Прасувальні катки: особливості, види, поради щодо вибору та використання

Жінки і чоловіки, які займаються домашнім господарством, часто стикаються з необхідністю виконання монотонної і при цьому фізично нелегкою роботою. Саме до таких занять відноситься прасування білизни. Здавалося б, що в переміщенні праски з тканини немає нічого складного, а сам апарат важить зовсім небагато. Однак прасування таких великих предметів, як постільна білизна або банні рушники, вимагає великої кількості часу і чималих сил, особливо якщо кількість членів сім'ї значно більше, ніж 1-2 людини.

Сьогодні на допомогу приходить спеціальна машина для полегшення побутовому житті сучасної людини, яка називається прасувальний каток.

Специфіка конструкції

Найчастіше великі і складні прасувальні машини використовуються на великих промислових підприємствах і в різних пралень або хімчистках. Такі складні пристрої називаються каландри і є, по суті, попередниками невеликого домашнього ковзанки. Сама технологія випрямлення тканини і на великому заводі, і в невеликій міській квартирі залишається однаковою. На обертовий барабан натягується тканина і пропускається під гарячим валиком-праскою або по спеціальному жолобу, який розгладжують складки на ній.

Зовні така машина виглядає, як високий вузький стіл, на якому розташований барабан подачі і прасувальний механізм, а замість бічних сторін, знаходяться тени, подають тепло. Управління може відбуватися як в автоматичному, так і в ручному режимі. Для того, щоб запустити механізм нагрівання, необхідно просто включити каток в мережу і натиснути на кнопку включення, а для руху барабана подачі потрібно натиснути на спеціальну педаль. Для зручності її розташовують внизу, і оператор натискає на неї ногою.

Переваги

Катковая прасувальна машина набагато дорожче праски і займає досить багато місця в квартирі. Крім того, на ній неможливо погладити сорочку або штани, так як вона підходить лише для роботи з прямим білизною, наприклад, наволочками або шторами.

У неї є певний список переваг, які переважують ці недоліки.

 • Після виходу з прасувального ковзанки поверхню тканини не просто разглажена від складок, вона стає ідеально гладкою і приємною на дотик, чого практично неможливо добитися звичайною праскою без відпарювача.
 • Людина в процесі роботи з прасувальні катком приймає зручне положення, сидячи на пуфі, стільці чи навіть у м'якому кріслі. Це особливо важливо для літніх людей і тих, хто має проблеми з поперековим відділом хребта, так як звичайна прасування проходить в невеликому нахилі, і навантаження на цю ділянку може призвести до ускладнень.
 • Розкладений прасувальний каток займає досить велику площу, однак існують складні моделі, які легко поміщаються в нижній ящик комода або шафи. Крім того, такий агрегат зручно переміщати по кімнаті і в розкладеному вигляді з-за невеликих коліщаток, на які він встановлений.
 • Швидкість обробки навіть самої високої гори чистої білизни дуже висока, а зусилля, які затратить оператор, незначні. За той час, що займає звичайна прасування однієї наволочки, каток пропускає 3-4 простирадла або рушники. При цьому на відміну від ручної операції щільність і склад тканини практично не впливають на швидкість роботи.
 • На відміну від звичайної праски, яким легко обпалити шкіру тіла і особливо рук, гарячі частини прасувального ковзанки розташовані всередині механізму. Барабан подачі також має захист, яка зводить ризик травми практично до нуля.
 • Таку велику кількість переваг перед звичайною прасувальної дошкою і праскою або більш сучасним, але не таким швидким відпарювачем призводить до того, що все більша кількість господарів навіть невеликих міських квартир воліють зробити цю дорогу покупку.

Різновиди

Всі прасувальні катки можна класифікувати в залежності від складності механізму, при цьому вони поділяються на дві великі групи.

 • Перша група включає в себе обладнання з нагрівальної плитою, розташованою в самому верху агрегату. Знизу до гарячій плиті притискається валик, обшитий жароміцним матеріалом, який і прокручує простирадло або рушник по гарячій поверхні.

Такі апарати набагато швидше зношують білизна і вимагають його попередньої сушки на повітрі або в сушильній машинці.

 • Друга група – це так звані сушильно-прасувальні пристрою. У цьому випадку агрегат обладнаний металевим валом, який нагрівається і розгладжує білизна високою температурою або парою. Так як в цьому випадку наволочка або підодіяльник не простягається по поверхні, а прокочуються під м'яким кутом до 300 градусів, то тканина менше зношується і залишається більш м'якою.

