Сграффіто — що за техніка? Обробка в техніці сграфіто — як приготувати розчин, як і чим наносити?

Сграффіто є дуже популярною технікою нанесення малюнків на штукатурці. У нашій статті ви дізнаєтеся, що являє собою дана техніка та як вона виконується.

Слово сграфіто прийшло до нас з італійської означає «продряпаний». Техніку не можна назвати видом штукатурки — це особливий вид її нанесення. Чимось вона нагадує малювання і ліплення, тому що в результаті виходить рельєфне різнобарвне зображення.

Сграффіто — що за техніка: поняття, особливості

Сграффіто

Шар штукатурки може бути не тільки однорідний, з фактурою або наповнювачами. Штукатурка цілком може бути основою для полотна. Саме в цьому і полягає суть сграфіто.

Для основи допускається використання будь-якого вапняно-цементного розчину хорошої якості. При цьому дозволяється як однорідної кольорової маси, так і схожою на природний камінь, що має в складі кам'яну крихту. Головне, щоб фракції були не більше 3 мм, а для опоряджувального шару — 1,5 мм.

В якості основи можна використовувати:

 • Портландцемент з додаванням кварцового піску в різних пропорціях
 • Цемент-вапно з піском
 • Гідравлічна вапно з піском

Кожен з матеріалів має пісок в різних співвідношеннях. Прості суміші вапна та гіпсу для цієї техніки не підходять, тому що малюнок формується не після висихання, а до нього, щоб маса була пластичною. Гіпс ж дуже швидко сохне і його робочий період не дуже великий.

Сенс техніки сграфіто в тому, що на поверхні робиться кілька шарів штукатурки різних кольорів. Коли зверху шар вже схопиться, але не просохне, то починається створення зображення. За допомогою інструменту видаляється шар до того, поки не з'явиться потрібний колір. У підсумку виходить гарне кольорове зображення. Часто таким способом створюються красиві візерунки унікальні.

Техніка сграффіто володіє безліччю достоїнств і серед них виділяються:

Переваги сграфіто
 • Унікальність оформлення. Навіть якщо для декількох робіт використовувати одну і ту ж картинку, то вона завжди буде виходити різною і неповторною.
 • Штукатурка добре пручається впливу води, а тому зробити сграфіто можна навіть у дуже вологих приміщеннях, а матеріал можна мити навіть побутовими хімікатами.
 • На такій обробці ніколи не утворюється цвіль або грибок.
 • Штукатурка стійка до вогню і не підтримує полум'я.

Однак, є і недоліки:

 • Якщо нанести складний і тоненький рельєф на кухні, то вона буде збирати жир і кіптява, а в кімнатах буде збиратися пил. Відповідно мити такі поверхні доведеться частіше.
 • Зображення формується швидко, але сама техніка досить трудомістка, а тому ціна послуг висока.
 • Сграффіто рідко наноситься на всю стіну, тим більше, якщо мова йде про кімнатах. Цей прийом раніше часто використовували для палаців, а ось для простої квартири вважався неприйнятним.

Рельєфні зображення є яскравими деталями інтер'єру. Вони набагато цікавіше, ніж меблі, але при надмірному використанні їх в спальні або вітальні, то вийде цілий музей. Винятком можна вважати хіба що ванну, тому що її площа маленька. Ось тільки й тут треба бути акуратним. Стіни і стелю можна зробити в одному стилі, але самі малюнки повинні бути різними.

Що можна виконати?

Якщо робити сграфіто по фрагментах, то техніка буде виглядати ідеально. З нею можна виконати:

 • Настінні панно. Вони будуть виглядати при однорідної обробці дуже ефектно, як справжні картини.
 • Поєднання з обробкою дозволяє добитися цікавого ефекту, коли картина як би виступає із стіни.
 • Виділення деяких деталей архітектури, наприклад, оформлення стіни у ванній. Така обробка дозволяє привернути увагу і розділити приміщення на зони.
 • Можна зробити панорамне зображення на всю стіну. У такому разі його роблять в декількох кольорах схожого відтінку. У такому разі сграфіто чимось схоже на фреску.
 • У невеликих кімнатах сграфіто можна робити на весь стелю. А от у залі краще розбити його на різні сектори, щоб рельєф і однорідна структура поєднувалися.

