Як бути, якщо дитина конфліктує з однокласниками — чи треба втручатися? Чи варто переводити дитину в іншу школу, якщо його ображають?

У даній статті ми поговоримо, що робити, якщо ваша дитина конфліктує з однокласниками.

Здається, що школа є відмінним місцем, де дітям не просто доводиться отримувати знання, але і спілкуватися. Ось тільки не все так просто. Дуже часто можна почути новини про те, як труять школярів, скільки вже про це фільмів існує, та й чого приховувати, багато хто і самі з таким стикалися. Швидше за все, ви самі бачили в свої шкільні роки, як задирають інших хлопців і зараз ваша дитина теж цьому не підлягає. Чому так вийшло і як поступити в цій ситуації?

Як зрозуміти, що дитини в школі ображають?

Дитину ображають у школі
  • Різка зміна в поведінці. У дитини завжди дуже поганий настрій. Він нервовий, похмурий, тривожиться і примхливий. Сюди ж відноситься відсутність гарного сну і апетиту, а ще може ослабнути імунітет від постійного стресу.
  • Дитина намагається придумати причину для пропуску занять. Він прикидається, що хворий, спізнюється в школу або взагалі прогулюється її. Швидше за все, йому не хочеться з кимось зустрічатися. Так, звичайно, діти часто говорять, що не хочуть вчитися. Але якщо спокійний малюк раптом став примхливим і ниє, то він, швидше за все, просто приховує істинні причини.
  • Поганий зовнішній вигляд, порвані речі, синці і так далі — це все може говорити про фізичне насильство. Швидше за все, його б'ють і знущаються. Якщо ви уважний батько, то різницю відчуєте відразу. Якщо раніше хлопчик хвалився бійками, а дівчинка щиро була засмучена, що втратила телефон, то тепер ви побачите, що вам будуть брехати.

Чому дитини в школі ображають?

Чому дитину ображають у школі?

Школа являє собою штучно створюваний колектив, в якому знаходяться зовсім різні діти. Якщо ж дорослі можуть вибирати, з ким їм спілкуватися, де працювати і так далі, то школярі в цьому випадку обмежені. Якщо врахувати, що при цьому у дитини ще не до кінця сформувалася психіка, сучасний світ жорстокий, а вчителі мало надають значення всяких конфліктів між дітьми, то виходить дуже неприваблива картина.

Саме у віці 6-7 років діти переживають «кризу соціалізації». В цей час дитина вчиться взаємодії з соціумом і йому воно дуже важливо. Якщо вдома і в садку за спілкуванням завжди дивився хтось дорослий, то в школі цього вже не буде. А ось складуться хороші стосунки з однокласниками — вже буде впливати на самооцінку дитини і його подальше життя.

Кожна дитина відрізняється і ображати його можуть абсолютно за будь-які риси — зовнішній вигляд, успішність або характер. Але це в теорії. Як показує практика, на ділі все трохи інакше і найчастіше ображають наступні категорії дітей:

  • Мають виражені особливості зовнішності. Повні, маленькі діти, а тим більше з дефектами зовнішності часто піддаються издевкам, тому що вони відрізняються від інших.
  • З неблагополучної сім'ї. Як правило, такі діти не мають гарного одягу, вчаться погано і тому їх починають дратувати і ображати.
  • Неуважні і повільні діти теж піддаються издевкам, хоча це особливості їх характеру.
  • «Забиті». До цієї категорії відносяться школярі, які раніше вже випробували багато принижень і образ. Можливо, дитина з неблагополучної сім'ї, де його реально «забили».
  • Агресори. Такі діти запальні і можуть кинутися в бійку з будь-яким, хто не так на нього подивиться. Це інших змушує не боятися, а навпаки, стає приводом для глузувань.

Незважаючи на все, навіть найкращий за всіма мірками дитина не застрахований від насмішок. Маленькі промахи або випадково розкритий секрет першої любові цілком можуть стати проводами для насмішок.

Як допомогти дитині, якщо її ображають діти?

Як допомогти дитині, якщо її ображають?

