Собака не їсть: тривожні симптоми та причини відсутності апетиту — як підвищити апетит?

У випадку, якщо ваш вихованець відмовляється від їжі, важливо зрозуміти причину і вчасно її усунути. Особливо, якщо це який-небудь недугу.

Цілком зрозуміла тривога господарів, якщо собака відмовляється від звичної їжі. Відсутність апетиту часто наводить на думку, що вихованець хворий. Відмова від їжі — явище неприємне, але перш ніж зробити відповідні висновки, необхідно уважно поставитися до інших симптомів, попередникам поганого самопочуття собаки.

Собака не їсть: тривожні симптоми та причини відсутності апетиту

Відмова від їжі – це наслідок певних причин. Небезпечні вони чи ні, допоможуть встановити наступні ознаки:

 1. Поведінка собаки – її активність протягом дня. Необхідно спостерігати за собакою, як змінюється її активність протягом доби: відгукується на пропозицію пограти, її поведінка звична або собака стала сонливою і не дуже активною в реакціях.
 2. Зовнішній вигляд – дослідити стан очниць, вовни, постави і ходи. Часто так трапляється, що деякі з зовнішніх ознак захворювання настають ще до того, як собака виявить відсутність апетиту, і в цьому випадку відмова від їжі свідчить про прогресивний стані хвороби. Однак є і таки ознаки, які можна виявити тільки після того, як собака сигналізує своє самопочуття втратою інтересу до їжі: втягнутий і напружений живіт, собака не дозволяє доторкнутися до області живота або іншого хворобливого місця.

  Зверніть увагу на зовнішній вигляд
 3. При цьому є й інші тривожні симптоми: очі вологі, іноді спостерігається підвищене виділення з області очей чи носа, погляд у собаки не життєрадісний, шерсть тьмяна або збилися – собака може зализувати причинне місце, в результаті чого шерсть у цій зоні буде мокрою з жовтуватим відтінком. Також слід придивитися до поставі і ході вихованця, при розвитку патології — собака перебуває у тривожному стані голова і хвіст собаки опущені вниз, спина згорблена, собака крокує не впевнено і злегка похитується з боку в бік.
 4. Окреме місце в діагностиці, якщо собака не їсть, займає ніс – індикатор температури тіла собаки. Необхідно обмацати ніс: вологий і холодний ніс – ознака здоров'я, сухий і гарячий ніс – пора на прийом до лікаря.
 5. Частота відмови від їжі. Якщо таке відбувається один раз – можливо собаці просто щось не сподобалося, і вона завередувала. А ось якщо протягом декількох днів таке відбувається регулярно – це явна ознака проблем зі здоров'ям, вимагає негайного звернення до ветеринара.
 6. Причиною відмови від їжі можуть стати блювота або пронос у тварини. Такі ознаки однозначно не обіцяють нічого хорошого. Не можна вичікувати і сподіватися, що все пройде само по собі, а також займатися лікуванням на свій розсуд. Спектр факторів викликають подібні явища великий – від попадання чужорідного тіла в стравохід до серйозних інфекційних захворювань. У цьому випадку слід припинити наполягати на годуванні і звернутися до ветеринара.
Собака не їсть

У разі, якщо відмова від їжі не супроводжується тривожними симптомами і триває короткий період, а вихованець при цьому веселий і енергійний – немає причин турбуватися. Для початку необхідно розуміти, що собака іноді відмовляється від їжі в силу своїх кулінарних уподобань – можливо, цей продукт їй просто не сподобався. Особливо це стосується тих випадків, коли господар змінює марку виробника корму або ж вносить якісь нові добавки в звичну їжу.

Чутливість нюху собаки дозволяє їй швидко розпізнати будь-які зміни в їжі – це може відштовхнути від прийняття їжі. Так що перш ніж об'єднувати їжі вітаміни або лікарський засіб – рекомендується спробувати це зробити з невеликою кількістю їжі, щоб не зіпсувати всю порцію їжі.

Також слід пам'ятати про якість продуктів – намагатися давати вихованцеві свіжу і якісну їжу, керуючись рекомендаціями для різних порід. Багато господарі роблять непоправну помилку, даючи собаці їжу не призначену для годування собак: копчену ковбасу, залишки страв зі спеціями і гострими соусами, солодощі, продукти, що містять ароматичні добавки і барвники, шоколад і цитрусові плоди. Всі ці продукти іноді заради забави потрапляють в тарілки собак, але є вкрай небезпечними для здоров'я – шлунок собаки не здатний переварити таку їжу.

Не годуйте шкідливим

І якщо собака змушена якийсь час так харчуватися, то незабаром можна чекати відмова від їжі з усіма витікаючими з цього наслідками. Буває і так, що відмова від їжі викликаний переїданням собаки напередодні. Вихованець може влаштувати собі «розвантажувальний день». В такому випадку необхідно надати улюбленцю таку можливість.

Насильно примушувати поїсти, годувати окремими ласощами замість стандартного прийому їжі — не рекомендується. Можна запропонувати їжу згідно звичного меню і графіку годування, коли пропозиція буде проігноровано – заховати миску з їжею з поля видимості тварини до наступного разу прийому їжі. Немає нічого страшного, якщо одне годування буде пропущено.

Наступний прийом їжі залишається незмінним – не варто збільшувати кількість їжі за рахунок пропущеного годування. Необхідно подати собаці ту ж саму їжу, яка пропонувалася в минулий раз.

ВАЖЛИВО: Категорично заборонено підігравати примх вихованця – немає необхідності вмовляти собаку поїсти, пропонуючи їй що-небудь смачне. Це може викликати звичку у вихованця ігнорувати годування на користь ласощі.

