Едипів комплекс у дітей — що це таке: симптоми у хлопчика, дівчинки, рекомендації батькам

У дітей на ранніх етапах розвитку виникає непереборний потяг до матері та батька. Часто вона переходить у Едипів комплекс.

В одній давньогрецькій легенді розповідається про Едіпа. Він убив власного батька, а потім взяв у дружини маму. Про цю легенду люди знають досить давно.

Крім того, що про Едипів комплекс дуже багато написано в літературі, про нього відомо навіть у сфері медицини.

Що таке Едипів комплекс?

Проявляється цей комплекс, коли дитині виповнюється мінімум 3 рочки і максимум 6 років. Проте наслідки від цієї патології можуть проявлятися, коли дитина стає дорослою. Найчастіше це явище стосується хлопчиків: вони починають тягнутися до власної мамі, постійно конфліктувати з татом. Що з себе являє Едипів комплекс? Це нормальний розвиток психіки дитини або певне відхилення?

ВАЖЛИВО: Едипів комплекс – стан, коли дитину сильно тягне до батька іншої статі. Дитина може відчувати ревнощі до мами або тата, вороже ставитися до батьків своєї статі.

Фактично даний комплекс вважається першою прихильність дитини до якогось батькові. Це прояв сексуальності, плюс бажання її постійно проявляти. Малюк, прив'язуючись до якогось батькові, намагається в ньому відшукати того, хто ставився б до дитини по-особливому. Найчастіше це мама для хлопчика. Малюк починає відчувати сильну прив'язаність до мами, ревнувати її до папи.

Тяга до батьків
 • Як було сказано вище, назва цього комплексу відбулося завдяки міфу, в якому розповідалося про Едіпа. Чоловік, який убив у майбутньому власного батька, був вихований окремо від сім'ї, а тому був зовсім не знайомий з справжніми батьками.
 • В один день він зустрівся з папою, а потім убив його. Він одружився на матері, не знаючи всієї правди. У них навіть з'явилися дітки. Трохи пізніше він все дізнався, осліп, а дружина чоловіка (його мама) повісилася.

Звичайно ж, цей випадок міг би бути не таким сумним. Зигмунд Фрейд розповідає про нього, як про нормальний розвиток дітей, вік яких становить не більше 5 років. Крім цього, цей комплекс може навіть не проявляти себе, не викликати якихось симптомів. Знаменитий психоаналітик стверджує, що подібна поведінка вважається одним із звичайних етапів, коли формується дитяча психіка в такому віці. Він вирішив на своєму прикладі вказати, що був сильно закоханий у маму, ревнував до папи.

Цей термін офіційно ввели в 10 році минулого століття. Про термін згадувалося в роботах Фрейда. У ній він розповідає про те, як формуються чоловічі переваги, коли той вибирає для себе партнера.

Фрейд працював над цим

Знаменитий психіатр Фрейд взяв для основи власного розуміння розвитку людської психіки теорію, в якій йшлося про сексуальність. Як зазначено в цій теорії, дітки проходять під час розвитку деякі догенитальные стадії, поки у них не настала статева зрілість. Відповідно завдяки цим стадіям розвивається психіка дітей.

Під час виникнення якихось травмуючих випадків або подій вони здатні позначитися на майбутньому дитини. Проявляються вони в залежності від стадії, яка супроводжує малюка в певному віці.

Існують наступні стадії розвитку дитини, які можуть формувати Едипів комплекс:

