Прикмети про одяг: давні забобони про повсякденному одязі

Без одягу не можна уявити собі жодної людини. Саме тому і існує дуже багато прикмет про неї.

Ще здавна наші прадіди вірили, що одяг може зняти приворот або пристріт. Так, наприклад, за допомогою чобіт можна було приворожити людину, ремінь може вилікувати від безпліддя. Щоб водилися гроші, гаманець клали луску від риби.

Прикмети про одяг: давні забобони про повсякденному одязі

У все це вірив ще задовго до появи слова «мода», «лук» і «модельєр». Всупереч цьому наші предки були модниками, вони красувалися у вишитих сорочках ручної роботи, модних чоботях і мали уявлення, що таке нижню білизну. Кожна річ була для особливих випадків і мала своє магічне значення.

Такий одяг називали контактної магією, правила якої повідомляють: вибравши одяг правильно, ви поміняєте свою долю в кращу сторону. Впливаючи на вбрання, ви підкоряєте собі людину, чий одяг ви використовували.

Одяг
 • Щоб уберегтися від пристріту слід вивернути навиворіт речі. Якщо це зробити умисно, ефект буде позитивний, вам буде супроводжувати удача. Однак випадково надіта одяг навиворіт принесе вам розчарування і невдачі. Щоб від цього вберегтися необхідно, зняти річ і походити по ній, і потім знову одягнути.
 • Сорочка, одягнутій задом наперед служила захистом від безладу і захищала від пристріту. Щоб позбутися від чорта, гуцульські народи одягали всі речі навиворіт.
 • Освячена одяг за прикметами захищала від нечисті, яка приходила за «боржником». Наші пращури свято вірили, що коли ви йдете вартувати небіжчика, за яким мають прийти чорти, слід було йти саме в цьому одязі, щоб уберегти себе.
 • Напади епілепсії можна вилікувати, якщо одяг хворого перекинути через дах будинку і там, де вона впаде, зарити її. Позбавити людину від лихоманки можна було ляльками-лихоманками. Їх слід було зробити сім власноруч і спалити або втопити.
 • Речі хворого малюка заносили в ліс або укладали в дупло, або вішали на гілки дерева. Наші прадіди вірили в чудодійну силу лісу, і його здатність забирати хвороби.
Про одяг
 • Кожух згідно з прикметами про одяг завжди був символом багатства. Його часто використовували у сімейних ритуалах, вивернувши навиворіт, хутро повинен бути назовні. Людина, який одягався у таке вбрання, був «священною твариною» (зоолатарическим богом). Він був наділений силою проводити ритуали з тваринами.
 • Малюка, який тільки народився, клали на вивернутий кожух для залучення багатства. Для залучення грошей в молоду сім'ю молоді повинні сидіти на лавці, застеленій кожухом.
 • Майбутня свекруха при зустрічі невістки повинна була одягати кожух навиворіт. Господиня пригощала працівників горілкою на кожусі навиворіт.
 • Вислів «вивернути кожуха» використовували, щоб чоловік сказав правду, і нічого не приховував. Обряд вивертання – символ щирості.
 • Очкуром підв'язували штани. Щоб зловити відьму, очкур освячували в церкві і накидали його їй на горло.
 • Чаклунку, яка обернулася в клубок з нитками, можна схопити чоловічими трусами. Тому, помітивши глибокої вночі, клубок, який сам по собі котиться вздовж дороги, чоловік повинен зняти труси і схопити ними клубок.
 • Не йдіть на поводу у відьми, коли вона попросить вас випустити її, виконавши всі свої бажання, вона не заспокоїться і буде наполягати на своєму. Якщо ви не вирішите її випустити самі, зайти їй не вдасться.
 • Хустка – це символ заміжньої жінки. Проте використовували його тільки в похолодання. Ящик, в який клали померлу жінку, обмотували хустками. Також було прийнято обмотувати тіло небіжчиці і подушку. З цієї причини у бабусь, було багато хусток. Вони збирали їх все життя – «на старість». У народних казках хустку оберігав від нечистої сили, обертаючи вас в річку, водойма, море.
