Скронево-нижньощелепний суглоб: будова, анатомію, кровопостачання, іннервація, рухи, м'язи, кістки, суглобові поверхні, диск, капсула, класифікація, функціональні особливості, характеристика. Захворювання СНЩС, види діагностики: больовий синдром дис

У цій статті ви знайдете інформацію про скронево-нижньощелепний суглоб. Ви дізнаєтеся, які існують захворювання цій галузі і як їх лікувати.

Зміст

Скронево-нижньощелепний суглоб (СНЩС, НЧС) — це сполучна кістка з хрящем, яка скріплює основу черепної коробки і нижню щелепу.

 • Це парний сайт, так як рух головки з правої сторони неможливо без руху головки з лівої сторони, та навпаки.
 • Така кісткова конструкція, як і будь-яка інша система в нашому організмі, може бути піддана дисфункції та різних захворювань.
 • Про будову та функціональної здатності цього сайту, а також про його захворюваннях і патологіях, читайте далі.

Скроневий нижньощелепний суглоб: будова, анатомія, класифікація

Анатомія СНЩС

Перш ніж почати розбиратися в захворюваннях тієї чи іншої системи організму, потрібно знати її будову, особливо, якщо недуга стосується кісток або хрящів, адже це складна конструкція, яка піддається різним впливам ззовні.

Будова

Ось схема будови СНЩС:

Будова СНЩС

Цей суглоб «м'язового типу стоїть в парі з іншим таким же вузлом на протилежній стороні черепної коробки. Він класифікується, як комбінований і инконгруэнтный вузол. Зверху даний вузол утворений за допомогою кісткових головок нижньої щелепи і скроневих кісток. Ямка в цьому вузлі увігнута всередину, також є спеціальний горбок, який трохи виступає і оберігає мезиальная стінка — все це поверхні ВНЧ-вузла. Вони мають спеціальну форму для хорошої функціональності і трохи відкинуті уперед порівняно до шийок.

Класифікація

СНЩС — єдиний диартроз на черепній коробці. Функціонування двох вузлів відбувається одночасно. За класифікацією відноситься до мищелкового сочленениям, але завдяки хряща-диска, може обертатися в трьох площинах.

Скроневий нижньощелепний суглоб: функціональні особливості, характеристика

Цей вузол задіяний в безлічі різних функцій: жуванні, розвитку, створення мови і здатності отримувати звуки для подальшого їх надходження у вушну раковину, а також він може робити рухи вперед, назад і в сторони. Володіє такими функціональними особливостями:

 • Утворюють суглоб два з'єднувальних елемента однакової структури. Всі їх дії вчиняються в синхронному порядку, а якщо така одночасна послідовність порушується, виникає патологія сайту.
 • Володіє складним функціональним механізмом, який заснований на русі щелеп і передачі нейроімпульсів в ЦНС.
 • Завдяки виконанню паралельних і синхронних рухів, здійснюються складні і унікальні рефлектори та їх діяльність. Вона допомагає змикатися зубах, жувати і виконувати інші функції.

Основна відмітна особливість будови цього СНЩС — парність і синхронність у рухах. Рухові функції з однієї і іншої сторони ідентичні.

СНЩС: кровопостачання, іннервація

Рух кровотоку в нижньо-челюстном сайті

Нервові волокна і корінці обплітають всю поверхню суглоба.

Іннервація

Починаючи свій рух з основи черепа, нерви допомагають м'язової та інших м'яких тканин бути чутливими. Нервовий корінець нижньої щелепи бере свій початок з черепної коробки і проходить крізь низ, прямо по поверхні виска. Жувальні і вушні нерви допомагають бути чутливими оболонкам сайту.

Кровопостачання

Відбувається завдяки наявності великої судинної сітки і її сплетень. Сонна артерія — це основна вена, через яку відбувається живлення СНЩС. Оболонки суглоба живлять скронева артерія і судинна сітка, розташована поруч з нею. Відтік виконується по судинній сітці з невеликими венами, які вплітаються у велику сітку, а з неї вже йде ще одна відень, звана нижньощелепний.

