Сімейне вогнище на весіллі – всі тонкощі традиції

На сьогоднішній день існує безліч варіантів проведення весільного торжества. Хто-то, слідуючи західним традиціям, воліє проводити виїзні реєстрації. Комусь хочеться провести це свято тільки в тісному колі. Однак більшість молодят і їх сімей все ж воліють традиційний варіант зі святковим застіллям і великою кількістю гостей.

Крім розмаху свята, традиційне весілля відрізняється великою кількістю ритуалів, які здійснюють як самі молоді подружжя, так і запрошені друзі і родичі. Осипання нареченого і нареченої пелюстками і монетами, кидання букета, крадіжка нареченої – всі ці дії зберігають свою популярність протягом багатьох десятиліть. А однією з найбільш символічних і гарних традицій є запалення родинного вогнища.

Особливості традиції

Запалювання вогнища – це дійсно дуже зворушливе для всіх учасників і гостей дію. Батьки молодят від своїх свічок підпалюють нову свічку, передаючи частинку затишку своїм дітям. Вогник в руках нареченої і нареченого символізує утворення нової сім'ї, за долю якої тепер відповідають виросли діти. Найчастіше ритуалу запалювання домашнього вогнища необгрунтовано приписують історію, що йде корінням у давні епохи. З будинку батьків відкритий вогонь вносили в хату молодих, і від нього вперше растапливалась піч.

Насправді цей ритуал живе не більше сотні років, і ніякого ритуалу передачі вогню до цього на весіллях не існувало.

Деякі пов'язують запалювання свічки молодих від свічок батьків з церемонією вінчання в церкві. І дійсно, під час релігійного обряду молоді тримають в руках довгі тонкі свічки в той час, коли читаються вінчальні молитви. Однак і в цьому випадку запалення свічки на торжестві не має зв'язку з християнським вінчанням. При цьому, незважаючи на відсутність багатої історії, такий ритуал має чималу значимість у розкладі свята, і йому завжди приділяється особлива увага. Ближче всього запалювання вогнища нової сім'ї можна порівняти з батьківським благословенням, яке люблячі діти отримують перед тим, як зв'язати себе узами шлюбу. Так шлюбний союз отримує негласне підтвердження і прийняття всіма сім'ями родичів і друзів.

Вибір і прикраса свічок

Сучасні весілля рідко проходять в рідному домі нареченого або нареченої. Найчастіше для проведення свята орендується ресторан, кафе або навіть цілий заміський клуб. Та й родинне вогнище в сучасних міських квартирах – це радше символ, ніж справжня піч або камін, який дарує тепло і дозволяє приготувати їжу для домочадців. В якості такого символу виступає запалена свічка, яку можна придбати у весільному салоні або виготовити самостійно.

Тендітний вогник, запалений у напівтемряві, надає моменту трепетання і таємничості, як і личить такому ритуалу. У ньому повинні брати участь мінімум 3 свічки: одна у молодих і по одній у батьків нареченої і нареченого. Додатково можна роздати невеликі свічки гостям, безліч мерехтливих вогників, які висвітлюють пару, стануть чудовим фоном для пам'ятних фото. Незважаючи на те що жорстких правил при купівлі атрибутів не існує, є деякі рекомендації, яких краще враховувати при покупці.

Осередок молодих повинен бути більше, ніж у батьків, або мати більш пишну прикрасу.

Найчастіше це звичайна кругла свічка великого діаметру висотою близько 15-20 см. При цьому форма вогнища може бути абсолютно будь обмежуватись лише фантазією весільного оформлювача чи самих молодих.

Деякі воліють запалення свічки інші, не менш красиві ритуали. Замінити звичайний вогнище можна, наприклад, красивою прозорою вазою, у яку батьки і молодята висипають кольоровий пісок. Така ваза буде відмінно виглядати в інтер'єрі спальні або вітальні і нагадувати подружжю про свято. Деякі висаджують дерево чи квітка, що символізує зародження нового осередку суспільства. Ще один красивий обряд батьківського благословення, виступає заміною традиційного ритуалу – це зв'язування руки нареченого з рукою нареченої, яке проводять батьки. У цьому випадку зап'ястя закоханих обв'язуються безліччю кольорових стрічок.

Після церемонії наречений з нареченою і батьки повернуться на свої місця, тому свічки краще всього погасити. Якщо з'явилося бажання залишити свічки горіти під час продовження свята, необхідно заздалегідь потурбуватися покупкою трьох свічників. На один буде виставлена свічка молодят, а на два інших – свічки їх батьків.

Такі аксесуари повинні поєднуватися по стилю і оформлення як між собою, так і з рештою весільним декором.

Найзручніше буде запалювати вогнище довгими тонкими паличками, тому краще не підбирати для батьків фігурні або занадто маленькі свічки. Не варто піднімати декор, краще обмежитися нижньою частиною аксесуара, так як тонкі свічки горять швидше, а синтетичні стрічки і пластик легко воспламеняемы. Красиво виглядають ажурні різьблені свічки, проте їх дуже складно виготовити без відповідного досвіду. Краще всього купувати подібні заготовки вже вирізаними і прикрашати їх самостійно.

Якщо вибір свічок в магазині не радує, можна самостійно зробити всі необхідні аксесуари. Свічки прикрашаються намистинами і стразами, стрічками та мереживом, бантами і невеликими фігурками з пластику.

