Як зрозуміти, що тобі брешуть: ознаки брехні людини при розмові, спілкуванні. Як розпізнати брехню жінки і чоловіки по міміці, жестам, очам: теорія брехні. Як розпізнати брехню в листуванні, текстових повідомленнях, за телефоном: 10 помилок брехуна і 15 с

Обман і брехня стали частиною повсякденного життя. Брехня може бути нешкідливою, а може нести серйозну загрозу. Ця стаття допоможе вам навчитися розпізнавати брехунів по самим різним ознаками.

Кожній сучасній людині треба вміти розпізнавати брехню. Для цього необхідно вивчити декілька прийомів і запам'ятати основні прояви брехні в міміці, жестах.

Як розпізнати брехню жінки та чоловіка при розмові по міміці, жестам, очам: теорія брехні

В першу чергу, брехня проявляється у міміці людини.

Для того щоб розпізнати брехуна уважно дивіться на свого співрозмовника. Якщо побачите в його міміці такі ознаки, то він найімовірніше брехун.

 • Асиметрія. Ця ознака може проявлятися по-різному. По-перше, одна сторона обличчя співрозмовника може виражати яку-небудь емоцію сильніше. Тобто на обличчі праворуч або ліворуч м'язи будуть більше напружені.
 • Час. Якщо під час розмови вираз обличчя співрозмовника змінюється вже через 5 секунд, значить це вдавання. Вчені встановили, що зазвичай зміна виразу обличчя відбувається в середньому через 10 секунд. Однак якщо ваш співрозмовник відчуває гнів, захват або депресію, то його вираз обличчя змінюється дійсно швидко.
 • Не відповідність емоції і слів. Якщо ваш співрозмовник на словах висловив яку-небудь емоцію, але його обличчя все ще спокійно, то він швидше за все вас обдурив. Те ж саме і з запізнілим вираженням емоції. Наприклад, якщо людина говорить, як йому сумно, але смуток на його обличчі з'являється із запізненням, то він хоче ввести вас в оману. Щирість проявляється в синхронності слів і емоцій.
 • Посмішка. Посмішка теж часто може з'явитися на обличчі співрозмовника, коли він вас дурить. На це є дві причини. Людина звик використовувати посмішку для зняття напруги. Це своєрідний інстинкт, що з'являється в дитинстві і зберігається і до дорослого віку. А так як коли людина обманює, він відчуває стрес, посмішка допомагає йому зняти напругу. Інша причина, чому брехуни часто посміхаються в іншому. Радість допомагає приховати справжні емоції.

Однак, намагаючись визначити брехуна по усмішці, будьте обережні. Вчені з'ясували, що під час розмови брехуни і звичайні люди посміхаються з однаковою частотою. Тільки от їх посмішки відрізняються. Посмішку брехуна можна назвати «натягнутої». Вона виглядає напруженою, і губи злегка розтягнуті, злегка оголюючи зуби.

Також брехню можна легко помітити по очах співрозмовника.

Якщо співрозмовник з вами чесний, він велику частину часу буде дивитися вам в очі. Однак брехун віддасть перевагу будь-якими засобами уникнути зорового контакту. Але будьте обережні, досвідчений брехун, навпаки, буде намагатися якомога частіше дивитися на вас при розмові. Якщо чесна людина може пару раз відвести погляд, коли щось згадує або представляє, то досвідчений брехун в цих випадках все одно буде дивитися в очі.

Простіше кажучи, при звичайній розмові погляди зустрічаються близько 2/3 раз за всю бесіду, в той час при розмові з недосвідченим брехуном погляди будуть зустрічатися максимум 1/3 рази за всю розмову. Коли розмова буде повертатися до того, що брехун намагається приховати, його погляд тут же буде спрямовуватися в бік. Таким чином брехун буде намагатися зосередитися на вигадуванні найбільш правдоподібного відповіді.

Зверніть увагу на зіниці співрозмовника. Якщо вони розширилися, то він бреше. Так само при цьому очі брехуна блищать. Все це відбувається від випробовуваної їм стресу.
Цікаво, що чоловіки брехуни зазвичай дивляться вниз, а жінки — брехухи навпаки – вгору.

