Сватання: традиції та особливості проведення

У сучасному світі традиція сватання не відіграє важливої ролі в одруженню закоханих. Зате раніше без цього обряду не проходила ні одна весілля. У минулі часи сватання було основною і найважливішою частиною заручин закоханих сердець. А сьогодні батьки наречених вперше можуть зустрітися і познайомитися тільки на весіллі. На Русі для обряду сватання наречений вибирав певну дату, коли можна попросити благословення у батьків своєї обраниці. Зараз же на цей нюанс ніхто не звертає уваги, і день сватання в основному призначається на суботу або неділю.

На сьогоднішній день традиція сватання несе виключно символічний сенс, але багато пар намагаються відродити цей давній звичай.

Що це таке?

Сватання – це традиція, яка бере свій початок з часів стародавньої Русі. Згідно зі звичаєм, наречений разом зі сватами має зробити офіційну пропозицію дівчині, спочатку отримавши згоду батьків на шлюб. Відбувається ця процедура в інтимній обстановці, серед родичів з обох сторін, без втручання сторонніх осіб.

Самі свати – це родичі з боку нареченого і нареченої, які є їх представниками на даному заході. У старовину сватами призначали тільки найближчих родичів, це могли бути кровні батьки хлопця або хресні. У самому крайньому випадку на роль сватів запрошували професійних свах. Основне завдання сватів з боку нареченого полягала в поданні їх підопічного з найкращого боку. Але крім цього, їм потрібно було довідатися більше інформації про сім'ю нареченої, про придане і особистих якостях, про яких дівчина могла промовчати.

Сучасне сватання полягає в появі нареченого перед батьками нареченої з проханням дозволити молодим одружитися. Саме рішення, звичайно, приймають закохані, але щоб піднести себе родичам нареченої з позитивного боку, краще всього скористатися традиціями. До речі кажучи, в наші дні нареченому необов'язково приходити до родичів коханої дівчини зі сватами. Через деякий час рідні нареченої відправляються в будинок нареченого, щоб провести офіційне знайомство з новоспеченою ріднею.

Традиції проведення

В далекі часи сватання приділялася особлива увага. Ця традиція була найбільш серйозною процедурою, ніж підготовка до укладення шлюбного союзу. В основному обряд практикувався з боку нареченого, але бували випадки, коли свати йшли до хлопця від імені своєї дочки.

За правилами сватання молодий чоловік повідомляв, що знайшов для себе обраницю і хоче на ній одружитися. У деяких випадках самі батьки нареченого шукали свого сина підходящу наречену, пояснюючи це тим, що хлопцеві пора обзавестися сім'єю. Якщо нареченому обрана наречена припала до вподоби, то завданням сватів стає збір докладної інформації про дівчину, про її сім'ю, про те, яке придане їм належить і багато іншого.

При схваленні вибору до дівчини в будинок відправлялися представники нареченого. Якщо батьки не схвалювали вибір свого сина, вони відправлялися за консультацією до досвідченим свахам. Для вирішення даного питання висококваліфіковані свахи пропонували кілька незаміжніх представниць прекрасної статі, серед яких можна зробити вибір.

Сам процес сватання проходив з урахуванням усіх тонкощів і нюансів. Свати відправлялися в будинок до нареченої, дочекавшись заходу сонця. І тут відразу слід звернути увагу, що під час прямування до будинку обраниці представникам нареченого не годиться з кимось бачитися і вже тим більше розмовляти. В іншому випадку процедуру сватання можуть наврочити. Перш ніж переступити поріг будинку майбутньої нареченої, сват зобов'язаний притулитися до вхідних дверей.

Згідно російським традиціям, сватання необхідно було проводити в особливі дні календаря. Наприклад, в період посту категорично заборонено просити благословення у родичів коханої. Число 13, від якого віє негативною енергією, також відноситься до категорії заборонених днів. Після того як представники нареченого переступали поріг будинку його коханої, починалося найцікавіше. Бесіда про майбутнє весілля починалася здалеку. Для цього потрібно було вимовити ключову фразу: «у вас товар, у нас купець». Хоча подібних фраз на Русі не можна було порахувати, дана формулювання була затребуваною.

У переговорах між майбутніми родичами дівчина не брала ніякої участі. Вона повинна була мовчати, іноді міняти свої шати, вдягаючи при цьому все найкраще. Та й зачіска при кожному перевдяганні піддавалася змінам. Іноді у сватів виникало бажання побачити майстерні навички нареченої, наприклад, як вона в'яже або плете мережива. У цьому випадку дівчина підносила на загальний огляд власні роботи.

