Традиції і звичаї грузинської весілля

Грузія – прекрасна країна, в якій живуть привітні і безкорисливі люди, країна традицій, неземної краси та гарного настрою.

Грузини, як ніхто інший поважають і цінують традиції та обряди своєї країни, свого народу. Багато з них існують вже не одне десятиліття і передаються від покоління до покоління.

Урочистості проходять за чіткими правилами. Таким святом є традиційна грузинська весілля. Її по праву можна назвати одним з найяскравіших подій, а також прикладом вікових і незвичайних весільних традицій.

Старовинні обряди і традиції

Справжня грузинська весільна церемонія, Гаумарджос, обов'язково проходить за певними канонами і правилами, що вимагає чіткої організації.

Раніше існував звичай, коли наречений міг вкрасти свою наречену. Не дивуйтеся, таке можливо і сучасному світі. Традиція не зникла, однак, найчастіше практикується у віддалених гірських селищах.

Всі ми чули про гостинність грузинів. І на весілля у них прийнято запрошувати абсолютно всіх родичів з обох сторін. Ніхто не відмовлявся від запрошення. Всі хочуть розділити з молодими їх радість і щастя і бояться образити близьких відмовою не йти. Дотримуючись цю традицію, грузинська весілля продовжує збирати неймовірна кількість людей.

Перша шлюбна ніч молодят закінчувалася тим, що свекруха виставляла на загальний огляд простирадло з ліжка, щоб довести, що невістка зберегла цноту до весілля. Якщо раптом це було не так, її виставляли з дому з ганьбою.

Ніхто з присутніх на весіллі не міг бачити, як їсть наречена, тому на стіл молодих прийнято ставити лише солодке.

Святкувати було прийнято в будинку одного з молодих.

Обряди

Весільний грузинський звичай складається з декількох етапів, і триває протягом декількох днів.

Головні етапи:

 • мачанклоба – сватання;
 • нишноба – обряд заручин;
 • торжество.

Хотілося б детально розглянути всі ці моменти, щоб хоч трохи зрозуміти культуру країни, перейнятися повагою традицій і захопитися народом.

Мачанклоба – сватання

Раніше в Грузії було прийнято обручать своїх дітей, ще навіть не вийшли з дитячого віку. Так робили батьки, які хотіли вступити до спорідненість з якоюсь родиною. У більшості випадків це робилося примусово. Дуже часто першим місце зустрічі нареченого з нареченою була їх власна весілля.

У сучасному світі, звичайно, кожен сам обирає свою долю, але без батьківської згоди нічого не відбувається.

Це стосується і сватання. В цьому ми дуже схожі. Щоб зробити пропозицію, попросити руки і серця, наречений зі своїми родичами їдемо в будинок до майбутньої дружини, де його зустрічають її батьки. Зазвичай все відбувається за шикарним столом, супроводжується застіллям. Родичі нареченого «співають йому дифірамби», вказуючи на його хороші і позитивні сторони. Вже після наречена повинна дати свою згоду або відмовити.

Якщо наречена сказала «так», святкування триває і поступово переміщається в будинок до нареченого.

Нишноба – обряд заручин

Коли етап сватання закінчився, хлопець і дівчина офіційно отримують статус нареченого і нареченої. Далі, слід другий етап – заручини. Цей обряд прийнято проводити в будинку, де живе наречена зі своєю сім'єю.

За столом молоді сидять поруч. Все починається з тосту, який говорить батько нареченого. Він повинен нести щастя і захоплення тим, що дві сім'ї зіллються в одну.

Призначається день весілля. Обов'язково обговорюються всі моменти самого прийдешнього торжества – місце проведення, фінансові моменти. Питання про те, як все організувати має велике значення, так як на весіллі гуляє багато людей. Є також традиція, яка вимагає – це вирішує сторона чоловіка.

Саме на етапі заручення відбувається ще один дуже важливий ритуал, якому вже багато років. Він має на увазі під собою преподношение сім'єю жениха подарунків для нареченої.

Обов'язкові подарунки:

 • золоті прикраси (часто вони передаються від предків);
 • новий одяг;
 • дороге вино або коньяк;
 • солодощі;
 • квіти;
 • наречений дарує своїй обраниці обручку (а наречена обранцю).

Торжество

Найголовнішим є обряд вінчання, який проходить в церкві перед початком урочистостей, святкування. Отримавши благословення, новоспечене подружжя повинні пройти під аркою, яку утворили з кинджалів товариші нареченого. Арка – оберіг для нової сім'ї, який служить захистом їх.

Після, в Загсі, відбувається офіційна частина та молоді отримують свідоцтво про шлюб. По закінченні формальностей дружина їде в новий будинок – чоловіка.

