Вікно Джохарі: теоретична сторона техніки, застосування отриманих знань

Вікно Джохарі — це цікава методика, яка дозволить подивитися на себе і своє оточення з іншого боку. Цікаво?

«Я йду в себе я відкриваю цілий світ» Йоганн Вольфганг Гете

Як часто ми намагаємося зрозуміти себе, свої потреби і знайти шляхи виходу із застою, який часом трапляється у нашому житті? А адже тільки розвиваючись і пізнаючи себе, ми зможемо знайти справжнє своє покликання, щастя і досягти успіху, якого всі так чекаємо.

Теоретична сторона техніки Вікно Джохарі

Вікно Джохарі – унікальна техніка самопізнання, створена в 1955 році американськими психологами Ліфтом і Инхамом. Техніка спочатку була спрямована на те, щоб ми могли усвідомити і взяти під контроль одну з найважливіших взаємозв'язків у нашому житті — взаємозв'язок між нашими особистісними якостями і сприйняттям їх оточуючими людьми. Сьогодні вона є певною картою для особистісного розвитку, яка допомогла багатьом досягти гармонії і щастя.

Назва техніки було придумано шляхом додавання імен двох психологів її створили – Джозеф Ліфт і Харрінгтон Инхам — Джохарі. В наш час не існує психолога, у якого на столі серед інших анкет і опитувальників не лежала б загадкова табличка вікна Джохарі. Її називають моделлю самопізнання, і картою особистісного зростання і навіть шляхом до щастя й одвічної людської метою. Але як би ви її не назвали – завдяки їй ви зможете зазирнути глибоко в себе, досліджувати якості, які роблять вас вразливим і сильні сторони, а також усвідомити, що вам потрібно робити далі.

Поділ
 • Для початку, якщо ви не обізнані (і навіть якщо вважаєте, що обізнані), про те, що про вас думають оточуючі, попросіть близьких друзів, колег, тренера з фітнесу та рідних написати стислу характеристику. Не бійтеся і не соромтеся, повірте, люди в більшості своїй думають про вас набагато краще, ніж ви самі. Результат обов'язково вас здивує.
 • Крім того, ми зібралися тут, щоб стати краще, правильно? Лист або мова, з якої ви звернетеся до близьких, можна почати «Мама (дорогий чоловік, дорога подруга), я дуже хочу змінитися, стати кращим і щасливішим. Для цього мені потрібно зрозуміти, що про мене думають люди, які знаходяться навколо мене. Будь ласка, відповідай гранично чесно».
 • Звичайно, краще буде, якщо це буде лист – соромлячись ви можете забути все, про що вам говорили або просто не почати розмову. А екран комп'ютера або смартфона частенько робить нас сміливіше.
4 основні зони
 • Якщо ви не хочете знати думка про себе оточуючих – це ознака незрілості особистості або навіть хвороби. Нехай хтось позаздрить і напише вам гидоту. Хтось ляпне якусь дурість. Але хоча б двоє з двадцяти опитуваних точно напишуть вам що-те, що згодом буде вам корисним або навіть змінить ваше життя. Страх натрапити на нерозуміння і критику оточуючих, страх познайомитися з справжнім собою, призводить до того, що ми стаємо некрасивими і нещасними. Саме час вилізти зі своєї шкаралупи і дізнатися себе краще!
 • Опитування допоможе вам створити більш об'єктивну картину вашої особистості і таким чином труди які ви направите ваше саморозвиток не пройдуть даремно.
 • Ще один спосіб дізнатися, що про вас думають оточуючі – це підслуховувати їхні розмови про вас. Але, по-перше – підслуховувати негарно, а по-друге цей спосіб займе у вас набагато більше часу, а ви ж не хочете чекати на шляху до свого щастя?

Вікно Джохарі: застосування отриманих знань

Вам потрібно взяти папір в клітинку і накресліть на ньому досить-таки великий квадрат. Цей квадрат хрестиком розділіть на невеликі сектора у вигляді чотирьох однакових квадратиків. Готове? Тепер давайте підпишемо ці квадратики.

