Народні прикмети ранньої весни, швидкої, пізньої, довгою, теплою, холодною, погоди навесні, весняні прикмети на літо для дітей, дошкільнят, школярів: слова

У даній статті ми розглянемо цікаві весняні прикмети, які допоможуть навесні нам визначити погоду і сезонний перебіг в цілому.

Весна – це найкрасивіша пора року. Ні, кожен сезон по-своєму гарний. Але саме в цей період оживає і розквітає все, подаючи сигнали та пророкування про погоду або майбутньому врожаї. Народні прикмети прийшли до нас ще з тих часів, коли не було писемності. На які сигнали варто звертати увагу, і про що вони говорять, розглянемо в цьому матеріалі.

Народні прикмети ранньої, швидкої і пізньої, довгої весни: слова

По погоді в той чи інший день весни можна передбачити погоду на сезон або навіть рік. Особливо важливо враховувати це тим, хто займається вирощуванням урожаю. Та що там, кожен городник або садівник навіть для себе міг виділити деякі прикмети, спираючись на досвід старших поколінь.

 • «Шорстка поверхня снігу в березні — до урожаю, гладка — до неврожаю» — таку зв'язок встановили через багато років. Гладка поверхня часто буває після відлиги і сильних морозів, тобто в результаті різких перепадів температури. А це негативно відбивається на коренях багаторічних культур і навіть на родючості грунту. А ось шорстка поверхня виникає, коли потепління змінюється з заморозками. Таким чином, земля поступово просочується вологою.
 • «Весною як бруд, так і хліба дасть» — фраза, яка описує погодні умови навесні, і дає прогноз на осінь. Бруд утворюється в результаті танення снігу або після дощу, тобто, коли має безліч вологи. А саме вона відповідає за врожай. Чим більше води вбере в себе земля навесні, тим відчутнішою і багатший буде врожай.
 • Якщо перед початком весни зустріли зайця в білій шубці, то ще буде сніг. Тут справа дуже тонка, адже шубку заєць не поміняв. Тому він і білий, щоб бути схожим зі снігом. Перед холодами заєць змінює свій колір на сірий колір.
 • На даху довгі бурульки — до такої ж довгої весни — чим довше бурульки, тим довше буде тривати весна. Мається на увазі, перехід від холодного до теплого стану. Буде випадати сніг, потім знову танути. В принципі, і утворюються бурульки таким чином.
 • «На початку весни побачили дятла — чекайте пізню весну» — ні, вони не ховаються з настанням тепла. Справа в тому, що свою їжу він видобуває з-під кори дерева. А під нею солодко зимують різні комашки і комахи. Адже вони бояться холодів і «ніс свій не висунутий», якщо ще будуть морози.
 • Весна буде така, як її перший місяць — це не означає, що вся весна буде такою ж холодною, як і березень. Але якщо початок весни видався з морозами або, навпаки, з дощами, то й далі погода буде схожою.
Існує багато прийме перших теплих днів
  Якщо початок березня дуже тепле, то незабаром можуть бути заморозки — перші теплі промінчики завжди оманливі. За ними обов'язково підуть морози.
 • Якщо в квітні буде багато опадів, то в наступному місяці чекайте хороші сходи на городі — це навіть не стільки погодна прикмета, скільки коротка характеристика. Якщо другий місяць подарує відчутне кількість дощів, то в травні вже все зійде.
 • «Зоряні ночі наприкінці другого весняного місяця і дощі в останньому – до урожаю» — зоряне небо буває в теплу і суху погоду, адже хмар на небі немає. У цей період для врожаю вже потрібно отримувати максимум сонячного тепла. Тому, і встановили таку аналогію, що ясне небо у кінці другого місяця весни призводить до славного збору культур землі.
 • Вітер в травні до хорошого врожаю — ще одне народне зауваження, що сухий і дуже жаркий травень не кращим чином позначається на врожаї. Адже рослини без вологи з палючим сонцем ще не можуть впоратися.
 • Багато грибів буде, якщо в березні буде достатньо опадів — хоча гриби збирають восени, але дощі в березні вже обіцяють їх багатий урожай. Не забуваємо, що для їх росту потрібно багато вологи. Тому земля робить запаси вже з весни.

Народні прикмети теплої і холодної весни: слова

Деякі прикмети втратили колишню популярність або стали трохи по іншому «працювати». Не забувайте, що прогрес вплинув не тільки на розвиток в технічному аспекті, а й змінив погодні та природні умови. Але все ж більшість допомагають визначити не гірше синоптиків, яку погоду чекати.

