Дитина холерик: характер і рекомендації щодо виховання

Ставлення до дітей та особливості їх виховання залежать не тільки від віку. Вкрай важливо враховувати специфіку темпераменту дитини. Виховувати дітей «холериків» за темпераментом потрібно з особливим схемами.

Характеристика

Часто зустрічається думка, що будь-які діти легко збуджуються, бурхливо проявляють емоції, безперервно і активно. Але навіть на загальному тлі дитина холерик сильно виділяється. У нього емоції б'ють через край. Щоб справитися з таким «живим випробуванням», треба грунтовно вивчити особливості такого темпераменту.

Настрій у таких дітей змінюється непередбачувано то в одну сторону, то в іншу. При цьому всі справи проходять циклічно. Холерики воліють ігри, в яких багато учасників. Спілкування для них зазвичай не представляє проблеми і навіть бажано. Але висока контактність вже в дитячому саду затьмарюється, знецінюється підвищеною схильністю до образ і конфліктів. Спостерігають за дітьми відразу відзначають, що вони:

 • люблять пустощі;
 • постійно метушаться;
 • невгамовні у своїх заняттях.

Дитина холерик не тільки добре видно, але і прекрасно «чути». У нього, незалежно від статі, проявляються:

 • гучність голосу;
 • швидкість мовлення;
 • активна жестикуляція.

Подібний темперамент призводить до швидкого витрати психічної енергії. Адже нервова система дітей працює нестабільно. Занурюючись у всяке справа, у всякий вчинок без залишку діти витрачають майже всі свої сили. Але нестійкість дає про себе знати все одно: вона виражається у відсутності посидючості. Виховання холериків — справа складна, потребує уваги і акуратності.

Цей темперамент (і у підлітків, і почасти навіть в дошкільному віці від 2 років) виражається в лідерські нахили. Холерики майже завжди, у будь-якій компанії не виявлялися, виступають дійовими особами. Саме під їх впливом інші починають і залишають гри. Ставлення до ігор не просто серйозне: спроби перервати такі розваги зустрічаються з роздратуванням. З усіх ігор безумовним пріоритетом користуються ті, де потрібно ризикувати і проявляти фізичну активність.

Опинившись в навчальному закладі, у колективі діти холерики виявляються змушені гальмувати свої бажання і спонукання. Але за межами школи чи дитячого садка (у дворі, на вулиці, а в особливості будинку) самоконтроль слабшає. Тому виховний процес додатково ускладнюється, вимагає міцних нервів і холоднокровності. Щоб точно переконатися, що дитина саме холерик, корисно розглянути всі чотири темпераменту на прикладі конкретної ситуації.

Наприклад, приходить час йти з дитячого майданчика. Сангвініки постараються відтягувати догляд до останнього, гарячково займуться «додатковим будівництвом», риттям ям, скотяться з гірки. Меланхоліки будуть засмучені і висловлять це емоційно. Проте все ж таки виконають прохання. Флегматики найменше доставлять проблем батькам і вихователям — вони відразу дадуть всі ігри, як би не були захоплені, і підуть куди їм скажуть.

Холерики по емоційному напруженню перевершать всіх. Вони не просто будуть боротися, упиратися, кричати і плакати, деякі здатні заважати іншим дітям, ламаючи «побудоване» ними, лізти в бійку. У цьому місці треба зробити відступ. Може здатися, що малюки з холеричним темпераментом — це просто любителі агресії, абсолютно некеровані особистості. Насправді, в них є ще й сильні сторони:

 • менша схильність до самотності і самопізнання;
 • порівняно рідкісне поганий настрій;
 • уміння налагоджувати контакти і відстоювати своє «Я», свою думку в спілкуванні з іншими людьми;
 • легке пристосування до незвичній для себе обстановці (не тільки дітям, але і дорослим).

Погані риси, які треба долати вихователям при розвитку особистості холериків, такі:

 • підвищена конфліктність;
 • схильність брати участь у конфліктах, заводити ворогів;
 • неготовність часом завершувати розпочаті справи;
 • різка зміна ставлення до окремих людей, предметів і речей.

У підлітків з холеричним темпераментом є свої особливості, трохи не такі, як у інших вікових груп. Знати їх потрібно хоча б тому, що в цю групу входить понад 50% юнаків і дівчат. Такі неповнолітні не просто активні, вони ще фізично сильні і треновані. Іншими відмітними рисами є:

 • підприємливість;
 • схильність до суспільно значущої діяльності;
 • прагнення долати навіть серйозні труднощі;
 • готовність і вміння брати на себе вирішення труднощів інших людей;
 • не надто висока результативність у навчанні;
 • пріоритет у школі і спрямованість на те, що подобається або викладається особисто симпатичними педагогами;
 • вміння швидко реагувати на нестандартні ситуації;
 • здатність легко запам'ятовувати інформацію;
 • орієнтація на нові і незвичайні речі.

