Тканина тенсель: склад, особливості та сфера застосування

Існують десятки різних видів тканин. Поряд з більш або менш звичними різновидами, весь час з'являються і «екзотичні» варіанти. З одним із них і прийшов час розібратися.

Що це таке?

Тенсель — це не що інше, як торгова назва матерії лиоцелл. Його привабливою рисою вважається екологічна безпека. Незважаючи на новизну, тенсель встиг стати повноцінною альтернативою шовку і бавовни. Ця тканина була розроблена в другій половині 1980-х років англійськими текстильниками. Всього за 10 років продукт пройшов шлях від абсолютно нового товару до всесвітньо відомої марки, а технологи, створили лиоцелл, були навіть нагороджено за внесок в охорону природи.

  Текстиль марки тенсель може бути м'яким шовковистим або, у другому випадку він має ще і характерний глянець. Хімічний склад у тканини може істотно розрізнятися. Якщо, крім тенселя, інших волокон немає, матерія виявиться вельми дорогий. Але комбінують її з іншими тканинами не тільки для скорочення ціни.

  Часто прагнуть зробити продукцію поміцніше, і тому додають:

  • віскозу;
  • вовняні нитки;
  • бавовна;
  • бамбук.

  Склад

  Крім чистого на 100% волокна тенселя, зустрічаються його модифікації, змішані:

  • бавовною;
  • модалом;
  • еластаном і іншими речовинами.

  Добавка синтетичного волокна покликана збільшити міцність продукції, що виготовляється. Але в повсякденному одязі саме широке поширення отримав все ж повністю натуральний тенсель. Його підвищена ціна виправдовується тривалим збереженням комфорту в самих жорстких умовах. Щоб бути впевненими в повній натуральності тканини, треба уважно перевіряти етикетки, в тому числі з виворітного боку.

  Особливо це значимо при виборі постільної білизни, оскільки там практично неприпустима будь-яка синтетика.

  Виготовлення

  Щоб зробити тенсель, доводиться перетворювати в стружку австралійські евкаліпти, що ростуть у найбільш чистих районах континенту. Їх беруть тільки з особливих ферм, оскільки в дикій природі немає жодних гарантій безпеки.

  Етапи виготовлення:

  1. деревину подрібнюють, потім обробляють органічним розчинником;
  2. отриману однорідну масу продавлюють через отвори специфічної конфігурації;
  3. під впливом такої протяжки і ретельно підібраних реактивів утворюються нитки;
  4. волокно сушать.

  В процесі обробки маса целюлози практично не змінюється в хімічному відношенні. Волокно набуває цінну властивість — підвищену стійкість до зношування.

  Це дозволяє застосовувати його:

  • в автомобільних фільтрах;
  • в якості тканини для різних чохлів;
  • в абразивних матеріалах.

  Слід зауважити, що евкаліптова сировина — не єдиний можливий варіант при виробництві тенселя. Його можна отримувати і з інших видів деревини. Але вони менш практичні. Аналогічне за складом волокно роблять і на російських заводах.

  Переваги і недоліки

  Тенсель, як випливає з опису його області застосування, практично універсальний. За рахунок зміни технологічного режиму вдається зробити з нього і тонку матерію, і тканина з об'ємною текстурою. При цьому у виробничому процесі не застосовуються небезпечні речовини. Згодом виготовлені з тенселя предмети вжитку розкладаються в природних умовах, не завдаючи шкоди живим організмам. Приємний зовнішній вигляд і насичені кольори створюються без використання синтетичних барвників.

  Важливою перевагою тенселя є його комфортабельність (і в тактильному відношенні, і за рахунок безперешкодного проникнення повітря). Тканина, зроблена з цих волокон, не накопичує заряди статичної електрики, виключена поява в ній колоній мікроорганізмів. Тенсель практично не рветься, оскільки одночасно міцний і еластичний.

  Якщо з цієї матерії роблять одяг, то вона зберігає тепло в холодну погоду і буде комфортна навіть в сильну спеку. Тенсель відрізняється завидною гігроскопічністю, до того ж на ньому не формуються катишки. Привабливою стороною тканини є ще мінімальна небезпека алергічних реакцій і тривала експлуатація. Однак треба пам'ятати про високі ціни на тенсель і про те, що він трохи «вмощується» при використанні.

  Де застосовується?

  Тенсель може використовуватися в самих різних областях.