За аналогічними ознаками можна розділити прасувальні катки на:

 • желобкового;
 • каландровые.

Конструкція перше включає один нагрівальний елемент і жолоб або вал, по якому подається тканина. Електричний нагрів не дозволяє просушувати білизна при прасуванні і вимагає тканини, вологість якої не перевищує 5-10%.

Другі пристрою включають в себе два і більше барабана з електричним і паровим нагрівом, які мають бути підключені до витяжної вентиляції для відведення гарячого пара. У таких ковзанках можна одночасно і гладити, і сушити білизну після пральних машин. Однак найчастіше такі апарати громіздкі і маломобильны, тому встановлюються у великих пралень, а не приватних будинках і квартирах.

Як вибрати прилад для дому?

На сьогоднішній день все більша кількість виробників побутової техніки пропонують в асортименті товарів прасувальні катки.

Щоб вибрати якісний виріб, який прослужить довгі роки і буде зручно в експлуатації, необхідно визначитися з кількома основними параметрами.

 • Визначити, для яких цілей купується пристрій. При наявності великої кількості однотипних простих предметів така покупка, дійсно, буде виправдана. Якщо ж кількість складних виробів перевищує за обсягом постільна білизна, рушники і фіранки, то краще всього придбати якісний відпарювач або хороша праска.
 • Вибрати продуктивність агрегату. Продуктивність прасувального ковзанки – це кількість речей, який він може обробити за 1 годину. У великі пральні та хімчистки потрібні більш високопродуктивні машини, а для домашнього використання підійде навіть найменша.
 • Вибрати розміри ковзанки. Перед покупкою варто визначитися з місцем установки прасувального апарату і розрахувати максимально допустимі розміри пристрою. Швидше за все, його розміри будуть такі, що простирадло або підодіяльник доведеться гладити, згорнутим вдвоє, інакше каток займе практично всю стіну.
 • Додаткові функції. У тому разі, коли разом з пральною машиною в будинку або квартирі встановлена сушильна, то досить покупки самого простого ковзанки без функції сушіння.
 • Діаметр валу. Чим більший діаметр має вал, який нагрівається і розгладжує білизна, тим більш якісним буде результат. Крім того, істотно зросте продуктивність машини, так як повторна прасування точно не буде потрібно.
 • Притиск валика до гарячої поверхні може бути як ручним, так і автоматичним. У першому випадку оператор сам регулює силу притискання білизни, а у другому – вона регулюється автоматично. Звичайно, другий варіант більш дорогий, але якість прасування буде більш високим.
 • Швидкість котка може бути регульованою і постійною. Перші пристрої набагато дорожче, але і набагато зручніше в експлуатації. Залежно від товщини, якості і вологості тканини можна зменшити або збільшити швидкість обертання подаючого валу, за рахунок чого покращиться гладкість виходить з ковзанки вироби.

Розібравшись з усіма вимогами, вивчивши в мережі відгуки на ту чи іншу модель, можна зупинитися на 1-2 варіантах катка, який повністю підійде для конкретної людини чи сім'ї.

Правила проведення прасування

Різні види виробів вимагають різного звернення, однак існують певні правила, які підійдуть до будь гладильній машині.

Навіть на якісні пристрої з додатковою сушінням білизни не можна укладати тканина, з якої струменями стікає вода. Відсоток вологості рушники або штори не повинен перевищувати 50.

Під час простою машини не можна використовувати її як вішалку або підставку під інші предмети.

Небажано запускати каток вхолосту, так як це зношує поверхня валиків і сприяє поломки пристрою.

Сама білизна перед прасуванням потрібно висушити (якщо використовується звичайний каток), злегка потрясти руками і акуратно укласти на подаючий валик. Виріб має бути расправлено цілком або складене вдвічі, глибокі складки і заломи повинні бути розправлені руками. Не варто тягнути кути вироби в різні сторони і тим більше намагатися витягнути на себе край, який вже пішов всередину ковзанки. Щоб бічні частини нагрівальної панелі або валика не перегрівалися, необхідно чергувати подачу великих і дрібних виробів. Правильна експлуатація прасувального апарату дозволить йому прослужити набагато довше гарантійного терміну, при цьому зберігаючи первинну якість білизни на більш тривалий термін.

Огляд прасувального ковзанки дивіться у наступному відео.