Яка буває пряжа для в'язання: види, особливості

Пряжа для в'язання відрізняється певними особливостями використання і буває різних видів. У нашій статті ми поговоримо про те, якою буває пряжа.

Сьогодні, якщо зайти в магазин з продажу пряжі, то можна розгубитися від її різноманітності, і це обумовлено не тільки забарвленням, але і безпосередньо фактурою ниток. Відповідно, існує величезна кількість різних видів пряжі і в нашій статті ми про них поговоримо.

Яка буває пряжа для в'язання — види: опис, особливості

Пряжа для в'язання

Існує безліч різних типів пряжі, але при цьому їх важко запам'ятати. Спробуємо розібратися, які нитки бувають.

Часто виробники поділяють пряжу на літню і зимову. Багато підтримують цю тенденцію і вона використовується повсюдно. До літніх типами пряжі можна віднести нитки льону, бавовни, з додаванням цих волокон, віскози і так далі.

Що стосується зимової пряжі, то такою вважається шерсть, штучна пряжа, а також змішані їх види. Більш того, мотки пряжі можуть бути різного метражу, в них використовуються різні нитки, скручування і так далі.

Виготовлятися нитки можуть з натуральних, штучних і синтетичних матеріалів. Натуральними вважаються — вовна, бавовна, льон, тобто все те, що можна взяти від тварин або рослин. Давайте більш детально розглянемо пряжу різних видів — натуральну і штучну.

Натуральна пряжа — види: опис, характеристика, особливості

Натуральна зимова пряжа

Вовняна пряжа

Вовна

Вовна є натуральним матеріалом, який виходить від стриженої або чесанной вовни. Як правило, це кози і вівці. Вовняна пряжа відрізняється хорошою еластичністю і прекрасно утримує тепло. Ось тільки вона не настільки міцна.

Серед недоліків виділяється поява катишків при тривалій шкарпетці. Це стає набагато помітніше, якщо нитки застосовуються тонкі. Ще важливо знати, що готові вироби розтягнуться після прання, а якщо робити це в гарячій воді, то річ «сяде».

Щоб цього уникнути, пряжа зазвичай змішується з іншими видами ниток і цей мінус перекривається, і вже не дуже помітний. Ще важливо відзначити, що шерсть часто розбавляють іншими волокнами, так як вона в чистому вигляді дуже дорога.

В залежності від того, які волокна додані пряжу, можна виділити її підвиди:

 • Альпака
Альпака

Так називають лам з Південної Америки. Її покрив однорідний, тобто всі волокна однакові. Цінують її за те, що вона не звалюється і на готових речі не з'являються катишки. Ще однією перевагою є наявність 22 різних природних відтінків.

Якщо ви зберігаєте у себе шерсть альпаки, то запам'ятайте, що для неї нафталін згубний. Краще замість цього скористатися тютюном, лавандою або кедром. Вартість пряжі дуже висока, тому що вона використовується виключно в чистому вигляді.

 • Ангора
Ангора

Це пряжа з кролячої вовни. Вона дуже легка, м'яка і зігріває навіть у сильні морози. Ще важливо відзначити, що вона дуже красиво блищить, особливо в чорному кольорі.

Серед недоліків цієї вовни можна виділити, що в неї волокна дуже короткі. Вони постійно вилазять під час в'язання і шкарпетки. Саме тому чистий ангора зазвичай не використовується. Це обумовлено ще і тим, що волокна слизькі і вартість у них дуже висока.

 • Верблюжа шерсть
Верблюжа шерсть

Найкращою вважається вовна породи Бактріан. Вона відрізняється порожнистої структурою, що робить її легкою і дуже теплою. До речі, шерсть захищає не тільки від морозів, але і дозволяє не перегрітися у спекотну погоду. Найбільш цінний пух верблюдів до року. Фарбування такі волокна майже не піддаються. Однак, природні кольори нараховують 14 відтінків, що вже чимало.

 • Кашемір
Кашемір

Дикі гірські кози дають дуже теплий пух, званий кашеміром. Їх вичісування здійснюється щороку. При обробці волосся і пух розділяються. Таким чином, виходить, що з 500 грам вовни виходить всього 150 грам пуху.

Кашемірові вироби відрізняються легкістю, м'якістю і довговічністю, але за умови правильного догляду. Прання краще робити руками в прохолодній воді і з відповідними коштами. Чисті волокна дуже дорогі, а тому часто у них додається шерсть або шовк.

 • Мохер
Мохер

Виходить з волосся ангорських молодих кіз. Вона дуже пухнаста, має невелику вагу, а також відрізняється високою міцністю і теплотою. Однак, повністю натурального мохеру ви не знайдете, тому що ворсинки слизькі і їх треба чимось закріпити.

 • Мериносова вовна
Мериносова вовна

Цю шерсть дають тонкорунні вівці, і волокна виходять тоненькими і однорідними. Пряжа відрізняється високою міцністю, навіть незважаючи на те, що вона тоненька. До того ж не можна стверджувати, що в ній холодно, тому що це далеко не так. До речі, мериносова вовна рідко розбавляється, а якщо таке і відбувається, то лише для здешевлення. На якості пряжі це ніяк не впливає.