  З нього однаково легко можна зробити:

  • щоденний одяг;
  • святковий наряд;
  • нижня білизна.

  Але на цьому можливості застосування тенселя не закінчуються. Його охоче беруть виробники махрового текстилю, спальних комплектів найвищої якості, спортивної екіпіровки. Більш того, тенсель широко затребуваний у виробництві тросів, різних мотузок. З нього виходять чудові перев'язувальні матеріали. Однак таке застосування австралійського продукту не наймасовіше, набагато частіше з нього роблять побутовий текстиль.

  Стьобана ковдру з тенселя здається зовсім невагомим, одночасно забезпечується його м'якість і ніжність. Під таким покривалом люди легше висипаються. Виключено зараження матерії мікроскопічними кліщами. Ще можна використовувати подушки з наповнювачем з тенселя — вони гарантують комфорт і здоров'я. Така продукція однаково добре підходить і для дорослих, і для дітей, вона відрізняється чудовими дизайнерськими властивостями.

  Постільна білизна, зроблена з подібної тканини, заслужено вважається чудовим подарунком. Навіть через багато років вона зберігає свої початкові якості. Що стосується одягу, виготовленої з тенселя, рада фахівців один — використовувати її найкраще влітку.

  Матерія відмінно підійде для красивих жіночих суконь, оскільки прекрасно драпірується. У такому варіанті можна розкрити всі естетичні властивості виробів.

  Порівняння з іншими матеріалами

  Корисно порівнювати тенсель з іншими тканинами на прикладі постільної білизни. Саме до нього закономірно пред'являються найжорсткіші вимоги. І тому, якщо можна застосовувати тканину для цієї області, то і в складі одягу вона буде повністю безпечна. Спочатку варто зрозуміти, що питання про те, яка тканина краще – сатин або тенсель, не має сенсу. Адже сатин – це не якась певна тканина, а спосіб її обробки, вірніше, різновид переплетення волокон.

   За своїми характеристиками вони, втім, досить схожі. Різниця пов'язана переважно з ціною таких матеріалів. Тенсель краще, ніж навіть першокласний бавовна, підходить для людей з високою чутливістю шкіри. У ньому набагато рідше з'являються вогнища бактеріального зараження. Саме тому постільна білизна з австралійської матерії рекомендується всім, у кого є кошти.

   Порівняння з іншими тканинами показує, що тенсель:

   • по м'якості подібний шовку;
   • за співвідношенням міцності і терміну служби не поступається льону;
   • настільки ж приємна, як і льон;
   • ефективно зігріває, подібно вовняним матерій.

   Особливості догляду

   Важливо! Всі загальні рекомендації повинні застосовуватися лише в другу чергу. Найактуальніше ті приписи, які виробник виніс на етикетку. Однак практика використання евкаліптової матерії дозволяє дати певні поради, які підходять у більшості випадків. Так, окремі види матеріалу допускають виключно суху очищення. Якщо навіть можливе прання, рідкі миючі засоби краще порошків.

   Вода для прання повинна бути прогріта максимум до 30 градусів. Краще всього прати тенсель не в машині, а вручну. Якщо все ж прання в машинці, треба використовувати програми без віджимання. У кожному випадку коли річ отстирана, треба її як слід сушити. В іншому випадку ймовірно ураження пліснявою.

   Прасування тенселя навіть найкращими прасками не рекомендується. Тут потрібно буде використовувати відпарювачі. Якщо речі залишають на тривале зберігання, їх треба помістити в спеціальні пакети або чохли. Неприпустимо пряме попадання сонячних променів, це неминуче призводить до вицвітання.

   Відгуки про тенселе в цілому сприятливі. Як завжди, треба ретельно сортувати речі за кольором перед пранням. Категорично неприпустимо прати австралійську тканина разом з поліестером. Їх волокна можуть зчіплюватися один з одним. В результаті тенсел мнеться (чого з ним в нормі не повинно бути), втрачає м'якість.

   Важливо! Щоб прання пройшла ефективно, але не пошкодила тканина, треба завантажувати машину тільки наполовину. Якщо доводиться прасувати вироби з австралійського волокна, треба спочатку їх трохи зволожити. Такий прийом дозволяє спростити прасування і виконати роботу акуратніше. Зазвичай рекомендують прасувати з вивороту, задаючи температуру не вище 150 градусів. При дотриманні всіх рекомендацій тривалий термін служби гарантований.

   Огляд постільної білизни з тенселя у відео нижче.