Газлайтинг: що це, як протистояти і подолати сильний вид психологічної маніпуляції?

Газлайтинг — це один з методів сильної психологічної маніпуляції і тиску на людину. Важливо виявити і подолати.

Газлайтингом прийнято називати психологічну маніпуляцію, головне завдання якої полягає в наступному – змусити іншу людину, щоб він почав сумніватися в об'єктивності дій, подій, що відбуваються. Людина, яка використовує газлайтинг, хоче зробити іншої людини «ненормальним», бажає, щоб вона перестала контактувати з навколишнім світом.

Газлайтинг: що це?

Сумніваєтеся у власній адекватності? У вас постійно пригнічений настрій, а іноді ви думаєте, що сходіть з розуму? Якщо ви стали дуже чутливим невротиком, може бути, на вас хтось вирішив застосувати газлайтинг.

Сама назва «газлайтинг» виникло після виходу фільму «Газове світло». У сюжеті фільму розповідається, як чоловік регулярно маніпулював власною дружиною, щоб та відчула себе, ніби вона сходить з розуму.

Таке дію з часом здатне підірвати людську можливість самостійно приймати рішення. Людина, що використовує газлайтинг, робить все, щоб його партнер став надмірно чутливим, навіть параноїком. Загалом, він його змушує сумніватися у власних силах.

ВАЖЛИВО: Газлайтинг – це певний тип маніпуляцій. Спрямовані вони, щоб у людини виникали сумніви в тому, що відбувається. Людина починає відчувати, що потроху стає божевільним, він перестає вірити, що бачить, чує. Людина переконується все частіше, що у нього виникають галюцинації.

Кожна маніпуляція, досконала маніпулятором, суперечить думку іншої людини. Маніпулятор посилається на обставини, що створюють їм самим. Причому манипулирующий людина часто намагається доводити, що даних обставин просто немає, його напарнику лише ввижається. Самий основний фактор – тут немає третіх осіб, що займають певну сторону. Якщо у маніпулятора з'являються люди, готові бути на його боці, тоді сама маніпуляція значно посилюється.

Газлайтинг
 • Сила думки суспільства відіграє важливу роль, отже, людина часто стає жертвою. Він перестає протистояти їй, міркувати, чинити опір.
 • Газлайтинг безпосередньо стосується абьюза (людина просто знищується). Такі маніпуляції найчастіше спостерігаються у відносинах тих людей, які постійно перебувають поруч. Чим ближче у них відносини, тим менше сумнівається в словах опонента. Газлайтинг може бути між директором і підлеглими, між мамою, татом і дітьми, між подружжям.
 • Найскладніше в такій ситуації дитині. Адже він не має можливості зрозуміти, що їм хтось маніпулює. Дитина не може покинути будинок, як це робить дорослий чоловік або жінка, отже, далі контактує з людьми, які морально задовольняються, коли його принижують.

Газлайтинг – тривала тактика поведінки повільного знищення, втрати впевненості у своїх силах і так далі. За один єдиний раз неможливо досягти подібного результату. Тому ефект може настати, якщо людина регулярно зустрічається з іншою людиною, яка користується різноманітними методами маніпуляції.

Маніпуляція
 • Важлива форма зв'язку між людьми – це спілкування. Люди спілкуються між собою, щоб поділитися чимось, домовитися про те, прийти разом до мети. Спілкування вважається одним з найбільш доступних і відомих видів взаємодії. Дуже часто під час спілкування одна людина маніпулює іншими, обманює його, зраджує.
 • Як же дізнатися, що при розмові вами хтось маніпулює? Це проявляється таким чином, що у вас немає можливості висловити власну думку, ваші інтереси не цікаві партнеру. Вас людина починає перебивати, створювати умови, які вам здаються неприємними.
 • Чоловік пропонує, щоб ви зробили щось неприємне, що ображає вашу думку і так далі. Іншими словами, маніпуляцією прийнято вважати кожну спробу змусити когось робити, що йому не подобається, не цікаво.
 • Вас можуть обзивати, сміятися над вашою розмовою, навіть перебивати, щоб ви не могли щось сказати. Вам можуть «закривати» рот або припиняти розмову з вами, коли ви тільки приступаєте до бесіди. Вас співрозмовник може взагалі не слухати, він буде говорити щось, не помічати, що ви намагаєтеся відповісти. Ваш партнер може взагалі говорити без зупинки, а ви, при цьому, не зможете сказати ні слова. Співрозмовник сам все розповість, домовитися з собою, а потім буде стверджувати, що оскільки ви весь час мовчали, вас все повністю влаштовує.
Вас можуть навіть не слухати

Під час розмови є кілька видів маніпуляцій. Як би там не було, якщо ви відчули, що вас не хочуть чути, ваші бажання не враховуються, тоді над вами відбувається маніпуляція. Як буде вона відбуватися, не особливо важливо. Так як основним тут буде те, прислухаються до вашої думки, бажань, інтересів або все-таки немає. Якщо на вашу думку інша людина не прислухається, це означає, що ваш партнер всіма силами намагається стати маніпулятором, бажає отримати те, що йому необхідно.

