Амебіаз — симптоми та лікування у дорослих і дітей

Амебіаз — недуга, що збуджується паразитами. Про процесі виявлення та методи лікування дізнайтеся з статті.

Амебіаз – захворювання, що виникає в результаті наявності в організмі людини паразитарних амеб. Це захворювання має не втішну статистику — чисельність людей, що піддалися зараженню становить 10% від загальної маси населення всіх країн. Тому амебіаз займає друге місце по частоті смертності в списку небезпечних інфекційних хвороб.

Виникнення і первинна симптоматика захворювання амебіаз у дорослих

Поширюється переважно в країнах з жарким кліматом і низьким рівнем комфорту. Останнім часом хвороба поширилася на розвинені країни завдяки потоку іммігрантів. Передається захворювання оральним і фекальним шляхом. Інфекція потрапляє в людський організм через питну воду, їжу, тактильні контакти з побутовими предметами або з нестерильной посудом, а також при недотриманні санітарних норм і гігієни – погано вимиті руки.

Ураженість

Дане захворювання може виражатися у двох видах:

 1. Кишковий амебіаз, при якому спостерігається збільшене кількість денної норми стільця з кров'яною домішкою, больовими симптомами, зниженням маси тіла, втратою чутливості кінцівок.
 2. Внекишечный амебіаз – характеризується проявом запальних вогнищ в тканинах легенів, печінки та інших органів.

У людському організмі налічується не один вид подібних найпростіших форм і тільки одна з них є хвороботворної – дизентерійна форма амеби. Амебіаз має кілька форм прояву при різній симптоматичної картини. Більш поширена форма хвороби виражається у вигляді дизентерійного коліту. Амебна дизентерія виникає при зараженні одноклітинним паразитом – гістологічної амебою. Наукова назва мікроорганізму — Entamoeba Histolytica. Найчастіше виявляється у відділах товстої кишки.

Існують дві форми даного паразита:

 1. Циста – сприяє розмноженню інфекції і є неактивною формою.
 2. Трофозоит – накопичується в кишечнику. Має активну форму тільки в рамках людського організму, при попаданні в навколишнє середовище – гине. Може стати збудником діареї, в результаті якої виводиться з кишечника. При відсутності діареї – перероджується в цисту.

Зараження збудником відбувається через контакт з носієм інфекції або недотриманням правил гігієни і попаданні в організм частинок заражених калових мас. Характер хвороби може бути хронічним або перебувати в стадії загострення. Тривалість інкубаційного періоду – від тижня до півроку.

Недуга

Первинні симптоми амебіазу:

 • Рясний стілець до шести разів на день з елементами слизу.
 • Пізніше кількість випорожнень і виділень збільшується більше 10 разів на добу, при цьому спостерігаються домішки крові в калових масах.
 • Стілець стає желеподібної консистенції і втрачає згущеність.
 • При важкій формі хвороби – підвищується температура тіла, частішає спазми внизу живота, спостерігається нудота і блювання.
 • Однак в початковій стадії захворювання, температура тіла людини залишається без змін.

Симптоматика амебіазу у дітей

Протягом амебіазу у дітей має свої особливості і деяку відмінність симптоматичних ознак. У початковій стадії хвороба не діагностується за зовнішнім ознакою — визначити наявність паразитів можливо лише лабораторним дослідженням калових мас дитини. Надалі розвиток хвороби набирає більш виражену характеристику.

У діток
 • Виникає нудота і блювота, часті позиви до дефекації.
 • Стілець рідкий з наявністю згустків слизу.
 • Хвороба у дітей триває до шести тижнів, після чого може спостерігатися поліпшення і триватиме такий стан до декількох місяців, а далі повернутися в стадію загострення захворювання. Такий перебіг хвороби істотно виснажує імунний бар'єр організму дитини і викликає занепад сил, анемію, втрату апетиту.
 • Часто діти вказують на неприємні смакові відчуття в ротовій порожнині, печіння і больові симптоми мови.
 • Зовнішній вигляд дитини виявляється блідістю шкіри, втратою у вазі, млявістю, зниженням тонусу м'язової маси, зневодненням.
 • Простежується прискорене серцебиття.
 • Дитячий організм складніше справляється з подібним захворюванням в силу свого крихкого імунітету. Якщо вчасно не проводити лікування і профілактичні заходи – гостра форма може перерости в хронічну форму з більш складним і тривалим лікуванням. Важливо привчати дитину до гігієни, тому що основна маса інфікованих дітей виникає через відсутність елементарних навичок у цьому напрямку.

Внекишечный амебіаз

Це запущена форма амебного коліту, який вражає найчастіше тканини печінки.

