Що таке демодекоз і демодекс у людини: опис, фото. Хвороба у людини демодекоз: шляхи зараження, причини прищів, початкові ознаки, симптоми, діагностика, аналіз, лікування шкіри в домашніх умовах медикаментозне і народними засобами, профілакти

У цій статті ви знайдете відповіді на найчастіші і важливі питання щодо захворювання демодекоз і паразита демодекс.

Зміст

Демодекоз і кліщ демодекс у людини на обличчі, бровах, віях, століттях, в очах, вухах, волосистої частини голови, носі, підборідді, теле, спині, грудях, руках, ногах: фото

Демодекоз і демодекс — поняття споріднені. Дерматологічне захворювання, про яке піде мова, називається демодекоз. Провокує дане захворювання паразит з роду Demodex. Нерідко помилково вважають, що демодекс і демодекоз — одне і те ж. Це не зовсім так.

Демодекс — кліщ, який живе на шкірних і волосяних фолікулах людини, тварин.

Демодекоз — захворювання, що викликається кліщем. В результаті захворювання відбувається ураження шкірних покривів, ураження повік, очних яблук.

Є два підвиди кліща Demodex, небезпечних для людини:

 • Demodex folliculorum — локалізується у волосяних фолікулах очей (брови і вії);
 • Demodex brevis — локалізується найчастіше в сальних залозах особи, рідше — на спині, грудях, плечах.

Рідко, але бувають випадки, коли демодекс живе на таких частинах тіла, як кінцівки, волосиста частина голови, пахова область, вуха.

Захворювання демодекоз підступне. Багато людей навіть не підозрюють, що у них на шкірі активізувався «недобрий сусід», і що пора приймати заходи. Захворювання демодекоз поширене серед жінок, чоловіків, рідко зустрічається у дітей, що часто з'являється у літніх людей.

Як виглядає захворювання демодекоз на обличчі
Демодекоз на століттях у людини

Як виглядає підшкірний кліщ демодекс під мікроскопом, хвороба демодекоз у людини, чим харчується: опис, фото

Важливо: Кліщ демодекс мешкає на шкірних покривах практично у всіх людей, крім новонароджених. Але це не означає, що всі ці люди хворі демокодезом. Кліщ є частиною умовно-патогенної мікрофлори і може благополучно співіснувати з людиною, не завдаючи шкоди. Захворювання розвивається тільки при відповідних умовах.

За сприятливих обставин для розвитку демодекозу на шкірі людини утворюються цілі колонії даного виду кліщів. Паразити активізуються, переміщуються вглиб волосяних або сальних фолікулів, викликаючи запалення шкіри. Пересуваються вони в пошуках їжі. Демодекс живиться вмістом сальних залоз, секретом залоз.

Демодекс під мікроскопом

Можна побачити демодекс без мікроскопа?

Немає. Розмір найбільшою дорослої особини досягає 0,4 мм. найменші кліщі в межах 0,15 мм. тобто побачити демодекс можна тільки під мікроскопом.

Демодекс, демодекоз: причини появи прищів, захворювання

Небезпека для людини полягає не в самій армії паразитують кліщів, а продукти їх життєдіяльності. Токсичність продуктів життєдіяльності демодекса пригнічує імунну систему людини, викликаючи ряд супутніх проблем.

Токсини життєдіяльності кліща викликають на шкірі людини висипка, прищі, запалення. Часто люди продовжують лікувати вугровий висип в той час, як до неї давно приєднався демодекоз. Люди з жирною шкірою схильні до демодекозу.

Зниження імунітету — головна причина розвитку демодекозу. Коли захисні бар'єри шкіри і організму не можуть чинити опір, не встигають виводити токсини від життєдіяльності кліща, тоді кліщ розмножується все активніше і проблеми очевидна.

Імунітет знижується з різних причин, ось основні:

 1. Сильний стрес.
 2. Перенесені інфекційні захворювання.
 3. Недостатня гігієна.
 4. Хронічні захворювання ШЛУНКОВО-кишкового тракту та інших систем.
 5. Літній вік.

Як визначити, розпізнати кліща демодекс, хвороба демодекоз в домашніх умовах: початкові ознаки, симптоми

Запідозрити наявність демодекозу можна за свербіння шкіри, який виникає ввечері і вночі.

Важливо: Кліщ демодекс активізується в нічний час, вдень він спить. Тому свербіж шкіри у вечірній і нічний час — перший ознака, який повинен вас насторожити.

Наступний ознака — почервоніла запалена шкіра з горбистими прищами, папулами. Пори при цьому стають розширеними, шкіра набуває нездоровий вигляд. Звичайні засоби по боротьбі з прищами не діють.

Демодекоз століття проявляється наступним чином:

 • Свербіж очей.
 • Запалення повік.
 • Поява лусочок на віях.
 • Випадання вій.
 • В запущеному випадку очі червоніють і починається сльозотеча.
Симптоми демодекозу

Який лікар лікує у людини демодекоз обличчя, очей, тіла, шкіри голови?

При наявності вказаних симптомів слід звернутися до лікаря:

 • При ураженні століття — до офтальмолога;
 • При ураженні шкіри — до дерматолога.