  І тут не обходиться без цікавих грузинських традицій.

  Ось вони:

  • дотик новою господинею дому до котла, каміна – символ домашнього вогнища;
  • родичі нареченого перед приходом у дім невістки, встановлюють горщик з маслом і вона має 3 рази пройти біля нього;
  • дерево – символ життя, тому на новосілля прийнято дарувати подарунки з дерева;
  • у той час як дружина обходить всі кімнати в будинку, чоловік сидить на даху свого будинку і не повинен випустити білого голуба;
  • щоб привернути здоров'я і багатство, коли дівчина обходить будинок, її посипають родзинками, рисом і пшеницею;
  • для солодощі промов ухвалено, щоб наречена мазала губи медом.

  Весільні вбрання

  При виборі святкового одягу з такої нагоди обов'язково враховуються традиції і звичаї.

  Вбрання для нареченої купує наречений. Складається він з двох складових. Сорочка з коміром – символ чистоти і непорочності – є нижньою частиною. Далі – шикарну сукню, білого або чорного кольору з широкими розрізами на рукавах.

  Важливі елементи: затягування талії поясом дівчата, заплетание коси нареченій і наявність фати. Шию прикрашає прекрасне перлове кольє.

  Весільне вбрання нареченого – білосніжна сорочка з коміром-стійкою, плащ світлого або темного кольору. Плащ обшитий золотим атласом. За традицією, наречений одягав пояс, але не брав зброю. Ноги були взуті в шкіряні чоботи.

  Шикарний бенкет

  Коцили – так звучить застілля з вуст грузина. Враховуючи велику кількість запрошених гостей, столи повні вишуканих страв. Найчастіше за весільним грузинським бенкетом можна зустріти традиційні грузинські страви:

  • всілякі сири;
  • фрукти, овочі;
  • супи – головна страва на весіллі;
  • кабабі, аджапсандалі;
  • сациві, кусмачи;
  • толма, чихиртма;
  • наявність великої кількості зелені;
  • солодощі.

  На столах присутня велика кількість алкоголю. Грузини воліють вино або коньяк хорошої витримки, яке зберігалося саме для такого випадку багато років.

  Обов'язковим елементом, тим, без чого не проходить жоден захід, тим більше грузинська весілля – тост. Кожен з них присвячений молодим, наповнений глибоким значенням і дуже цінний.

  Тамада теж обов'язково є. Він не пропустить жодного з родичів під час привітань, і, швидше за все, сам доводиться ріднею одній із сімей. Тамада наливає вино у величезний ріг. Гість, якому надано слово, повинен сказати тост і осушити ріг повністю.

  Слід зауважити, що всіма улюблене «гірко» на грузинській весіллі не прозвучить. Це пов'язано з тим, що у них не прийнято цілуватися на людях.

  Наприкінці застілля молодята розрізають святковий торт. Найповажніший і почесний гість на урочистостях отримує перший шматок.

  Гуляння може тривати до світанку. Молодята їдуть раніше, адже у них є справи важливіші.

  Наступним днем гості знову сходяться і продовжують святкування за святковим столом. І так триває протягом декількох днів.

  Зачаровують увагу танці

  Незабутнє та вражаюче видовище – грузинські танці. Без них просто не представляється весілля у грузинів. Запрошують тільки найкращих танцівників. Неможливо відірвати погляд від мужніх джигітів і прекрасних витончених дівчат.

  Наречена кружляє в танці лише з судженим або родичами. Танець молодих завжди дуже романтичний і сповнений теплих і ніжних почуттів. Настає момент, коли наречена танцює свій сольний танець. Це те, що може зачарувати всіх гостей за святковим столом.

  Куди ж без пісень

  Жодне застілля не проходить без пісень. Слід зазначити, що ЮНЕСКО визнав грузинські пісні унікальним явищем у світовій культурі. На весіллі виконавцями пісень є виключно чоловіки.

  Дуже часто це цілі ансамблі, чисельністю до 15 осіб. Їх багатоголосся звучить дивно і чіпляє за серце.

  Подарунки молодим

  Гості не скупляться на подарунки. Прийнято дарувати дорогі і хороші речі. Анонімність не вітається, потрібно підписати свій подарунок. У грузинських сім'ях є так звані родові книги. Саме в таку книгу поле весілля вносяться записи про всі весільні подарунки. Найщедріші гості отримують статус почесних гостей.

  Грузинська весілля – неймовірної краси захід. Якщо вам пощастило і ви побували на такому святкуванні, воно дуже надовго запам'ятається і, звичайно, вам захочеться зануритися в цю атмосферу ще не один раз.

  Про грузинської весілля - традиціях, танцях, піснях і тостях дивіться у наступному відео.