Канцерофобія — боязнь онкології: причини, симптоми, лікування. Канцерофобія — як позбутися?

Стаття допоможе людям, що страждають канцерофобией, виявити причини свого страху і побороти його.

Будь-яка людина, що опинився на прийомі у онколога, найбільше боїться почути від лікаря страшний діагноз «рак».

Іноді це здоровий та цілком нормальний страх онкологічних захворювань переходить своєрідну риску, стає нав'язливим, переслідує людини і змушує вишукувати у себе неіснуючі симптоми недуги. Такий стан психологи називають канцерофобией (онкофобией), а людей, які страждають від страху онкологічних хвороб – канцерофобами.

Канцерофобія — нав'язлива боязнь захворіти на рак

Канцерофобія — боязнь онкології: причини, симптоми

Лякаюче зростаюча статистика захворюваності на рак змушує кожної людини час від часу згадувати про власне здоров'я. Люди здають аналізи, проходять обстеження і, не виявивши ознак розвитку онкологічної хвороби, забувають про свій страх.

Результати аналізів та обстежень допомагають відчувати себе впевненіше в боротьбі з канцерофобией

Однак для деяких боязнь захворіти на рак стає постійним супутником. Вони засинають і прокидаються з думкою про страшну хворобу, уявляють, як будуть себе вести і що відчувати, коли у них виявлять рак. Чому люди так боятися виявити у себе рак?

Причини канцерофобии:

 • Смерть близького друга або родича від онкологічного захворювання.
 • Нав'язлива реклама засобів «для профілактики» раку.
 • Недавня операція з видалення кіст, доброякісних пухлин.
 • Нестійка психіка, панічні атаки, психічні захворювання.
 • Велика сімейна схильність до онкологічних хвороб.
 • Непоточнені, сумнівні діагнози, недовіра до лікуючих лікарів.
 • Наявність ерозії шийки матки (у жінок), а також інших «передракових» хвороб.
 • Гормональні збої, що призводять до різких змін фігури і зовнішності.
 • Постійні болі в будь-яких частинах тіла.
 • Вік старше 40 – 45 років.
Канцерофобы намагаються знайти у себе ознаки онкологічного захворювання
<>Симптоми канцерофобии:
 • Людина набуває безліч різних засобів для лікування та профілактики онкологічних хвороб, читає літературу на тему, шукає нові способи лікування раку, читає медичні довідники і збирає народні рецепти проти раку.
 • Несправедливе ставлення до близьким людям: прискіпливість, нічим не обґрунтовані скарги на життя і здоров'я, вимоги допомагати, образи, плаксивість, агресія.
 • Канцерофобы повністю відмовляються від медичних оглядів, пояснюючи це тим, що таким чином у них відразу ж виявиться рак, або, навпаки, надмірно піклуються про здоров'я і регулярно проходять ретельні обстеження.
 • Ставлять собі самостійно «діагноз». Намагаються простежити за змінами роботи «хворого» органу і обов'язково зазначають «погіршення».
 • Результати хороших аналізів онкофобы трактують по-своєму.
 • Впевнені, що лікарі приховують від них правду.
 • Замикаються в собі, втрачає інтерес до всього, неохоче спілкуються з людьми, перестають радіти життю.
 • Бачать «пророчі» сновидіння, в якому вони обов'язково хворі на рак або проходять безуспішне лікування.
 • Канцерофобы схильні до філософським міркуванням. Вони намагаються знайти «вищий сенс» своєї «хвороби», вважаючи свій стан розплатою за які-небудь дії в минулому.

Всі симптоми канцерофобии можна умовно розділити на 3 групи:

 1. Розумові – нав'язливе відтворення в думках образів і ситуацій, пов'язаних з онкологією, неможливість переключитися на щось інше.
 2. Чуттєві – дратівливість, страх захворіти раком, виявити симптоми хвороби.
 3. Тілесні – думки про онкології викликають почастішання пульсу, задишку, тремтіння, запаморочення, слабкість, сухість у роті.
Спроби «лікуватися від раку» — один із симптомів канцерофофобии

ВАЖЛИВО: Того, хто виявив ознаки у своїх близьких канцерофобии, слід звернутися за консультацією до психотерапевта, адже неконтрольовані напади цього стану можуть зіпсувати життя людини і стати причиною необдуманих вчинків.

Канцерофобія у онкологічних хворих

Онкологія, виявлена на ранніх стадіях, в 90% випадків успішно виліковується. При цьому правильний позитивний настрій хворого і його бажання жити збільшують шанси на одужання.

