Як визначити, порахувати вік собаки за людськими мірками: розрахунок, таблиця віку собаки і людини. Скільки років живуть собаки за людськими мірками? Як визначити біологічний вік собаки? Собаки довгожителі: рекорди, породи

Як перевести собачий вік на людський.

 • Спілкуючись зі своїм тямущим вихованцем, у господаря собаки може виникнути цілком закономірне питання щодо рівня розвитку чотириногого друга. Скільки вихованцеві років, якщо міряти людськими роками? Як перевести собачий вік на людський і скільки років ще є в запасі, щоб насолоджуватися спілкуванням з постарілим вихованцем?
 • Підігнати вік собаки під відповідний вік людини не вийде, адже процес старіння собаки відрізняється від людського. Але існує кілька систем переказу собачого віку в людський. З матеріалу статті ви дізнаєтеся, як визначити вік собаки за спеціальними методиками: за спрощеною, за таблицею відповідності віку собаки віком людини (розрахунок проводиться за певними коефіцієнтами).

Як перевести собачий вік на людський, скільки у собак йде рік життя за людськими мірками: розрахунок

1-ий варіант розрахунку віку собаки по людських мірках (спрощений):

Згідно з цією методикою 1 рік життя собаки прирівнюється до 7 людських років.

Історична довідка:

 • В середині ХХ-го століття ветеринари прирівнювали собачий вік до людського, виходячи з наступного простого співвідношення: людина в середньому живе 70 років, а тривалість життя собаки дорівнює 10 рокам, значить, один собачий рік прирівнювався до 7 людських років.
Вік собаки за людськими мірками

У цьому поширеному співвідношенні залишаються неврахованими деякі соціальні особливості:

 • Перші 20 років життя людини проходять повною або частковою залежно від батьків. У цей період людина пізнає норми моралі і поведінки в суспільстві, проходить навчання в навчальних закладах, нова сім'я не створюється, а вже про народження потомства взагалі говорити не доводиться — функція розведення стає доступною набагато пізніше.
 • У животом світі все влаштовано інакше. Для однорічного вихованця, вік якого в перерахунку на людські мірки відповідає 15-ти років, подібний спосіб життя – справжня розкіш, тому виконання всіх робочих функцій для нього цілком доступно. Тварина навчається добувати їжу, доглядати за собою, орієнтуватися в навколишньому світі. У дворічного вихованця вже сформований характер, фізично до цього часу він вважається повністю дозрілим.

Розрахунок віку собаки по людських мірках з теорії ЛеБо:

 • Так вже склалося, що авторами різних теорій розрахунку віку домашніх вихованців у відповідності з людськими мірками, стають не вчені, не зоологи, а ветеринари. Останні весь свій робочий час проводять поряд з чотириногими вихованцями, не заглиблюючись в аналіз даних, цифри і результати довготривалих досліджень.
 • Французький ветлікар А. ЛеБо є автором теорії, названої його ім'ям, яка враховує швидкий темп розвитку рівня соціального інтелекту молодої собаки в перший рік життя. Висновки ЛеБо зробив на підставі особливостей росту та розвитку людей і собак. Порівнювався період статевого дозрівання людини і вихованця, період зрілості, а також тривалість життя.
 • Згідно теорії ЛеБо, рівень розвитку однорічного вихованця можна прирівняти до людського віку, відповідного 15 років, на два роки розвиток вихованця можна співвіднести з 24-річним людським віком. Один рік життя собаки в цей період – це 9 людських років, після перших двох років життя «додається» вже за 4 людських року до віку вихованця.
Французький ветеринар А. ЛеБо — автор теорії, яка враховує швидкий темп розвитку цуценя в перший рік життя

Що не врахував ЛеБо у своїй теорії?

Французький ветеринар, враховуючи розрахунок віку, не взяв до уваги вплив розмірів чотириногих підопічних на особливості рівня їх розвитку.

Закон Клайберга

 • Згідно з другою теорією вік чотириногого вихованця розраховується у відповідності з метаболічним законом «трьох чвертей» Клайберга. Закон також виявився неспроможним.
 • Причина полягає в наступному: швидкість основного обміну знаходиться в залежності від ваги організму.
 • Тут простежується закономірність: чим більша тварина, тим довше тривалість його життя. Але ось з собаками закон Клайберга не «спрацьовує», а залежність ваги від кількості прожитих років зворотна: собаки дрібних порід при нормальних умовах живуть довше.
 • Проте в законі Клайберга є деякі правдиві моменти: з теплокровними тваринами закономірність відповідності зростання і швидкості обміну речовин сумніву не піддається.
 • Наприклад, якщо порівнювати тривалість життя миші і слона. Згідно з цією шкалою, собака займає середнє місце, відведений законом. Вік чотириногого улюбленця не завжди однаково співвідноситься з людським, адже впливає не тільки вагу, але і порода вихованця.
За законом Клайберга, чим більша тварина, тим довше тривалість його життя.

Вік 78-річної людини відповідає:

 • 10 річного віку собаки, якщо це порода-гігант
 • 12-річного віку, якщо вихованець великої породи
 • 14-річного віку, якщо вихованець середньої породи
 • 15-16 річного віку, якщо вихованець дрібної породи

Виходячи з вищеописаного, можна зробити висновок щодо зворотного загальної залежності явища всередині видів (наприклад, миші, коні, люди). Якщо говорити про собак, то залежність виражається найбільш яскраво.