Що стосується кольорів, то зазвичай для сграфіто застосовуються природні кольори. Саме така особливість робить техніку дорогою. Суть в тому, що для малюнком можна використовувати тільки насичені кольори, а тому пігменту у складі повинно бути в 10 разів більше, ніж у звичайному складі з тим же кольором.

Крім того, пігмент повинен стійко реагувати на луг, тому що в складі штукатурки завжди є вапно.

Кольорове сграфіто

Кольори можна отримувати наступним чином:

 • Якщо ви хочете отримати сірий колір, то використовуйте перекис марганцю
 • Завдяки охре можна отримати жовті і коричневі кольори
 • Для отримання яскравого зеленого кольору можна використовувати оксид хрому
 • Синій виходить з ультрамарину
 • Муміє і кіновар дають червоний
 • За допомогою рожевого пігменту можна зробити колір цегли

Варто відзначити, що пігменту для роботи потрібно дуже багато. Приміром, щоб отримати синій колір знадобиться 1 частка вапна гашеного, 3 частки піску, а також половина частки ультрамарину. Так що найчастіше для створення квітів у сграфіто використовуються синтетичні барвники.

Перевагою такого підходу є те, що робота стає дешевше, колірна гамма стає різноманітнішим й інтенсивнішим. Але для отримання красивих фресок потрібні не тільки яскраві, але і природні кольори, так що природні барвники все одно використовуються часто.

Як приготувати розчин для сграфіто своїми руками?

Як зробити розчин для сграфіто?

В якості основи для техніки сграфіто, як ми вже сказали, використовуються пігментно-вапняні розчини з великою кількістю пігменту. Розчин зробити сам зможе кожен, навіть новачок. Складнощі виникають навіть не на етапі приготування, а при кінцевій обробці поверхні.

Склад цілком звичайний. Так, наприклад, отримати золотисту суміш з 10 кг штукатурки) можна за допомогою наступних компонентів:

Компоненти для сграфіто

Кількість наповнювачів і пігменту може змінюватися, причому маса цементу і вапна змінюються в залежності один від одного.

Приготування незалежно від обставин завжди буде однаковою:

 • Для початку змішайте мелкосперсные інгредієнти, а потім вже введіть наповнювач. В самому кінці додається вода і вся суміш доводиться до консистенції сметани.
 • Фінішний шар робиться трохи по-іншому. Це водний розчин з усіх компонентів, і його нанесення здійснюється за допомогою кисті, а не шпателя.

Для останнього шару склад розраховується наступним чином:

 

Компоненти для фінішного шару

Важливо відзначити, що у фінішному шарі фракції можуть бути до 1,5 мм. Його приготування досить простий. Спочатку перемішується вапно з цементом і барвником, а потім вже все це сполучається з піском і доломітового борошном. Водою складу заливається за півгодини до використання, і він повинен вийти рідким.

Як наноситься сграфіто на поверхню: техніка

Як наноситься штукатурка?

По суті, саме нанесення штукатурки в техніці сграфіто не відрізняється від простої. Спочатку проводиться підготовка, потім наноситься шар грунтовки і кілька тоненьких шарів. Знову ж таки, для нанесення фінішного шару потрібно багато навичок і умінь.