Коли улюбленець поснідав і з'їв половину порції, половину запропонуйте до обіднього прийому корму. Аналогічну порцію їжі треба подати ввечері. Збільшити масу корму можна лише в тому випадку, коли інтерес вихованця до корму посилився, і собака активно вилизує миску після їжі. Кожен раз прибирати миску після закінчення прийому їжі, навіть якщо не весь вміст з'їдено. І подавайте залишилася їжу з наступним годуванням.

Яка причина

Обмеження постійного доступу до їжі нормалізує апетит собаки. Господар повинен усвідомлювати, організм собаки, як і людини — чутливий до багатьох внутрішніх або зовнішніх факторів. Таким чином, погіршення апетиту іноді пов'язано зі зміною кліматичних умов – настання спеки.

Стресові ситуації теж провокують бажання поголодувати — собака знаходиться в пригніченому стані. Причиною можуть бути — покарання вихованця за проступки, зміна місця проживання, зміна або втрата колишнього господаря. Будь-яка незвична ситуація здатна негативно вплинути на бажання улюбленця приймати їжу.

Собака не їсть: як підвищити апетит собаки?

Існує кілька дій працюючих на поліпшення апетиту вихованця, якщо собака не їсть. Всі ці методи — індивідуальні. Правильним буде враховувати характер, породу, вік і фізичні можливості тварини. Заздалегідь необхідно подбати про заходи безпеки.

 • Для великих порід – це фізичне навантаження. Собака може втратити інтерес до їжі від нестачі фізичної активності. Повернути апетит можливо: рекомендується частіше грати з собакою, влаштовувати довгі піші прогулянки, пробіжки на довгі дистанції, стрибки у висоту, плавання в річці. Слід влаштувати велосипедну прогулянку — біг собаки біля велосипеда, позитивно позначиться на процесі обміну речовин в організмі вихованця.

ВАЖЛИВО: У момент виконання фізичних вправ треба контролювати загальне самопочуття собаки – давати помірні навантаження з подальшим збільшенням. Не варто сильно виснажувати собаку активністю – перебільшення може викликати зворотній ефект, і втомлена собака знову відмовиться від їжі.

Тут важливо спиратися на досвід вгадування настрою улюбленця і його готовність бути залученим в гру або прогулянку.

 • Другим, не менш ефективним способом підвищення апетиту є рибний раціон. Такий метод добре спрацює в тому випадку, якщо до цього в їжі собаки було низький вміст риби і морепродуктів. Додавши в стандартне м'ясне меню кілька штук дрібної рибки можна збільшити не тільки інтерес собаки до їжі, але і кількість корисних речовин в організмі. Давати рибу можна як окрему страву — до їжі, так і змішавши її з кашею.
Рибний раціон
 • Крім окремих компонентів меню, можна поміняти і весь основний раціон, якщо собака не їсть. Собака може ігнорувати одноманітну їжу — виплекана довгий період кашею певного сорту, вона, таким чином, дає зрозуміти, що така кухня набридла вихованцеві. Рекомендується міняти раціон: замінити гречку рисом, пшеничною крупою, добре підійде асорті різних видів каш. Підміну раціону необхідно проводити акуратно, пропонуючи собаці невелику порцію нового продукту. Те ж стосується різновидів м'яса, риби і овочів. Різноманітність споживаних продуктів поліпшить перистальтику кишечнику собаки та допоможе уникнути тяжкості в шлунку і відмови від їжі.
Урізноманітніть
 • Психологічний метод – розрахований на природний інстинкт собаки, захищати видобуток від конкурентів. Даний спосіб не вимагає особливої підготовки, достатньо ефективний, широко використовується в розплідниках і популярний у багатьох собаківників. Дресирувальників собак рекомендують штучно створити ситуацію конкуренції за миску їжі, тим самим викликавши тваринний інстинкт, бажання, відстояти їжу і з'їсти. Необхідно продемонструвати, що на миску з кормом претендує інший їдець, добре задіяти для прикладу другого домашнього улюбленця – кота, собаку. Достатньо запропонувати конкуруючому вихованцеві їсти з тарілки відмовилася собаки – спрацює інстинкт захисту видобутку, і собака почне відбирати миску собі, щоб не дісталася конкурентові.
 • У разі якщо нікому запропонувати поїсти з миски – допоможе імпровізація членів сім'ї: після того як собаці буде запропонована їжа, хтось із членів сім'ї має спробувати відібрати миску, добре буде якщо зафіксувати дію командою «заберу». Такі маніпуляції подіють на собаку і її інтерес до їжі. Однак важливо пам'ятати, що деякі собаки можуть бути досить ревнивими і агресивними натурами. Господар повинен контролювати поведінку собаки, і припиняти спроби агресії в момент експерименту.
Забирайте їжу
 • Не варто зловживати цим методом і застосовувати його тільки в разі необхідності. Важливо усвідомлювати, що собаки не люблять ділитися здобиччю і можуть покарати «кривдника», тому застосовуючи дану практику – слід показати собаці, що ситуація знаходиться під контролем господаря: не дражнити вихованця надмірно і будь-які спроби нападу на конкурента, припиняти командами «не можна», «фу».

Втрата апетиту у самок в період тічки цілком природне явище, яке проходить по завершенню циклу. Насторожитися варто в тому випадку, якщо ситуація затягнулася, і голодування триває навіть після тічки – це причина візиту в клініку. У цуценят відмова від їжі може спровокувати початок прорізи зубів – треба переконатися, що їжа має дрібний помел і м'яку консистенцію. Найбільше перепадів в харчових уподобаннях схильні собаки великих порід – це їх фізіологічна особливість. Для нормалізації травлення їм потрібна щоденна фізична активність.

Відео: Що робити, щоб поліпшити апетит собаки?