Спостереження за жестами є відмінним способом розпізнати брехуна. Ось які жести та їх особливості є знаками брехні:

 • Скутість. Жести співрозмовника незграбні, скупі. Він рухається і жестикулює мало. Це не відноситься до скромним людям, яким завжди притаманна така поведінка.
 • Почісування. Брехун часто нервувати і з-за цього, він часто буде мимоволі торкатися носа, горла, області навколо рота, а також почухувати за вухом.
 • Нервозність. Брехун часто покусує губи, намагається відволіктися від розмови і закурити. Також його жестикуляція буде дуже нервовою, жести будуть виходити різкими.
 • Руки. Якщо людина постійно підносить руки до обличчя, як ніби намагаючись закритися від вас – це вірна ознака того, що вам брешуть.
 • Рот, прикритий рукою. Брехун мимоволі прагне прикрити рот рукою, іноді при цьому притискаючи великий палець до щоки. Іноді це супроводжується покашлюванням. Людина ніби намагається вчасно затиснути собі рот, щоб не проговоритися. А кашель покликаний відвернути вас від теми розмови. Адже якщо ви ввічливі, то можете поцікавитися здоровий співрозмовник. І тим самим відволічетесь від цієї теми бесіди.
 • Дотик до носа. Цей жест може бути продовженням попереднього. Вся справа в тому, що брехун, піймавши себе на тому, що його рука тягнеться до рота, намагається виправитися і робить вигляд, що у нього просто зачесався ніс.
 • Прикриття вуха. Деякі брехуни підсвідомо намагаються відгородитися від власної брехні. В такі моменти рука розташовується поряд з вухом або взагалі закриває його.
 • Крізь зуби. Іноді, щоб не проговоритися, брехун підсвідомо стискає зуби при розмові. Але це також може бути звичайним сигналом невдоволення. Перш ніж вирішувати, що це жест брехні, подумайте про те, в якій ситуації знаходиться співрозмовник.

 • Дотики до очей. У чоловіків і жінок цей жест дещо відрізняється. Жінка ніби намагається поправити макіяж, проводячи пальцем під оком. А чоловіки просто потирають повіку. Це ще один із способів уникнути зорового контакту. Але цей жест теж має два значення. Перше, як вже відомо, це брехня. А друге – втома від розмови і бажання показати співрозмовникові, як набридло на нього дивитися.
 • Чухання шиї. Цей жест найчастіше виглядає так: людина починає проводити рукою по бічній поверхні шиї або ж почухувати мочку вуха. Найчастіше цей жест повторюється неодноразово і кількість повторів доходить до 5-ти разів. Цей жест демонструє сумніви брехуна. Наприклад, ви щось розповіли людині, а він відповів: «так-Так, я розумію» або «я згоден», і при цьому почухав вухо або шию. Це показує, що насправді він сумнівається в ваших словах чи просто не зрозумів вас.
 • «Що-то душно стало». Коли людина бреше, то хвилюється і багато потіє. З-за цього йому стає жарко, і він починає відтягувати воріт сорочки або кофти, як роблять люди при сильній спеці. Цим жестом він намагається відволіктися від хвилюючого його розмови. Але будьте обережні, якщо ваш співрозмовник зол або засмучений, цим жестом він може намагатися прийти в себе, охолонути. Як зрозуміти в якому стані ваш співрозмовник, він просто стримує емоції чи бреше? Самий вірний спосіб – це перепитати його. Брехун при цьому швидше за все затнеться і на якийсь час змовкне, намагаючись зрозуміти розкусили ви його брехня чи ні. А схвильований або розгніваний чоловік відразу повторить сказане, при цьому його голос буде тремтіти або міміка покаже його почуття.
 • Дитячий жест. Нерідко брехуни підсвідомо кладуть пальці в рот. Так вони намагаються позбутися від почуття провини і перенестися у час, коли все про них турбувалися та опікали. Так брехун шукає у вас допомоги й прощення. Він ніби намагається сказати: «Так, я брешу, але ж я такий нешкідливий і мені соромно, так що не сердься, будь ласка».

Як веде себе людина, коли бреше: психологія

Спостерігаючи за співрозмовником, звертайте увагу на ліву половину його тіла. Причина в тому, що саме ліва сторона тіла відповідає за емоції. Так що якщо хочете зрозуміти чи правду говорить людина, погляньте на його ліву руку, половину особи або ногу. Наш мозок найбільше контролює праву сторону тіла. А ліва найчастіше не піддається нашому контролю. Справа в тому, що навіть якщо брехня придумана заздалегідь, людина більше думає про своїх словах, а не про емоціях і жестах. Тому ліва сторона, найбільше пов'язана з емоціями, може видати його справжні почуття і наміри.

