Рідкісні тварини Червоної книги Росії і світу: ссавці, птиці, земноводні, комахи, плазуни з описами і фотографіями. Як пояснити дітям, що таке Червона книга?

У цій статті можна дізнатися про рідкісних тварин світу і Росії, занесених до Червоної книги і охороняються законом.

Червона книга тварин Росії — що це?

Знайомство з тваринами Червоної книги слід почати ще в дитинстві. Діти молодшого шкільного віку з самого юного віку будуть розуміти, що не можна допускати знищення тварин. Слід пояснювати дітям, що світ тварин слід берегти, особливо уважно варто ставитися до вимираючих рідкісним видам.

Ця стаття є підказкою для батьків, педагогів, дітей старшого віку, які хочуть дізнатися самі і розповісти дітям про Червону книгу, познайомитися з рідкісними видами різних тварин, занесених у Червону книгу. Тут представлені короткі описи, фотографії рідкісних тварин.

У світі налічується величезна кількість тварин. Але, на жаль, багато з них знаходяться на стадії зникнення. Популяції деяких видів тварин поступово зникають з обличчя земної кулі, багато видів вже вимерли.

Причиною скорочення популяцій тварин є, перш за все, людська діяльність. Найчастіше люди несвідомо можуть нашкодити не тільки тваринам, але і рослинам. Це відбувається в результаті забруднення середовища атмосферними токсичними речовинами, вирубкою лісів, в ході освоєння нових земель та інших антропогенних дій. Але, на жаль, деякі люди навмисно знищують тварин. Таких людей називають браконьєрами. Заради цінного хутра, м'яса, бивнів браконьєри знищують тварин по всьому світу. Проблема браконьєрства є дуже серйозною в багатьох країнах світу.

В даний час вже немає в природі наступних тварин:

 • Кінь тарпан
 • Туранський тигр
 • Морська корова
 • Тур

Тепер ці види можна зустріти тільки на сторінках енциклопедій. А адже колись вони існували в нашій природі, були численною частиною фауни.

Важнпро: З метою захисту тварин була створена Червона книга. Так називається книга, тому що червоний колір символізує небезпеку, тривогу. Книга існує, щоб звернути увагу всіх людей на існуючу проблему вимирання видів тварин і рослин. В Червону книгу внесено не тільки тварини, а також рідкісні види рослин та грибів. В нашій країні також існує Червона книга тварин.

Сторінки Червоної книги мають свої кольори, які позначають:

 • Чорний — тварини, занесені на ці сторінки, вже вимерли.
 • Червоний — позначає тварин на межі зникнення.
 • Жовтий — рідкісні види тварин, які поки не зникають.
 • Зелений — відновлені популяції.
 • Білий — види тварин, що знаходяться під сумнівом зникнення.

Вперше Червона книга СРСР з'явилася в 1978 році. З тих пір книга багаторазово доповнювалася новими назвами тварин. Червона книга і тварини, занесені в неї, що охороняються законом. Червона книга є державним документом.

Існують регіональні книги, в них можна побачити рідкісних тварин певного краю. Проводиться величезна робота по виявленню рідкісних і зникаючих видів тварин. Деякі види ставляться під сумнів, також Червона книга дозволяє зберегти чисельність рідкісних тварин і відродити їх популяцію. Наприклад, завдяки захисті і опіці людиною вдалося відновити такі види тварин, як лось, річковий бобер, жук-олень, беладона.

Відео: Червона книга Росії

Ссавці Червоної книги Росії: назви, фото, опис

Перелік зникаючих видів тварин дуже великий. Ми перерахуємо найбільш відомі з них.

Амурський тигр

Один з найбільших представників сімейства котячих. За розмірами поступається тільки бенгальському тигру. Амурський або уссурійський тигр живе на Далекому Сході Росії. Тигр пристосований до виживання в холодних умовах завдяки товстій прошарку жиру. Амурські тигри живуть поодинці. Іноді самок можна зустріти в групі. Вага тварини може досягати 250 кг. Даного виду необхідна величезна територія, на якій він буде господарем (0,5-1 км). На волі тигр живе 15 років, в неволі доживає до 20 років.