Хлопчика

При всій універсальності темпераментів існує все ж значна специфіка, залежно від статі. Якщо син у родині належить саме до цієї групи, він неминуче буде вкрай неусидчив. Долати цю проблему потрібно, вводячи чіткі і послідовні правила. Приміром, у вихідні дні вся родина починає свій день не раніше певної години. Або після закінчення роботи давати дорослим 1 година спокою.

Кожне правило повинне дотримуватися дуже строго і неухильно. Тут багато залежить від дорослих, від їх послідовності. Якщо вони вирішили, скажімо, що треба дотримуватися певного графіка, віддавати пріоритет окремим заняттям — відступати від цього треба тільки при дуже вагомих обставин. Бажано дітям одразу пояснювати, чому так вирішили. Вони повинні твердо знати, що капризи, істерики, скандали і витівки не дозволять досягти своєї мети.

  Буває так, що якесь погане властивість холерика скорегувати, виправити не виходить. Багато дітей дуже довго не можуть вдень заснути в поодинці. Батьків вкрай дратує, що вони втрачають багато часу на це. Ще одним негативним моментом часто стає зайва дитяча балакучість. У таких випадках треба для початку змінити ставлення до проблеми, відшукати в ній плюси для себе — а потім вже спробувати ввести ситуацію в певні рамки. Витрачається час можна використовувати на:

  • роздуми про минуле;
  • планування подальших вчинків;
  • прослуховування аудіокниги через навушники;
  • інші подібні справи.

  А ось до прагнення домінувати, незважаючи ні на що, не можна ставитися так само благодушно. Дуже важливо переломити цю тенденцію, інакше світ поповниться ще одним сімейним тираном. Зате потрібно орієнтувати, особливо у підлітковому віці, на турботу про інших членів сім'ї. Це властивість і без того характерно дорослим холерикам, але важливо допомогти його формування. Треба домагатися того, щоб негативні емоції, отримані в навчальному закладі, на роботі та в громадських місцях в подальшому не выплескивались вдома.

  Що стосується швидкості реакції, вміння дуже швидко приймати рішення варто заохочувати. Слідкуючи, однак, щоб прийняті рішення не були легковажна і емоційні. Якщо батьки зуміють переконати, що треба брати до уваги всю інформацію, буде тільки краще. При вихованні слід звертати увагу і на роботу з такою рисою, як товариськість. Тяга до спілкування, до появи нових друзів повинна обмежуватися вмінням розбиратися в людях.

  Дівчатка

  У них трохи менше подібних проблем, ніж у хлопчиків. Але основні риси холеричного темпераменту все одно проявляються. Треба миритися з тим, що у дівчинки з'являться сильний характер, міцна воля, що скоро виникнуть серйозні амбіції. Досвідчені вихователі враховують ці обставини і намагаються зробити поведінку м'якше, гнучкішою, навчити обходити нові кути. До речі, про навчання: дівчатка-холерики без проблем освоюють нові вміння, обожнюють пробувати те, що раніше було їм незнайоме.

  Тому їх легко «переключити» з небажаних захоплень на ті, які батьки вважають кращими для дітей. А ось спроби подолати недостатню увагу до модним тенденціям, небажання носити прикраси та різні аксесуари навряд чи дадуть результат. Такі дівчатка кілька мужоподібні, а при вихованні треба враховувати, що вони більше цінують комфорт і можливість діяти. Манірність, некваплива діяльність — це не для них.

  У підлітковому віці батьки повинні враховувати високу ймовірність агресії, роздратування через будь-якого обмеження, заборони, навіть випадкового зауваження.

  Особливості виховання

  Правильно виховувати холериків непросто. Впоратися з надлишком енергії можна, переводячи її у корисні області. Так, дівчатка будуть спокійніше при заняттях:

  • фігурним катанням;
  • ковзанярським спортом;
  • легкою атлетикою;
  • сценічним мистецтвом.

  Хлопчики холерики заспокоюються при заняттях греко-римською боротьбою, східними єдиноборствами, футболом і баскетболом, плаванням. Але необов'язково концентруватися на цих видах спорту — підійдуть будь-які активні заняття. Додатково варто скорочувати кількість подразників. Якщо якийсь предмет виступає подразником, його прибирають. Якщо виникають часті конфлікти з кимось з інших дітей, запрошувати їх додому не слід.

  Але ці прийоми дадуть позитивний результат тільки в тому випадку, якщо активні періоди будуть періодично змінюватися елементарними іграми з малою рухливістю. Бажано, щоб такі заняття носили інтелектуальний характер і дозволяли реалізуватися. Захоплення підбирають індивідуально, шукаючи не то що зручно в першу чергу собі, а оптимальна компромісне рішення. Прагнути знайти хоча б якесь хобі потрібно в будь-якому випадку — це дозволить впорядкувати життя і підвищити організованість. При цьому треба намагатися переконувати дітей у необхідності завершувати все, що розпочато, навіть якщо це вже не подобається або з'явилося нове захоплення. Такий підхід треба застосовувати у всьому:

  • у спілкуванні;
  • у навчанні;
  • у грі.