Скроневий нижньощелепний суглоб: руху, диск, суглобові поверхні, кістки, капсула

Кістки, суглобові поверхні СНЩС

ВНЧ-сайт фіксує положення нижньої щелепи по відношенню до верхньої. Завдяки цьому він є основним апаратом для створення напрямки в площинах для пересування нижньої щелепи вперед, в сторони, вниз і в межах кордонів її рухової функції.

Рух суглоба

Відбувається в 3-х напрямках. Рецептори цього органу тісно пов'язані з елементами пародонтической системи, жувальної м'язовою тканиною. ВНЧ-вузол передає сигнали в ЦН-систему про положення нижньої щелепи, щоб виконувалися координують рухи і артикуляція.

Спеціальний механізм ВНЧ-сайту допомагає правильній постановці щелеп під час рухової функції. Нижня щелепа буде знерухомлена, коли зуби змикаються або вся щелепа знаходиться в стані спокою. Навантаження під час пережовування їжі на ВНЧ-вузол вважається незначною, так як таке навантаження при вільному русі розподіляється однаково, як на нижній, так і верхній НЧС.

Дпозов СНЩС

Знаходиться між двома поверхнями сайту. Він волокнистий і складається з хрящової тканини. Суглобовий диск не оснащений нервовими корінцями, але харчування все-таки відбувається завдяки лімфатичної рідини і рідини околосуставного матеріалу. Він міцно кріпиться до суглоба за допомогою еластичних ниток між горбком і головкою. Товщина і форма такого диска у кожної людини індивідуальна і залежить від форми ямки до нижньої щелепи.

Капсула

Одна з найбільш щільних, товстих і міцних частин СНЩС. Складається вона з фіброзу та ендотеліальної сполучної тканини. Зв'язки, які вплітаються в капсулу, допомагають виконувати рухові функції диску вузла та головки. В той же час вони обмежують і допомагають виконувати рухові функції вправо, вліво, вперед, назад, а також захищають від розтягнень. Без них не було б такої жорсткого фіксування ВНЧ-суглоба.

Кістки нижньо-щелепного суглоба

Кость голівки розташована в самому кінці мищелкових відростків. Завдяки такому будова кісток, нижня частина СНЩС рухлива. У немовлят і дорослих людей ця головка різна за розмірами, формою і будовою.

Суглобові поверхні і склад кісточок змінюються з кожним новим місяцем немовляти — під час появи молочних зубів, вони обростають хрящиками, а потім купуються нові функції, розвиваються жувальні рефлекторні здібності, мова т так далі. Головка нижньої щелепи у кожної людини має індивідуальний розмір і форму. Все це залежить від особливостей організму, розвиваючих чинників, діяльності людини і змін в організмі з віком.

Нижньощелепна ямка знаходиться між скронею, горбком і виличної відростком. Цю ямку від слухового проходу оберігає тонка кісткова пластина, а від барабанної перетинки її відділяє кістковий задній звід. Завдяки таким розділовим пластин всередину СНЩС не потрапляють інфекції і не розвиваються різні складні патологічні процеси.

Будова кісток нижньо-щелепного вузла дорослої людини

У маленьких дітей до року суглобовий горбок відсутній і з'являється тільки до 12 місяців. Повністю він буде сформований до 6-8 років життя. У літніх людей цей горбок, навпаки, зменшується, в зв'язку з випаданням зубів та деформації щелепи.

Скроневий нижньощелепний суглоб: м'язи

М'язові тканини нижньо-щелепного вузла

Під дією м'язів знаходиться головка нижньої щелепи. Дотепер між вченими точаться суперечки про те, яким має бути правильне положення головки.

 • Одні фахівці стверджують, що суглоб буде правильно розташований і людині буде комфортно, якщо його головка знаходиться біля заднього ската горбка.
 • Інші впевнені, що головка повинна перебувати у найглибшому відділі вузловий ямки.
 • Після проведення останніх досліджень, стало зрозуміло, що вірного положення головки сайту не існує. Крім цього повністю відсутнє яке-небудь правило, закономірності її розташування.
 • У стані спокою її стан буде залежати від тонусу м'язів, а при русі — від розташування щелеп.