Амурський тигр

Білий ведмідь

Великий хижак, який мешкає поблизу Берингового й Чукотського моря. Чукотський ареал білих ведмедів вважається найбільшим у світі. Серед білих ведмедів поширена висока смертність молодняку. Гине 10-30% ведмежат, а розмножуються ведмеді повільно. Це робить вигляд вразливим. Маса тіла самця може досягати 450 кг, а народжуються ведмежата вагою 700 гр. Білий ведмідь вважається символом Арктики.

Білий ведмідь

Червоний вовк

Рідкісний вид псових. Червоний вовк багато в чому відрізняється від своїх побратимів — сірих вовків. Його можна переплутати з лисицею, він відрізняється червонуватим відтінком шкіри, пухнастим хвостом. Вчені висувають думку, що людина не став причиною вимирання цього виду, а природа. Вважається, що в зникненні своїх побратимів винні сірі вовки, з якими червоні не можуть конкурувати в силі.

Червоний вовк

Зубр

Цей величезний представник парнокопитних живе в середньому 23-25 років. В основному, зубри живуть у розплідниках. Так вдається зберегти їх популяцію. Також їх випускають на волю. Зубри живуть невеликими стадами, що складаються з самок і телят. Бики живуть поодинці. Зубр, як правило, не нападає на людину, веде себе спокійно.

Зубр

Алтайський гірський баран

Мешкає в гірських районах Алтаю, у Східній Сибіру. З-за того, що вид мешкає у важкодоступних місцях, складно відстежити чисельність. Часто гірські барани піддаються нападу вовків та інших хижаків, що зменшує їх чисельність. Славиться своїми розкішними рогами, з-за чого стає ласою здобиччю для мисливців.

Алтайський гірський баран

Сніговий барс

Інша назва ірбіс. У Росії мешкає незначна частина від загальної чисельності снігових барсів (10-20%). Ареал проживання в Росії — Бурятія, Красноярський край, Алтай, Хакасія. Сніговий барс — гнучка велика кішка з красивим темно-сірим забарвленням і кільцевими плямами. Ірбіс живе на волі близько 13 років, в умовах неволі термін життя збільшується до 21 року.

Ірбіс

Дельфін афаліна

Афаліни дуже дружні дельфіни. Вони не нападають на людину, навпаки, проявляють інтерес. Відомі випадки, коли зграї афалін оточували людей в кільце, захищаючи їх від акули. Також відомі випадки, коли афаліни рятували потопаючих серфінгістів. Це дуже розумні тварини. Доведено, що в неволі вони часто піддаються стресу, що позначається на тривалості їх життя.

Дельфін

Кавказька, європейська норка

Є підвидом європейської норки. Мешкає на Кавказі в дрібних річках і струмках. Довгий час норка знищувалася з метою видобутку цінного хутра.

Кавказька норка

Птахи Червоної книги Росії: назви, фото, опис

Важливо: Птахів, які потребують захисту, дуже багато. Часто пернаті стають здобиччю хижаків, гинуть. Крім цього птиці вимирають внаслідок забруднення середовища проживання, вирубування лісів, осушення боліт.

Нижче кілька представників пернатих з численного списку вимираючих. Варто знати їх, щоб оберігати і допомагати вижити.

Червоний шуліка

Шуліка є хижий птах родини яструбині. Це птах середніх розмірів. У довжину досягає близько 70 див. Побачивши здобич, шуліка каменем летить вниз і хапає її своїми гострими кігтями. На території Росії мешкає в межах Калінінградської, Псковської областей, а також на Кавказі. Причиною вимирання коршунов є полювання людей на цих птахів. Шуліки часто полюють на домашню птицю, що викликає у людей негативне ставлення до виду.

Червоний шуліка

Чорний лелека

Птах сімейства Лелечі з характерним чорним забарвленням. Ця птиця сторониться людей, ховається, тому за життям чорного лелеки важко спостерігати.