В процесі спілкування родичі обох сторін намагалися розповісти і описати тільки самі позитивні якості своїх підопічних. У цьому списку присутні не тільки духовні якості, але і матеріальна частина. До речі кажучи, матеріальна відповідальність за добробут майбутньої сім'ї цілком покладалося на чоловічі плечі. Дівчина відповідала за спокій, красу, тепло, чистоту і затишок родинного гнізда.

Дати позитивну відповідь при першому візиті сватів вважалося необачним вчинком. Хоча існують деякі винятки, наприклад, якщо дівчина була не з багатої сім'ї або її вік перетнув кордони допустимого заміжжя. У цих випадках чекати повторного візиту сватів було дурним рішенням. А ось для дівчат з багатих родин вибрати відповідну кандидатуру вкрай складно. Думка дочки може не зійтися з думкою її батьків, а постійні відвідування сватів від різних чоловіків часто приводили до подібних розбіжностей.

Після прийняття позитивного рішення родичі нареченої наносять нареченому візит. Вони уважно оглядають хороми майбутнього зятя, щоб розуміти, в які умови переїде їх дочка після укладення шлюбного союзу. І тільки після цього починаються розмови про саме весілля. Даний звичай, по-російськи називався «йти на оглядины», де в основному розглядалася нерухомість майбутнього зятя.

Позитивне рішення батьків нареченої виражалося в різних формах. Наприклад, якщо вони прийняли коровай, принесений сватами. Насправді на Русі існувало безліч способів висловити свою згоду або відмову, не вимовляючи слів. Родичі нареченого приходили свататися до нареченої, очікуючи позитивну відповідь, але не завжди отримували бажаного. В разі відмови батьків нареченої вручали сватам кавун або гарбуз. Іноді просто виставляли за двері в грубій формі. Після цих дій про наречену і її родичів ходила недобра слава.

Після всієї церемонії сватання засватана дівчина набуває офіційний статус нареченої. Вже ніхто і ні за яких умов не міг до неї поступитися і вже тим більше спробувати посвататися. Хоча історія багата безліччю випадків, коли заручена дівчина тікала зі своїм нинішнім коханим з-під вінця від ненависного нареченого, вибраного її батьками.

Як проходить сватання в наш час?

Сучасне сватання трактується дещо простіше, особливо для жителів великих мегаполісів. Свати нареченого, а точніше, його близькі родичі дуже рідко можуть скористатися традиційними промовами звичаю і вже тим більше не влаштовують масових заходів з театральними сценами. До наших днів дійшла лише одна фраза: «у вас товар, у нас купець». І все ж сучасне сватання в чомусь нагадує старовинний обряд.

Перш ніж відправитися в будинок до майбутньої дружини, чоловік набуває кілька красивих букетів квітів, які по приїзду вручає матері, сестри і бабусі. Самій нареченій наречений може замовити особливу квіткову композицію. Свати, які є родичами нареченого, при собі повинні мати особливі подарунки, наприклад, солодощі в красивій упаковці або кошик з фруктами і елітним алкогольним напоєм. Крім того, наречений або його мама повинні піднести нареченій особливий презент. Це може бути намисто або сімейна реліквія сім'ї майбутнього чоловіка.

Обом батькам дівчини потрібно вручити щось особливе, що залишить приємні враження і збережеться на довгу пам'ять. Цей нюанс краще всього заздалегідь узгодити з нареченою. В якості подарунка може підійти фотоальбом, домашній оберіг, свічки ручної роботи та інші подібного роду предмети. Правила сватання свідчать, що після зустрічі сватів їх слід проводити за накритий стіл і за прийомом їжі обговорити основний мотив зустрічі – весілля.

Що брати з собою?

Розбираючи нюанси сучасного сватання, в першу чергу згадується святковий коровай. Свати з боку нареченого обов'язково несуть випічку, покладену на розшите рушник в руках. Цей знак пропонує нареченій переїхати в будинок нареченого. Слід зазначити, що коровай, немов особливий гість свята, весь час присутня на заході і з'їдається в самому кінці. За ще однією традицією майбутніх родичів, а саме сватів батьків нареченого і нареченої, пов'язують рушниками. Але не всі використовують цей обряд.

В нинішні часи нареченому не варто йти на сватання з порожніми руками. Квіти дамам, подарункові сувеніри родичам нареченої і приємні дрібниці для будь-якого приводу зобов'язані бути присутніми в кишені парубка. Щоб свято вдалося на славу, сценарій заходу слід заздалегідь підготувати і детально опрацювати. Досвідчена сваха допоможе скласти докладний план дій. В такому випадку сучасне сватання пройде на вищому рівні.

Що говорити?

