. Росіяни слов'яни вересень називали по-різному: хмурень, златоцвіт, листопадник. А на Україні і в Білорусі цей місяць називають — вересень. Таку назву він отримав тому, що в цей період цвіте верес.

Народні прикмети про погоду на вересень

У народі примічали різні процеси, які в залежності від погоди у той чи інший місяць передбачали погодні умови на осінню, зимову, весняну пору року. Наприклад:

 • Якщо погода у вересні суха, тепла, то зимові холоди настануть лише в січні.
 • Коли на початку вересня на небі місяць з перекинутим серпом, як ніби ліг на спину, то дощів не буде. Перший тиждень вересня очікується сонячна погода.
 • У вересні ідуть невеликі дощі з грозами, значить, осінь буде теплою.
 • Ранню сувору зиму, снігові замети віщують мурахи, що у вересні лазять по верхівках рослин і квітів.
Прикмети першого місяця осені
 • Довга осінь очікується тоді, коли у вересні немає опадів і тепло.
 • Якщо вже у вересні холодно, то зима відступить раніше звичайного.

Народні прикмети на вересень про природу

Зараз мало хто вірить у прикмети — це вважається народними забобонами. Однак є люди, які навпаки — вивчають їх і порівнюють передбачення з дійсністю. Існує безліч повір'їв, пов'язаних з першим місяцем осені. До таких можна зарахувати:

 • Коли у вересні поспіє брусниця, тоді значить і овес вже пора прибирати.
 • Якщо на початку місяця відлітають журавлі в теплі країни, то зима настане раніше.
 • Зима буде холодною, якщо птахи тримаються високо в небі, якщо журавлі летять невисоко, то прийде зима тепла.
 • Коли в середині вересня на березі і дубі є листя, значить, настає сувора зима.
 • Якщо 8-го вересня холодний ранок, то зима настане рано.
 • Тепла осінь чекає, якщо шпаки в середині вересня ще не відлетіли.
 • 14-го вересня теплий і ясний день, тоді осінь ще затягнеться, а зима буде морозною.
 • 14-го вересня на кущах, деревах є павутина, значить, осінь триватиме довго буде радувати теплими днями.
 • 19-го вересня звертали увагу на те, як падали листя з осики. Якщо вони падали лицьовою стороною до землі, то чекає зима тепла. Виворотом поверталися до землі, то морозна зима чекає. А коли вони падали, як попало, то зима буде не дуже холодною.
 • Очікуйте сніжну зиму, у разі, коли 19-го вересня вже з'явиться іній на чагарниках і деревах.
 • Багато лушпиння на цибулі, значить буде морозна зима.
 • 21-го вересня — хороша погода віщує теплу сонячну осінь.
 • 28-го вересня ті, у кого були гуси, влаштовували гусячі бої. Згідно з прикметами: коли гусак стояв на одній лапі, то незабаром настануть морозні дні. Якщо гуси йдуть купатися, то ще буде триматися тепла погода. Морози чекають тоді, коли птиця ховає дзьоб під крило.
 • 29-го вересня грім, дощ віщували сувору зиму без опадів.
Народні прикмети вересня
<>ВАЖЛИВО: Завдяки таким спостереженнями в старовину помічали і запам'ятовували, яка погода очікує селян в зимовий час. Ще за церковним календарем визначали, коли краще збирати урожай буряків, картоплі, цибулі.

Народні прикмети, звичаї, обряди на вересень, пов'язані з церковними святами: що можна, а що не можна робити

Здавна на Русі вважалося, що у великі свята не можна робити звичну роботу. Люди у Великі церковні свята повинні виконувати деякі обряди, спрямовані на поліпшення добробуту сім'ї.

 • 2-го вересня в Самойлін день селяни просили сприятливої погоди для майбутнього врожаю. Самуїл вважається покровителем усіх чоловіків, саме вони і моляться про майбутній урожай.
 • 11-го вересня Предтеча, Іван Пісний — Піст триває всього один день. Не можна різати нічого круглого. Також небажано їсти круглі овочі, фрукти та інші продукти. Не варто збирати помідори, копати картоплю, зривати яблука, не можна варити борщ, холодник.
 • 17-го вересня Неопалима Купина, Луків день, Вавило. В цей період селяни молилися про збереження своїх помешкань від загорянь Неопалимій Купині. Люди починали збирати врожай цибулі. Чоловіки вилами ширяли в копиці сіна, це робили для того, щоб нібито нечиста сила не принесла шкоди потім домашній худобі.
 • 19-го вересняЧудо Архистратига Михаїла. В цей день народ збирався і влаштовував примирення. Після в хатах влаштовували свята. Працювати на свято — Михайлів день не можна.
 • 21-го вересня Різдво Прєсвятой Богородиці — дозволялося збирати врожай цибулі і проводити всілякі роботи на пасіці. День вважається святом врожаю.
 • 27-го вересня Воздвижєние Господнє — не можна в цей день планувати нові справи. Небажано ходити в поле, ліс. Можна було зустріти змій, які сползались в свої укриття на зиму. Вже до 27-го вересня капуста була зібрана. Тому після свята на наступну добу жінки збиралися на капусники, де різали овочі на засолку і розповідали веселі історії.
Церковні свята вересня

Свято 30 вересня Віра Надія Любов: прикмети

В останній день місяця вересня відзначають іменини багато жінок. Це свято іменується: Віра, Надія, Любов, мати їх Софія. У старовину дівчат з такими іменами вітали знайомі, рідні. Святкували троє діб. Як правило, жінки плакали в цей день, щоб полегшити собі душу. А після очищення пекли смачні кренделі, пиріжки, ходили один до одного в гості.

