Що таке дратівливість і звідки вона з'являється? Як боротися з дратівливістю: поради

Дратівливість часто доставляє проблеми в житті і з нею можна і треба боротися. Наша стаття розповість, як це зробити.

Всі ми часом буваємо дратівливі. І це не дивно, тому що ми часто буваємо в стресових ситуаціях, у нас виникають проблеми різного характеру. Та й просто іноді не буває настрою. Коли людина просто раптом понервував і швидко заспокоївся, то все відмінно, а от коли це стає постійним явищем, то варто задуматися.

Як правило, про таких людей кажуть, що у них важкий характер. Їм не подобається все, абсолютно — погода, пустощі дитини, дії людей і так далі. Але чому б не стриматися і відпустити ситуацію? Адже у інших це чудово виходить. Чому одні стримують себе, а інші — дають волю почуттям?

Що таке дратівливість: поняття

Що таке дратівливість?

Лікарі вважають дратівливість нервовою збудливістю, схильністю до негативу і неадекватною реакцією навіть на ситуації, які можна було б опустити. Здебільшого дратівливість залежить від виду нервової системи людини. Вона буває спадковою або набутою. Ще один вид — це тимчасова дратівливість, коли людина просто нервує і заспокоюється.

Найдивовижніше в цій ситуації, що чоловік і сам часто не може усвідомити, у чому причина такої поведінки. Вибухнувши один раз, він потім жалкує, але це нічого не змінює. До таких людей часто ставляться з побоюванням. Якщо ж проявляється агресивність, то варто задуматися, тому що це перші ознаки психічних порушень.

Чому виникає дратівливість і як її визначити?

Ознаки дратівливості

Якщо дратівливість у людини проявляється нечасто, то вона може бути причиною втоми. Раптовий приїзд гостей може викликати агресію, адже вони зламали ваші плани, а у відповідь на добру зауваження від близької людини можна видати таку промову, що вона не забудеться.

Більш того, дратівливість виникає внаслідок захворювань різного характеру, про які ви можете навіть не здогадуватися. Часто людина, який був добрим, несподівано стає злим на весь світ. Ось це якраз і є тривожним сигналом.

Приміром, така поведінка може спостерігатися під час грипу, втоми, депресії, стресу, цукрового діабету, шизофренії і так далі. До речі, окремо варто виділити шизофренію. Справа в тому, що агресія в її випадку спрямована тільки на близьких.

Особливо сильно дратівливість проявляється за кілька днів до менструації. У жінок «пустують» гормони і вони здатні навіть на рівному місці влаштувати грандіозний скандал. Навіть найменшу незручність стає причиною подразнення.

Хвороби щитовидної залози, коли її функція посилюється, супроводжуються дратівливістю, сильним схудненням, а також прискореним серцебиттям.

Крім того, подібна поведінка може вказувати на пухлину головного мозку або інсульт.

Коли при дратівливості звернутися до лікаря?

Коли дратівливість небезпечна?
  • Якщо такий стан триває більше тижня і заважає працювати, спілкуватися з рідними чи друзями
  • Якщо ви постійно напружені незалежно від того, де ви знаходитеся і вам навіть складно заснути
  • Якщо дратівливість супроводжується постійним головним болем, прискореним серцебиттям і сильною втратою ваги

Чому проявляється дратівливість у дітей та підлітків?

Таке явище характерне для дітей в підлітковому віці. Можна помітити, що іноді вони бувають похмурими, а потім швидко заспокоюються і тут же посміхаються і стають добрими. Не варто переживати через це, бо таке явище тимчасове і швидко проходить.

Дратівливою може бути навіть маленька дитина. Зазвичай це вплив стресу, хвороби і так далі. Виражається вона плаксивістю, неспокійною поведінкою, поганою переносимістю дискомфорту. Так, щоб дитина нормально розвивався, йому потрібно забезпечити спокійний і безпечний спосіб життя.

Ближче до дошкільного віку дратівливість зменшується. Але при перенапруженні вона з'являється знову і триває дуже довго. До речі, таким малюкам складно адаптуватися до дитячого саду і тому краще віддавати їх туди в 4-5 років.

