Чому на весіллі прийнято кричати«гірко»?

Жодна подія, здається, не може бути цікавіше і романтичніше, ніж російська весілля. Цьому ритуалу вже багато століть, і він встиг обрости різними прикметами і забобонами, які актуальні донині. Навіть сучасна весілля не обходиться без багатьох з них. Наприклад, одна з головних і основних традицій полягає в крики «Гірко» молодятам, після яких вони повинні поцілуватися. З чим пов'язана ця особливість і що це значить?

Різні тлумачення традиції

Витоки цього цікавого дійства потрібно шукати в минулому. Існує кілька варіантів пояснення того, чому на весіллях кричать «Гірко».

Зимова забава

Раніше весілля часто справляли в зимовий час, коли можна було відпочити від посівів та інших робіт по збиранню врожаю. Легенда свідчить, що крик «Гірко» стався від однієї зимової втіхи під назвою «Слизька гірка», суть якої була в наступному: перед тим, як посватати свою дочку, батьки робили у дворі сніжну гору і заливали її водою, поки вона не стане крижаною.

Після цього вгорі ставала сама наречена разом з подругами, а наречений повинен був піднятися на цю гору, щоб поцілувати свою обраницю.

Весь цей ігровий ритуал супроводжувався веселими криками «Гірка». Після поцілунку наречений з нареченою повинні були скотитися вниз разом.

Захист від пристріту

У наших предків було безліч забобонів, які не могли не відбитися і на весільному торжестві. Вважалося, що криками «Гірко» можна було захистити подружню пару від усякої нечисті. Справа в тому, що злі духи могли потурбувати щасливий союз молодят, тому потрібно було перехитрити ці темні сили.

Вигуки «Гірко» натякали на те, що не відбувається нічого доброго, тут немає нічого цікавого для злих духів. Так гості захищали молодих від пристріту і зла.

Частування на підносі

Раніше наречена під час весільного торжества обходила гостей чоловічої статі, тримаючи в руках тацю. На ньому стояли чарки з горілкою. Кожен, хто вип'є трохи напою, повинен був сказати «Гірко», підтвердивши тим самим, що горілка і правда гірка, і підсолодити її золотими монетами, кинутими на піднос. Звідси і пішла традиція кричати «Гірко», яка збереглася до цих пір.

Є ще один поширений варіант цієї легенди: підсолодити гіркий напій повинна була сама наречена, поцілувавши кожного гостя-чоловіка. Такого ритуалу приречене було канути в Лету, адже який наречений буде в захваті від його поцілунків новоспеченої дружини з іншими чоловіками, нехай навіть в жартівливій формі.

Ще одна версія, пов'язана з частуваннями, теж має місце. Гості кричали подружній парі «Гірко», натякаючи, що потрібно підсолодити весільне вино поцілунком.

Тільки цілуватися нареченій потрібно було не з гостями, а з самим нареченим.

Гірке подія

Існує ще одне достовірне, але не зовсім радісний пояснення цієї традиції. У давні часи весілля для нареченої була справою не завжди добровільним і щасливим. Тому під час вінчання сама дівчина і її батьки кричали «Гірко», даючи тим самим зрозуміти, що для них це зовсім нелегко.

Є трактування, що цей клич виходив від гостей і теж символізував жаль про те, що молоді тепер не зможуть брати участь у моложежных розвагах, адже така привілей була доступна тільки вільним людям.

Незважаючи на загальну радість і веселощі, весілля була досить «гірким» ритуалом, тому що наречена йшла від рідних в чужу сім'ю, молодята прощалися зі своїми колишніми звичаями і звичками, з більшістю з яких випливало попрощатися. Вигуком «Гірко» було прийнято виливати всі ці сумні емоції, щоб у шлюбі життя була легкою, безхмарним і щасливим. Свого роду це теж було марновірство.

