Як правильно садити гладіолуси навесні у відкритому грунті – посадка, догляд, підживлення, розмноження дітками: докладний опис, правила, рекомендації, поради для початківців. Коли висаджувати гладіолуси у відкритий грунт навесні, на яку глибину, щоб вони

У даній статті ми розглянемо питання щодо догляду та висадці гладіолусів.

Зміст

Напевно, багато з нас знають, як виглядає прекрасний квітка – гладіолус. Косарик, так ще називають цю культуру, дійсно не може не привертати квітникарів своїм пишним кольором і різноманітністю видів.

Однак далеко не всі садівники і городники поспішають висаджувати на своїй ділянці ці рослини, тому, як вважають, що догляд за ними вимагає великих сил. Так це чи ні, сьогодні ми спробуємо розібратися.

Коли готувати до посадки гладіолуси навесні, діставати на пророщування з холодильника: терміни

Гладіолуси не можна назвати занадто вибагливими квітами, проте, у певному відході вони, звичайно ж, потребують.

Почнемо ми, мабуть, з підготовки квітів до посадки у весняний час:

 • Для початку потрібно дістати гладіолуси з місця їх зберігання – холодильника. Робити це належить приблизно за місяць до того, як буде проводитися висадка в грунт.
 • Далі слід подивитися, в якому стані знаходяться бульбоцибулини. Обов'язково очищаємо їх від лусочок. Робити це потрібно вкрай обережно, оскільки можна пошкодити очі рослин. Потім беремо зеленку і обробляємо нею все «ранки» культури.
 • Після цього можна зайнятися такою роботою. Якщо у вас є бульбоцибулини, на яких сформована пара вічок, їх можна розділити. Роблять це, звичайно ж, дуже дбайливо, а ушкоджене місце в обов'язковому порядку обробляють або золою, або активованим вугіллям в таблетках, який попередньо потрібно розтовкти.
 • Далі за бажанням можна розсортувати квіти за різними критеріями: сорт, розмір, вік.
Підготовка цибулин
 • Всі непридатні на ваш погляд клубнелуковицы потрібно відібрати і ліквідувати. Сухі, підгнилі, почорнілі клубнелуковицы однозначно не підходять для посадки.
 • Тепер акуратно складаємо гладіолуси в скриньку або коробку і відправляємо їх у досить світле місце, але без прямих променів сонця. Коробку краще використовувати з картону.
 • Укладаючи бульбоцибулини, звертайте увагу на їх стан. Очі не повинні бути притиснуті чим-небудь, інакше вони будуть рости криво. Кожна цибулина повинна займати своє місце і не лежати на інший.
 • Ось і все, гладіолуси підготовлені до подальшої висадки. Тепер потрібно дочекатися слушного часу і температури, і займатися посадкою квітів.

Який ґрунт потрібна для гладіолусів, яку грунт люблять гладіолуси?

Особливу увагу потрібно приділити грунті, в яку будуть висаджені квіти, адже при неправильному її виборі культура не приживеться, і відповідно не буде цвісти.

 • Ця культура добре ставиться до чорнозему, який багатий гумусом. Також їй підходять легкі суглинисті і супіщані землі.
 • Кислотність грунту, в яку будуть висаджуватися гладіолуси, повинна бути нейтральною або слабкою.
Грунт для квітів
 • Якщо ґрунт не підходить, найчастіше її покращують, і лише потім в неї висаджують квіти.
 • Якщо грунт важкий глинистий, у нього варто додавати вивітрений торф, якщо грунт представлений піском – перегній.

Як підготувати, ділити, чистити і в чому замочити цибулини гладіолусів перед пророщуванням?

Діставши цибулини квітів з прохолодного місця, в якому вони зберігалися, потрібно відразу ж зайнятися їх обробкою.

 • Раніше ми говорили про те, що всі клубнелуковицы необхідно очистити від лусочок. Робити це обов'язково, адже в них можуть жити різноманітні паразити та шкідники. Щоб очистити дітки, треба взяти їх у руки, злегка натиснути на плівку, а після підчепити її нігтем і зняти. Очищають їх безпосередньо перед висадкою.
 • Ділити цибулини зовсім не обов'язково, але роблять це практично всі квітникарі. Для цього потрібно взяти ту цибулину, на якій є 2 ростові бруньки, і поділити на 2 частини. Місце розрізу обробляємо золою або вугіллям.
Перед посадкою цибулини важливо підготувати
 • Якщо варіант з часником вам з якихось причин не підходить, використовуйте розчини марганцівки і карбофосу. Спочатку потрібно провести процедуру з розчином марганцівки. Для цього в 10 л води розчиняємо 1 г засобу і опускаємо в отриману рідину цибулини на півгодини. Після цього в 10 л води розчиняємо 25 г карбофосу, і кладемо рослини в цей розчин на півгодини.
 • Після всіх подібних маніпуляцій можна обробити культуру засобами, які прискорять її зростання. Для цього в 10 л води додаємо 1 таблетку гетероауксину, 1 м гумату натрію і 1 г янтарної кислоти. У цій рідині рослини повинні провести мінімум 8 годин.

