Що повинен уміти дитина в 4 місяці: фізичний, соціальний та емоційний розвиток малюка в цьому віці. Які можуть бути проблеми з розвитком дитини в 4 місяці, що при цьому робити?

У даній статті ми розглянемо процес розвитку дитини в 4 місяці, дізнаємося про його вміння та можливості в цьому віці.

Діти ростуть настільки швидко, що вже в чотири місяці це відчутно. У порівнянні з новонародженим малюк змінюється не тільки зовні, але і психологічно. Його м'язи стають міцнішими, тому малюк багато рухається і може самостійно брати і утримувати предмети, тримає голівку і намагається повторювати рухи за своїми близькими.

Що повинен уміти дитина в 4 місяці: фізичні уміння

Поступово у дитини зменшується різниця в розмірі голови і грудної клітки, кінцівки подовжуються. Все далі пропорції тіла малюка, стають більше схожі на пропорцій дорослої людини. Вже до 4 місяців з'являються красиві пухкі рожеві щічки, які спочатку не дуже помітно. Т. к. малюк хоч і намагається рухатися багато, але активність його все-таки низька, порівняно зі старшими дітками, також ручки і ніжки стають більш пухленькими.

Малюк

Малюк спить 3 рази в день, а нічний сон може тривати до 10 годин. Тому батькам вже в такий період варто привчати дитину спати самостійно і без перерв на їжу. Також не рекомендовано «балувати» дитини заколисуванням, і дати можливість засипати самостійно.

В силу невисокої активності, до 4 місяців малюк значно набирає вагу, і це не дивно.

За кожен місяць малюк може набирати до 750 г, а то і більше, відповідно до стандартів, дитина в 4 місяці повинен важити 6-7 кг, при зрості до 65 див.

Дитина здобуває нові навички, знайомиться із зовнішнім світом і взаємодіє з ним, наприклад:

 • Хапальний рефлекс вже довільний. Якщо раніше малюк стискав у кулачку руку тоді, коли йому підносили якийсь предмет, то вже в 4 місяці, він може сам взяти, що йому захочеться. І навпаки, якщо іграшка, наприклад, йому не сподобається, він може відмовитися брати.
 • Малюк вже не просто тримає предмет, а намагається проводити з ним різні маніпуляції. Наприклад, розглядає або тягне в рот. Утримати предмет довго малюк ще не може, тому що м'язи ще незміцнілі і моторика рук не розроблена, але йому обов'язково потрібно чіпати різні деталі цього предмета і намагатися хоча б стукати предметом. Це дозволить розвинути координацію рухів.
 • Легко перевертається з живота і навпаки, також лежачи на спинці, може високо підняти ніжки і утримувати кілька секунд. А якщо лежить на животику спирається на ручки.
 • Піднімає вперед голову і плечі, показуючи своє бажання сісти. Але не варто квапити дитину, багато ортопеди стверджують, що сісти дитина повинна самостійно, а в 4 місяці це занадто рано.
 • Вже проглядаються задатки до повзання. Якщо покласти малюка на животик, він буде пручатися ніжками і намагатися піднімати сідниці. До кінця місяця малюк сміливо її утримує. Деякі дітки в такому віці можуть повзати по-пластунськи. Також, іноді діти можуть плазувати назад, а не вперед. Багато що залежить від активності дитини, є малюки які в 4 місяці активно намагаються пересуватися по кімнаті будь-якими способами, повзають по-пластунськи, перекочуються.
 • Вже до 4 місяця життя дитини у батьків встановлюється графік, стає набагато простіше зрозуміти бажання малюка, його настрій і емоції. Між батьками і дитиною встановлюється більш тісний зв'язок, ніж раніше, за рахунок цього контакту малюк відчуває себе в безпеці і веде себе набагато спокійніше.
 • Бере іграшку, може потрясти нею і покласти. Цілеспрямовано вистачає іграшку і утримує її деякий час (до 1 хв). Якщо дитина виявляє таке бажання, це говорить про швидкий розвиток дрібної моторики рук.
 • Ближче до кінця 4 місяці, якщо проводити пальцем по хребту малюка, то він починає напружувати і вигинати спинку.
 • Під час харчування утримує груди самостійно.
 • Можна притримати малюка за пахви, і він почне відштовхуватися від поверхні, що говорить про бажання стати на ніжки.
Розвиваємося

Вже дитина в 4 місяці помітно рідше потребує грудей і не так часто треба її давати, в основному в процесі засинання, пробудження і проміжками в період нічного і денного сну. Під час годування дитина може часто відволікатися і повертатися, особливо якщо хтось відволікає його, але вважати що малюк наївся – це омана, не варто забирати в такому випадку груди, а просто чекати, поки він не повернеться знову.