Рахунок на роки

Після того як гості кажуть «Гірко», молодята цілуються під загальний рахунок. Раніше подібним обчисленням визначали, скільки років у шлюбі проживуть наречений і наречена. У наш час до такої традиції належать жартома, але в давні часи молодята намагалися розтягнути свій поцілунок іноді навіть до цифри «сто».

Цей хоровий рахунок був як доленосне ознака, тому і наречений з нареченою, і гості ставилися до нього серйозно.

Зараз складно уявити, що молодята будуть цілуватися привселюдно такий довгий час, це буде утомливо не тільки для них, але і для гостей. Тому зазвичай сучасне дія припиняється на рахунку «десять».

Традиції інших народів

Ритуал кричати «Гірко» на весіллі був запозичений у росіян та іншими народами: українцями, болгарами, білорусами, молдаванами, тобто іншими слов'янськими групами. Що стосується віддалених країн, то в Італії, наприклад, кричать «Bacio», що в перекладі означає «поцілунок», при цьому вигуки супроводжуються дзвоном заздалегідь приготовлених дзвіночків. Те ж саме на весіллях виконують і корейці. Іспанці вигукують «Que ce besen», що означає «Нехай цілуються». У деяких англомовних країн є традиція стукати виделкою про келих, тим самим закликаючи молодят поцілуватися.

Багато народів у силу своєї культури чи віросповідання не демонструють свої почуття на весіллях прилюдно. Наприклад, у вірмен чи циган нареченому з нареченою не можна цілуватися на очах у всіх, тому що подібна поведінка вважається просто неприйнятним.

Чи є альтернатива?

Весілля з часом, незважаючи на віддачу данину традиціям, зазнала і продовжує зазнавати зміни. Молодята щоразу вносять у цю подію щось нове. Деякі проводять церемонію в європейських традиціях, повністю йдучи від російських звичаїв. Зараз для планування весілля існує безліч можливостей і можна зробити дане торжество в будь-якому стилі, нареченій і нареченому при цьому навіть необов'язково бути в традиційних нарядах.

Навіть нешкідливі вигуки «Гірко» подобаються далеко не всім нареченим. Щоб піти від цього ритуалу, можна придумати альтернативні версії закликів до поцілунку закоханих. Тільки їх необхідно заздалегідь обговорити з гостями, щоб під час самого свята не виникло ніяких незручних ситуацій.

  • Можна наслідувати приклад італійців, роздавши гостям дзвіночки. І кожен раз замість «Гірко» з банкетного залу буде проноситися приємний і дружній передзвін. Дзвіночки тим самим можна прикрасити, наприклад, вигравіювати на них ініціали молодят і їх дату весілля. Після урочистості ці оригінальні речі можна залишити гостям в якості сувенірів.
  • Дзвіночки можна замінити бамбуковими паличками. Гості будуть стукати ними по столу, коли заходять побачити поцілунок нареченого з нареченою. Звук вийде приглушеним (не таким гучним, як у дзвіночків), і таке незвичайне постукування обов'язково сподобається запрошеним.
  • Щоб внести у весільну торжество ноти гумору, є наступна альтернатива: замість вигуків «Гірко» можна написати це слово на якийсь табличці. І періодично який-небудь гість буде піднімати її, щоб молодята побачили натяк. А для нареченого з нареченою тим самим можна виготовити табличку, щоб вони їй прикривалися під час поцілунку. При цьому прикрасити її можна якоюсь кумедною написом для ще більш цікавого ефекту.
  • Якщо новоспеченим подружжю просто не подобається слово «Гірко», то хто заважає просто замінити його іншим словом? Фантазія не обмежена, головне, заздалегідь обговорити цей важливий момент церемонії з ведучим і гостями.

Дотримуватися давнім традиціям чи ні – це особистий вибір кожного. Але все ж поцілунок закоханих під час самого важливого події їхнього життя – це одне з самих яскравих і романтичних видовищ.

Чим ще можна замінити крики "Гірко", дивіться у наступному відео.