 • Верхній квадратик зліва назвіть так — «Відкрита зона». У це вікно ви повинні записати свої особистісні якості, які ви знаєте, і які знають і приймають інші. Створювали техніку вчені вважали, що ця зона та її розмір (кількість співпадаючих якостей, відомих і вам і близьким) безпосередньо пов'язана з вашим щастям, успіхом і благополуччям. Адже успіх і інші блага можливі тільки при повному взаєморозумінні з навколишнім світом. Тому, чим більше ця зона, тим краще вас розуміють, і тим результативнішою буде ваша взаємодія з оточенням. І більше плодів воно принесе як в роботі, так і вдома і в інших сферах життя.
 • Як заповнювати відкриту зону вікна Джохарі? У відкриту зону запишіть всі ті якості, які ви про себе знаєте і які визнають і люблять (або не люблять) у вас оточуючі люди. Не варто писати собі дифірамби, тільки те, з чим згодні оточуючі, судячи з попередньо проведеним опитуванням. При заповненні цього віконця будьте гранично чесні.
Аналіз
 • Квадратик праворуч від відкритої зони називається «Сліпа зона». Так часто буває, що ми, обговорюючи або засуджуючи інших, не бачимо колоди у власному оці. Мало хто настільки психічно зрів, що чітко усвідомлює всі свої якості і погані і хороші. Ця погана звичка дісталася нам у дар від нашого ж невігластва і легковажності.
 • Найчастіше це виражається в заниженою або завищеною самооцінці. Люди, які бачать і знають вас, бачать велику кількість позитивних якостей, але ви самі не в силах їх побачити і вам здається, що ви дуже погана людина. Це призводить до того, що ми озлоблені до оточуючим і всьому світу, не вміємо будувати відносини, мало спілкуємося і займаємо уявну нам зручною позицію «краще напасти першим».
 • Як заповнювати сліпу зону вікна Джохарі? В цей квадратик сміливо записуйте всі якості, які вас здивували в характеристиках, даних вам оточуючими. Хороші чи погані – сприймайте їх як сходинки на шляху вгору.

Дайте собі відповідь на такі питання:

 • Терпимі ви до критики? На скільки?
 • Що ви робите, помічаючи нестандартну реакцію на вашу поведінку?
 • Чи Часто ви просите інших людей оцінити ваші вчинки?
 • Які ознаки вказують на те, як інші реагують на ваші дії?
Будьте чесні з собою

Лівий нижній квадратик називається «Прихована зона». Шкідлива звичка ховати своє справжнє «я» і підлаштовуватися під соціум з думками на кшталт «а що подумають про мене оточують», нав'язується нам з дитинства. Вже в садочку ми починаємо розуміти, що «красиво», а що «негарно» і ховати свої непривабливі риси, щоб здаватися більш приємними оточуючим. Звичайно, причини того, що ми всі ховаємо і носимо в душі можуть бути різними – небажання відкриватися повністю перед людьми, прагнення здаватися краще, ніж ми є, страх, що щось із сказаного або зробленого можуть згодом використовувати проти нас.

Чим більше інформації в нашому прихованої зоні, ті більш нещасними ми здаємося і більше проблем зі здоров'ям маємо. Одним з найбільш яскравих показників психологічної зрілості є пусте віконце цієї зони. Але наголос потрібно робити на тому, що це показник зрілості, а не ідеальності особистості. Ідеальних людей не існує.

Просто ті, у кого це віконце залишається порожнім давно зрозуміли якусь істину, яка дозволяє їм бути чесним з собою та оточуючими і спати спокійно. Наприклад, якщо людина влаштовується працювати в компанію, керівництво якої йому глибоко противно, і розуміє, що йому день у день доведеться приховувати своє ставлення. Він не стане влаштуватися на таку роботу, а пошукає іншу. Хоча б тому що, глибоко приховуючи свою неприязнь він не зможе побудувати ефективні стосунки в колективі, і, відповідно не зможе привнести ніякої цінності в успіх компанії, а також у свій особистісний ріст.

Багато вважають, що, приховуючи свої недоліки вони набувають деяку перевагу і виставляють себе тільки у вигідному світлі. Однак постійна потреба приховувати робить людину дратівливою, злою і замкнутим, плюс до всього з'являється страх, що таємниця розкриється (а всі ми добре знаємо, що все приховане одного разу стає явним), і в результаті у людини з'являються проблеми з психічним і фізичним здоров'ям.

