Захворювання печінки у собак: симптоми, ознаки, причини, лікування. Дієта і харчування собаки при захворюваннях печінки, лікувальний корм

Захворювання печінки у собак складно діагностувати на початковому етапі, а згаяний час може стати причиною загибелі тварини. Стаття допоможе розпізнати підступну хворобу і вчасно почати правильне лікування чотириногого друга.

Якби тільки наші чотириногі члени сім'ї могли говорити! Але, згаслий погляд і відсутність апетиту і інтересу до всього що відбувається – єдині сигнали про нездоров'я, які можуть подавати собаки господарям. На жаль, коли собака нездорова, ми можемо лише здогадуватися, що саме її турбує.

При хворобах печінки у собак спостерігається апатичний стан

І навіть своєчасне звернення до ветеринара не завжди вирішує проблему. Деякі захворювання на початковому етапі не в змозі розпізнати навіть досвідчений ветлікар. До них, у першу чергу, відносяться хвороби печінки у собак.

Симптоми і ознаки захворювання печінки у собак

Хвороби печінки, як у людей, так і у собак, можуть бути гострими і хронічними. Говорити про яких-небудь загальних симптомів, характерних для всіх захворювань печінки у собак, не доводиться. Можна відзначити хіба що втрату ваги, відмова від їжі і загальний хворобливий стан.

Ветеринари виділяють 8 основних синдромів, кожен з яких має свої прояви:

 1. Синдром шунтування печінки – являє собою отруєння крові небезпечними речовинами, проявляється порушеннями в роботі ЦНС тварини
 2. Гепатолієнальний синдром – характерезується в першу чергу помітним одночасним захопленням печінки та селезінки
 3. Портальна гіпертонія – збільшується живіт, відня в цій галузі помітно розширені і роздуті
 4. При мезенхимально – запальному синдромі – в крові тварини підвищений імуноглобулін (показник lgE)
 5. Холестатичний синдром протікає з порушенням секреції, виділенням жовчі і збільшенням печінки. В аналізах завищений показник печінкових ферментів. У собаки уражається шкіра, змінюється колір калу, підвищується температура тіла. Тварина часто свербить
 6. Геморагічний синдром характеризується кровотечами, аналіз крові показує низький гемоглобін
 7. При диспепсическом синдромі відзначається стрімке схуднення собаки. Тварина втрачає інтерес до всього, перебуває в пригніченому стані, відчуває труднощі з дефекацією, трапляються блювоти
 8. Гепатодепрессивный синдром можна розпізнати за некомунікабельність, пригніченості собаки. Інші симптоми невиразні. У печінці відбуваються незворотні патологічні зміни, порушуються її основні функції
Одним із симптомів захворювання печінки у собак є сильна спрага

ВАЖЛИВО: Підступність хвороб печінки у собак полягає в тому, що до того моменту, коли симптоми хвороби стають очевидні, печінка зазвичай уражена більше, ніж наполовину.

Також будь-яка хвороба печінки може супроводжуватися підвищенням температури тіла тварини і збільшенням печінки. При запущеній хворобі у собаки спостерігається грушоподібний живіт. Таку форму він набуває через скупчення в ньому набрякової рідини.

ВАЖЛИВО: Іноді симптоми хвороби печінки у собак схожі з симптомами сказу. Зверніть увагу на те, як собака ставиться до води. Печінкові хвороби в більшості випадків супроводжуються сильною спрагою тварини.

і хвороб печінки у собак

Збільшена печінка у собаки: причини

При будь-печінкової хвороби сама печінка дещо збільшується. Причинами цього можуть бути:

 • годування собаки дешевим неякісним кормом або недостатнє харчування
 • неправильне застосування проти паразитних засобів, передозування антибіотиків
 • отруєння отруйними рослинами, хімічними речовинами
 • інтоксикація організму з-за тривалого вірусного або бактеріального захворювання
 • інфекційні хвороби (чума, ентерит, сальмонелиоз, гепатит та інші)
 • онкологічна хвороба будь-яких внутрішніх органів
 • сильна загельминтизованность
 • хвороби нирок

ВАЖЛИВО: Якщо одне або декілька з перерахованих обставин могли вплинути на здоров'я вашої собаки, обов'язково повідомте про це ветеринара.

Одна з причин збільшеної печінки у собаки — годування низькоякісним сухим кормом

Інтерпретація узд у собак при захворюванні печінки

Коли симптоми хвороби нечіткі, а собаці стає все гірше і гірше, розставити всі крапки над «i» допоможуть результати ультразвукового дослідження печінки.

ВАЖЛИВО: УЗД печінки тваринам проводять для виявлення патологічних змін.

Стан печінки собаки оцінюють за такими критеріями:

 • положення
 • розмір
 • форма
 • чіткість кордонів
 • ехогенність
 • однорідність
 • стан капсули
 • стан судинного малюнка
 • стан жовчного міхура
УЗД печінки у собаки

За допомогою узд можна виявити наступні патології печінки:

 • Кальцинат – щільні ділянки в печінці, що складаються з солей кальцію. Утворюються при протіканні інфекційних захворювань
 • Пухлини печінки – порожнинні утворення, заповнені рідиною: кров'ю, гноєм або жовчю
 • Плями на печінці свідчать про глистном ураженні
 • Ущільнення – часто є зародженням цирозом

На узд хвороби печінки виглядають по-різному:

 • При гепатиті печінка збільшена, ущільнена, неоднорідна. Судинний малюнок нечіткий
 • Цироз діагностують при розширених кутах, закруглених краях, мозаїчної структури печінки. На початкових стадіях хвороби печінка збільшена, наприкінці хвороби – значно зменшується.
 • Пухлина відрізняється своєю неоднорідною структурою, нечіткими межами, деформованими судинами навколо
 • Симптомом одночасно декількох захворювань можуть бути дифузні зміни печінки
УЗД печінки дозволяє поставити собаці точний діагноз

Чим лікувати печінку у собаки?