Символ
 • Згідно словнику Даля слово «ґудзик» виникло від слова «лякати». Це результат народних повір'їв. Побачивши чорну кішку необхідно схопитися за ґудзик. Такий ритуал згідно з прикметами про одяг відлякував неприємності.
 • Магічною силою володіли гудзики у відомих казках. З їх допомогою можна було вбити чорта. Згідно з українським значенням слово «гудзик» переплітається з соловом «гудз», яке означає вузол. З допомогою гудзики ви встановлюєте кордон між вами і нечистою силою, зав'язуючи її у вузол.
 • Згідно з українськими традиціями, сорочки одягали в неділю вранці – для Бога, протягом доби – для людей, у вечірній час – для нечистого. Міняти сорочку на початку тижня — великий гріх.
 • Було прийнято, в деяких випадках, зображати в області грудей на сорочці тварин парами – кроликів, птахів. А на сході України писали ім'я і прізвище господаря сорочки. Такий малюнок або напис підтверджували приналежність до якого-небудь роду. Це повинні бути саме божественні тварини, прізвища.
 • Щоб уберегтися від зурочення, згідно з прикметами про одяг, обличчя витирали низом сорочки. З цим сенсом витирали і малюків. Матерям було вимовити заклинання: «я тебе народила, тому я тебе виходила». Після хрещення сорочку немовляти необхідно зберігати все життя. І всіх інших малюків хрестити в ній. Це допоможе зберегти мир між ними.
 • Коли літня людина власноруч шив собі одяг — це був знак до швидкої смерті. Ця прикмета пов'язана з людьми, які шиють одяг мертвим. Вони постійно роблять заміри трупа, щоб виготовити труну. Також нещастя може трапитися і з кравцем. Він знімає мірки з людини, щоб виготовити йому одяг. Звідси і пішло дане значення. До цього не можна ставитися серйозно, адже це всього-навсього психологічний фактор. Якщо ви в це вірите, то зшийте собі парочку костюмів на все життя.
Шити собі — до смерті
 • Одяг, куплена на гроші, що залишилися, призведе до їх нестачі на протязі довгого часу. Роз'яснювати цю прикмету не варто, бо тут і так все зрозуміло. На останні гроші, людина навряд чи піде купувати соболину шубу. Однак є люди, які це все-таки роблять, а потім позичають гроші до наступної зарплати. При отриманні зарплати ви віддаєте частину грошей, а решта все одно щось купуєте і так постійно у вас нестача грошей.
 • Зашивати на собі речі ні в якому разі не можна. Згідно з прикметами про одяг так ви зашиваете свою пам'ять. Ставитися до цього варто серйозно. Повір'я існує багато століть. Все ж це тільки легенди, так як немає записів, де б фіксувалася кількість людей, які втратили пам'ять таким способом. Тут варто враховувати ситуацію, у якій ви опинилися, може в даний момент, у вас немає можливості зняти річ. Щоб послабити дію прикмети треба взяти в рот нитка.
Не можна шити на собі

Якщо мимоволі плюнути на свою ж одяг, то незабаром у вас будуть зміни в житті. Пояснюється це досить просто. Плювок означає неповагу до самого себе. Якщо ти не будеш любити, то й інші теж. Варто бути уважним і організованим, щоб не потрапити в незручну ситуацію перед іншими.

Роблячи висновки, варто звернути увагу, що одяг — це продовження вашого внутрішнього світу. З допомогою одягу ви самоутверждаетесь, показуєте свою оригінальність і незвичайність. Ось саме тому повір'я мають особливий сенс, який міцно пов'язаний з нашим внутрішнім світом.

Не варто також змінюватися з кимось одягом, адже вона містить енергію іншої людини. Особливо якщо це хворий і нещасний чоловік. Перед тим, як ви вирішите дати поносити свої речі, зробіть попередньо нейтрализующую обробку.

Відео: Народні прикмети про одяг