Газлайтинг: як протистояти?

Щоб ви могли протистояти маніпулятору, спочатку навчитеся виявляти ситуації, коли він буде вами маніпулювати.

Тут можуть виявлятися деякі симптоми маніпуляцій:

 • Ви починаєте сумніватися у своїй пам'яті.
 • Ви стаєте емоційно нестабільним.
 • Вашому партнерові важливіше вікові, гендерні, фізіологічні показники, які можуть вас соромити.
 • Ваші почуття йдуть на другу позицію.
 • Партнер вказує на те, що ви не дуже компетентні.
 • Чоловік каже, що ви полохлива і немічна особистість.
Газлайтинг

Протистояти, звичайно ж, простіше, якщо ви будете усвідомлювати, що з вами відбувається. Набагато складніше психологам знаходити контакт з тими людьми, які тривалий період часу були під наглядом інших людей. Внаслідок чого виникли незворотні наслідки.

Головна мета маніпулятора – навіювання. Ви, при цьому, можете вірити маніпулятору, його словами, не сумніватися в них. У подібній ситуації маніпулятор стає головним, а тому виграє.

Ви повинні зрозуміти, що виховати заново людини, його переконати вплинути на маніпулятора вам не вдасться. Більшість маніпуляторів намагаються дуже сильно вживатися у власну роль. Внаслідок цього дії цих людей стають важливою позицією, яку майже неможливо змінити. Кожна спроба поміняти маніпулятора вважається часом, витраченим даремно.

Як же вчинити, щоб протистояти маніпулятору? Можете скористатися нашими рекомендаціями:

 • Поменше спілкуйтеся з маніпулятором. Можете взагалі припинити ваше спілкування, назавжди. Якщо справа стосується відносин, тоді розірвіть їх.
 • Звикайте до того життя, в якій є повага. Іноді людина самостійно намагається знайти того, хто буде принижувати його. У подібній ситуації перевоспитайте себе, звикніть до життя, в якій інші люди можуть поважати, ставитися доброзичливо, цінувати.
 • Будьте впевнені, що ви маєте рацію. Повірте в себе, будьте впевнені у власній пам'яті, можливостях. Людина, яка любить маніпулювати, буде намагатися вас переконати в зворотному, ось з цим ніколи не боріться, якщо спочатку ваші слова партнер не почув. Краще припиніть розмову.
 • Підтримуйте себе. Якщо ви точно стали слабким, знайдіть методи, завдяки яким ви відновите сили. Приміром, якщо у вас погіршилася пам'ять, постарайтеся вести щоденник. Записуйте в нього найголовніші запису. Якщо з'являться якісь сумніви, тоді для початку знайдіть докази, не звертайте уваги, що вам доводить партнер.
 • Спілкуйтеся з людьми. Маніпуляція буде провалена, якщо ви будете спілкуватися з кимось, хто буде говорити протилежні слова маніпулятора. Наприклад, жінка, яку чоловік не випускає з дому. Поки жінка спілкується лише з чоловіком, вона дотримується тільки його думки. Однак, якщо дружина зможе розширити власний коло спілкування, знайде нових друзів, тоді вона буде чути у власний адресу зовсім інші слова. Вони будуть не збігатися багато в чому з твердженнями чоловіка, який маніпулює нею.

Якщо ви самостійно не справляєтеся з проблемою, тоді запишіться на прийом до психолога. Завдяки йому ви розпізнаєте маніпулятора, зможете йому протистояти.

Самому можна не впоратися

Ви повинні зрозуміти, що слабка ланка – це не жертва, а саме газлайтер. Найчастіше це той чоловік, у якого є величезна кількість недоліків. Маніпулятор їх не хоче помічати, отже, намагається принижувати інших людей, щоб ті не бачили його недоліків, відчували нещасними саме себе.

Дуже часто газлайтер сам винен у проблемах, які хвилюють його. Він і в такому разі не хоче зізнаватися у власній вині, отже, кожну образу скидає на опонента.

Якщо ви не можете переконати маніпулятора, щоб той вів себе зовсім по-іншому, тоді вам потрібно зрозуміти, що ситуацію ви не поміняєте. З такою особистістю бажано розірвати всі відносини, а власні сили можна направити, щоб відновитися. Можете чимось захопитися, знайти хобі. Можете змінити кардинально оточення, покинути те місце, де вас принижували. Нове місце, знайомі дозволять вас тверезо подивитися на себе з боку, усунути мани, які на вас навів газлайтер.