Чорний лелека

Мандаринка

Невелика лісова качка з яскравим забарвленням. На території Росії мандаринка живе на Сахаліні, в Амурській області, в Хабаровському краї. Частіше мандаринку можна зустріти в заповідниках і зоопарках. На волі мандаринка в'є гнізда в дуплах біля води, живе біля водойм. Пірнає рідко, тільки якщо поранена. Пташенята дуже чутливі до холоду, часто гинуть. Часто ця птиця стає здобиччю єнотовидних собак і людей, що сильно вплинуло на чисельність виду.

Мандаринка

Степовий і кам'яний орел

Два цих види занесені в Червону книгу Росії, як вимираючі види. Ця велика птиця сімейства яструбині в'є гнізда на землі, в невеликих кущах, скелях. На дереві в'є гніздо рідко. Живиться гризунами, дрібними птахами, падлом. Вимирають орли, особливо молодняк, в результаті удару струмом на проводах електропередач.

Степовий орел
<>Филин

Великий хижак з родини совиних. Філін пристосований до життя в різній місцевості, однак найчастіше поселяється подалі від людини. Живиться мишами, їжаками, дрібними земноводними і птахами. У пугача своєрідний голос, який змінюється в залежності від ситуації. Пугач часто гинуть в результаті удару струмом на лініях електропередач.

Пугач

Гірський гусак

Перелітний птах, яка славиться рекордно високим польотом. Був зафіксований випадок перельоту гірських гусей на висоті 10 тис. м. Гірський гусак є зникаючим видом. На території Росії всього налічується близько 1500 особин, велика частина на Алтаї і незначна частина в Туві.

Гірський гусак

Біла куріпка

Живе в тундрі, тайзі, лісах. Біла куріпка змінює свій колір залежно від сезону. Взимку — вона біла, влітку — коричневого забарвлення. Веде наземний спосіб життя, злітає в рідкісних випадках. Коли у місцевості проживання білої куріпки починається сувора зима, вона перелітає в більш теплі місця.

Біла куріпка

Земноводні Червоної книги Росії: назви, фото, опис

В червону книгу Росії занесені такі види земноводних:

Очеретяна ропуха

Має забарвлення від пісочного до сіро-оливкового кольору. Довжина тіла близько 8 див. Розпізнати вид можна за жовтуватою смужці, розташованої уздовж спини. Шкіра очеретяної жаби покрита горбками. На території Росії відомий тільки один ареал проживання — Калінінградська область. Тривалість життя цього виду близько 15 років. Жаба живе в низинах, любить добре прогріті сонцем ділянки, що межують з вологими місцями.

Очеретяна ропуха

Кавказька жаба

Найбільший представник земноводних, що живе на території Росії. Довжина тіла близько 12,5 див. Колір маленьких жабенят — помаранчевий, дорослих жаб — коричневий або сіруватий. Кавказька жаба селиться в дуплах дерев, в порожнинах ґрунту. Загрозою для чисельності кавказьких жаб є єнот-полоскун, який живиться цим видом.

Кавказька жаба
<>Уссурійський тритон

Великий хвостатий тритон розмірами близько 9 див. Живе в холодних струмках з температурою води не вище 12*С. Необхідною умовою для життя уссурійського тритона є наявність каменів або гальки на березі, а також висока вологість берегів. При небезпеці тритон заривається в камені. Уссурійський тритон не має легенів, дихає шкірою, тому не витримує пересихання шкірних покривів.

Уссурійський тритон

Тритон Кареліна

З роду тритонів тритон Кареліна є найбільшим. Деякі особини можуть досягати 18 см в довжину. Місцем проживання є Кримський півострів. Шкіра тритона Кареліна шорстка, має велику зернистість. Окрас — сірий, коричневий з темними плямами. Черевце жовтого або оранжевого кольору. Під час шлюбного сезону у самців з'являється гребінь. Самці живуть 8 років, самки — 11 років.

Тритон Кареліна

Звичайний тритон

Самців і самок можна розрізнити тільки в шлюбний період. У самця з'являється гребінь, він стає більше самки за розмірами. У звичайного тритона є відмітна особливість — поздовжня темна смуга, що проходить через очі. В неволі тритон звичайний може жити до 20 років. У природному середовищі чисельність тритонів скорочується із-за забруднення водойм. Відомо, що в умовах природного середовища тритон живе не довше 6 років.
Сирійська часничниця. Земноводне, схоже на жабу, але виділена в окремий рід — землянки У сирійській чесночницы великі опуклі очі з вертикальними зіницями. На території Росії мешкає в дельті річки Самур.