 • Якщо в березні червоний місяць, значить скоро будуть короткочасні похолодання — червоний місяць в будь-який час року говорить про погіршення погодних умов. Підніметься сильний вітер і похолодає, але довго така погода не тримається.
 • Граки селяться в старі гнізда — скоро можна чекати тепла — граки прилітають з теплом. Тому, побачивши їх в своїх торішніх гніздах, можна чекати вже теплої погоди.
Навесні прокидається життя
 • Зливи з громом віщують холоду — якщо в першому весняному місяці чути грім, то ще будуть заморозки.
 • Спів зозулі або синиць почути — скоро прийде час насолоджуватися теплом — птахи та інші представники живої природи дуже тонко відчувають зміни в погоді. А перед настанням тепла вони починають вести активний спосіб життя, пробудившись від зимового спокою.
 • Доведеться потерпіти холод, коли побачите, як розкриваються дубове листя — травень дуже оманливий місяць. На початку він балує своїми теплими днями, а в кінці може навіть шокувати снігом. І ось дуб розпускається як раз в той момент, коли почнеться похолодання.
 • Побачити пливуть хмари високо — до гарної погоди — хмари складаються з маленьких крапель вологи. І коли вони вбирають її занадто багато, то важчають, опускаються і йде дощ. Легкі ж хмари в прямому сенсі цього слова дають зрозуміти, що дощів на найближчі дні не передвіщається.
 • Синява в небі — до дощу — важкі хмари знаходять синій колір, а іноді навіть чорний відтінок. І не забувайте про закономірності у природі – після дощу обов'язково настане тепло.
 • Синички сидять на гніздах — наближається похолодання — хоча синиці і не бояться холодів, але мороза теж не люблять. Точніше, в холодну погоду краще сидіти вдома, навіть птахам. Тому й тримаються близько свого житла.
За прикметами можна багато визначити
 • Якщо у другому місяці весни спекотні дні і холодні ночі — це передвісники м'якою і гарної погоди в наступному місяці — це нормальне погодне явище навесні, тому і обіцяє безвітряну і суху погоду.
 • Немає ластівок у квітні — весна буде холодна — ластівки прилітають після настання тепла. Якщо їх немає у квітні, то і травень не обіцяє бути дуже теплим. Адже теплі деньки в квітні вже повинні початися.
 • У травні побачити багато журавлів — дощів до літа не чекайте — якщо прилетіли з теплих країв багато журавлів, то травень буде без дощів. Що дуже погано для врожаю, оскільки сонце вже високо і добре припікає.
 • Родючий рік буде, якщо часті й густі тумани — вони дають і землі, і рослинам потрібну для зростання вологу. Особливо це важливо для молодих саджанців.
 • Купання ворон віщує швидке тепло — хоча ворони і не бояться холоду, але перед заморозками не стануть мочитися. Якщо ж погода обіцяє бути теплою, то вони обов'язково приведуть себе в порядок, тим більше що все снігу скоро зійдуть, а такої можливості скоро не буде.

Народні прикмети у живій і неживій природі погоди навесні: слова

Народні прикмети можна назвати пластом всього фольклору. В таких коротких фразах наші бабусі намагалися вмістити максимум знань і життєвого досвіду, приділяючи особливу увагу предметів живої і неживої природи. Адже в ній все знаходиться в тонкій взаємозв'язку між собою.

 • Ранній приліт жайворонків, граків і журавлів — до швидкого тепла — навіть дошкільнята знають, що птахи перед теплом прилітають з півдня. Перед заморозками ні одна зграя не повернеться в рідні краї.
 • Посилене сокорух у берези віщує дощове літо — така мудрість дійшла до нас з глибини століть. Тому, якщо випаде можливість, то придивіться до берези. Вона може обіцяти дощове літо.
 • Бджоли рано вилітають, значить весна вже на порозі — бджоли теж теплолюбні комахи. Красна – це стара назва слова «красива». А краса весни в тому, що всі в окрузі розквітає і оживає. Відбувається це тільки після відступом холодів.
 • Побачили співає на сухому дереві зозулю — чекайте морозцю — сьогодні зустріти зозулю не так просто, але згадайте народну прикмету, якщо почуєте її голос. Раніше уважно прислухалися до будь-якого сигналу і запам'ятовували їх, оскільки прогнозів погоди ще не було.
Пташки також можуть визначити подальшу погоду
 • Побачили купаються воробйов, значить скоро вже буде дуже жарко — навіть пташки готуються зустрічати тепло. Адже знають, що випаде можливість погрітися на сонечку. Жодна тварина не змусиш купатися перед холодами.
 • Біля будинків селиться багато синиць, значить тепло ще не скоро буде — вони теж шукають тепла, тому й ховаються поблизу будинків. Адже біля них буде тепліше. Коли птахи відчувають настання тепла, то облаштовують свої нові або старі «оселі».
 • Шпак і ластівка на вулиці — до тепла швидкого — вони не з'являються, поки не будуть впевнені в завтрашньому теплому дні. Тому, за такою красивою птиці також можна орієнтуватися. Якщо погода ще планує заморозки, ластівка, шпак не з'являться.
 • Побачили ластівку низько — готуйте парасольку — всім відома прикмета. І нерідко подібне зауваження спостерігалося навіть дітьми.

