Прикмети і забобони про півника. Ворожіння й привороти з використанням півня

Ця вогняна птиця одна з перших прийшла в слов'янське господарство і звичайно ж з нею пов'язано багато прикмет. Давайте докладніше розглянемо прикмети про півника.

Півень відіграє головну роль у ритуалах, пов'язаних з багатством врожаю. Після скошування сіна з птиці готували обрядову страву, після збирання зернових культур її вбивали на току і кров'ю поливали зерно, яке використовували при перших посівних роботах. Півень був символом багатого врожаю. Для селян він володів особливим значенням.

Прикмети про півника з різних куточків світу

Півень був свого роду Хлібний Дух.

 • На півночі Німеччини існувала така прикмета про півні, коли залишався останній сніп сіна, говорили, що в ньому сидить півень. Люди голосно кричали, щоб прогнати півня.
 • В іншому місті ходила інша прикмета про півника. Женці приносили півня в поле і випускали його. І всі намагалися наздогнати птаха. Це тривало до того поки її не зловлять.
 • У німецьких вендом існувало повір'я, що всередину снопа треба покласти півня і хто на нього наштовхнеться того і віддадуть його, якщо вдасться спіймати.

Селяни робили півня з щільного паперу, дерева, колосків пшениці і квітів, закріплювали попереду вози з хлібом. В іншому регіоні на півня чіпляли плоди, які дала земля. Півня кріпили також до самої верхівки Травневого дерева. А саме дерево ставили в останню віз із зерном. В інших регіонах було прийнято чіпляти півня на палицю з жнивної короною.

 • У Німеччині та Польщі птицю приносили на полі, в те місце, яке слід було прибрати самим останнім.
 • Для початку, згідно приймете про півника, птицю треба було поганяти по полю, а потім закопати по шию в землю і відрубати голову серпом. У Вестфалії господар землі повинен був обміняти дерев'яного півня, якого приносили женці, на сьогодення. Півня били палицями й забивали до смерті і давали господиням приготувати з нього вечерю.
 • У Трансільванії півня селяни засовували в сніп, який був останнім, і заколювали рожном. При цьому м'ясо треба викинути, а до наступного року залишити кістки та пір'я. Перед переорюванням поля навесні, брали суміш з пір'я і зерна і розкидали на ньому.
Про півні
 • В Угорщині існував звичай, в процесі весільної церемонії молодий наречений ніс у руках живого півня або його образ.
 • У Литві після одруження чоловікові і дружині підносили засмажену курку, яку першим починав їсти чоловік, і потім частував свою дружину. Коли майбутня наречена йшла до коханого з приданим, вона закривала голову наміткою і брала з собою живу курку.
 • На Русі смажену птицю приносили новій сімейній парі. В якості подарунка дарували курей.
 • В подальшому півень став символом диявольського світу, світу неживих і світу темних сил. Свани вірили, що після смерті душа людини переходить в несучку або півня.
 • Індійські племена знали, що півень небаченою силою пов'язаний з людським життям – коли півень помирав, то господар також повинен був померти.

Колір півня має символічним значенням. Червоний півень – символ сонця, полум'я, чорний – води, підземного світу, нещастя і зла. Всесвітньо відомий хроніст, у своїй хроніці закликав вбивати чорних курей і півнів, щоб вберегтися від нечисті. З днем святого Фейва пов'язаний інший обряд, при якому слід топити всіх курей у ставках. У Росії підношенням водяному був чорний півень. Його закопували в землю. Біля кожної водяний млини, слідуючи обрядом, розводили півнів.

Має значення і колір
 • Згідно з прикметами про півника, слов'яни ніколи не тримали занадто старих особин, щоб смерть не прийшла до їхньої оселі і не згубила господаря.
 • Півень, який жив 3, 5, 7 або 9 років, і зносив яйце, міг породити на світ демона, у вигляді полум'я, іскри, кішки, курча.
 • Щоб не побажав господар у цього створіння, все збудеться, але рівно через 3 роки йому доведеться віддати свою душу дияволу. В інших регіонах півень повинен був зарити це яйце, і з нього вылупливался демонічний змій.