Наприклад, якщо брехун нервує, його ліва нога або рука будуть мимоволі погойдуватися туди-сюди. Ліва рука буде робити дивні кругові рухи, а ліва нога може почати креслити незрозумілі знаки на асфальті або підлозі.

Дослідники з'ясували, що кожна півкуля тіла контролює свою половину тіла. Права півкуля відповідає за емоції, почуття та уяву. А ліве – за інтелект і мова. Природа влаштувала так, що кожне півкуля керує «протилежного» частиною тіла. Тобто, ліва півкуля контролює праву частину тіла, а ліва, навпаки – праву.

Ось тому і виходить, що більш усвідомленому управлінню піддається саме права частина тіла. Це і є причиною однієї з основних ознак брехуна – асиметрії, коли права частина тіла намагається залишатися спокійною або висловлювати «правильну» емоцію, а ліва частина тіла цьому суперечить.

Як розпізнати брехню в листуванні, текстових повідомленнях, по телефону?

Під час листування особливо легко приховувати правду, адже ми не можемо чути голос співрозмовника або бачити його обличчя. Найчастіше люди брешуть про свої плани. Особливо часті ситуації, коли хтось обіцяє, що буде через 5 хвилиночок», а при цьому запізнюється на півгодини. Крім подібних ситуацій, згідно з дослідженнями, лише 11 відсотків повідомлень містять обман і тільки 5 людей з усіх 164 випробовуваних виявилися справжніми брехунами, і половина їх листування була обманом. Так що зустріти запеклого брехуна в соц. мережах непросто. Ось кілька прикмет, які допоможуть пізнати такої людини, або просто обчислити, що ваш співрозмовник щось недоговорює.

 • Використання слів «та жінка» або «той чоловік». Говорячи про кого - таким чином, співрозмовник намагається приховати факт близькості або навмисно зменшити значущість цієї людини у своєму житті.
 • Якщо співрозмовник розповів вам про безліч незвичайних подій у своєму житті, і ви сумніваєтеся в їх правдивості, зробіть наступне. Через якийсь час попросіть людину розповісти про ці ж події, але в зворотному порядку. Наприклад, ваш друг по переписці розповів вам довгу історію про те, як він їздив у гості до дядька-мільйонера. Через пару днів запитайте його: «Вибач, пам'ятаєш ти розповідав про свого дядька? Так чим там все закінчилося? Великою вечіркою? А що було до цього? Я щось забула...». Це жартівливий приклад. Але спосіб працює. Адже брехун, через якийсь час забуде якоїсь послідовності брехав і обов'язково що-небудь переплутає.
 • Занадто багато дрібниць. Якщо людина розповідає про яке-небудь давнє подію в численних подробицях, то скоріше за все він хоче вас обдурити. Погодьтеся, іноді ми не пам'ятаємо в деталях те, що робили вчора. А якщо людина пам'ятає мало не кожну хвилину якогось торішнього події, то тут явно щось не так. Найчастіше брехун використовує надмірно детальний розповідь про що-небудь, щоб створити у вас ілюзію правдоподібності розказаного.
 • Напівправда. Іноді люди розповідають про своє життя тільки частково. Якщо це чоловік, він може розповідати тільки про позитивні сторони свого життя, щоб справити на вас враження.
 • Відмовки і нерозбірлива мова. У цьому випадку брехун не дає прямої відповіді або починає відповідати, використовуючи нечіткі або абстрактні вирази. Так само для відмовок використовуються слова «можливо», «як-небудь», «подивимося», «час покаже». Така ситуація часто виникає, коли один зі співрозмовників в соц. мережі дає іншому рада. А ця людина, не хоче слідувати пораді, але, щоб не образити співрозмовника, дає розпливчасте обіцянки, в якому присутні слова, наведені вище.

10 помилок брехуна

Навіть досвідчений брехун може зробити помилку і показати невідповідність своїх слів і думок. Зазвичай ми не звертаємо уваги на такі маленькі дивацтва в поведінці. Але саме вони є сигналами неправди. Ось 10 найбільш поширених помилок брехунів.