Діагностика, аналіз на демодекоз: підготовка, де і як здавати, як роблять зіскрібок?

Доктор на основі скарг та огляду видасть направлення в лабораторію. Для визначення демодекозу необхідний аналіз, так як кліща можна побачити тільки під мікроскопом.

Для здачі аналізу необхідно підготуватися:

 • По-перше, виключити на кілька днів застосування кремів, мазей та декоративної косметики;
 • По-друге, в день здачі аналізу не вмиватися.

Для аналізу буде потрібно певну кількість вій або зішкріб з ділянки шкіри. Діагноз підтверджується у тому випадку, якщо на 1 кв. см шкіри кількість особин досягає 5. Діагностика проводиться швидко, в присутності людини, яка звернулася.

Важливо: Результат аналізу може бути помилковим. Особливо якщо ви не підготувалися. Рекомендується здати неодноразово зішкріб на демодекс, щоб достовірно знати результат.

Відео: Що таке демодекс?

Скільки живе кліщ демодекс на тілі людини: життєвий цикл

Демодекс швидко і активно розмножується. Кліщ відкладає яйця, вже через 2 доби з яйця вилуплюється личинка. Спочатку вона нерухома. До кінця 2 доби стає рухливою, але поки не покидає фолікулу, в якій вилупилася. Через 3 доби личинка дозріває і стає рухомою. Ще 2 доби, і молода личинка стає дорослою особиною. Потім кліщ повертається в фолікулу і помирає, не встигнувши наплодити нових кліщів.

Життєвий цикл одного кліща складає 15 діб.

Скільки живе кліщ демодекс поза людини, в подушці, одязі, косметиці?

 1. Демодекс не розмножується поза організмом людини, але продовжує жити.
 2. У сухому середовищі (подушка, одяг) кліщ живе два дні.
 3. У воді кліщ може жити 25 днів.
 4. Сприятливі умови для життя кліща крем, вазелін, маслянисті основи (косметика).

При будь плюсовій і мінусовій температурі гине кліщ демодекс?

 1. Сприятлива температура — 30-40ºс;
 2. Завмирає кліщ при 14° і нижче, але не гине;
 3. Гине при температурі вище 52°.

Гине чи демодекс при пранні?

Важливо: Демодекс гине при пранні на температурі 60° і вище. Після цього речі рекомендується пропрасувати праскою. Якщо прання буде здійснюватися при температурі 30-40°, кліщ не загине.

Демодекоз на тілі

Чого боїться демодекс на обличчі людини, від чого гине, гине від холоду, морозу?

Демодекс не гине при мінусовій температурі. Він приходить в заціпеніння, але не гине.

Важливо: Кліщ харчується секретом сальних залоз, а також жирними кремами, косметикою. Тому при боротьбі з кліщем намагайтеся «не підгодовувати» його.

Демодекс, демодекоз: заразний чи ні, як передається від людини до людини, небезпечний, заразний для домочадців?

При демодекозі рекомендовано користуватися індивідуальною подушкою, наволочкою, рушником, косметикою. Втім, ці вимоги ставляться не тільки до хворих демодекозом, а в цілому до всіх людей.

Ведуться активні суперечки з приводу того, заразний демодекоз. На практиці кліщ легко може потрапити на шкіру іншої людини при побутовому контакті. Однак це не означає, що другий людина захворіє. Вся справа в особистому імунітеті. Якщо він ослаблений — так, демодекс може почати прогресувати. Але захворювання викликають вже «свої» розмножуються кліщі. Якщо імунна система добре працює — демодекс буде мирно співіснувати, так як він живе на шкірі всіх людей.

Важливо: Найкраща профілактика демодекозу — хороший імунітет.

Демодекс, демодекоз у людини – виліковний: чи можна і як вилікувати назавжди?

Демодекоз — захворювання хронічне. Вивести кліщів назавжди з шкіри не вдасться, але домогтися мирного співіснування з ними реально. Мета лікування — усунути симптоми захворювання, поліпшити імунітет і повернути шкірі здоровий стан .

Демодекс, демодекоз у людини — перша допомога при сильному свербінні: опис, кошти

Свербіж шкіри при демодекозі, як правило, терпимий. Але доставляє сильний дискомфорт. Якщо ви підозрюєте у себе розвиток демодекозу, краще відразу звернутися до лікаря, щоб почати лікування.

 • Для зняття свербіння можна випити протиалергічні таблетки або краплі. Але це — тимчасовий захід. Демодекс може відступити, якщо комплексно і регулярно проводити лікування.
 • Свербіж волосистої частини голови допоможе заспокоїти шампунь Сульсена.
 • З сверблячкою на століттях і особі допомагає впоратися дігтярне мило.
 • Настоянка календули також допомагає ненадовго заспокоїти шкірний свербіж.
Дігтярне мило зніме свербіж при демодекозі

Демодекс, у людини демодекоз лікування шкіри в домашніх умовах медикаментозне: список і назви препаратів, мазей, гелів, кремів, краплею з інструкціями застосування

Важливо: В залежності від тяжкості захворювання лікар призначає комплексне лікування. Неправильно лікувати тільки зовнішні прояви. Насамперед треба знайти причину збою в організмі і усунути її. Лише в цьому випадку лікування демодекозу буде успішним. Дерматолог може направити до інших лікарів — ендокринолога, гастроентеролога, гепатологу, для виявлення справжньої причини хвороби.