Як побороти газлайтинг?

Ви повинні розуміти, що газлайтинг впливає лише на довірливого чоловіка, який підпорядковується і слухається інших. Він починає працювати, коли людина обмежує власний коло спілкування, тобто спілкується тільки з однією людиною, з маніпулятором. Він просто не займається власними справами, перестає самовдосконалюватися. Але як же це побороти?

Вплив
 • Для початку подумайте про власній голові, займіться власним життям, роботою, побільше спілкуйтеся з людьми. Дуже шкода, але багато людей часто піддаються такому тиску від інших людей.
 • Друге, що вам необхідно зробити – обмежте або припиніть бачитися з маніпулятором. Відносини з газлайтером – це та область, в якій люди маніпулюють. Коли хтось бажає отримати своє, він провокує іншої людини, щоб той робив якісь вчинки. Іноді у любові може бути присутній егоїзм, одноосібність. Але, чим більше подібних елементів між людьми, тим менше вони вважаються любовними, адже тільки чужі люди душевно можуть застосовувати маніпуляції.
 • Коли помітите, що хтось намагається маніпулювати вами, позбавтеся від залежності боязні втратити вторю половинку, відносини. Тільки страх може змушувати вас підкорятися людині, який в підсвідомості розуміє, що подібним чином можна вступати з вами.
 • Не бійтеся, що ви можете втратити другу половинку, що відносини між вами руйнуватися. Ви ж не думаєте, що люблячі люди повинні маніпулювати один одним? Ви так не вважаєте? Тоді ви повинні позбутися власних страхів, адже ваш улюблений людина намагається впливати на вас за допомогою маніпуляцій. Люди починають відносини, коли у них є спільні інтереси на майбутнє, а розлучаються, якщо їх очікування просто не виправдовуються. Це наступний привід позбавитися від страху розірвати відносини. Можливо, ваші надії і плани не здійсняться з тим, хто намагається маніпулювати вами. Ви прагнете до того, щоб втілити в життя бажання партнера, а від власних відмовляєтеся.

Перестаньте боятися і залежати від іншої людини. Так вам буде набагато простіше відмовити йому, якщо не захочете піддатися маніпуляцій. Ви можете відмовити, навіть коли сильно любите власного партнера. Ви просто зобов'язані бути щасливою людиною. Але ви не зможете прийти до своєї мети, якщо станете піддаватися впливам маніпулятора.

Газлайтинг – сильна, потужна маніпуляція, яка вважається нещадною. Вона спрямована на те, щоб знищувати людей, перетворювати їх у безвільних рабів. Ви повинні розуміти — маніпуляція часто є життєвою позицією певної людини, який маніпуляцію сприймає, як особливу позицію. Можна якось змінити газлайтера, якщо той відразу перестає чути ваші слова. Висновок один – або ви будете перетворюватися в раба, або розлучитеся з маніпулятором.

Сильна маніпуляція

Маніпуляції можуть володіти величезним числом якостей. Одна з хороших – людина бачить, як він отримує від іншої людини, чого бажає. Так воно і є, за допомогою маніпуляцій люди спонукають інших людей, щоб ті робили певні вчинки. Тільки от не кожна людина вважається дурним. І необхідно зрозуміти, ким саме людина хоче маніпулювати.

Якщо ви сам маніпулятор, тоді зрозумійте, що може внаслідок цього статися. Можливо, вам на шляху попадеться така людина, яка помічає маніпуляції або внутрішньо відчуває, як їм намагаються маніпулювати. І тут ви можете помітити зворотне вплив. Ви намагаєтеся маніпулювати, все робите правильно, проте ваш партнер помічає біль, яку ви заподіюєте, обмеження, а тому позбавляється від них. І один з методів усунути обмеження – припинити відносини з людиною-маніпулятором.

Існує безліч людей, які змогли зрозуміти, як здійснюється газлайтинг. Якщо у них на шляху виникає маніпулятор, вони розривають відносини або самостійно запускають гру, в якій пішаком стає сам маніпулятор. Не кожна людина піддається маніпуляціям. Є люди, які відчувають маніпуляції, але більшість схильні їм. Однак до останньої категорії найчастіше ставляться ті, хто бідний, нещасний, слабий і так далі. А вам цікаві такі люди? Ні, звичайно. Отже, якщо ви бажаєте спілкуватися лише з розумними особами, постарайтеся перейти на інше спілкування, де відсутні маніпуляції.

Відео: Тиранія у вигляді газлайтинга