 • Емоція на обличчі зникає і з'являється раптово і різко. Людина, як ніби «включає» на своєму обличчі певний вираз, а потім так само раптово «вимикає» його. Можна натренувати певний вираз обличчя, навіть навчитися прикидатися сумним чи радісним досить реалістично. Але про що брехуни найчастіше забувають, так це про час, на протязі якого емоція зазвичай повинна знаходитися на обличчі. За рідкісним винятком емоція, якщо вже вона з'явилася раптово, за пару секунд, зникнути не може. Також, навіть якщо брехун і знає про це, навряд чи в потрібний момент він зможе одночасно і підбирати слова, і робити потрібний вираз обличчя, і утримувати це вираз потрібну кількість часу. Швидше за все, першим двом аспектам брехун приділить більше уваги, а на останнє у нього просто не залишиться сил.
 • Протиріччя слів і вирази обличчя. Чоловік сказав: «Мені подобається», але при проголошенні цих слів обличчя його було байдужим? Значить брехня очевидна. Навіть якщо людина потім посміхнеться, це не додасть його словами щирості. Тільки якщо емоції і слова одновременны, вони правдиві.
 • Протиріччя жестів і слів. Теж саме правило стосується і моментів, коли сказано одне, а мова тіла говорить інше. Наприклад, якщо хтось говорить: «Так, я дуже радий», а при цьому його руки схрещені на грудях, а спина ссутулена, то він абсолютно точно бреше. При прояві радості, посміхається тільки рот. Зазвичай щира посмішка складається не тільки з розтягнутих губ, але і з виразу очей. Якщо людина посміхається тільки ротом, але при цьому його очі не сощурены, то ця усмішка просто нещира.
 • Спроби відгородитися. Під час розмови людина мимоволі намагається помістити між вами якісь об'єкти. Це може бути книга, чашка або покладені на стіл руки. Таким чином брехун створює додаткову дистанцію між вами. Тому йому стає спокійніше, т. к. він підсвідомо думає, що чим далі ви від нього, тим менше його розумієте.
 • Темп мовлення. Деякі брехуни бояться, що їх виведуть на чисту воду. З цієї причини, навіть почавши розповідь повільно, потім вони прискорюють темп своїй промові, щоб скоріше закінчити історію і вийти зі стресової ситуації.
  Також для брехунів характерні паузи у мовленні. Під час таких невеликих і частих пауз вони дивляться на вас, намагаючись зрозуміти: вірять їм чи ні
 • Слова–повторення. Якщо людину, раптово запитують про те, що він хоче приховати, то він швидше за все спочатку повторить ваше питання, а потім вже почне відповідати. Таким чином він дасть собі час зібратися з думками і придумати більш-менш правдоподібну відповідь. Ось приклад такого повторення. «Що ти робив вчора ввечері» – «Вчора ввечері я...» або навіть «Ти питаєш, що я робив учора? Ну я...»

 • Надмірна стислість або детальність. Якщо брехун хоче вас обдурити, то він може впасти в дві крайності. Перша з них – це детальний розповідь з безліччю непотрібних подробиць. Якщо жінка-брехун розповідає вам про вечір, на якому вона нібито була минулого тижня, то може навіть «згадати» кольори і фасони всіх суконь у жінок, які зібралися на свято. А друга крайність – це надмірна лаконічність. Брехун часом дає короткий і туманна відповідь, істинність якого складно перевірити через нестачу інформації. Правда, деякі брехуни поєднують обидві ці крайнощі. Для початку вони дають вам короткий і абстрактний відповідь на питання і перевіряють вашу реакцію. Якщо ж ви висловлюєте недовіру, то вони приймаються засипати вас купою непотрібних і безглуздих подробиць.
 • Найкращий захист – напад. Деякі брехуни, якщо висловити сумніви в їх словах, відразу кинуться на вас в атаку. Вони почнуть в агресивній манері задавати подібні питання: «Ти мене за кого приймаєш? Ти в мені сумніваєшся? Я-то думав ми друзі / ти мене любиш...» і т. д. Таким чином брехуни переводять розмову на іншу тему і змушують вас виправдовуватися. Подібна агресивна захист від брехуна може послідувати після простого питання, на який він просто не хоче відповідати. Ще один приклад. «Доню, де ти була вчора ввечері, поки я працювала?» – «Мамо, мені вже 17, а ти мене контролюєш! Я втомилася, ти мені зовсім не довіряєш!».
 • Уважність до вашої поведінки. Брехун буде постійно стежити за вашим обличчям і тоном голосу. Найменший ознака невдоволення або недовіри буде для нього сигналом до зміни стратегії. Побачивши, як ви хмурите брови, слухаючи його розповідь, брехун тут же почне виправдовуватися або перейде до агресивного захисту. Якщо ж людина говорить правду, то швидше за все він буде настільки захоплений своєю історією, що не відразу помітить ваші емоції.