Для боротьби з демодекозом застосовуються препарати різного спектру:

 • Акарицидні препарати, що викликають загибель кліщів (Спрегаль, бензилбензоат, перметриновая, іхтіолова, цинкова мазь).
 • Препарати на основі сірки (сірчана мазь).
 • Протизапальні препарати (мазь Вишневського, саліцилова кислота).
 • Лікувально-профілактичний комплекс Стоп Демодекс (гель для вмивання, очищаючий лосьйон, мило, шампунь, гель для повік). До складу комплексу входить березовий дьоготь, метронідазол, екстракти верби, ромашки, троянди та інші речовини, які допомагають зняти запалення і відновити шкіру).
 • Антисептики (Димексид, Уротропін, перекис водню, Хлоргексидин).
 • Протигрибкові препарати (Флуконазол).
 • Імуномодулятори (Поліоксидоній).
 • Гомеопатичні препарати (Траумель С).
 • Бовтанка.
Стоп Демодекс — комплекс для лікування захворювання

Інструкції бовтанки, рецепти по застосуванню:

 1. Дистильована вода (100 мл) 100 гр. порошок Димексид (100 гр), Левоміцетин таблетки, Трихопол (по 10 шт. подрібнених). Все змішати. Наносити кожен день, попередньо збовтуючи. Протирати обличчя 2 тижні.
 2. Саліцилова кислота (50 мл), борна кислота (50 мл), таблетки «Еритроміцину» (4 шт.), цинкова мазь (1 ч. л.). Таблетки подрібнити, всі компоненти змішати. Двічі на день наносити точково на прищі.
 3. Дігтярне мило (20 гр), саліцилова кислота (20 гр), перекис водню, камфорноый, нашатирний спирт (по 4 ст. л.), дистильована вода (2,5 ст. л.). Все подрібнити, змішати, збовтати. Наносити 1-2 рази на день.

Для лікування демодекозу століття підходять наступні препарати:

 • Очищення шкіри за допомогою ватних паличок настоянкою календули, антисепиками.
  Мазі (Демалан, Блефарогель, Демазол).
 • Антибактеріальні очні краплі при ураженні слизової оболонки ока (Тобрекс, Левоміцетин).
 • Умивання дігтярним милом.
Краплі при демодекозі століття

Демодекс, у людини демодекоз лікування шкіри препаратами, антибіотиками: список і назви таблеток, препаратів з інструкціями застосування

Крім протизапальних кремів, мазей і гелів для зовнішнього застосування, застосовуються антибактеріальні мазі і таблетки.

Список антибіотиків, які може призначити лікар:

 • Трихопол
 • Зинерит
 • Орнідазол
 • Метрогіл
 • Доксициклін
 • Стрептоцид
 • Пеніциліновий порошок

Антибактеріальні мазі:

 • Трихополовая
 • Синтомициновая
 • Базирон
 • Метрогіл
 • Клиндовит

Важливо: Схему дозування антибактеріальних таблеток призначає виключно лікар залежно від віку, ваги хворого.

Антибіотики при демодексе

Демодекс, у людини демодекоз лікування шкіри народними засобами: рецепти

При слабкому запаленні шкірних покривів, з незначними висипаннями допомагають народні засоби. Їх можна застосовувати регулярно, не тільки в час хвороби.

 • Олія чайного дерева — припікати прищі точково. Добре підсушує і знімає запалення;
 • Демодекс боїться кислих речовин, тому можна робити маски на основі лимона, яблучного оцту. Вмиватися слабким кислим розчином навпіл з водою.
 • Цибульна маска є природним антисептиком. Наносити на волосисту частину голови. Для приготування маски подрібніть цибулину, додайте пару крапель олії чайного дерева, нанесіть на шкіру голови, укутайте і залиште на 30-45 хвилин. Потім змийте.
 • Настоянка календули — точково прижигайте прищі за допомогою ватної палички.
 • Сік або відвар чистотілу. Приймайте ванни з відваром цієї рослини для очищення шкіри.
 • Алое — Видавіть свіжий сік рослини, нанесіть на ватний диск, робіть примочки на уражені ділянки.

Демодекс, у людини демодекоз лікування шкіри травами: рецепти

Боротися з демодексом можна з допомогою таких трав:

 1. Анабазис
 2. Полин
 3. Чистотіл
 4. Ромашка
 5. Низка

Важливо: Рослина анабазис застосовується виключно зовнішньо. При прийомі всередину можна отруїтися.

Полин, ромашка, пижмо, м'ята підходить для прийому всередину і в якості примочок. Для прийому всередину 1 ст. л. трави заливають окропом, настоюють, зціджують і приймають по 1 ложці 3-4 рази на день.

Відео: Народні засоби і демодекоз