Що таке «Трішкін каптан»: значення фразеологізму. Звідки взявся вираз «Трішкін кафтан»?

«Трішкін каптан» — це відомий вираз, але не всі знають, що воно означає. Давайте розберемося в цьому питанні.

Напевно, ви вже не раз чули про «Трішкін каптан»? І чомусь ця фраза вимовляється з іронією? Давайте дізнаємося, що це за вираз таке і звідки воно взялося?

«Трішкін каптан» — що означає?

Трішкін кафтан

«Трішкін каптан» є одні із способів вирішення проблеми, при якому з'являються нові труднощі. Виходить, що неприємність нікуди не зникає, а просто замінюється на інший. Але зате створюється видимість вдалого положення справ.

З «Трішкін каптаном» порівнянно неправильний розподіл витрат сім'ї. Наприклад, сьогодні сім'я вирішила погуляти в парку, а потім виявилося, що дитині нема чим платити за обіди в школі. Таким чином, доводиться економити на інших речах, наприклад, на ліки для мами від застуди. Тому мамі доведеться терпіти всі негаразди температури і нежиті, зате дітки будуть ситими.

Тобто, за однією складністю, яка, здавалося б, вже вирішена, відразу слід інша. Про такі сім'ї кажуть — «Бюджет у них як «Трішкін каптан»: хоч скільки зашивай, а дірки все одно з'являться».

Іноді про «Трішкін каптан» згадують на дорозі, яка тільки була зроблена, але при цьому швидко з'явилися нові ями. У таких випадках кажуть — «Дороги лагодити «Трішкін каптан» латати».

Звідки з'явився вираз «Трішкін каптан»: історія походження

Трішкін кафтан — походження

Як відомо, у кожного фразеологізму є своя історія, або вони приходять з літературних творів. Представлене вираз прийшло до нас з літератури. Згадував про нього І. А. Крилов у своїй байці з відповідною назвою і фраза швидко стала використовуватися в побуті.

Герой байки весь час намагався полагодити одяг так, щоб не було помітно, що він бідний. Изодрав лікті, Тришка все одно не сумує — обрізав їх і пришив заплатки. Його зовсім не бентежить вид наряду, який вже застарів і став куцим. Простому мужикові здається, що він виправив положення і готовий скільки завгодно перешивати каптан, але ми то з вами розуміємо, що це не допоможе.

Байкар написав цю байку для марнотратних дворян, які віддавали в заставу свої маєтки, щоб отримати великі позички. Це явище широко поширене в 18-19 століттях і стало для багатьох справжньою катастрофою. Справа в тому, що дворяни не платили за боргами і тому втрачали свої маєтки, а з дому продавалися на аукціонах. Так вони втрачали все, що у них було. Багато разів перезакладывая будинок, дворянин здавався заповзятливим, але при цьому невдалі Тришкой.

Байку «Трішкін каптан» не вивчають в школах. Незважаючи на це її сенс сьогодні актуальний як ніколи. Саме тому, це фразеологізм можна використовувати для різних ситуацій. Якщо ви зіткнулися з труднощами в житті, то не варто кидатися в них з головою, краще спочатку продумайте свої дії. Інакше ви залишитеся в «Тришкином каптані».

Відео: читаюча Країна — крилов І. А. Крилова «Трішкін каптан»