Тритон звичайний

Комахи Червоної книги Росії: назви, фото, опис

У Росії комах занесли в Червону книгу не відразу після виходу книги. Лише через 6 років, а саме у 1984 році був опублікований список комах, які потребують захисту. Після Жовтневої революції активно розвивалося сільське господарство, але охорона комах стояла на місці. Це призвело до значного знищення біотопів.

На даний момент в Червону книгу Росії входить близько 100 видів комах.

До них відносяться:

Бронзовка гладка

Жук з розмірами близько 3 см з красивим блискучим зеленим відливом. Іноді забарвлення буває мідно-червоною. Мешкає на старих деревах, личинки з'являються в дуплах гнилих дерев. Можна зустріти бронзовку на перезрілих фрукти на деревах.

Бронзовка гладка

Жук-олень

Свою назву жук отримав завдяки своєрідному будовою верхніх щелеп, схожих на роги. Мешкає в широколистяних лісах. Скорочення популяції цього виду відбувається внаслідок масивної вирубки лісів, а також знищення виду колекціонерами. Часто жуков знищують не спеціально.

Жук-олень
<>Красотел пахучий

Вид з роду турунів. На відміну від багатьох турунів красотел пахучий добре літає, спритно пересувається по гілках і стовбурі дерева. Шкідник харчується гусеницями і лялечками. У разі небезпеки виділяє речовину з сильним запахом. Дізнатися цього жука можна за його кольором: голова у нього з синім відливом, а надкрила синьо-зелені з золотим переливом.

Красотел пахучий

Голуб'янка Філіп'єва

Вид метеликів, чисельність яких досягла критичного низького рівня. Відомо близько 6 ареалів проживання голубянки Філіп'єва. У Росії можна зустріти на півдні Приморського краю в низьких чагарниках по берегах річок. Забарвлення верхніх крил — фіолетово-блакитний, нижніх — сіруватий з чорними вкрапленнями.

Голуб'янка Філіп'єва

Бджола воскова

Вид суспільних бджіл з дуже маленьким ареалом проживання в Росії. Живе у дуплах старих дерев. Чисельність воскових бджіл стрімко скорочується. Є відомості, що усього налічують близько 60 сімей воскових бджіл. Інша назва — китайська воскова бджола.

Китайська воскова бджола

Дроворуб

Масивний жук з великими вусами. Розміри: самка може досягати довжини тіла 6 см, а самці 4 див. Найбільшим представником з роду жуков дроворубів є реліктовий дроворуб. Розміри самців можуть досягати 10 див. Забарвлення насичений коричневий. У Росії таких жуків можна зустріти на території Чорноморського узбережжя, а також на Кавказі.

Жук дроворуб

Плазуни Червоної книги Росії: назви, фото, опис

Серед плазунів також є види, які знаходяться під захистом, їх не можна знищувати. До таких видів відносяться:

Далекосхідна черепаха

Цей вид черепах відноситься до м'якотілим черепахам. В Азії далекосхідна черепаха — звичайне явище. Відомо, що м'ясо цієї черепахи вживають в їжу. Однак на території Росії вид занесений в Червону книгу, зустріти таку черепаху на території нашої країни можна в невеликих ареалах на півдні Далекого Сходу.

Далекосхідна черепаха

Сірий гекон

Дуже дрібна ящірка не більше 5 див. В інших країнах сірий гекон не є рідкісним видом. У Росії вважається, що сірий гекон на межі зникнення або повністю зниклий вид. Останнє місцезнаходження сірого гекона на території Чеченської республіки. Сірий гекон любить жити на сухих пустельних ділянках, територіях пустель або напівпустель.

Сірий гекон

Середня ящірка

Найбільша з роду зелених ящірок. Довжина тіла може досягати 17 см, а довжина хвоста — 25 див. Молоді ящірки мають буре забарвлення, а дорослі особини — насиченого зеленого кольору з чорними плямами. На території Росії середня ящірка живе в двох місцях: Дагестан і Краснодарський край.