 • Оральна. Така стадія може розвиватися у малюка, коли йому не більше 1.5 рочків. Кожне переживання, пізнання навколишнього світу відбувається за допомогою рота. В даному періоді, як вказує Фройд, малюк спрямовує власну енергію тільки на себе самого. Груди мами, як одне джерело великого задоволення, дитина сприймає, як свою власність, а тому не відмовляється від неї ніколи. На даній стадії росту людської психіки починають формуватися перші «нотки» самооцінки. Якщо дитина в такому періоді недоотримає ласку, увагу та любов від матусі, можливо, він буде замикатися в собі в майбутньому.
 • Анальна. Ця стадія настає, коли дитині виповнюється від 1,5 років до 3 років. Фрейд казав, що саме на даному етапі зростання малюка починає формуватися важлива для нього звичка – дитина починає контролювати власні фізіологічні потреби. Звичайно ж, дитина не соромиться власних дій, а тому, коли батьки дозволяють йому сходити на горщик, він намагається виконати ці обов'язки. Малюк може по-різному розвиватися в психічному плані (все залежить від того, як батьки будуть реагувати і позиціонувати привчання дитини до горщика). Якщо малюка батьки карали або лаяли, коли він ходив в туалет не в горщик, він стає в майбутньому стриманіше. Якщо мама і тато заохочували поведінка малюка, коли він вів себе правильно, тоді він стане відкриття в майбутньому.
Стадії
 • Фалічна. Ця стадія настає з 3 років, триває до 5 років. В даному періоді часу діти починають активно цікавитися гендерними розрізняльними особливостями, ставити величезна кількість питань, які стосуються того, як вони з'явилися на світ. Ще дитині в такому віці стає цікаво власне тіло. Він може несвідомо торкатися регулярно до статевих органів. Але це не говорить про те, що малюк є збоченцем. Це реакція вважається цілком нормальною. Завдяки такій особливості малюк може знайомитися з світом і найголовніше, зі своїм тілом. Також можуть виникати у малюка перші прихильності. Мама – це та перша жінка, яка стає для дитини напрямком для прояву сексуальності. Дитина підростає, починає усвідомлюватися власну статеву приналежність. Він тягнеться до людини, до якого більше прив'язується. Крім цього, дитина може ревнувати маму до папи, який є для нього «суперником» в певному сенсі. Дитина просто не хоче втратити любов близької людини, для нього вона є, як щось унікальне, що можливо дати лише одній єдиній людині.
 • Латентна. Проявляється у дітей, чий вік становить мінімум 6 років і максимум 12 років. Точніше сказати, він проявляється, коли дитина досягає статевого дозрівання. В даному періоді віку сексуальність хлопчика або дівчинки спить, майже мовчить. Але у дитини може формуватися розуміння власного «Я», поняття, яких необхідно дотримуватися рамок, а яких бажано обходити стороною. Таким чином виникає «Над-Я» — комплект правил, нормативів поведінки, які продиктовані оточуючими людьми, здатні обмежувати можливості показу власного «Я». Іншими словами, якщо порівнювати зі стадіями, описаними угорі, які є підставою прояву інтересів, задоволення фізіологічних потреб дитини, тут вона розвивається з урахуванням специфіки соціалізації в нашому світі.
При зростанні ребенка3
 • Генітальна. Цей етап триває від часу, коли у дитини настає статеве дозрівання і до старості. Проявляється стадія наступним чином – дитина вже починає розуміти власні сексуальні потреби, коли спілкується з дівчиною (хлопцем), плюс реалізує їх. Звичайно ж, це зовсім не означає, що в період статевого дозрівання людині просто необхідні сексуальні відносини. Дитина повинна просто правильно спрямувати власну симпатію в потрібне русло, яке буде проявлятися у звичайному спілкуванні. Бажання хлопчика або дівчинки проводити частіше час з протилежною статтю, усвідомлення того, що це перші прихильності – початкові кроки прояву власної сексуальності, які реалізовуються.

Едіпового комплексу: симптоми прояву

Прояви можуть бути найрізноманітнішими. Все залежить від особливостей характеру дитини, від того, які у нього батьки, методи виховання і рівні ліберальності в тій чи іншій родині. Ще по-різному ведуть себе діти різних статей, перебуваючи у даному віці.

Загальні симптоми Едипового комплексу

Для хлопчиків і дівчаток багато ознак вважаються загальними:

 • Дратівливість. Дитина нервує, оскільки на нього постійно тиснуть в плані психіки. Дитина не може справлятися з відчуттями, які виникають несподівано.
 • Примхи. Дитина не хоче виконувати те, що, якщо біля нього не буде перебувати мама або тато. Домогтися того, щоб звернули увагу, карапуз використовує різні методи.
 • Складнощі, пов'язані з прощанням. Наприклад, якщо батько або мати йдуть на роботу. Малюк не бажає змиритися, що необхідно відпустити кохану людину до кінця дня. З'являється відчуття власності, а тому дитина буде постійно дратівливим, якщо його рідний чоловічок відлучиться.
 • Відмова спілкуватися з іншими дітьми такого ж віку. Частий ознака прояву комплексу – дитина відмовляється грати з однолітками, йти з ними на контакт. Дитина вибирає для гри маму чи тата, замість того, щоб спілкуватися з друзями.

Ознаки Едіпового комплексу у хлопчика

Для хлопчаків з першого дня появи на світ найближчою людиною вважається той, хто знаходиться постійно поруч. Коли настає фалічна стадія, малюк розуміє, що його матуся також є жінкою. Її любов, ласка для неї одна тільки симпатія, що виникла в даному періоді. Малюк, не зовсім розрізняють такі типи любові, починає сприймати на свою адресу, як щось дивне, не дає можливість комусь отримувати щось подібне.