Сприйняття
 • Як заповнювати приховану зону вікна Джохарі? Все просто – чесно запишіть у це віконце все, що ви роками збирали і ховали в собі, і про що інші не здогадуються, судячи з опитування, який ви попередньо зробили.
 • І, нарешті, квадрат в правому нижньому кутку називається «Невідома зона». Що ж це, чого не знаєте про себе ви самі і чого не знають люди з вашого оточення, навіть самі близькі?
 • Деякі психологи вважають, що невідома зона — це ті риси характеру та особистості в цілому, які ви купуєте в екстремальних умовах. Інші вважають, що це якийсь колодязь, глибоко на дні якого захований ваш, поки ще нерозкритий потенціал. Коли ваші друзі або інші люди задають вам питання на кшталт: «А ви могли б убити?», «А ви змогли б розлучитися з життям, щоб врятувати іншу людину?», «А чи здатні ви померти за свою ідею?», «Ви думаєте, що ви змогли б віддати своє дитя чужим людям?», «А ви б відпустити кохану людину інший?», «Ви б змогли збрехати в суді?» — вони таким чином намагаються потрапити у вашу невідому зону і зрозуміти вас ще краще.
 • На жаль, ніхто з нас не зможе відповісти на це питання, поки не почне жити по-справжньому, приймаючи як дари життя, так і проблеми, які вона приносить. Саме для усунення подібної зони усвідомлено або неусвідомлено люди захоплюються екстремальними видами спорту.

Як заповнити вікно невідомої зони прокна Джохарі?

Джозеф Ліфт і Харрінгтон Инхам пропонували дуже простий спосіб – опитуючи друзів, запитайте у них також про якості, яких у вас точно немає. Таким чином, звіривши їх з якостями, які ви думаєте у вас є, і відібравши ті, які не збігаються з вашим списком, фактично «від зворотного» ви зможете заповнити і це вікно.

Опитуйте близьких

Також можна скласти список якостей, які ви самі хочете придбати, і яких поки що не бачать у вас інші.

Вікно Джохарі: що робити з результатами — робота над собою

Дочитавши до цього місця ви вже встигли зрозуміти, що вікно Джохарі — не просто іграшка і «прорубати» його в свою свідомість буде досить складно. А чи потрібно? Всі психологи і люди, які досягли великих успіхів у житті і самопізнанні стверджують, що гра варта свічок. Адже вікно Джохарі не просто чотири квадратики на папері в клітинку, заповнені карлючками. Це чітко сформульовані рекомендації для тих, хто прагне жити краще і відчувати себе краще і тих, хто намагається зрозуміти сенс власного існування і свій шлях до щастя.

Що робити? Якщо сформулювати зміст подальшої роботи з вікном Джохарі – потрібно постаратися зменшити такі зони як невідома, прихована і сліпа і збільшити відкриту.

Відкрита зона – це відображення вашого Я. Це зона, в якій ви можете бути собою, радіючи життя і нічого не приховуючи. Саме тому, щоб стати щасливішими вам потрібно працювати над тим, щоб ліквідувати інші зони.

Як зменшити або ліквідувати сліпу зону?

Вам необхідно більше спілкуватися з іншими людьми. Задавайте оточуючим питання про себе частіше і, отримуючи зворотний зв'язок, працюйте над усуненням якостей, які вам не подобаються або якимось чином вам заважають, редагуючи свою поведінку. Не бійтеся спілкування, адже не дарма життя щомиті виштовхує нас з печери, в якій ми підсвідомо прагнемо влаштуватися покомфортніше.

Для аналізу виходьте із зони комфорт

Саме у спілкуванні та взаємодії з іншими людьми ми стаємо краще і просто щасливішими і досягаємо успіху.

Як зменшити приховану зону?

Постарайтеся не жити у брехні, як би складно це не було. Для цього не треба йти на конфлікт. Уникайте ситуацій, які вам неприємні чи викликають у вас страх, або долайте їх. Наприклад, якщо ви вважаєте, що ви жахливий оратор і боїтеся виступати на публіці – ви можете відмовлятися від виступів до кінця життя, а можете піти на курси акторської та ораторської майстерності, які дадуть вам упевненість, безліч нових друзів і, звичайно, здатність зачаровувати публіку.

Або інша ситуація – якщо раптом в процесі роботи виявилося, що вам не вистачає навичок для здійснення тієї чи іншої задачі, наберіться сміливості і попросіть про допомогу і підказки колег. Не варто приховувати і чекати, поки терміни почнуть тиснути на вас.

Що робити з невідомої зоною?

Цю зону можна зменшити тільки постійно розвиваючись, набуваючи нові навички та виходячи із зони власного комфорту. Вивчіть нову мову, пройдіть курс театрального мистецтва, навчитеся кататися на ковзанах чи сноуборді, заведіть власний блог.

Відео: Вікно Джохарі