 • Печінкова патологія проявляється збільшенням розмірів органу, жовтяничним або сірим відтінком шкіри, підвищеною температурою тіла.
 • Також хвороба може осідати у тканинах легенів.
 • При цьому слід зазначити, що у хворого розвиваються такі симптоми як: утруднення дихання, озноб, біль в області грудної клітини, виділення мокротиння при кашлі з домішками слизу і крові. Якщо зоною ураження амебіазом є шкірний покрив – виявляються ерозійні та виразкові вогнища, мають різкий неприємний запах.
 • Найчастіше такі запалення зустрічаються в зоні сідниць, анального отвору і промежини. Існує і особливий вид захворювання – амебіаз сечостатевої зони.
 • Інфекція проникає в сечостатеву систему через запальні прояви і порушення цілісності слизової оболонки прямої кишки. Внаслідок чого, захворювання може спровокувати розвиток онкологічних процесів в матковій області у жінок.
 • У чоловіків інфекція викликає появу виразкових висипань і бородавки на статевих органах. Найнебезпечнішим видом цього захворювання є — церебральна форма амебіазу.
 • Стрімкий розвиток інфекції викликає сильні головні болі і високу температуру. Така форма хвороби важко виявляється при житті людини і, як правило, закінчується летальним результатом. Не менш небезпечною захворювання вважається форма амебного перикардиту: в результаті розриву гнійного мішка, його вміст потрапляє в серцевий відділ перикарда і викликає зупинку серцебиття.
Бувають різні форми
 • Інфекція може прибувати в організмі тривалий термін, абсолютно не проявляючи ніяких ознак існування. Виживає за рахунок поглинання внутрішніх ресурсів кишечника та інших органів: бактерій та різновидів грибів.
 • Пусковим механізмом для розвитку хвороботворних форми можуть послужити різноманітні запальні процеси: порушення травлення, виразкові освіти або прояви гастриту.
 • Все це дозволяє проникнути інфекції вглиб тканин внутрішніх органів і розвинути паразитарну діяльність. Особливий склад ферментів, що виділяється амебою, здатен роз'їдати слизову стінок кишечника, утворюючи виразкові вогнища – таким способом амеба захоплює великі ділянки тканини для подальшого розмноження.
 • Регенерація слизової оболонки кишечника відбувається з утворенням рубців на місці пошкодження, а це призводить до розвитку хибних поліпів і стенозу. Небезпека захворювання полягає в тому, що руйнівна функція амеб може призвести до розвитку непрохідності кишечника, онкології і запорів.
 • Потрапляючи в кров, інфекція може поширитися на всі органи тіла людини, не виключаючи головний мозок і викликати там незворотні патологічні процеси.

Загальні симптоми амебіазу

Захворювання ділитися на дві групи – показний і безсимптомний амебіаз. Серед загальних симптомів захворювання можна виділити наступні:

 1. Пригнічення імунної системи, порушення травлення і обміну речовин, а також прояв інтоксикації організму ферментами паразита.
 2. Підвищення температури, занепад сил, озноб, анемія, головний біль та біль внизу живота
 3. Безсоння, дратівливість.
 4. Втрата апетиту, метеоризм і пронос.

Підвищується температура

Діагностика амебіазу

При підозрі на амебіаз діагностувати захворювання можна тільки за допомогою лабораторних досліджень.

Для цього необхідно скласти наступні види аналізів і пройти відповідні дослідницькі процедури:

 1. Аналіз калу на амебіаз.
 2. Матеріали для дослідження уражених тканин – біопсію.
 3. Дослідження ректороманоскопом порожнини прямої кишки і мазки ректальної області.
 4. УЗД черевної порожнини і внутрішніх органів.
 5. Рентген грудної клітки при підозрі на легеневу форму захворювання.
 6. У разі церебральної форми – КТ головного мозку.
Аналізами

При дослідженні калових мас на наявність хвороботворних збудників – аналізи рекомендується здати до шести разів. Це необхідно зробити для того, щоб виключити повторення захворювання.

Методи лікування амебіазу

Хворий амебіазом потребує госпіталізації інфекційного лікарняного відділення. Особливо це стосується важкої форми захворювання і внекишечной різновиди хвороби.

 • При лікуванні використовуються препарати, розраховані на тотальну ліквідацію симптомів хвороби. Також призначаються лікарські засоби для відновлення рівня електролітів, проти зневоднення організму, також відшкодовують кількість втраченої крові.
 • Схема лікування встановлюється на основі комплексної терапії, щоб уникнути розростання амеби в інших тканинах організму: паразит має властивість ховатися в різних місцях кишечника, тим самим знаходитися поза зоною дії будь-якого лікарського препарату. Для цього в медицині використовується практика комбінованого лікування, яка дає найбільш ефективний результат в боротьбі з паразитом амеби. У разі безрезультатності медикаментозного лікування рекомендується хірургічне втручання при наявності абсцесів в організмі.
 • Дана процедура проводиться для запобігання попадання гнійної рідини в тканини організму людини. Якщо вогнище ураження невелике – проводиться пункція із застосуванням УЗД технології: після вилучення вмісту абсцесу, в зону ураження вводять антибактеріальні препарати.
Лікування
 • Для виразкових уражень і патологій некрозу на товстій кишці проводиться резекція з подальшим нашаруванням колостоми. Методи і способи лікування повинен вибирати та проводити тільки фахівець. По закінченню терміну лікування, рекомендується повторити діагностику через 1-3 місяці протягом першого півріччя після процедур.

Профілактичне лікування амебіазу

Основним способом уникнути цього захворювання – є дотримання гігієни. Особливо варто бути обачними при подорожі в екзотичні країни з низьким рівнем життя: намагатися не вживати вуличну їжу і не відфільтровану воду, мити руки після кожного контакту з зовнішнім середовищем.

 • В їжу корисно вживати часник, обліпиху, кмин, глід, черемху. Також корисно вживати настоянку з листя евкаліпта або чорного тополі.
 • Необхідно стежити за санітарною нормою каналізації і стічних вод — не купатися в брудній воді.
Часник

Своєчасне звернення до лікаря при підозрілих симптомах, теж є профілактикою від ускладнень захворювання. У більшості випадків регулярна діагностика інфекції допомагає виявити загрозу захворювання на ранніх стадіях, в цей період мікроорганізми легше піддаються лікуванню і медицина здатна повністю усунути амеби.

Люди, що проживають в умовах відсутності каналізації, а також пов'язані з професіями харчової промисловості, дитячими установами, працівники очисних споруд, волонтери в країнах з низьким соціальним рівнем – знаходяться в групі ризику. Для профілактики рекомендується систематичне проходження медогляду і здача аналізів не рідше одного разу на рік.

Відео: Справляємося з паразитами