Весняні прикмети в живій і неживій природі на літо: слова

Дуже багато прикмет, що відносяться до наступного сезону. А весна може говорити не тільки про погодні умови, але і про запаси жнив та інших культур. Адже хороша посадка – це вже половина справи.

 • Непогожие дні будуть, якщо рано весна настане — таку закономірність встановили наші предки. Якщо весна почалася рано, ще в березні, і виявилася занадто теплою, то літній період балувати не стане. Скільки днів не вистачило для заморозків, стільки і привітних днів пропаде влітку. Ні, морози не стануть, але буде зябкая і несприятлива погода.
 • Павутина навесні до жаркого літа — мова йде вже за теплий період, швидше навіть за останній місяць. Павуки люблять тепло і випускають свою павутину, якщо погода обіцяє бути теплою і сухою. Тому, і стають провісниками спекотного літа.
 • Миші — до неврожаю — вони швидше не провісники погоди, а маленькі шкідники, які зіпсують урожай. Тому, в далекі часи землевласники відзначили подібну закономірність, що великий виводок мишей знищить урожай, особливо зернових культур.
Неймовірна весняна краса
 • Сніг в березні — хороше добриво і врожай — це головна волога. Вона просочує максимально землю перед висадкою врожаю, забезпечуючи хорошу приживлюваність. І не можна переоцінити її заслугу в початковій підживлення врожаю.
 • В кінці березня сніг — до дощового літа — якщо весна дуже стрімко розвивається, то літо виявиться тропічним.
 • Березневі тумани віщують багато дощів влітку — тумани бувають в результаті зіткнення теплого повітря холодної землі. Коли відбувається різкі перепади температури. А це вказує на сирість, яка перейде і літнього періоду.
 • Пуголовки навесні — до урожайному льоту» — пуголовки – це маленькі лягушонки. Вони обожнюють тепло і багато води. А це перший і головний запорука гарного врожаю.
Сама природа дає нам розгадки
 • Цвітіння кульбаби навесні віщує коротке літо — кожна рослина має певний цикл. Навіть урожай збирається через певний час. Тому, розквітає кульбаба раніше, щоб завершити свій цикл перед закінченням літа.
 • «Березень сухий, квітень сирої, травень холодний – рік хлібородний» — з такою навесні можна очікувати хороший урожай. Березень повинен витримати ще зимову вологу в собі, квітень повинен максимально наситити і просочити землю і посаджений урожай. А ось травень не повинен мати палюче сонце, щоб не пошкодити молоді паростки. Тоді буде, що збирати восени. Адже саме гарні молоді паростки – це запорука майбутнього врожаю.
 • Замерзжшие ярки — до поганого врожаю — вибалки – це струмочки, які з'являються після танення снігу. Повторно вони замерзають після заморозків. А така мінлива погода часто псує вже посаджений урожай.
 • Блискавка є, а грому немає навесні, значить влітку дощів не буде — наші предки встановили закономірність, що березень з блискавкою, але без грому, говорить про сухому літі. До речі, блискавка без грому і в теплий період обіцяють суху і жарку погоду.
 • Часті грози в квітні до швидкого тепла і урожаю горіхів — у квітні вже тепліше, ніж у березні. Тому і грім стає передвісником тепла. Також встановили закономірність, що горіхів було більше, після квітневого грому та теплого літа.
 • Холодний березень — до хорошого врожаю — березень повинен бути холодним. А ще краще з перепадами тепла і холоду, щоб напоїти землю водою. А ось багато сонця і тепла небажано, адже тоді випаруються запаси вологи. Також відзначили старі люди, що сніг в березні подбає про доброму грунті. Саме він не дасть землі промерзнути.
 • Літо буде холодним, якщо птахи навесні в'ють гнізда з сонячної сторони — хоча чоловік і саме розумне істота, але пташки теж не дурні. На сонячній стороні і погрітися можна краще. А ось в тіні варто ховатися від сонця. Тому, таке спрямування має навіть логічне пояснення.

Відео: Весняні прикмети