Півень і зараз вважається символом агресії, активної демонстрації життєвої енергії і навіть непримиренності. Всі ці якості відображення у фольклорі, атрибутиці та історії. В арабській історії півень символізує хоробрість і був наділений лідерськими якостями. В Китаї і по сей день прийнято малювати в будинку червоного півня, щоб він запобігав пожежа.

 • У країні висхідного сонця, півень готував релігійної людини до звільнення від гріхів.
 • Південні слов'яни завжди тримали чорних птахів. У них склалося судження, що якщо півень чорний, то господар буде біла, і навпаки.
 • На Заході, слов'яни думали — білий півень уособлює щастя.
 • Пєтухов чорного кольору слов'яни зі сходу країни не тримали, це могло призвести до розбіжностей в сім'ї.
 • В Україні він отримав назву «царик». Він співав ще до народження, а коли виростала, співав голосніше за всіх, володів неймовірною силою в селі. Його не вбивали, він служив захисником, опівночі відганяючи своїм криком диявола. У деяких регіонах півня порівнювали зі змієм. Коли наближалася гроза, він ховав своє тіло під порогом, а його душа йшла боротися з правителями хмар.
Багато прикмет

Згідно з прикметами про півні, він наділений незвичайними здібностями уберігати від злого ока, нечисті і псування. Навіть у казках крик півня відганяв злих духів. З світанком півень кричить, пробуджуючи сонце і тим самим повертаючи життя, світло на планету, без яких існування живих істот неможливо. У цьому весь сенс образу півня. Він дарує життя і звільняє від зла. Ще з давніх часів вважали, що з приходом темряви до світанку по землі походжає нечиста сила, а крик півня її відлякує і проганяє.

Сила аури півня настільки велика, що вона володіє здатністю створювати гармонію в навколишньому світі, організовує навколо себе різноманітні потоки енергії. Все це допомагає знайти умиротворення і сімейне щастя. Півень також був символом опіки господаря. Люди вважали, що півень допомагає збирати багатий урожай, а тваринам розмножуватися, корові давати смачне молоко і масло. В це свято вірив, коли сім'я розпадалася, кожен з її членів заводив собі по півню.

Пєтухов досить часто використовували в магічних ритуалах, щоб стати сильним і сміливим, необхідно завжди при собі мати ліву ногу півня. Через деякий час амулет буде давати свої результати і людина придбає всі бажані якості.

Як півня використовували для ворожіння і привороту?

Півень, маючи сильну зв'язок з сонцем, наділений даром мовлення і пророцтва. Це домашня тварина використовували для ворожіння. Ось так ворожили на Русі.

«Подивитися на майбутнього нареченого»

Незаміжня дівчина йшла в курник з закритими очима і вибирала курочку. Якого кольору буде курка, такий буде і суджений. Біла – суджений буде зі світлим волоссям, чорна – брюнет, ряба – суджений буде рудий.

«Суджений буде здалеку або місцевим»

З'ївши курку, кожна дівчина брала кісточку, писала на ній своє ім'я і вкладала в дупло. На наступний ранок кістка зникала – її суджений буде приїжджим, залишилася лежати в дуплі – наречений буде місцевий.

Використовували для ворожінь

«Дізнатися стать дитини»

Варили півня і курочку, кістки не викидали, а пов'язували окремо півня і окремо курки і заривали в землю навколо будинку. Вранці вставали і дивилися, які кістки розкопані: якщо курочки – чекайте дівчинку, якщо півня – буде хлопчик.

«Виповниться мрія чи ні»

Треба було загадати бажання, зав'язати курячі кістки стрічкою в формі хрестика і прив'язати за дерево на перетині шляхів. Якщо кісточку обклюють птиці – бажання здійсниться, кістки ніхто не чіпатиме – загадане не збудеться. Особливо популярним було ворожіння в день весілля, щоб дізнатися, хто стане главою сім'ї.