Гладіолуси проросли в січні, лютому, березні: що робити?

З-за неправильного зберігання цибулини даної культури досить часто проростають раніше потрібного часу.

 • Вся справа в тому, що гладіолуси під час свого вимушеного відпочинку проходять 2 стадії: перша стадія – це той час, в яке квіти знаходяться в стані спокою з незалежних від нас причин, друга стадія – це той час, в яке спокій культурі забезпечуємо ми, створюючи для неї певні умови
 • Під умовами ми маємо на увазі температуру повітря близько +10 градусів і вологість не більше 70 %

Коли умови зберігання культури порушуються, ми отримуємо пророслі в зимовий час квіти. В цьому випадку алгоритм дій повинен бути такий:

 • Всі клубнелуковицы ми акуратно перекладаємо в більш сухе місце. В даному місці повинно бути досить тепло. За кілька тижнів рослини як слід просушатся.
 • Після цього беремо бульбоцибулини і переносимо в місце, температура повітря в якому, не буде перевищувати +6 градусів. Вологість у даному приміщенні повинна бути нижче звичайної.
 • За пару тижнів до моменту висадки гладіолусів їх потрібно перенести у приміщення з температурою близько +15 градусів. Такі умови сприятимуть пробудженню культури.

Висаджувати пророслі раніше часу квіти в грунт не рекомендують, так як вони в принципі ще не будуть в змозі нормально прижитися і рости.

Що робити, якщо у гладіолуса зламався росток?

Дуже часто ми замовляємо нові сорти культур в різних інтернет-магазинах. При цьому транспортування квітів часто бажає кращого. Та й у побуті трапляється так, що паростки культури ламаються. Якщо подібне сталося і у вас, важливо знати наступну інформацію.

 • Найчастіше на хороших здорових цибулинах є так звані запасні нирки
 • Якщо ви створите комфортні для рослини умови, воно виживе і після висаджування обов'язково порадує ваше око пишним цвітінням
 • Якщо до висадки в грунт ще багато часу, помістіть цибулину з поламаним паростком в досить холодну, а головне сухе місце
 • Якщо висаджувати культуру потрібно зовсім скоро, то цибулину з поламаним паростком потрібно залишити в теплому світлому місці. Це потрібно для того, щоб запасні нирки почали швидше прокидатися

У будь-якому випадку, викидати рослина не поспішайте, випробуйте всі доступні способи і лише потім, приймайте рішення.

Час посадки гладіолусів навесні у відкритий грунт: місяць, температура повітря

Для того щоб правильно вибрати час і місяць висадки культури, рекомендують звертати увагу на погоду за вікном.

Найчастіше сама природа підказуємо квітникарям, коли вже можна висаджувати рослини.

 • Якщо видалася досить рання і тепла весна, то цибулини гладіолусів можна висаджувати на початку, кінці квітня.
 • Якщо весна не так як хотілося б радує теплом висадку варто відкласти до початку травня, а то і першою його тижні.
Висадка цибулин
 • Орієнтуватися можна по народним підказок. Якщо на березі почали утворюватися маленькі листочки, це вірна ознака того, що можна висаджувати цибулини.
 • Також потрібно орієнтуватися на температуру ґрунту. Найбільш підходящої вважають грунт, яка прогрілася до +10 градусів. Глибина досліджуваного ґрунту при цьому становить близько 12 див.

Підготовка і обробка цибулин гладіолусів від трипсів перед посадкою навесні: кошти, опис

Трипси є особливими недругами квітникарів, так як приносять чималу шкоду багатьом культурам.

Щоб врятувати гладіолуси від цих шкідників, скористайтеся такими способами.