15 способів розпізнати брехню

 • Слідкуйте за емоціями та жестами співрозмовника. З перших же днів знайомства намагайтеся уважно дивитися на те, як людина виявляє радість, нудьгу або смуток. Таким чином ви з'ясуйте, яка поведінка типово для конкретної особистості. А сильні відхилення від цієї норми, найімовірніше будуть сигналами неправди.
 • Звертайте увагу на тембр голосу. При брехня він швидше за все стане або занадто високим, або повільним, або навпаки прискориться.
 • Дивіться в очі. Якщо співрозмовник, зазвичай не надто сором'язливий, почне відводити погляд, то навряд чи він говорить правду.
 • Будьте уважні до губ людини. У брехунів частенько з'являється недоречна посмішка, або від полегшення, що ви їм повірили, або для того, щоб зняти стрес. Зрозуміло, це не відноситься до людей, які звикли часто посміхатися просто з-за своєї життєрадісності.
 • Перевірте, чи немає у співрозмовника, який відповідає на важливе питання, «кам'яного виразу обличчя». Якщо людині не властива беземоційність, то раптове зникнення всяких почуттів з особи повинно насторожити. Найімовірніше співрозмовник боїться себе видати. Тому він просто зусиллям волі пригнічує всі свої емоції.
 • Перевірте, чи з'являється у співрозмовника «мікронапружень м'язів». Це невелика напруга особи, яка з'являється на пару секунд теж ознака брехні.
 • Зверніть увагу на те, червоніє людина або блідне. Колір обличчя не можна контролювати. Він є ознакою хвилювання. А якщо людина говорить правду, то навіщо йому хвилюватися?
 • Зауважте, бринить дихання та мерехтять у людини губи. Якщо це так, але при цьому очевидних причин для хвилювання немає, значить, він бреше.

 • Подивіться на те, як часто моргає ваш співрозмовник. Це теж ознака зайвого хвилювання. Якщо такий ознака з'являється при відповіді на нейтральний питання, значить людина скоріше всього хвилюється тому, що бреше.
 • Подивіться на зіниці співрозмовника. Деякі психологи вважають, що розширюються зіниці бувають у людини, коли він говорить неправду.
 • Вивчіть жести, які найчастіше роблять ті, хто говорить неправду: людина тре очі, прикриває рот, чеше ніс, стосується особи руками, часто відтягує комірець сорочки.
 • Не забувайте зіставляти реакції людини, щоб дізнатися, коли його поведінка зміниться. Порівнюйте те, як людина поводиться в схожих ситуаціях, щоб вивчити її звички. А коли він зробить щось, що йому не властиве, уважніше обміркуйте його слова. У них може бути брехня.
 • Будьте уважні до деталей. Якщо людина починає себе дивно вести і нервувати без причини, уважніше оцініть його поведінку.
 • Звертайте увагу на ліву частину тіла. Вона пов'язана з емоціями людини, і її складніше контролювати. Тому, якщо права частина тіла «суперечить» лівою, то є ймовірність, що співрозмовник щось приховує.
 • Не робіть поспішних висновків і не поспішайте звинувачувати людину. Перед цим поспостерігайте за ним ще уважніше, і краще всього, якщо ви будете робити висновки, зберігаючи тверезість розуму.

Вміння відрізняти правду від брехні – це навик, необхідний кожній сучасній людині. Цю здатність буде легше придбати, якщо ви будете частіше спілкуватися з різними людьми і при цьому будете уважні до співрозмовників. Тоді вміння аналізувати міміку і жести з'явиться у вас само собою.

ВІДЕО: Ви знали, що навколо вас одні брехуни?

ВІДЕО: Як відрізнити правду від брехні в новинах?

ВІДЕО: Як відрізнити брехню від правди?