Але крім самої онкології, хворих часто сильно вимотують напади канцерофобии.

ВАЖЛИВО: У онкологічних хворих канцерофобія проявляється демонстративної безпорадністю, небажанням боротися з раком, пригніченим депресивним станом.

Онкологічні хворі, що страждають канцерофобией, шкодують себе, скаржаться на несправедливість долі, переживають сильний стрес від зміненого стану.

При лікуванні онкології важливий позитивний настрій пацієнта і його бажання жити

Самостійно позбавитися від канцерофобии можливо лише в тому випадку, якщо страх не встиг забратися в глибину підсвідомості. Допоможуть прогулянки на свіжому повітрі, відпочинок, нове хобі, заняття спортом, а також прийом седативних засобів. Почувати себе впевненіше і допоможуть регулярні обстеження у фахівців.

Ті, хто знає про канцерофобии не з чуток, рекомендують завести особистий щоденник, в який щодня докладно записувати свої думки. Перечитуючи ці записи, людині вдається подивитися на ситуацію з боку. В деяких випадках цього достатньо, щоб усвідомити всю абсурдність ситуації і назавжди викинути з голови страшні думки.

ВАЖЛИВО: Якщо перемогти страх самостійно не вдається і канцерофобія продовжує отруювати життя, необхідно звернутися до психотерапевта.

Записуючи свої думки в щоденник, деяким людям вдається позбутися від канцерофобии

Канцерофобія – лікування: психіатр

Впоратися з боязню захворіти на рак може допомогти кваліфікований лікар-психотерапевт. Його робота з канцерофобом спрямована на подолання страхів шляхом переживання і ретельного аналізу всіх хвилюючих моментів.

На сеансах психотерапії лікар проводить бесіду з пацієнтом, під час якої з'ясовує, коли саме і за яких обставин виник страх, які заходи для позбавлення від онкофобии були прийняті самостійно, здавав хворий аналізи. При цьому важливо виключити наявність у пацієнта таких захворювань, як шизофренія, невротичний розлад, психопатія.

ВАЖЛИВО: Так як складні випадки канцерофобии вимагають серйозної корекції сформованих порушень психіки, потрібно бути готовим до того, що відвідувати психотерапевта доведеться тривалий час.

У роботі з онкофобами психотерапевти використовують прийоми класичного психоаналізу, глибинної психотерапії Юнга та сімейної терапії.

Лікування канцерофобии у лікаря-психотерапевта

Канцерофобія: відгуки

Юля, 30 років: «Канцерофобія заповнила моє життя. Я боюся розповісти про свої страхи кому-небудь, тому що мені здається, що так я «притяну» до себе рак. Будь-який біль, будь це мігрень або звичайний забій, викликає у мене страх. Від думок, що у мене починаються прояви онкологічного захворювання, я можу навіть втратити свідомість. Коли я думаю про майбутнє, відразу ж виникає думка: «чи Доживу я до цього?»

Дмитро, 48 років: «Мій батько помер від раку. Причому онкологію у нього виявили, коли вже нічого не можна було зробити. Батька нічого не турбувало, тільки в останній місяць його стан різко погіршився, з'явилися болі, які посилювалися з кожним днем. Я не міг повірити в те, що це відбувається з моїм татом. На моїх очах рак повільно позбавляв життя самого дорогого і близької мені людини. Папа помирав у страшних муках, а я нічим не міг йому допомогти. З його відходом моє життя змінилося. Відразу я теж хотів померти, а потім, навпаки, став боятися смерті від раку. Я здав всі необхідні аналізи, обійшов лікарів, і, не дивлячись на те, що мене переконували, що я здоровий, продовжував вишукувати у себе симптоми онкологічних захворювань. Так тривало кілька років. Онкофобия посилювалася. Весь час я проводив в очікуванні появи симптомів хвороби. Почати життя наново мені допоміг психотерапевт. Вже після перших сеансів мої страхи почали потроху відступати, а з часом зникли зовсім.

Христина, 39 років: «Працюю в онкологічному відділенні медсестрою вже 10 років. За день зустрічаю безліч людей, яким доводиться боротися з самим страшним захворюванням. Серед них є зовсім молоді люди. Коли приходжу додому, починаю згадувати наших пацієнтів і мимоволі «приміряю» на себе їх історії. За всі ці роки мій страх захворіти раком зріс багаторазово. Навіть у відпустці я не перестаю думати про те, що в будь-який момент можу з працівника перетворитися у пацієнта нашого відділення, адже від раку не застрахований ніхто».

Відео: Як побороти страх раку — поради психолога