  При цьому намагатися переламати дитину не треба. Правильніше в кожному випадку виявити участь і показати, наскільки радісно буває завершена справа.

  А ось в контролі за вчинками компроміс неприпустимий. Так, це складно, і навіть зустрічає опір, однак, інакше діти можуть зробити шкоду, заподіювати біль. Краще кілька перебільшено, але твердо показати, як погані вчинки неприємні конкретного батьків, вихователя.

  При всій тяжкості і напруженості роботи з холериками, категорично не можна підвищувати голос, тим більше застосовувати фізичну силу. Ці прийоми лише посилять негативні наслідки, до того ж можуть викликати відторгнення. Нерідко діти з почуття протиріччя починають тільки ще більше порушувати встановлені правила. Інші намагаються робити це потай, ховаючись від батьків і від оточуючих. Поступово така поведінка входить у звичку, і якщо виникнуть серйозні проблеми, можна дізнатися про них надто пізно.

  Буває так, що вмовляння і раціональні роз'яснення, м'яке підштовхування в потрібну сторону не дають результату. Щоб не зірватися, краще обрати тактику мовчання та ігнорування. Підкреслена холодність з боку батьків дуже швидко відчувається дітьми. Неодмінно потрібно навчити малюків-холериків правилами ввічливості в найпоширеніших ситуаціях. За дотримання цих правил у кожному випадку треба хвалити, а за порушення — засуджувати.

  Дуже важливо уміти співпереживати і прислухатися до дітей. Вони повинні знати, що батькам не все одно, що вони роблять і навіть говорять. Неодмінно слід показувати на своєму прикладі, на прикладах з власного життя, що добре, а що погано. А ось прагнути переробити дівчинку або хлопчика безглуздо. Багато знамениті люди, що мали холеричний темперамент, досягали величезних успіхів.

  При дуже сильній емоційності допомагають ліплення і малювання, ігри і хобі, виробляють посидючість. Сеанси повинні займати строго певний час і проводитися за графіком. Дітям-холерикам треба давати чіткі обов'язки, послідовно інструктуючи їх. Повинна обумовлюватися конкретна ціль та етапи.

  Всяку ситуацію, коли з-за поспіху, дратівливості настали негативні наслідки, можна звернути на користь; розбирають її, старанно вказуючи на помилки.

  Рекомендації по індивідуальному підходу

  Фахівці в області психології радять залучати дітей-холериків до домашніх справ, мета яких чітко зрозуміла. Бажано також, щоб малюки вже розуміли результат, його значення. Краще привчати до промовляння стадій роботи вголос і до чіткого виконання плану. При прогулянках по лісі, на природі, в туристичних походах холерикам потрібно приділяти підвищену увагу. Якщо вони будуть займатися чимось безконтрольно навіть короткий час, можуть виникнути неприємні події. З тієї ж причини дуже пильними треба бути і на морі, і на вулицях великого міста, і в поїзді. Для зменшення імпульсивності, для посилення уваги найкраще підходять такі заняття, як:

  • ручні ремесла;
  • вишивка;
  • гра в конструктор;
  • складання мозаїки.

  При участі в іграх, а також під час розвиваючих занять треба гасити роздратування. Будь випадок, коли холерики намагаються, виявляють терпіння і працьовитість, треба заохочувати. Максимальну увагу варто приділяти вмінню повноцінно спілкуватися і не відштовхувати від себе. Нехай діти вчаться обдумувати свою поведінку, планувати розмову, розпізнавати провокації і обходити їх. Хороші модельні ситуації можна почерпнути з літератури, кінематографа, навіть фольклору і міфології.

  Є ще кілька нюансів, які допоможуть налагодити контакт з дітьми-холериками. Спілкуватися з ними слід чітко, виразно. Тиха, нерозбірлива мова може викликати роздратування. Категорично треба уникати грубих, відверто нещирих чергових компліментів. Після відвідування театрів, цирків, концертних залів, музеїв і так далі треба в той же день знайти час для довірливої розмови з дитиною.

  Нехай він розуміє, що його цінують і його переживання, оцінки цікаві дорослим. Слухаючи те, що говорить дитина чи підліток, важливо враховувати, що вони щирі... але висловлюють гостру, емоційно забарвлену оцінку. Трохи пізніше, коли зменшаться пристрасті, можна буде поговорити докладніше, більш продуктивно. Варто пам'ятати і те, що після завершення конфлікту холерики схильні вважати спори неактуальними, і вже незабаром претензії викличуть у них тільки здивування, іноді нове роздратування.

  Намагатися тиснути і змушувати до того, чого діти не хочуть, безглуздо. Навпаки, треба давати емоційну розрядку.

  Про те, який характер у дитини холерика, дивіться у наступному відео.