 • Перед посадкою необхідно взяти рослини і помістити їх в достатньо гарячу воду – 50°С. Тримати гладіолуси у такій воді можна не більше 3-5 хв.
 • Також можна обробити культуру в розчині актеллика. Цей засіб надає комплексну дію на всі частини рослини, знищуючи багато шкідників. При цьому засіб безпечно для квітів і його можна використовувати з іншими препаратами. Для приготування потрібного розчину візьміть 10 л води і розбавити в ній 15 г засобу.
Обробка цибулин
 • Можна скористатися народним засобом, який, на думку квітникарів не менш ефективно, ніж спеціальні засоби. Беремо 800 г часнику, очищаємо його, пропускаємо через прес, збираючи при цьому сік. Отриманий сік розбавляємо 10 л води. Опускаємо в цей розчин рослини на 1 годину перед посадкою.
 • Також рекомендовано знезаражувати цибулини культури карбофосом. Беремо 10 л води і розчиняємо у ній приблизно 50 г засобу. Опускаємо в розчин рослини на 5 хв. Робити процедуру потрібно безпосередньо перед посадкою.
 • Непоганим засобом є «Інта-Вир». Для його використання в 10 л води розчиняємо 1 таблетку речовини. В отриману рідину закладаємо рослини на 5 хв. Після процедури відразу ж висаджуємо культуру.

Правильна посадка гладіолусів навесні, щоб добре цвіли і не падали: глибина, правила посадки

Висаджувати дану культуру починають тоді, коли ґрунт прогрівається мінімум до +10 градусів на глибині 10 см

Найчастіше період висаджування потрапляє на кінець квітня-початок травня. Щоб висадка квітів була вдалою, і гладіолуси порадували вас своїм цвітінням, рекомендовано дотримуватися таких правил при здійсненні цього процесу:

 • Першими висаджуйте самі здорові і якісні цибулини рослин.
 • Садять гладіолуси в пісочну грунт, бо така грунт впливає на цибулини рослин сприятливий вплив і виконує захисну функцію.
 • Для подібного ефекту надходять наступним чином: в ями, викопані під цибулини, засипають трохи піску. У кожну ямку буде достатньо засипати пісок шаром в 1,5 див.
 • Вже посаджену рослину також злегка присипають піском, а після грунтом.
Посадка навесні
 • Висаджуючи рослини, слідкуйте за відстанню між ними. Якщо цибулини культури досить великі, то відстань між ними не повинно бути менше 15 см, між рядами таких рослин відстань повинна бути не менше 20-25 см. Якщо ви висаджуєте дітки, то достатньо буде зробити відстань між кожною цибулиною в 5 см, а між рядами – 15 див.
 • Глибина, на яку потрібно висаджувати рослини, також залежить від грунту і їх розміру. Якщо культура висаджується в чорноземний або піщаний грунт, то глибина повинна бути приблизно 15 см, якщо ж грунт глинистий, то достатньо буде посадити цибулину на глибину 8 див. В середньому клубнелуковицы садять на глибину до 12 див. Дітки садять на глибину 4 див.
 • Перед посадкою рослин в обов'язковому порядку зволожити грунт. Однак не перетворюйте лунку в маленьке болото.

Як часто поливати гладіолуси?

Ця культура любить воду, тому полив рослин потрібно здійснювати належним чином. В іншому випадку коренева система рослин може постраждати, а це в свою чергу позначиться на розвитку квіток.

 • Полив здійснюється виключно теплою водою. Холодна і навіть прохолодна вода для поливу цієї культури не підходить.
 • В частому поливі гладіолуси не потребують, однак, поливаючи рослини води шкодувати не треба. Грунт повинна зволожити мінімум на 25 см в глибину, а то і всі 30 див.
 • На кожну рослину потрібно використовувати близько 10 л води.
 • Кількість використовуваної води також залежить від погодних умов. Якщо на вулиці стоїть спекотна погода, кількість води можна збільшити у 1,5 рази.
 • Після процедури рекомендується злегка прополоти грунт і розпушити його.

Витримують чи гладіолуси весняні заморозки?

Потрібно відразу відзначити той факт, що гладіолуси відносяться до теплолюбних культур, тому стрибки температури несприятливо позначаються на рослинах.

 • Прийнято вважати, що температура повітря від +17 до + 25°C, є найбільш придатною для нормального росту та розвитку даної культури.
 • Також важливо враховувати, що нічні похолодання чинять на рослини значно більший вплив, ніж денні.
 • Коріння рослин непогано себе відчувають при температурі ґрунту +10°C.
 • У період вегетації культура може постраждати, якщо температура повітря опуститься до -4°C.
 • Весняні заморозки небезпечні для гладіолусів. Якщо рослина буде знаходитися близько 8 годин. при температурі -5°C, то його листочки постраждають, однак, не критично. Якщо температура знизиться до -7°C, то за цей же час квіти загинуть.
 • Для того щоб рослини краще переносять заморозки, їх потрібно своєчасно загартовувати. Така процедура значно знизить ризик того, що гладіолуси не переживуть весняних морозів.

Чим підживити гладіолуси при посадці, навесні, під час цвітіння: добрива, народні засоби

Добриво рослин відіграє величезну роль, адже таким чином квіти отримують всі відсутні їм мікроелементи і речовини.