«Хто буде господарем сім'ї»

Парі давали кісточку з двох частин і кожен тримався за протилежний кінець. Коли кісточка ламалася, дивилися, у кого довший той і буде головним.

Півень і курка були найбільш популярними тваринами в чаклування, пророкування і ворожіннях.

Приворожити чоловіка

Цей приворот роблять на місяць. В 12 годин ночі необхідно висмикнути перо червоного півня, намочивши непочатою водою. Мокрим пером стосуються губ і кажуть заклинання.

Після виголошених слів треба лягти спати в футболці чоловіки, а перо покласти в кишеню ближче до серця і постійно думати про коханого. Вдень в 12 годин вставте пір'їнка своєму коханому, щоб він не побачив. Якщо ви це зробите непомітно, все збудеться в недалекому майбутньому.

Залучення

Досить часто брали півня, щоб спокусити людину. Щоб дівчина закохалася в хлопця, він повинен постійно мати при собі сухий гребінь півня, як талісман. З допомогою півнячих пір'я слов'яни могли розігнати грозові хмари.

Також півнів застосовували в сексуальному чаклунстві для поліпшення роботи статевих органів. Чоловік повинен був постійно носити біля геніталій три пера від півня. Також варили незвичайний суп з дітородних органів півня і геніталій несучки. Суп робили дуже гострим. Чоловіки, щоб вилікуватися і налагодити роботу статевих органів носили мішок біля геніталій з лапами і гребенем півня. Або погладжували півня один раз опівдні протягом місяця. Можна було навіть вилікувати гінекологічні захворювання.

Слов'янські прикмети про півні

прикмета про півні, коли людина чув крик півня в інший час, діставали гаряче вугілля з печі і кидали на вулицю, щоб відвести біду. Ось ще кілька прогнозів.
Звертали увагу на час співу

Хтось загине, якщо:

 • Помруть півень і курка разом.
 • Несучка викине яйця з гнізда.
 • Разом кричать і кури і півень.
 • Півень закричить не в належний час.

Чекайте на гостей, якщо:

 • Кури бігають по двору.
 • Кури воюють.
 • Півень кричить біля порога.

Чекайте новин, якщо птах:

 • Увійшла в житло.
 • Злізла з сідала.

Передвіщати по півню зміну погоди міг кожен в селищі.

Чекайте дощу або бурі, якщо:

 • Кури рано полягали спати.
 • Кури махають хвостами.
 • Кури, риють землю і піднімають при цьому пил.
 • Навшпиньки пищати.

На верхівку будинку досить часто ставили дерев'яного півня. Він, в даному випадку, був оберегом від злих духів. Півня зображували на скринях, шафах, щоб уберегти добро від злодіїв. Образ півня був магічним.

Півня завжди пов'язували з полум'ям, він захищає оселю від пожежі і розряду блискавки. Однак згідно легендам червоний півень сам може стати причиною пожежі. У народі говорили, якщо грім вдарив у хату, і він загорівся, то це півень спустився і підпалив все навколо. На Русі вважали, що померлий півень несе пожежа. У селах чаклунки прогнозували пожежа, звертаючи увагу на поведінку півня.

Пов'язували з полум'ям

Буде пожежа, коли півень:

 • Кричить і стукає у вікно.
 • Не змовкаючи, співає на паркані.

Жертвоприношення півнів було частим явищем в давнину. Також знахарки використовували півнів, щоб лікувати населення. Він захищав не тільки сім'ю, в якій жив, але й усе село від недуг і епідемії. Було прийнято закопувати півня при в'їзді в село. Щоб птицю не схопила ніяка хвороба, її купали в крижаній воді.

Згідно з прикметами про півні, щоб приворожити людину також використовували несучку і півня. Це приворот мав величезну силу і його використовували лише в поодиноких випадках. Від такого привороту позбутися вже не вдасться. Чаклунки попереджали про наслідки і силі цього обряду.

У багатьох народів півень приносив успіх в торгівлі. Всього-навсього у волоссі потрібно було вплести пір'я червоного півня. Це буде сприяти примноженню грошей.

Давні прикмети

Відео: Прикмети в рік Півня