 • Овеча вовна
Овеча вовна

Головною перевагою цієї пряжі є тонина. Якщо говорити простіше, то чим вона тонша, тим більше в ній м'якості і ніжності. Ще варто знати, що вона погано проводить тепло, міцна і довговічна. До речі, вона навіть має лікувальні властивості і за нею легко доглядати.

Натуральна рослинна пряжа

Як правило, таку пряжу використовують для в'язання речей для літньої погоди. Вона тонка і не зберігає тепло, завдяки чому тіло дихає.

Натуральна літня пряжа

Бавовна

Бавовна

Бавовняні речі чудово вбирають воду, в них не жарко, але тільки вони довго сохнуть. У них не буде занадто спекотно навіть за сильної спеки. Пряжа підходить для будь-якого в'язання і володіє великим вибором кольорів, а також відрізняється по структурі волокон. Доглядати за такими речами зовсім не важко і навіть можна прати в машинці, але тільки врахуйте, що при неправильній температурі вони можуть «сідати».

Хоча не обходиться і без недоліків. Справа в тому, що пряжа не дуже міцна, на відміну від інших, хоча і тепліше. Незважаючи на все, бавовняні вироби цінуються за їх зручність і легкість.

Льон

Льон

Ця пряжа вже міцніше. Готові речі також добре вбирають воду, але на відміну від бавовни вони швидко сохнуть. Важливо відзначити, що льон не боїться гарячої води, а тому після прання в ній він не «сідає». В жарку погоду краще вибирати саме такі вироби.

Серед недоліків виділяється мізерна колірна палітра, тому що волокна важко фарбувати або відбілювати. Тому більшість пряжі продається в бежевому або природному кольорі. Теплі речі з нього краще не в'язати, бо одяг вийде важка.

Шовк

Шовк

Натуральні текстильні нитки. Шовкові речі завжди виходять дуже красивими, у них красивий матовий блиск та хороша міцність. Більш того, пряжа утримує тепло і вбирає вологу, а при тривалій шкарпетці на ній не з'являються катишки.

Натуральний шовк для виробництва не застосовується. Зазвичай для цього користуються відходами та бракованими коконами. З них створюються невеликі волокна і потім змішуються з бавовною або вовною. Це дозволяє зробити пряжу більш міцною. Ще одна перевага — речі з такої пряжі не мнуться, що робить їх зручними у використанні.

Штучна пряжа — види: опис, характеристика, особливості

До штучним видів пряжі відносяться — віскоза, ацетат і так далі. Вони виходять з переробленого і натурального матеріалу. Віскоза виходить із сосни і їли, а ацетатна виходить з переробленого бавовни.

Одяг з неї виходить м'якою, добре тягнеться, а також приємно відчувається на тілі. Хоча, є і певні недоліки — віскозні речі сильно мнуться, а мокрі нитки втрачають міцність і якщо сильно їх віджимати, то вони можуть прорватися. Ацетатна пряжа може електризуватися, а ще вона погано розгладжується. Часто такі нитки використовують з натуральної пряжею.

Є й синтетичні волокна для в'язки. Це акрилові, капронові, лавсанові нитки і так далі. Вони виходять з використанням хімії. Пряжа відрізняється міцністю, а вироби з неї довговічні, а також вони не деформуються. Такий одяг можна прати при будь-якій температурі — вона не розтягнеться і не «сяде». Але при цьому синтетика сильно електризується, а світла пряжа може жовтіти. Нитки при тривалому використанні стають більш ламкими.

Як правило, синтетика застосовується для виготовлення спортивного одягу і спеціального, шкарпеток, а ще її змішують з натуральними волокнами.

Штучна пряжа

Сумішева пряжа являє собою поєднання декількох різних ниток. Така пряжа вбирає всі достоїнства і компенсує недоліки один одного. Найкращий варіант, якщо у складі ниток використовується 75% натурального волокна і тільки 25% синтетичного. Тоді одяг буде виходити зручною, комфортною, несминаемой і не буде електризуватися.

Ще важливо відзначити, що пряжа розрізняється по фактурі ниток. Вона може бути:

 • Букльована. Виходить з гладких тонких ниток і декоративних з петлями. Виходить зазвичай об'ємної
 • Стрічкова
 • Кордоні. Самі рівномірні з штучних ниток
 • Сітка
 • Твід. Нитки злегка потовщені і можуть бути яскравих або пастельних тонів
 • Фламе. Має невеликі потовщення

Більш того, буває блискуча пряжа. Вона є композицією з декількох ниток, які додаються до різну пряжу. Наприклад, це може бути люрекс. Він являє собою поліестеровую нитка, куди наноситься тоненьке покриття з металу.

Сьогодні у продажу представлена і фантазійна пряжа. Вона виходить з волокон різних кольорів або за особливою технологією. Наприклад, можуть бути змішані металізовані або синтетичні нитки з різною фактурою.

Відео: Види пряжі для в'язання