У хлопчиків

Ревнощі до папи проявляється дратівливістю, регулярним плачем, якщо батько намагається забрати увагу мами, відвернути її або просто заводити з мамою розмову. На даний період часу малюк думає, що з мамою він як одне ціле, а тому не хоче ділитися, так і проявляється Едипів комплекс.

Папа є людиною такого ж статі, тому він може бути конкурентом для хлопчика. Одним словом, ідилія, яку малюк придумує у себе в голові, не допускає зайвого суперника. Дитина не бажає допускати когось ближче, щоб не зруйнувалася зв'язок з мамою, відома йому.

Ознаки Едипового комплексу в дівчаток

Едипів комплекс може розвиватися також у дівчаток. Коли їй виповнюється 3 роки, вона починає себе асоціювати з жінкою. Вона усвідомлює, що дуже схожа на маму, а тому перші прихильності з матір'ю з часом стають чимось більшим. Дівчинка намагається скопіювати поведінку мами, обирає її смаки, манери. Крім цього, дівчинка аналізує вибір супутника життя своєї мами.

В даному періоді починає формуватися ідеальна сторона сім'ї, де щастя уособлює для мами і дівчинки батько. Папа вважається зразком, навіть прототипом. В майбутньому дитина намагатися знайти коханого чоловіка, схожого на тата. У неї може виникати ревнощі до мами.

У дівчаток

Увага, яку проявляють чоловіки, нехай це увагу йде від батька, буде головним для дівчинки на цьому етапі життя. Якщо ж дівчинка помітить, що поведінка тата зовсім не ідеальне, вона почне до нього ставитися навіть негативно. А це може сильно вплинути на майбутнє дитини. Дівчинці буде складно довіряти хлопцям, вона не зможе швидко вибрати партнера, так як її прототип був абсолютно ідеальним.

Едипів комплекс у дітей: рекомендація батьків

На фалічної етапі розвитку психіки дитини поставтеся уважно до кожного виниклого ознакою. Симптоми Едіпового комплексу, які періодично виникають, здатні викликати негативну фікцію через переживань. Внаслідок них можуть виявитися різноманітні психічні розлади у дитини в майбутньому.

Що робити батькам?

Ось чому ви повинні пам'ятати, як правильно усунути Едипів комплекс у своєї дитини:

 • Довіра. Переконайтеся, що ваш малюк може поговорити з вами, якщо це йому дуже треба. Багато дітки відчувають, що вони самотні. Вони не виражають свої переживання батьків. Якщо ви налагодите контакт, тоді зможете швидко усунути всі симптоми.
 • Увагу. Найчастіше почуття ревнощів до мами або тата може з'являтися від нестачі уваги. Діти самостійно придумують різні історії. Наприклад, хлопчик вважає, що матуся його розлюбила, любить тільки тата. Не обділяйте свого малюка увагою, а тому частіше грайте, гуляйте з дитиною. Налаштуйте чудові стосунки з усіма домочадцями, проробіть ті схеми поведінки, які влаштують усіх.
 • Спілкування. Питання, які турбують дитину, залишилися без відповідей? Малюк обов'язково придумає інше пояснення, яке стане правильним для нього, але не для оточуючих. Наприклад, якщо ваша дочка не хоче зрозуміти, з якої причини батько часом розмовляє з мамою, не розповідаючи подробиці розмови їй, вона обов'язково подумає, що її розлюбили. Малюк буде переживати, ревнував маму до папи, який для неї завжди ідеальний чоловік. Ви повинні пояснювати доньці, що існує любов до дітей і дружині (дружину). Завдяки вам дитина повинна зрозуміти, яке місце в сімейному ланцюжку займає саме він.
 • Соціалізація. Не дозволяйте, щоб дитина розвивалася в закритій сім'ї. Так він буде помічати лише один вид любові. Запишіть малюка в садок, на якийсь гурток, де він буде спілкуватися з іншими дітками, знайде друзів. За допомогою такого підходу ви досягнете того, що симптоми Едіпового комплексу зменшаться до мінімуму.
Любов до батька

Едипів комплекс – психічний стан дитини, що є тільки тимчасовим. Якщо ви помітили у дитини перші ознака комплексу, не панікуйте. Найчастіше всі симптоми з'являються несподівано, також зникають з часом безслідно.

Відео: Едипів комплекс