СНЩС оточують такі групи м'язів:

Назва груп м'язів СНЩС

Будь-який м'яз, яка прикріплена до нижньої щелепи, допомагає здійснювати рух у вузлі. Обмежувальна здатність обсягу рухів у вузлі визначається в основному м'язами, і лише деяка частина рухової функції — формою суглобових поверхонь, а також сполучними тканинами.

Робота жувальних м'язів регулюється ЦНС. Ця група м'язів несе основне навантаження при русі нижньої щелепи. Робота всіх м'язів у СНЩС регулюється рецепторами пародонту. Завдяки цьому, з двох сторін виконується рівномірна опирається, але незначна навантаження.

Захворювання скроневого нижньощелепного суглоба: больовий синдром дисфункції, симптоми, балансування

Вперше про дисфункції СНЩС заговорив академік Костенко. Це був перший вчений, який досліджував функціональні захворювання сайту. Його ім'ям названа дисфункція Костенко. Відбувається порушення рухової здібності СНЩС, який повинен рухатися одночасно праворуч і ліворуч у синхронному порядку. Коли з'являється патологія, права і ліва сторона починають працювати асиметрично. Докладно про це захворювання та його лікування, читайте в статті на нашому сайті.

Причини такої патології можуть бути різні:

Стани, за яких відбувається дисфункція нижньо-щелепного вузла

На початку розвитку хвороби, симптоми можуть бути такими мінімальними, що майже непомітні людині. Але, якщо вчасно не звернутися до лікаря, то біль посилюється і збільшується кількість неприємних відчуттів.

До симптомів дисфункції варто віднести такі відчуття:

Симптоматика дисфункції сайту

Під час лікування дисфункції СНЩС хворому потрібно зменшити навантаження на вузол — вживати тільки м'яку і рідку їжу, обмежити мова. Для усунення болю призначається блокада, НПЗЗ, внутрішньосуглобові ін'єкції, масаж, фізіотерапевтичні процедури, а також різні препарати, які допоможуть зменшити біль.

Важливо пройти лікування у стоматолога, щоб створити правильний прикус. Багатьом пацієнтам призначається психотерапія і БОС-терапія, які вчать розслабленню, а саме жувальної мускулатури.

Також корисно виконати балансування СНЩС. Саме балансування часто стає методом номер один в лікуванні різних захворювань даного сайту. Це процес розслаблення м'язів суглоба, без втручання ззовні, хворобливих процедур і інструментів. Проводиться фахівцем за допомогою застосування спеціальної методики розслаблення.

Запальні захворювання СНЩС та їх лікування: артроз, артрит та інші запалення

Артрит СНЩС — це запальний процес з больовими відчуттями, які віддають у вухо і скроневу частину голови. При цьому захворюванні може підвищитися температура тіла, неможливо повністю зімкнути зуби, а також відбувається обмеження відкривання ротової порожнини. Для лікування цього захворювання призначаються антибіотики, внутрішньосуглобові ін'єкції, фізіотерапевтичні процедури і міогімнастика.

Артроз — це більш складне захворювання, яке призводить до порушення механізму живлення даного сайту. До появи цього захворювання привертають різні ендокринні, нейродистрофічні та метаболічні порушення. Також артроз може розвинутися, якщо не почати своєчасне лікування запального процесу. Ось стани, які можуть передувати до розвитку артрозу:

Стани, за яких розвивається артроз нижньо-щелепного вузла

Частіше поєднується кілька станів, які призводять до небажаної навантаження на вузол. В результаті хрящ зношується, частково руйнується, що призводить до уповільнення процесів синтезу структури суглоба. Вузол вже не може амортизувати навантаження, втрачаючи еластичні властивості. У тих місцях, де відбувається великий тиск, розростається кістка. В результаті відбувається порушення синхронності руху в обох вузлах і як правило, це приводить до м'язової дисфункції.

Лікування артрозу проводиться комплексно. Його мета — це нормалізація біомеханічних процесів в ураженому вузлі, а також запобігання дегенеративного процесу в тканинах. Повністю вилікуватися від цієї хвороби не вийде, але можна зупинити прогресування, щоб можна було відновити функціональну здатність вузла.