Дратівливість у дітей

Зрозуміти, що дитина гнівається можна за примхливість, впертість і навіть агресії. Ще він важко включається в навчання, під час занять неуважний і швидко втрачає інтерес. Якщо зробити йому зауваження, то реакція буде бурхливою або він «застигне». На таких дітей не можна тиснути, щоб вони дали результат.

Коли діти роздратовані, то реакція дорослих може бути різною. Приміром, деякі опікують і намагаються бути витриманими, а хтось, навпаки, намагається «зламати» дитини і веде себе строго. Обидві тактики не зовсім вірні і ось чому.

Занадто яке опікується ставлення хоч і добре для нервової системи дитини, але при цьому він може розучитися або не навчитися поводитися з людьми. До того ж він буде завжди сумніватися у своїх силах, а також виявляти недовірливість.

Якщо ж виховувати дитину надто суворо, то стресів у нього буде ще більше, що в кінцевому підсумку призведе до ослаблення нервової системи.

Таким чином, до дратівливим дітям потрібно вчитися шукати підхід. Його можливості повинні бути максимально реалізовані, але при цьому навантаження повинна бути дозованою. Важливо враховувати і створення сприятливого фону для спілкування, а також впевненості в собі. Якщо це не допомагає, то дитину потрібно показати психоневролога.

Як впоратися з дратівливістю: поради, корисні вправи

Як впоратися з роздратуванням?

1. Піклуйтеся про себе

Більшість людей дратуються, коли їм нудно, незручно, вони втомилися або хочуть їсти. Так що слід дбати про власних потребах, щоб завжди бути в гарному настрої. Жінки можуть бути дуже дратівливими при клімаксі, перед місячними або під час вагітності. В цей час варто приділяти собі більше уваги.

2. Робіть фізичні вправи

Роздратування дозволяє зняти неспішна прогулянка, заняття спортом, а також будь-яка інша фізична активність. Намагайтеся проявляти активність хоча б протягом 20 хвилин в день. До речі, це допомагає позбавлятися від депресії і тривожності.

3. Ведіть щоденник гніву

Як тільки ви розсердились, відразу пишіть причину в свій щоденник і як ви відреагували. Пізніше ви зможете аналізувати ці дані і визначити свою модель поведінки. Це дозволить, в свою чергу, зрозуміти, як вирішити проблему.

Намагайтеся поставитися до цього серйозно. Досить витратити 10 хвилин увечері, щоб описати все, що вплинуло на ваш настрій за минулий день. Наприклад, ви посперечалися з чоловіком через неоплачених рахунків. Опишіть це у щоденнику, а ще вкажіть, що можна поміняти і як можна було б себе повести. Щодня робіть щось, щоб навчитися вести себе спокійно в стресових ситуаціях.

4. Робіть те, що вам подобається

Робіть те, що подобається

Дайте собі хоча б 15 хвилин на день, щоб зайнятися улюбленими справами. Це підніме вам настрій, адже ви робите це для себе. Можна прогулятися, почитати книжку, зробити цікаве фото і так далі. Якщо ви не залишаєте собі часу на відпочинок і себе, навіть не дивно, що ви дратуєтеся з кожного приводу.

5. Практикуйтеся релаксації

Якщо ви помітили, що стаєте схожим на «колючку», то зробіть перерву і просто розслабтеся. Можна навіть помедитирировать. Для цього закрийте очі і подумайте про місце, яке зробить вас щасливою. Залучіть до цього процесу всі свої органи почуттів. Наприклад, спробуйте почути шум прибою, відчути запах на пляжі, відчути пісок на пляжі і так далі.

6. Скидайте негатив

Скажіть собі, що неважливо, які вас долають емоції, ви прощаєте і знаєте, що все це тимчасово. Ви ж здатні зробити в себе зміни та переосмислити підхід до проблеми.

7. Контролюйте споживання вітаміну Д

Як правило, цей вітамін надходить до нас через сонце, але якщо немає можливості одержувати його таким способом, то проконсультуйтеся з лікарем і він призначить вам препарати для його заповнення. Вся справа в тому, що при нестачі вітаміну Д люди стають дратівливими, адже це вітамін щастя.

8. Міняйте негатив на більш реалістичні думки

Коли ми сильно дратуємося, то думки заповнюються негативом, причому нерідко все перебільшується. Постарайтеся проаналізувати свої думки і зверніть увагу, чи є в них ті, що говорять «все або нічого» (чоловік зовсім зі мною ласкавий, коли він просто втомився), читають чужі думки (я знаю, він думає що я невдаха, коли не вийшов серйозний проект), говорять про катастрофу (це провал) і так далі. Коли думка буде виділена, то спробуйте перефразувати її, але вже нічого не спотворюючи.

