Свідки на весіллі: як вибрати і в чому полягає їх роль?

Практично на будь весіллі є люди, які грають одну з найважливіших ролей на торжестві після молодят і батьків – це свідки. І питання про те, кого запросити на це місце, нерідко викликає справжні дебати, оскільки вони повинні не просто красиво стояти або сидіти поруч з нареченим і нареченою, але і бути відповідальними за безліч справ.

Історична довідка

Незалежно від того, яким чином полягав шлюбний союз, були потрібні люди, які могли б засвідчити те, що дана подія дійсно відбулося. Якщо виникало питання про законність шлюбу, свідки могли підтвердити цей факт. Тобто фактично цим терміном можна назвати будь-якої людини, присутнього в момент укладення союзу, а юридично – мінімум дві людини, які підписали документи. Причому спочатку вони потрібні були як при релігійному одруження, так і в державних установах.

На Русі аналогом були дружки, а в Європі – шаферы. Крім простого засвідчення, вони брали участь у супутніх весільних обрядах. В православ'ї у вінчаються повинні бути поручителі (воспріємників), які повинні брати участь у богослужінні.

В інших релігіях присутність свідків також обов'язково. Більш того, релігійні вимоги до них більш суворі, ніж фізичні.

Сьогодні в російських органах РАГС їх присутність регламентується тільки бажанням молодят, підписи в документах ставити не потрібно. Але оскільки в нашому суспільстві спадкоємність традицій досить сильна, свідок і свідок є практично на кожній реєстрації. Тільки тепер їх називають подружка нареченої і друг нареченого.

Що повинні робити?

Якщо майбутні чоловік і дружина не користуються послугами агентств та весільного організатора, то у свідків може з'явитися маса обов'язків. Їх можна розділити поетапно.

На етапі підготовки до весілля подружка нареченої може:

 • супроводжувати в походах по весільних салонах в пошуках сукні, туфель та аксесуарів;
 • порекомендувати хорошого майстра для манікюру і зачіски;
 • пошукати відгуки та рекомендації по ведучому, фотографа і відеооператора;
 • якщо необхідно, допомогти у виготовленні прикрас для машин, фотозоны або місця проведення банкету;
 • продумати план викупу, якщо він буде;
 • обов'язково бути присутнім на репетиції, якщо десь передбачено її участь;
 • організувати дівич-вечір.

У свідка з боку нареченого менше обов'язків, але його участь може початися ще на етапі підготовки до пропозиції руки і серця.

Зазвичай купівлею одягу займаються жінки, тому далі він може допомогти з орендою і транспортом, а також організувати парубоцьку вечірку.

В день весілля свідки повинні:

 • взяти посильну участь у зборах нареченого та нареченої;
 • упевнитися, що вони не забули паспорти і кільця;
 • взяти участь у викупі, якщо він є;
 • на самій церемонії триматися належно і допомогти приймати квіти;
 • під час весільної прогулянки зайняти інших осіб, якщо є фуршет – допомогти з ним;
 • активно брати участь у всіх конкурсах;
 • бути готовими до несподіванок і намагатися на протязі усього дня допомогти нареченому і нареченій, щоб у них залишилися тільки хороші спогади.

Після завершення заходу необхідно допомогти доставити квіти і подарунки.

На банкеті свідки зазвичай сидять поруч з молодятами. Під час всього торжества вони стежать за зовнішнім виглядом нареченого і нареченої. Крім того, саме в сумочці подружки нареченої зазвичай лежать необхідні дрібниці. Щоб виділити їх положення, використовують стрічки або значки з написами.

Зазвичай свідки дають обіцянку бути почесними гостями на всіх річницях і сімейних святах.

Хто може ними бути?

Взагалі, на сучасних весіллях можна зустріти два типи свідків:

 • «для краси» – тих, хто потрапив на цю роль випадково або тому, що «так треба»;
 • справжніх, дійсно беруть участь на всіх етапах підготовки і святкування весілля.