Пізнання навколишнього світу дитиною в 4 місяці

 • Дитина в 4 місяці вже бачить на відстані 3 м, тому він цілком може розглядати кімнату або милуватися з вікна.
 • Слух також формується, і дитина розрізняє інтонацію, музику і чітко розуміє коли говорять його батьки.
 • В 4 місяці у малюка розвивається і мовний апарат, можна почути перші звуки, які дуже часто плутають зі словами, наприклад, «гу», «ма», «ба», «так» і пр.
 • Дитина з легкістю може відрізнити «чужих» від «своїх». Зазвичай дитина засмучується, коли його беруть на руки незнайомі люди — він може плакати. А так як у малюка слабо розвинена довготривала пам'ять, то якщо він бачить своїх родичів періодично і не дуже часто, то швидше за все буде сприймати їх як чужих людей.
 • Дитина в 4 місяці може схопити обома руками його цікавить іграшку, також, він по-різному реагує на нові і старі предмети. Спостерігає за пересуванням іграшки, людей, а також по-різному проявляє емоції, коли чує різні звуки.
 • Малюк з цікавістю заглядає в тарілку до своїх батьків і стрімко хоче вирвати ложку і спробувати вміст. Стежить за вашими рухами, як під час трапези, так і під час розмови. При цьому повторює губами і намагається вимовити схожі звуки.
 • Вже можна активно проводити екскурсії по кімнатах будинку або на вулиці, дитина вже бачить набагато краще, і з цікавістю буде знайомитися з світом. Також дитині можна показувати картинки в книгах, читати. Хоч малюк ще зовсім маленький, він уже збирає і запам'ятовує інформацію, яку ви подаєте.
 • Якщо включати малюку дитячі пісеньки або іншу музику, можна спостерігати за тим, як він активно рухає ніжками і ручками, особливо якщо мелодія йому сподобалася.

Все частіше на обличчі у дитини можна побачити посмішку, особливо якщо винести його на вулицю. Різні предмети, діти, тварини викликають у малюка бурю захоплення. Також, малюк показує радість і невдоволення різними рухами ручками і ніжками, але це індивідуально. На негатив малюк може гарчати або просто крикнути, але вже рідше плаче.

Крихітка

До кінця четвертого місяця можна побачити дійсно значущі зміни у свого чада. Змінюється і колір волосся, іноді колір очей. Якщо були якісь залисини на голові, вони поступово заростають новими тоненькими волоссям. Колір шкіри стає рівним, без пігментації і почервонінь. Також, у розвитку дитини можна спостерігати цікаві зміни, звичайно, кожен малюк індивідуальний і багато навички залежать від рухливості дитини.

Емоційна та соціальна сфера дитини в 4 місяці

Характерною рисою дитини в 4 місяці є інтенсивність розвитку емоційного стану. Радість при вигляді мами завжди виражається посмішкою і навіть сміхом. Також, малюк стає більш цікавим і товариським, тому багатьом мамам доводиться носити дитину з собою по всій квартирі, готувати і прибирати на руках з малюком.

Дитина в 4 місяці вже активно бере участь у спілкуванні і вступає в контакт, допомагає «по дому» і любить бути присутнім на сімейних вечерях. Вже дитина не чекає, поки з ним заговорять, або візьмуть на ручки, і намагається емоціями, гулением і різними рухами привернути до себе увагу або висловити побажання, імітує звуки, які він почув.