Перш ніж вирушати на сватання, родичі нареченого повинні підготувати особливі слова батькам нареченої. Вони повинні представити себе, нареченого і уточнити суть їх візиту. Після привітального етапу гості проходять в будинок, де починаються розмови про майбутнє свято. Розуміючи всю серйозність заходу, свати повинні вести будь-які розмови про весілля доладно, але при цьому не розставляти конкретику. Завуальовані фрази призведуть до більшого розуміння майбутніх родичів.

Насправді, розмови в якості натяків беруть свій початок з часів Русі. Так в разі відмови батьків нареченої нареченому було не так прикро. Та й по репутації дівчата це рішення ніяк не вдарить. З тих пір як сватання було обов'язковим елементом весільного обряду, до наших днів дійшли лише кілька фраз, наприклад:

  • «сват з правдою не їздить»;
  • «свату перша чарка і перша палка»;
  • «станеш гадати, як дівку віддати».

При цьому в кожній фразі присутній потаємний сенс. Згідно з традиціями, у разі сумнівів батьків нареченої виголошувалися слова «спасибі на любові, сват, а нині віддавати дівку не хочемо».

Як правильно себе вести?

Для кожного учасника сватання запропонована своя роль. Основна частина роботи лежить на плечах сватів з боку нареченого. Вони повинні бути веселими і налаштованими на позитивний результат. Ні в якому разі сватам не можна говорити про наречену або її родичів компрометуючі факти.

Пройшовши в будинок дівчини, батьки нареченої запрошують сватів за накритий стіл. Крім шедеврів кулінарного мистецтва, на столі присутні міцні напої. Ще з давніх часів традицію сватання супроводжує повір'я, що свати не повинні відмовлятися від алкоголю, тим самим підтверджуючи факт поваги і довіри до нареченої. Головне без фанатизму, щоб не зіпсувати свято закоханим.

Сам наречений повинен вести себе стримано, він не повинен суперечити і вже тим більше щось вимагати. Єдине, що йому потрібно, це добитися прихильності батьків нареченої, тим самим отримавши їх благословення. Наречена, в свою чергу, повинна мовчки сидіти і спостерігати за всією процесією. Раніше звичай вимагав постійного переодягання дівчини в найкрасивіші вбрання, сьогодні можна від цього відмовитися.

Можливі сценарії

Сучасний уклад дозволяє трохи відійти від офіційних традицій сватання. Щоб свято пройшло відмінно, кращим варіантом стане попередня підготовка і написання сценарію, де кожному відведена особлива роль. На сьогоднішній день великою популярністю користуються жартівливі сценарії, особливо це стосується жителів мегаполісів. Вельми незвично і позитивно виглядає картина, коли наречений зі сватами, музикантами і короваєм стоїть біля входу в під'їзд, де живе його коханка.

За заздалегідь написаним сценарієм сваха виступає в ролі детектива» і розпитує батьків нареченої на різні теми, що стосуються їх дочки і сім'ї в цілому. Після одержаних відповідей вся увага гостей переключається на саму наречену. Її образ повинен затьмарити всіх присутніх. Сваха влаштовує дівчині кілька випробувань, щоб зрозуміти, що вона гідна стати дружиною їхнього підопічного. Після нареченої сваха приступає за перевірку самого нареченого.

Під час церемонії прийшли гості і батьки нареченої отримують невеликі символічні сувеніри. Для кожного етапу сценарію готуються певні тости. Під час випробувань в якості музичного супроводу використовуються коломийки та народні пісні. Після основної частини заходів сваха починає грати в різні ігри з гостями, а потім запрошує веселу публіку сісти за святковий стіл.

Для того щоб розуміти послідовність дій, необхідно скласти короткий план заходу, від якого можна відштовхуватись і пропонувати свої ідеї.

  • Приїзд сватів до будинку майбутньої нареченої. Їхня зустріч повинна супроводжуватися коломийками і піснями.
  • Процес знайомства. Майбутні родичі, можливо, вперше зустрічаються, тому їм потрібно якийсь час для привітання та знайомства. У цей момент наречений вручає презенти батькам нареченої і пригощає їх спеченим короваєм.
  • Запрошення за стіл. Батьки нареченої повинні провести майбутніх родичів на святковий бенкет і розсадити їх по місцях.
  • Поява нареченої. Дівчина з'являється в самому розкішному образі, при цьому її батьки повинні описувати позитивні якості своєї дочки.
  • Визнання в любові. Наречений повинен розповісти, як сильно він любить свою обраницю.
  • Отримавши благословення від батьків нареченої, процес сватання можна вважати завершеним. Остаточним етапом стає святковий торт і чай.

Про те, як правильно сватати наречену, дивіться у наступному відео.