Оцінивши загальний стан собаки і тяжкість захворювання, лікар призначає курс антибіотика і крапельниці антиоксических розчинів. Плазмозамінні розчини, такі як Гемодез, Поліглюкін, Ентеродез, Полиамин, Гидролизин, вкрай важливі при повній відмові собаки від їжі і сильної втрати ваги.

Чим лікувати печінку у собаки визначає ветеринар

Призначають Гепатовет суспензію (самостійно або у комплексі), Дивопрайд, Тіопротектін ® . У важких випадках призначають крапельниці розчину Рінгера, Рінгера-Лока, «Трисоль», «Дисоль» і т. п.

Знеболюючі засоби (Новокоин, Анальгін) допомагають зняти больовий синдром і нормалізувати температуру тіла собаки.

Токсичні гепатити вимагають обов'язкового промивання шлунка слабким теплим розчином перманганату калію. Також необхідно ставити клізми з відваром ромашки.

При токсичних гепатитах необхідні клізми з відваром ромашки

При цирозах призначають жовчогінні засоби: Аллахол, Бісульфат, Холагол, Холосас. На пізніх термінах цироз не піддається лікуванню.

ВАЖЛИВО: Якщо повністю позбавитися від захворювання не вдасться, а проведене лікування лише полегшить симптоми, то незабаром у собаки розвинеться цироз або гостра необоротна печінкова недостатність. В результаті тварина загине.

Дієта і харчування собаки при захворюванні печінки, чим годувати?

Разом з початком медикаментозного лікування для успішного позбавлення від хвороби необхідно перевести собаку на дієту. Мета цієї дієти – забезпечити організм тварини тими речовинами, за допомогою яких відбудеться регенерація клітин печінки і запобігти подальшому вплив на печінку шкідливих продуктів:

 • На самому початку лікування необхідний 24-годинний розвантажувальний період з доступом до питва. Дуже добре, якщо собака не відмовиться від запропонованих відварів цілющих трав: ромашки, череди, шавлії, звіробою. При виході з голодування запропонуйте собаці неміцний м'ясний або рибний бульйон
 • Меню 2 – 4 днів складається головним чином з каш: вівсяної, рисової, манної з додаванням вареного яловичого або курячого фаршу. Їжу ділять на 4 – 6 прийомів
 • З 3 дня допустиме введення кефіру, нежирної сметани та сиру
 • З 5 — 6 дня можна пропонувати варені овочі: морква, картопля, кабачки. Овочі слід терти на тертці або пропустити через м'ясорубку, додаючи варений курячий або яловичий фарш

ВАЖЛИВО: Слід врахувати, що змінений раціон харчування наказаний собаці з хворобою печінки на все життя. Особливо слід уникати жирної їжі.

Дієта при захворюваннях печінки повинна починатися з 24-годинного голодування собаки

Залежно від стану собаки і особливостей хвороби ветеринар може порекомендувати спеціальне лікувальне харчування у вигляді консерви або сухого корму.

Лікувальний корм для собак з захворюванням печінки

В якості основного харчування може бути обраний, наприклад, один з таких кормів:

 • сухий корм Royal Canin Hepatic Canine
 • Hill's PD Canine L/D — сухий корм, рекомендований при гепатоэнцефалопатии, мідному токсикозі (відкладах впечени міді)
 • консерви Royal Canin Hepatic Canine Cans
 • Royal Canin Convalescence Supp Canine Cans — вологий дієтичний корм, рекомендований під час одужання

ВАЖЛИВО: Ні в якому разі не можна годувати собаку з хворою печінкою кормами економ-класу, що складаються з зернових нижчого класу і субпродуктів тварин вимушеного забою». Таке харчування здатне ще сильніше зашкодити здоров'ю пса.

На жаль, багато печінкові хвороби у собак не піддаються лікуванню. У таких випадках всі зусилля господаря, будь-яке лікування і спеціальні дієти лише продовжують муки собаки.

Іноді може здаватися, що собаці стало краще. Але слідом за покращеннями приходять напади: тварина забивається в кути, виє, веде себе неадекватно — може розганятися і врізатися в стіни, меблі і дерева на вулиці, не впізнавати господарів. Поступово втрачається зір і нюх, сильно порушується координація рухів.

Неадекватна поведінка і невиправдана агресія собаки — ознаки прогресуючого печінкового захворювання

У подібних ситуаціях про одужання можна навіть не думати. Щоб позбавити собаку від мук доведеться вдатися до евтаназії.

Однак правильно поставлений діагноз на ранній стадії хвороби та своєчасно розпочате лікування різко збільшує ймовірність сприятливого результату. Тому, щоб не втратити дорогоцінний час, господарі повинні відразу ж звернутися до ветеринара при перших ознаках хвороби собаки.

Відео: Печінкова недостатність у собак. Лікування