Весілля, одруження, вінчання у вересні: прикмети

Хто вирішив зіграти весілля в перший місяць осені, той поступає мудро. Вже не так пекуче, як улітку і природа радує своїм золотим пейзажем. Та й засіки повні, врожай вже зібрано.

Якщо дивитися за місячним календарем, то весільні церемонії сприятливо проводити в першій половині вересня до 15-го. Завдяки тому, що місяць в ці декади знаходиться у Вагах і Водолії, Стрільці або Раку шлюб вийде міцним. Подружжя будуть тільки більше любити один одного з роками.

 • 14-е вересня вважається днем весіль за Церковним календарем. Саме в цей день починалось бабине літо. Погода налагоджувалося і радувала людей сонячними днями. Хто хотів змінити своє місце проживання, переїжджав 14-го вересня. Ще робили обряд переселення будинкового в нове житло і влаштовували пишні новосілля.
Весілля у вересні

Небажано грати весілля, коли місяць переходить у сузір'я Овна або сузір'я Діви. Тому шлюби, укладені в цей період, можуть бути приречені на швидкий розпад. Молодята не зможуть знайти шляхи примирення, будуть відчувати матеріальні труднощі і побутові. Але будуть і винятки, деякі пари зможуть подолати і ці випробування. З часом їх почуття стануть один до одного гармонійними.

Прикмети, на які варто звернути увагу молодятам:

 1. У чоловіка і дружини завжди буде достаток, якщо на весілля йде дощ.
 2. Не можна позичати гроші на весілля у вересні, інакше всю сімейне життя у пари будуть борги.
 3. Перший сніг у вересні на весільній церемонії означає, що в сім'ї буде панувати затишок і спокій. А перший мороз передвіщає народження хлопчика.
 4. Граючи весілля в понеділок, молодята залучають у свій осередок багатство.
 5. Міцне здоров'я всіх членів родини очікує тих, хто святкував церемонію у вівторок.
 6. Свято в середу віщує хороший, шанобливе ставлення подружжя один до одного.
 7. Весілля, зіграна в четвер — найчастіше означає, що один член сім'ї не любить іншого, а використовує з-за матеріальної вигоди.
 8. Сварки чекають на тих, хто уклав шлюб в п'ятницю.
 9. У суботу укладаються шлюби з благополучними передумовами.
 10. Щоб створити міцний надійний шлюб, перенесіть дату весілля на будь неділю вересня.
 11. Небажано святкувати одруження в День Народження одного з подружжя.
 12. Торжество, яке пройшло до полудня віщує міцний союз чоловіка і дружини.
 13. Не грайте відразу дві весілля разом з рідними.
 14. Небажано грати весілля в той же день, в який грали сестри нареченої. Вибирайте іншу дату для торжества.

Народитися у вересні: прикмети

Люди, які народилися у вересні, знаходяться під заступництвом планети Меркурій. За гороскопом у вересні відбувається перетин двох знаків — Діви, Терезів. Людям, що народжені під цими знаками, властиві такі риси характеру, як наполегливість, розсудливість, вони завжди доводять розпочате до кінця. Також особи завжди підкреслюють для себе щось важливе з будь-якої ситуації.

 • Народжені в першому місяці осені, Діви володіють пунктуальністю, акуратністю. Вони не уявляють собі, як можна жити в невизначеності, люблять порядок у будь-яких справах, завжди відповідальні, мають дотепністю.
 • Ваги, які народилися у вересні, перш, ніж приступити до вирішення проблем, завжди обмірковують, чи варто братися за них чи ні. Терези не люблять витрачати свої сили даремно. І разом з тим, вони мають не малою часткою працьовитості.
 • Діви, народжені сьомого вересня, в день Варфоломія Житосея, Тита Листопадника, Грибний день, отримають своє щастя лише в зрілому віці (за народним повір'ям).
 • Діви, народжені тринадцятого вересня, згідно народній чутці завжди знають шлях до болота з журавлиною (журавлинником). Саме в цей день люди ходили в болотисту місцевість для збору врожаю журавлини.
Діти, народжені у вересні

ВАЖЛИВО: В кінці вересня — 22-го числа православні народи відзначають день Іоакима, Ганни — це батьки Пресвятої Діви. Вони вважаються покровителями породіль. В це свято знайомі вітали молодих матусь з малюками. А бездітні жінки благали святих, щоб послав їм дитину.

Відео: Народні прикмети на вересень на кожен день