Так, для роботи вам знадобляться наступні інструменти:

Інструменти для роботи

Принцип роботи:

 • Спочатку рекомендується нанести сграфіто на фанеру або ДСП, щоб потренуватися. Після цього вже можна приступати до роботи зі стінами.
 • Вирівняйте і очистіть поверхню від бруду і змочити водою. Після вбирання вологи нанесіть пісок з гашеним вапном. Для ґрунтувального шару можна зробити кольоровий розчин. Шар ущільніть і затріть. Намагайтеся, щоб у вас не з'являлося раковин. Краще зробити насічки, щоб наступні шари добре утримувалися.
 • Через 20 хвилин, коли перший шар почне підсихати, можна наносити наступний. Його максимальна товщина не повинна перевищувати 6-7 мм
 • Ще через 20 хвилин наноситься наступний шар. Він буде ще тонше — 3-4 мм.
 • Щоб штукатурка вийшла міцна, намагайтеся не робити більше 5-6 шарів. При цьому кожен наступний стає ще тонше. І ще важливо, щоб через новий шар не було видно попереднього.
 • Фінішну обробку потрібно робити більш рідку і наносити пензликом. Товщина покриття складає 1-2 мм.

Після нанесення всіх шарів почніть вирізати зображення. У вас є 5-6 годин до того, поки не схопиться останній шар. Так що працювати над малюнком треба без перерв. Якщо малювати потрібно занадто багато, то останній шар накладається по черзі на ділянки величиною, що ви за цей час точно зможете обробити.

Фінішна обробка сграфіто: інструкція

Фінішна обробка

Фінішна обробка може бути здійснена двома способами.

Спосіб 1. Основний

Якщо зображення дуже складне або майстер недостатньо досвідчений, то можна використовувати трафарети. Їх роблять із картону, куди лекалом наносять потрібні малюнки.

Після цього контури проколюються за допомогою штопальної голки і частково вирізаються. Щоб зберегти трафарет його потрібно покрити оліфою й висушити під вагою.

Сграффіто в такому випадку створюється двома способами:

 • Набивання малюнка. Трафарет прикладіть на потрібному місці. Після цього тампоном чи пензлем, змоченим у крейді або пігменті, робіть удари так, щоб пігмент проходив через отвори і утворював малюнок.

Важливо розуміти, що під всі окремі деталі доведеться робити різні трафарети. Коли захватка буде заповнена, то можна починати вирізати зображення.

 • Вибірка розчину. Тут трафарети робляться для всіх деталей. Всі елементи послідовно накладаються і прорізаються різцем. Треба робити все дуже акуратно, тому що кожна неправильна насічка може зіпсувати вигляд картини.

Далі обробка не буде відрізнятися. Контур вирізається за допомогою різців, а потім дужками підходящої форми прибираються шари штукатурки. У результаті виходить красивий рельєф, так як всі кольори розташовані на різній глибині. Це обов'язково врахуйте, коли продумуєте зображення.

Спосіб 2. Полегшений

Полегшене сграфіто

Нерідко при створенні малюнків використовується спрощена технологія. Спочатку за допомогою трафарету наноситься пігмент, а потім залишається тільки підрівняти малюнок. В такому разі здійснюється тільки нанесення ґрунтувального шару, а потім трафаретами набивається малюнок у різних кольорах. Хоча, це вже не сграфіто, а щось інше, але схоже.

При цьому обробка може здійснюватися двома способами:

 • Зовнішній шар штукатурки знаходиться зверху, а зображення йде всередину
 • Зображення наноситься зверху, а фон знаходиться внизу

Тут важливо бути послідовним, щоб на першому плані шар сильно не йшов у глиб. Готову роботу обробляти не потрібно. Крім того, поступово починають утворюватися відколи і тріщини, що робить сграфіто більш цікавим і цінним.

Техніка сграффіто — скільки коштують матеріали, робота?

Вартість матеріалів на сграфіто трохи більше, ніж на просту вапняно-піщану штукатурку, особливо, якщо використовуються синтетичні барвники. Якщо вам потрібна суміш з природним забарвленням, то вона обійдеться ще дорожче.

Що стосується ціни на саму роботу, то вона залежить від того, наскільки складне вам потрібно зображення і скільки в ньому кольорів. Як правило, навіть самий простий варіант коштує 4500 рублів за один квадратний метр.

Сграффіто є дуже цікавою і унікальною технікою обробки приміщень. При цьому все залежить навіть не від матеріалу і кольору, а від майстерності виконавця.

Відео: Техніка сграффіто