Що не врахував Клайберг:

 • Тривалість життя тварини пов'язана також з частотою серцебиття. Це загальне для представників Царства тварин правило. 1 мільярд скорочень – це термін життя тварини. Дрібні породи собак живуть довше, і частота серцевих скорочень у них частіше.
 • Згідно із законом Клайберга, тривалість життя 80-ти кілограмового мастифа повинна перевищувати тривалість життя 2-кілограмового чихуахуа в 2,5 рази. Однак фактично все по-іншому: собака настільки великої породи живе в 1,5 рази менше.
 • Пояснити це можна так: інсуліноподібний фактор росту IGF-1 виділяється в організм протягом всього життя, чого не скажеш про гормоні росту. У собак дрібних порід концентрація ІФР-1 більше. В результаті запрограмована загибель клітин сповільнюється і організм собаки не піддається віковим захворюванням, а значить, і старіння сповільнюється.
Тривалість життя тварини пов'язана також з частотою серцебиття. Це загальне для представників Царства тварин правило

Сучасна система перекладу людського життя в собачу:

Сучасні вчені-геронтологи у своїх висновках ґрунтуються на тому, що вікові зміни собаки пов'язані з її розмірами. А тому не варто прирівнювати восьмирічний вік такси з таким же віком мастино. Так, не зовсім логічний підхід, адже у людей вікові зміни однакові, незалежно від зростання і конституції. Але об'єктивна оцінка собачого віку можлива за умови поділу порід на кілька вагових категорій.

Об'єктивна оцінка собачого віку можлива за умови поділу порід на кілька вагових категорій

 • До першої групи відносяться собаки дрібних порід, вага яких не перевищує 10 кг (чихуахуа, той-тер'єр, карликовий пудель, ши-тцу, японський хін)
 • До другої групи відносяться собаки середніх порід, вага яких досягає 10-25 кг (сетери, бульдоги)
 • До третьої групи відносяться собаки великих порід, вагою від 25 до 45 кг (афганська борза, лабрадор)
 • В останню групу входять собаки гігантські вагою понад 45 кг (мастиф, дог)

Перші кілька років життя (3-4 роки) розвиток собак незалежно від породи і розміру, проходить однаково. У цей період три роки собачому житті відповідають людським 28 років

Після цього для собаки-гіганта настає наступна стадія – старіння. Організм старіє, не знижуючи темпів. Якщо ж собака середнього розміру, то її організм старіє повільніше, і у зовсім маленьких собак темпи старіння максимально уповільнені.

Після того, як вихованцеві виповниться 3 роки, можна додавати до його віку з кожним наступним роком 4 роки за людськими мірками

Які ж темпи старіння у дрібних порід? Після того, як вихованцеві виповниться 3 роки, можна додавати до його віку з кожним наступним років 4 роки за людськими мірками.

Для собаки середньої породи при перерахунку додається 4,5 року, для собаки великої породи – надбавка до віком 5 років.

Як визначити вік собаки за людськими мірками: таблиця віку собаки і людини

По таблиці ви зможете самостійно визначити вік собаки в перерахунку на людський, використовуючи коефіцієнт:

Відповідність віку собаки людському

Відео: Як дізнатися вік собаки. Фактичний вік з фізіології собаки

Скільки років живуть, і повинні жити собаки?

На тривалість життя собаки, як говорилося вище, впливає багато факторів. Серед них і зростання вихованця, і його вагу, і стан здоров'я. Однак існуюча несправедливість полягає в наступному: вік наших милих домашніх чотирилапих улюбленців, найвідданіших і коханих, недовгий порівняно з тривалістю життя інших вихованців. Якщо говорити про папуг, то деякі види в хороших умовах доживають і до 70-ти років, черепахи за умови правильного змісту, живуть і 50, і 200 років.

Як визначити біологічний вік собаки?

Основні етапи розвитку собаки припадають перші два роки життя. У шість місяців розвиток цуценя можна зіставити з віком п'ятирічної дитини. У перерахунку на людські мірки, найскладніший період перехідного віку – це перший рік собаче життя.

У дворічному віці розвиток собаки за людськими мірками відповідає 24-річного віку, а у 3-х річному або 5-ти річному віці вихованець вже вважається повністю сформованим. Такий вік вважається періодом собачої зрілості, а в 9-ти річному віці вихованець вже вважається старим. 15-ти річний пес – це справжній довгожитель.

Відео: Вік собаки

Собаки довгожителі: рекорди, породи

Породи собак-довгожителів:

 • Йоркширські тер'єри живуть до 14-16 років.
 • Пуделі доживають до 12-15 років.
 • Мальтійська бішон може прожити до 12 - 14 років.
 • Мініатюрний шнауцер живе до 14 років.
 • Тривалість життя бостонського тер'єра становить 14 років.
 • Ши-тцу доживають до 11-14 років.
 • Лабрадори живуть до 10-12 років.
 • Чихуахуа може прожити 14-18 років.
 • Мопси можуть прожити до 14-15 років.
Собаки-довгожителі: йоркширський тер'єр
Собаки -довгожителі: мальтійська бішон
Собаки-довгожителі: бостон-тер'єр

Одним із довгожителів-рекордсменів є пес Блю (господар — Лев Болл). Собака провела все своє життя в австралійському місті Рочестер і допомагала пастухам. Пес дожив до 28 років і 11 місяців.

Відео: найстаріший собака у світі. Собака довгожитель прожила 29 років 5 місяців