Якщо ви помітили, що дитину задирають однокласники, то перша реакція — терміново зробити щось, наскаржитися і пригрозити кривдникам. Є і ще одна позиція, яку часто приймають батьки — це буває з кожним і все вирішиться обов'язково, нехай дитина вчиться показувати себе з кращого боку. Так, дитині обов'язково потрібна допомога, потрібно просто зрозуміти, яка вона повинна бути.

Як реагувати, якщо дитину кривдять в школі?

Перш за все, зрозумійте, що насильством не можна відповідати, так дорослі люди не надходять. В цей період для нього вкрай важлива підтримка батьків і розуміння, що він у цьому не винен.

Не потрібно тиснути і змушувати розповідати про щось і говорити з вами. Спочатку він повинен зрозуміти, що вам варто довіряти. Так він хоча б вихлюпне свою образу. А спокійна атмосфера в родині трохи дозволить заспокоїтися після конфлікту з однокласниками. Це дозволить йому придбати впевненість у собі.

Обов'язково поспілкуйтеся з дитиною і уважно слухайте, що його турбує. Не варто стверджувати, що це все дрібниці і не варто переживати. Для вас так, ця проблема дріб'язкова, але для дитини стосунки в колективі як ніколи важливі. А якщо нічого не робити і залишити як є, то це може призвести до нехороших наслідків. Кривдники стануть розуміти, що вони безкарні і будуть сильніше знущатися над дитиною.

Варто втручатися, якщо дитину кривдять в школі?

Варто втручатися, якщо дитину кривдять?

Іноді батьки воліють самостійно розібратися з задираками, погрожуючи застосуванням фізичної сили. Але не варто йти на поводу у емоцій. Крім того, що ви вступите в нерівну сутичку, дитині від цього краще не стане, адже тоді всі будуть дражнити його ябедою.

Деякі рекомендують відповідати на бійку бійкою, але так теж робити — не найкраще рішення. Ви переконуєте дитину в тому, що хто сильніший, за тим і правда. Хіба ви хочете, щоб він був жорстоким і агресивним?

Можна поговорити з батьками кривдників, але тільки врахуйте, хто вони. Якщо це асоціальні п'ють особистості, то навряд чи у вас вийде хороший розмова. Незважаючи на всі будьте спокійні, не нападайте, спробуйте зрозуміти і іншу сторону. Нікому не хочеться визнавати, що діти можуть бути винними.

Кому поскаржитися, якщо дитину кривдять в школі?

Спробуйте поспілкуватися з класним керівником. Коли він і справді зацікавлений у хороших відносинах в колективі, то він вам допоможе, чим зможе. Виховна бесіда педагога може спрацювати, особливо в початковій школі, тому що педагоги володіють хорошим авторитетом.

Іноді доводиться звертатися і до більш впливові інстанції. Зверніться до інспекції у справах неповнолітніх, якщо справа дуже серйозна, або до директора. Можна навіть написати скаргу в Міністерство освіти. Якщо вашій дитині зовсім погано в школі і порушуються права, то всі способи хороші. Адже школяреві доводиться багато часу проводити з колективом і в кінці кінців це може спровокувати важку психологічну травму. Окрім вас йому ніхто не зможе допомогти.

Чи варто переводити дитину в іншу школу, якщо його ображають?

Чи варто переводити дитину в іншу школу?

Так, безумовно, ви можете це зробити, якщо ніяк інакше проблему вирішити не виходить. Ось тільки обов'язково врахуйте, що маляті ще треба адаптуватися на новому місці і влитися в колектив, потоваришувавши з хлопцями, що дасть додатковий стрес. Ще вам варто зрозуміти, що і в іншій школі також може статися подібне, якщо дитина буде боятися і налаштуватися на свій провал.

Як зробити дитину впевненіше в собі?

Найкращим виходом є спортивні заняття. Ви повинні навчити його не битися і давати здачі, а навчитися бути впевненим у собі. Точно також можна віддати дитину в інше місце, де йому більше сподобається. До того ж, новий колектив поза школи дозволяє відчувати себе вільніше від негативу. А сильні морально люди, навіть якщо вони не виглядають на перший погляд, поступово викличуть повагу у будь-яких хуліганів.

Ваша дитина повинна зрозуміти, що він особистість і він гідний поваги. Підтримайте його і допомогти розкритися. Глузування обов'язково підуть у минуле.

Відео: вашу дитину кривдять! Що робити?