У першому випадку людина підбирається таким чином, щоб він вдало вписувався в задуману картинку. Його дії зводяться до того, щоб з'явитися вчасно і добре виглядати впродовж всього торжества. Такі випадки – не рідкість, тому на цьому місці часто виявляються далекі родичі, яким незручно відмовити, або навіть випадкові люди. Якщо ж молодятам потрібна підтримка, то краще вибирати добре знайомої людини, який щиро порадіє створення нової сім'ї і буде допомагати з радістю, а не з примусу.

У будь-якому випадку, нареченому і нареченій варто все зважити, а після прийняття рішення обов'язково запитати людину, чи згоден він. Багато людей бояться публічності, зайвої уваги, та й просто додаткових клопотів – адже бути звичайним гостем набагато простіше. Тому якщо передбачуваному другові чи подрузі некомфортно – наполягати не варто.

Як правило, свідками стають молоді люди – дівчина з боку нареченої і хлопець з боку нареченого. Сьогодні стереотипи змінюються – наречена може покликати зі свого боку хлопця і навпаки. Якщо їх пов'язують перевірені часом дружні відносини і друга половинка не проти, такий оригінальний хід цілком припустимо. Більш того, слідуючи західній моді, на весільній церемонії можна зустріти кілька друзів нареченого і подружок нареченої. Це зазвичай обігрується однаковою одягом, ефектним виходом, спільним танцем і т. д.

Подарунки молодятам

Крім того, в число обов'язків свідків входить привітання і подарунок. Як правило, вони вимовляють тости і поздоровлення одними з перших, тому їм потрібно приділити належну увагу. Звичайно, можна цілком формально подарувати конверт з грошима і зачитати вже готове вірш з листівки – ніхто не засудить. Але можна підійти до цього процесу творчо і на додаток вибрати один з варіантів:

 • заздалегідь підготувати слайд-шоу з фотографій нареченого і нареченої, супроводивши його смішними коментарями;
 • записати відеопривітання – можна запозичити ідеї або придумати щось оригінальне;
 • заспівати пісню або прочитати власні вірші, присвячені парі;
 • влаштувати флешмоб з іншими гостями;
 • розіграші або сюрпризи.

В кінці вечора наречена з нареченим дякують гостей і обдаровують у відповідь близьких їм людей, в тому числі і свідків. Це можуть бути символічні сувеніри на пам'ять, жартівливі сертифікати, запрошення в гості, медалі.

Забобони

Оскільки звичаї запрошувати свідків, що прийшли з минулого, з ними пов'язано багато забобонів. Причому їх дотримуються навіть неверящие в це люди, оскільки кожен бажає, щоб його сімейне життя було щасливим. Одним з гарантів сімейного щастя як раз і виступають правильно вибрані свідки і те, як вони себе ведуть.

 • Свідки обов'язково повинні бути неодруженими. По-перше, згідно з повір'ями, якщо між ними виникнуть відносини, шлюб буде міцніше. По-друге, вже одружений чоловік чи заміжня жінка можуть втратити своє щастя, передавши його нареченим.
 • Статус вдівця або розведеного не вітається, оскільки це збільшує ймовірність нареченого або нареченої опинитися в такому ж статусі.
 • Вони завжди повинні бути десь поруч або йти попереду нареченого і нареченої. Такі своєрідні захисники зобов'язані стежити, щоб молодим ніхто не перейшов дорогу. Крім того, на весіллях часто насилають псування, за цим теж треба стежити.
 • Не можна брати тезок молодят, щоб їх долі не переплуталися. З тієї ж причини не вітається одяг тих же кольорів. В ідеалі одяг свідків повинна бути світлою, темні тони категорично заборонені. Сприятливі відтінки – пастельні сині, рожеві, зелені. Поганим тоном вважається, якщо свідок виглядає яскравіше і привабливіше нареченої, тому краще відмовитися від зухвалої вбрання, щоб не перетягувати на себе увагу.

Вірити чи не вірити в прикмети – справа кожного. У світі багато як позитивних, так і негативних прикладів. Якщо свідки щиро бажають молодим спільного щастя, значить, це обов'язково збудеться.

Гарне привітання від свидетяля на весіллі ви побачите в наступному відео.