Середня ящірка

Полоз

Змія з роду ужеобразных. В Червону книгу Росії включено кілька видів полозов: закавказький, ескулапів, японський, смугастий, тонкохвостый. Деякі види в Росії можна зустріти вкрай рідко. Наприклад, японський полоз мешкає тільки на Курильських островах. Закавказький полоз мешкає на Кавказі. Чисельність полозов скорочується із-за руйнування гнізд і знищення полозов.

Ескулапів полоз

Котяча змія

Вид відноситься до сімейства ужеобразные. Зіниці у змії вертикальні, голова відділена від тулуба перехопленням. Колір — сірий, може бути рожевою. Тіло приплюснуте з боків. Мешкає на території Дагестану. Любить схили з рідкісною рослинністю. Добре лазить по деревах, стінах. У жаркий час року активність у котячої змії починається в нічний час доби.

Котяча змія

Гюрза

Одна з найбільш небезпечних змій для людини і тварин. З родини гадюкових гюрза є найбільшим представником. Її довжина може досягати 2 м. При цьому в небезпечній ситуації гюрза може робити випади рівні довжині свого тіла. Навіть досвідчені змієлови ставали жертвою гюрзи. Змія може перебувати в різних біотопах, але найбільш часто зустрічається біля джерел, річок та водойм.

Гюрза

Кавказька гадюка

Отрута кавказької гадюки смертельно небезпечний для людини. Для змії характерний яскравий окрас, часто буває чорного кольору, а також червоного і оранжевого. Молоді особини коричневого кольору. Самці менші за розмірами, ніж самки. Живе змія в широколистяних лісах, живе на виноградниках, у садах.

Кавказька гадюка

Пискливий геккончик

Це — дуже маленька ящірка розмірами не більше 4 див. Колір геккончика блідо-жовтий з сіруватим нальотом. Черево — біле з лимонним. На території Росії часто можна зустріти пискливого геккончика на теренах Астраханської області. Мешкає в пустельній місцевості.

Пискливий геккончик

Найбільш рідкісні тварини Червоної книги світу: список, назви, опис

Важливо: Проблема скорочення чисельності тварин спостерігається у всьому світі. Незважаючи на заборони на полювання та особливе уважне ставлення до певних видів тварин, чисельність деяких видів продовжує прагнути до нуля. Нижче наведено перелік самих рідкісних тварин світу, які ризикують опинитися в недалекому майбутньому тільки на сторінках енциклопедій і фотографіях.

Найбільш рідкісні тварини світу:

 1. Флоридська пума. За останніми підрахунками в природному середовищі налічується 230 особин даного виду. Флоридська пума мешкає на півдні Флориди в заповіднику. Єдиним ворогом флоридської пуми є великий алігатор. До зникнення виду спричинилося кілька факторів: убогий генетичний матеріал, в результаті чого відбулося схрещування з близькородинними тваринами, спортивне полювання і осушення боліт, який любить жити тварина.
 2. Хирола. Це — рідкісний вид антилопи в Африці. Чисельність хирол мізерно мала, є сумніви з приводу того, чи існують ще хиролы, або вид повністю зник. Хиролы мають довгі нерівні рогу, довге обличчя, довге тіло. Харчуються трав'яною рослинністю. Коли трава закінчується, мігрують на інше місце. Довго обходяться без води за рахунок зниження активності. Найбільш активні вранці і ввечері.
 3. Суматранський носоріг. Найменший представник носороговых. Налічується кілька популяцій, вести облік суматранських носорогів і стежити за їх життям складно через одиночного способу життя тварини. Суматранський носоріг веде одиночний спосіб життя за винятком періоду народження та виходжування малюка. Звички і спосіб життя тварини недостатньо вивчені, що представляє складність утримання в неволі цього виду.

Список тварин немаленький. Але це — лише мала частина тварин, які знаходяться на межі зникнення. Деякі тварини зникають з-за природних катаклізмів, але більшість з них з причини жорстокості людини, занадто активної діяльності людства. Тварини — брати наші менші, ми повинні їх берегти.

Відео: рідкісні тварини світу