 • Посмішкою, сміхом і різними емоціями дитина реагує на нові речі, іграшки, голоси рідних і ін Таким чином, малюк контактує з зовнішнім світом, а також виявляє бажання та готовність до спілкування.
 • Якщо взяти дитину на руки, то він пожвавлюється, йому вже цікаво пізнавати все нове, знайомитися з предметами і більше часу проводити у вертикальному положенні. Багато батьків переживають, що малюк стане «ручним» і звикне сидіти тільки на руках, але це омана. Коли у нього буде можливість пересуватися самостійно, його потреба бути на руках знизиться.
 • До того ж, в 4 місяці дитина може «гуляти» і самостійно, наприклад, лежачи на животику або в ліжечку, розглядаючи іграшки або власні руки.
З мамою

Але в спілкуванні з чужими і незнайомими людьми дитині потрібно час, щоб звикнути, ні в якому разі не варто давати дитину в руки малознайомим для нього людям. Навіть якщо це бабуся, яку малюк бачить раз на півроку, оскільки у нього ще слабо розвинена довготривала пам'ять, для малюка це малознайомий чоловік, і він може сильно злякатися. Варто відразу попередити гостей, що дитині потрібно час, щоб зайвий раз не наражати дитину стресів.

З чужими людьми малюки ведуть себе в основному насторожено, можуть злякатися або, навпаки, уважно розглядати і вивчати. Навіть якщо мама одягне капелюх і окуляри, цілком можливо, що дитина її не дізнається, і навіть якщо зняти таку маскування, малюк не зможе зрозуміти, що саме сталося.

Через грудного годування, у малюка добре розвинений смоктальний рефлекс і відповідно м'язи губ. Тому йому простіше вимовляти губні звуки: м, б, п. Найчастіше малюки кажуть «мама», що і вважають першим словом.

Уміння користуватися своїми руками і тілом стає більш досконалим, координація хапання стає чіткіше і малюк вже може розпізнавати, що йому хочеться брати, а що ні.

Дитина в 4 місяці намагається помацати щось нове, може проводити пальчиком по краю дивана, при цьому отримує масу задоволення, і шукає щось нове і невідоме. Для малюка в такому віці підійдуть різні брязкальця з дрібними деталями, що дозволить розвивати моторику рук і пізнати нові відчуття. Бажання пізнавати щось нове, виявляє його здатність вести себе більш цілеспрямовано й усвідомлено. Тому дуже важливо дати можливість дитині розвивати інтерес і цікавість.

Дитина в 4 місяці активно реагує на появу предметів, так само і на їх зникнення. Дитина спостерігає за пересуванням об'єкту, а після намагається запам'ятати місце, де залишили цей предмет, якщо іграшку прибрати, то він почне згадувати траєкторію її пересування, це тренує пам'ять у малюка.

У дитини такого віку слух стає набагато краще, тому він повертає голівку, коли до нього звертається мама, або реагує на дзвін брязкальця. Також малюк буде повертатися до будь-якого джерела шуму або невідомого для нього звуку.

 • Мислення дитини в 4 місяці також помітно стає краще. Наприклад, якщо дитині показати груди, він замре і буде чекати початку годування. З цікавістю розглядає своє тіло, грається з волоссям, руками і навіть розглядає себе в дзеркалі.
 • Завдяки такому підвищеному цікавості малюка до навколишнього світу і до непізнаним для нього предметів, він розвивається не по днях, а по годинах. А для того, щоб цей інтерес не згас, і дитина розвивався як годиться і своєчасно, батьки повинні допомагати малюкові, навчати його і стимулювати бажання розвиватися.
Навчається

Цей період характерний пожвавленням, бурхливими емоціями, які як ніколи радують його рідних. Малюк, і батьки поступово адаптуються до нових умов життя, правилами та графіком, але, на жаль, це ненадовго. Ближче до 5 місяця у дітей починають різатися зубки, це приносить корективи в спокійну і рутинне життя сім'ї. На 4 місяці, можна зіткнутися з проблемою кольок, особливо у хлопчиків. Тому якщо малюк погано спить або неспокійно поводиться, варто вжити заходів.

Як вести себе мамі з дитиною в 4 місяці?

Навіть якщо малюк трохи відстає від однолітків, в цьому абсолютно немає ніякої біди. Варто проявити трохи більше уваги до свого чада, і ви не встигнете помітити, як малюк отримає безліч нових навичок.