На податливому віск або парафін гравірують вензелі у вигляді перших літер імен молодих або у вигляді обручок. У мережі існує безліч майстер-класів з оригінального оформлення таких весільних композицій. Всі три свічки повинні бути оформлені в одному стилі, при цьому головною з них залишається свічка нареченого і нареченої. Її потрібно прикрасити більш пишно, вона повинна бути трохи крупніше батьківських свічок і більш помітною. Вогнище, виготовлений спільними зусиллями нареченого і нареченої, які не тільки зблизить молоду сім'ю, але і згодом буде викликати в них більш ніжні почуття, ніж готовий аксесуар, куплений в салоні. Гарне оформлення можна зробити, слідуючи невеликий покрокової інструкції.

  1. Намалювати або роздрукувати на аркуші паперу невеличке серце, вирізати його ножицями.
  2. Додати вирізану фігуру до свічки і акуратно обвести його товстою голкою по краю таким чином, щоб на парафіні або воску залишилася помітна лінія.
  3. Уздовж лінії або по ній викласти красиві великі намистини або дрібний бісер, приклеїти штучні квіти.
  4. Всередині серця можна прокреслити голкою перші літери імені нареченого і нареченої, також прикрасити їх декором.
  5. Нижню частину свічки обв'язати атласної стрічки і оформити красивий бант.
  6. Подібним чином, але з меншою кількістю декору оформити батьківські свічки.

Не варто відкладати приготування свічок на останній вечір перед церемонією, але і за кілька місяців робити їх не варто. Віск або парафін занадто податливий, його легко деформувати, і з нього можуть впасти всі приклеєні намистини. Крім того, яскраве сонячне світло або сильна спека можуть додатково розм'якшити і навіть розтопити матеріал. Найкраще зробити оформлення за 1-2 тижні до церемонії і зберігати аксесуари в спеціальній коробці в темному прохолодному місці.

Про те, як зробити свічки для сімейного вогнища своїми руками, дивіться наступне відео.

Тонкощі проведення

За проведення весілля найчастіше відповідає спеціально найнятий для цього людина, який називається тамадою. У кожного ведучого можуть бути свої уявлення про тонкощі урочистого ритуалу, проте загальний принцип його проведення залишається завжди однаковим. У центр залу запрошуються батьки молодих, яким вручають дві довгі виті свічки. Право запалювати сімейне вогнище традиційно надається матерям, так як в традиційній культурі збереження затишку і тепла будинку – це жіноча роль.

Батьки при цьому можуть внести свій внесок у відбувається церемонію, під час запалювання цих свічок. Чоловіки сірником або запальничкою запаливают гноти і передають свічки в жіночі руки. Матері нареченого і нареченої разом підносять до найбільшої свічці свої і передають з них вогонь, підпалюючи гніт.

Сам вогнище в цей час знаходиться в руках однієї нареченої або обох подружжя. Після закінчення ритуалу молоді можуть залишити палаючий вогнище на спеціальному підносі або підсвічнику або покласти його на стіл з подарунками.

Збільшити час ритуалу та його урочистість можна додатковим танцем молодих або запалюванням безлічі більш дрібних свічок від вогнища. Всі бажаючі можуть взяти невеликі свічки і оточити молодих. Наречена буде по черзі підходити до гостей і ділитися вогнем свого вогнища, запалюючи їх вогники. Така дія означає, що наречена відкриває свій будинок і своє серце родичів свого новоспеченого чоловіка. Особливо урочисто такий обряд буде виглядати в сутінках, тому краще відкласти його на закінчення всього заходу.

Що говорять під час обряду?

Щоб правильно провести церемонію розпалювання нового вогнища, мало однієї гарної свічки. По-перше, провідною бажано розповісти про традиції запалювання такого вогнища. Зробити це можна у віршованій формі, у вигляді притчі або просто розповісти про красивому і символічному дії. По-друге, перед запалюванням свічки в руках подружжя, батьки можуть сказати їм напутні слова та побажання. Свічки потрібно тримати акуратно, підносити один до одного досить повільно, щоб вогонь не згас від руху повітря. Згаслий на весілля вогнище вважається поганою прикметою і, навіть якщо подружжя не забобонні, може розладнати їх непотрібною метушнею.

Нарешті, після того, як сімейне вогнище був запалений, молодята можуть вимовити весільні клятви, якщо вони ще не були виголошені під час реєстрації шлюбу. Крім того, наречений і наречена можуть сказати слова подяки своїм батькам та іншим гостям. Ритуал найкраще супроводити красивою мелодією, підібраною заздалегідь. Варто вибрати м'яку і спокійну музику, щоб гості могли розчути кожне слово батьківського благословення і відповідні слова нареченого і нареченої. Така дія буде красивим завершенням всього заходу і відмінним завершенням святкового дня для молодих.

Що робити з вогнищем після церемонії?

Згідно з традиціями, свічка нового сімейного вогнища повинна зберігатися у подружжя усі наступні роки спільного життя. Вона символізує розуміння і любов пари. Деякі запалюють цей символ щороку на кілька хвилин в дату річниці весілля, інші воліють зберігати вогнище для більш пам'ятних дат. Наприклад, такою датою може стати народження малюка або ювілей весілля. Гарною традицією стане запалювання вогнища молодих від свічок своїх батьків, зберегли щасливий шлюб на довгі роки. При цьому, можливо, доведеться злегка переробити старе оформлення, щоб всі свічки були оздоблені в одному стилі.

Символічний ритуал відмінно буде виглядати на фотографіях в сімейному альбомі. Головне, правильно вибрати і попередити весільного фотографа чи оператора, який проводить зйомку. Вони повинні бути заздалегідь готовими до відео і фото в напівтемному, освітленій лише свічками приміщенні. Це дозволить отримати чіткі фото, які можна не тільки помістити в альбом, але і зробити з них портрет. Картину можна повісити на стіну або подарувати батькам молодих.