Лікування буде складатися з таких процедур:

Лікувальні процедури нижньо-щелепного вузла

Які з цих методів використовувати, вирішує тільки лікар. До операції вдаються в останню чергу, коли всі інші методи не приносять результату. Велику роль відіграє стоматологічна корекція, адже без правильного прикусу ні один з методів лікування не принесе бажаного результату.

Функціональні захворювання СНЩС: вивих, підвивих, анкілоз

Вивих нижньо-щелепного вузла

Вивих СНЩС зустрічається більше у жінок, ніж у чоловіків. Це пояснюється тим, що менш виражені суглобові поверхні і не надто сильні зв'язки близько сайту. Під час вивиху суглобова головка виходить за межі ямки сайту. Взагалі, від такої проблеми даний вузол захищений спеціальним горбком, капсулою і сполучними тканинами. Але цього може бути недостатньо, і в результаті зовнішніх впливів відбувається зміщення головки, що призводить до розтягування і розриву капсули.

Види вивих СНЩС:

Види вивиху нижньо-щелепного вузла

Як бачите, існує безліч видів вивиху. Незалежно від цього важливо вчасно звернутися за допомогою до лікаря, щоб не запускати процес і була можливість відновити функціональну здатність суглоба.

Підвивих — це окремо виділена патологія. Це неповний вивих, так як головка вузла контактує з ямкою, але вона все-таки зміщена в одному з напрямків. Діагноз підвивих ставиться при вивиху суглобового диска, коли відбувається його зміщення у бік.

Анкілоз — це патологія, коли відбувається зрощення кісток, що призводить до зменшення просвіту між хрящами. Вони повністю заростають з'єднувальними тканинами. Це тягне за собою знерухомлених сайту. Звичайно, анкілоз СНЩС зустрічається рідше, ніж подібне захворювання в суглобах колін, ліктів або хребта. Але важливо запобігти процес окостеніння, якщо він вже почався, так як в запущених випадках допомагає тільки операція.

Види діагностики при захворюваннях СНЩС: МРТ, рентген, лікар, який лікує

Лікар оглядає пацієнта на наявність патологій нижньо-щелепного вузла

Важливо правильно поставити діагноз при появі проблем з СНЩС. Стоматолог проводить пальпування і визначає, де саме болить у пацієнта. Хворий повинен докладно описати свої скарги і симптоми, щоб лікар зміг з'ясувати першу причину цих порушень. Потім лікар призначають такі діагностичні заходи:

 • Рентген — на знімку буде видно розвинулася патологію. На підставі знімка вже можна призначати лікування і виписувати пацієнтові процедури з корекції суглоба.
 • МРТ дозволяє більш точно описати проблему. Призначається при виникненні неприємних відчуттів в області вузла: поява клацання, оніміння, дискомфорту при жуванні, зменшеною амплітудою руху щелеп.
 • Ортопантомографія.
 • Гнатодинамометрія.
 • Доплерографія.
 • Електроміографія.
 • Аналізи сечі і крові — дозволяють побачити загальну картину здоров'я пацієнта і наявність в його організмі запальних процесів.

Лікарів, які допомагають впоратися із захворюваннями СНЩС, може бути кілька:

 • Стоматолог
 • Хірург
 • Ортопед
 • Терапевт
 • Ревматолог
 • Інфекціоніст
 • Травматолог
 • ЛОР
 • Невролог
 • Фтизіатр (при підозрі на наявність туберкульозу)
 • Психотерапевт (якщо потрібно провести корекцію особистості)

Порада: Спочатку потрібно звернутися до терапевта, а потім він направить до вузькоспеціалізованого лікаря, який не тільки допоможе вирішити проблему, але і виявити «корінь» хвороби. Наприклад, стоматолог виправить неправильний прикус від природи, а інфекціоніст усуне інфекційну проблему.

При появі перших ознак захворювання, не відкладайте відвідування лікаря. Це може бути загрожує страшними наслідками. Проблему краще вирішити на самому початку, поки недуга не почав прогресувати, і не приніс ще більше неприємностей. Будьте здорові!

Відео: Скронево-нижньощелепний суглоб: будова, функція, кровопостачання, іннервація