 • Найголовніше для грудного малюка – це спілкування з мамою. Дитина в 4 місяці вимагає постійної присутності своїх близьких і потребує опіки і підтримки. Спілкування, постійні розмови для малюка дуже важливі, тому варто носити скрізь з собою дитину і поступово знайомити з новими для нього предметами, явищами і людьми. Це дозволить малюкові швидше звикнути до нового світу, а також спростить завдання звикання до дитячого саду і школі в подальшому.
 • Розмови не повинні бути монотонними. Варто змінювати інтонацію, так і міміку. Це буде розвивати емоції малюка, а незабаром ви зможете з легкістю розпізнавати уподобання та бажання дитини.
 • Навіть у такому віці варто питати у дитини як у нього справи, що він хоче, цікавитися побажаннями. Звичайно дитина в 4 місяці вам не відповість, але це дасть йому можливість розвивати мислення, а завдяки міміці з часом зможе передавати інформацію. Наприклад, зможе показувати небажання спати або їсти.
 • Варто пам'ятати, що дитині набагато цікавіше проводити час активно, він дуже рухливий і залишати його на дивані або ліжку дуже небезпечно. Краще придбати спеціальний килимок і займатися з ним на підлозі.
 • Масаж, зарядка не завадять ще незміцнілих м'язів дитини. Так як він багато рухається, ніжки і ручки можуть втомлюватися, а розслабитися допоможе легке погладжування або розтяжка.
 • Варто дозволяти маляті стимулювати рефлекс повзання, давати опору у п'ят, коли він лежить на животику. Але це потрібно робити не у примусовій формі, а лише тоді, коли сам малюк того бажає. Також не рекомендовано носити малюка в «кенгурушці», краще для перенесення використовувати слінг, коляску або просто носити на руках. Це може пошкодити незміцнілий хребет, що понесе за собою неприємні наслідки.
4 місяці

Дитини в 4 місяці все активніше цікавлять предмети, особливо, якщо вони рухаються або дзвенять. Тому в якості розвиваючих іграшок в такому віці краще всього підійде музичний мобіль над ліжечком, яскраві дзвенячі брязкальця. Вони повинні бути цільними, щоб у разі чого дитина не відламали частину і не проковтнув, оскільки в цьому віці діти активно пробують все «на смак».

 • Також, для розвитку тактильних відчуттів і дрібної моторики дитини в 4 місяці, відмінно підійдуть гладкі дерев'яні кубики, шорсткий картон, різна тканина, м'яке рушник і пр. Коли ви пропонуєте малюкові ці речі потрібно обов'язково розповідати і описувати, що ви даєте.
 • Завдяки тому, що дитина добре тримає голівку, його можна поступово вчити «літати», малюк зможе відчути нові емоції і звикне до висоті. Піднімаючи малюка потрібно проговорювати: «полетіли-полетіли», а після класти до себе на груди, так малюк не буде боятися. Але, якщо ви побачили страх в очах, або він насторожився і напружився, то краще відкласти подібні ігри.
Дитина в 4 місяці
 • З дитиною в 4 місяці можна пограти в «ку-ку». Можна ховатися від дитини після того, як це говорите, малюк повинен повертати голову в той бік, звідки був створений звук.
 • Активує роботу головного мозку, гра «ладушки». Дитина в 4 місяці поступово почне плескати самостійно, а також, дана гра викликає бурю позитивних емоцій. Підійдуть і інші ігри, наприклад «Сорока-ворона» «Коза рогата» і ін Всі ігри можна з'єднати з масажем або зарядкою.

А якщо щось не так?

Звичайно, далеко не всі діти однакові і не всі оволодівають важливими навичками для цього віку. Тому якщо малюк трохи відстає, не варто панікувати, цілком можливо, що йому варто приділяти трохи більше часу. Але існує ряд вимог, відсутність яких вимагає втручання лікарів, наприклад, малюк:

 • Не тримає голівку
 • Не проявляє емоції
 • Немає зацікавленості іграшками
 • Не повертає голівку в бік звуку
 • Не гулить, не видає звуки
 • Малорухомий
 • Не зосереджує погляд на якому-небудь предметі

Краще відразу звернутися до педіатра і не переживати заздалегідь, адже в такому віці безліч проблем легко виправити. При цьому варто пам'ятати, що розвиток і рефлекси у недоношених діток трохи відрізняються від розвитку доношених малюків.

Проводити з малюком час – це неймовірно цікаво, а головне для малюка дуже важливо. Постійна увага і спілкування, тактильна і емоційний зв'язок з батьками сприятливо впливає на розвиток малюка, як фізичне, так і психічне.

Відео: Що вміє дитина в 4 місяці?