9. Дихайте носом

Дихайте носом

Зробіть дихальну вправу. Вдихніть носом глибоко 4-5 разів. Це дозволяє отримати охолоджуючий кисень в організм і заспокоїти нерви. При вдиху уявіть собі гарний колір, який вам більше подобається, що він входить до вас всередину і розливається по тілу. А на видиху думайте, що весь стрес вас відпускає.

10. Прощайте

Навіть якщо у вас ніяк не виходить забути про трапилася ситуації, то постарайтеся пробачити винуватця і ваше обурення обов'язково зменшиться. Прощення дозволяє знизити кількість негативу в голові, який активно грається з вашим свідомістю.

Як правило, люди в гніві постійно думають про причини, які змусили їх в нього зануритися. Такі роздуми руйнівні і їх треба припиняти. Звичайно, не варто вважати за норму, що з вами так вчинили. Просто не варто нескінченно зберігати образи, не варто дозволяти цього псувати ваше життя.

11. Відволікайтеся

Ще один спосіб подолати гнів — це відволіктися від нього. Оцініть свій гнів за десятибальною шкалою, де 10 — це самий сердитий.

Якщо шкала в межах 5-10, то постарайтеся зробити щось, щоб скинути негатив. Тільки після цього можна починати контактувати з людьми або намагатися вирішувати проблеми.

Спробуйте помалювати, приготувати їжу, прогулятися або порозгадувати кросворди.

12. Не ведіть себе як дитина

Не ведіть себе як діти

Не варто вриватися в кімнату і кричати, що вам партнер приділяє надто мало уваги. Спробуйте перенести свій гнів на папір. Тільки коли сильне роздратування пройде, то підійдіть до свого чоловіка і скажіть, що ви скучили і хочете побути разом.

Не варто підходити до ситуації агресивно. Краще бути раціональними. Якщо підходити таким чином до проблеми, то обов'язково отримаєте бажане.

13. Вчіться співчувати

Співчуття є емоціями, які несумісні з гнівом. Складно відчувати одночасно злість і співчуття. Тому, якщо вас образили, то спробуйте цій людині зробити що-небудь хороше. Як показують дослідження, співчуття здатне змусити людину перестати злитися.

14. Будьте вдячними

Проста вдячність здатна зробити нас щасливими. І не обов'язково дякувати кривдника, але можна подумати про подяки до інших речей.

15. Не розмовляйте, поки не охолонете

Перш ніж починати з кимось розмову, оцініть свій стан за тією ж десятибальною шкалою. Якщо ви почнете говорити і при цьому так і будете обурюватися, то нічого доброго не буде. В першу чергу вам треба охолонути.

16. Поспілкуйтеся з тваринами

Погладьте кішку

Зверніть увагу на свого домашнього улюбленця. Як правило, вони є прекрасним антидепресантом. Адже з ними можна пограти, погладити їх або послухати, як муркочуть кішки.

17. Поговоріть з іншими

Якщо ви не зовсім замкнена людина, то зателефонуйте другу або подрузі і прогуляйтеся або розважтеся де-небудь. Кожна людина не може жити без спілкування, дотиків і поглядів. Якщо у вас немає другої половини, то друзі допоможуть відволіктися.

18. Прийміть почуття інших

Не варто відмахуватися від проблем своїх близьких людей. Будьте завжди готові їх вислухати і спробувати дати раду. Повірте, не ви один можете бути роздратованим, скривдженим або самотнім. Навчіться приймати почуття інших людей і не виводьте свою дратівливість на перше місце.

19. Будьте реалістичними

Приміром, якщо вам не подобається, що вас відволікають від цікавої справи, то не варто їм займатися, коли ви перебуваєте разом зі всією сім'єю. Вас обов'язково будуть переривати і втягувати в розмову.

20. Проявіть гумор

Якщо у вас вийде пожартувати, коли гніваєтеся, то ситуація буде розряджена. Сміх є кращим способом подолати роздратування.

Відео: Дратівливість. Причини дратівливості. Чому дратують присутністю?