 • Спочатку удобрюють грунт, в яку будуть висаджувати гладіолуси. Для цього в грунт додають сечовину, золу, сульфат калію і суперфосфат. Наприклад, золи на 1 м2 потрібно взяти приблизно 45 м, якщо вибір ліг на сечовину, то достатньо буде 30 г, сульфат калію використовують в кількості 20 г, а суперфосфат – 30 г
 • Далі підгодовують самі рослини. Як тільки на культурі здадуться другі листочки, можна удобрювати її курячим послідом. Для цього готують розчин, виходячи з розрахунку 1:20. Першу підгодівлю можна проводити з допомогою нітрофоски. Для цього в 10 л води розводимо 50 г засобу. Дану рідину залишаємо на добу, а потім удобрюємо нею рослини

Далі підгодовувати гладіолуси ми будемо тоді, коли на них з'являться 5 справжніх листочків. Для цієї підгодівлі в грунт на 1 м2 вносять наступні компоненти:

 • Амоній сірчанокислотний – 15 г
 • Суперфосфат – 15 г
 • Сульфат калію – 15 г
Підгодівля

Як тільки на рослині з'являється квітконіс, виробляти таку підгодівлю. Для цього етапу рекомендовано брати такі речовини на 1 м2:

 • Карбамід – 7 г
 • Суперфосфат – 30 г
 • Сульфат калію – 25 г
 • Завершальна підгодівля проводиться після того, як культура відцвіте. Тут доречно поливати квіти розчином з деревної золи. Для цього в 10 л води розводимо 1 склянку речовини

До того, як на рослинах почнуть формуватися бутони, рекомендовано проводити обприскування. Для цього змішуємо наступні речовини:

 • Борна кислота – 1,5 м
 • Мідний купорос – 2 г
 • Азотнокислий кобальт – 1,5 м
 • Сірчанокислий цинк – 1 г
 • Рідке мило – 15 г
 • Вода – 10 л

Цим розчином опрыскиваем квіти таким чином, щоб рідина потрапляла на всю рослину. Для проведення процедури вибирайте вечірній час.

Коли цвітуть гладіолуси, в якому місяці?

Період цвітіння гладіолусів безпосередньо залежить від того, коли ви їх висадили в грунт.

 • Деякі квітникарі висаджують дану культуру в середині березня. Посаджені в цей час гладіолуси порадують вас своїм цвітінням приблизно в перший тиждень липня
 • Посаджені в середині квітня рослини зацвітуть в кінці липня
 • Якщо ви посадили рослини наприкінці травня, то чекати їх цвітіння потрібно приблизно в останніх числах серпня
 • А ті гладіолуси, які вирушили в грунт в кінці липня, порадують кольором не раніше середини вересня, а то і в перших числах жовтня

Знаючи цю інформацію, ви можете коректувати час висадки квітів, щоб потім все літо і навіть шматочок осені милуватися ними.

Гладіолуси після цвітіння: що робити, як обрізати гладіолуси на зиму, скільки стебла залишати?

Гладіолуси відцвіли, однак, вони як і раніше потребують догляду та уваги. Адже правильна прибирання рослин після їх цвітіння – це запорука їх успішного зберігання і майбутнього цвітіння.

 • Після того, як культура відцвіла, поступають наступним чином. Приблизно через місяць, 40 днів гладіолуси потрібно викопати. Робити це потрібно дуже акуратно, щоб не пошкодити кореневу систему рослин. Спочатку рослини злегка підкопують, поддевом вилами, а після витягують руками
 • Тепер видаляємо з квітів залишки грунту і розкладаємо на суху поверхню. При цьому відразу огляньте викопані цибулини. Всі хворі, пошкоджені цибулини потрібно прибрати в сторону. Стебла культури потрібно обрізати максимально. Залишити допустимо лише невеликий шматочок стебла, приблизно 5 см
 • Залишаємо рослини на пару днів для того, щоб вони підсохли
 • Після цього обробляємо гладіолуси в розчині марганцівки. Далі знову просушуємо
 • Потім цілий місяць рослини потрібно зберігати в капронових мішечках
 • Після закінчення цього часу перекладаємо цибулини в ящик і зберігаємо так близько місяця
 • Після цього культуру потрібно перемістити в холодне місце
 • Щомісяця потрібно сушити гладіолуси, дістаючи їх з підвалу, холодильника
 • Виконуючи цю процедуру, оглядайте рослини на наявність шкідників і хвороб

Що робити з дітками гладіолусів восени?

Однозначно можна сказати лише те, що викидати їх вже точно не варто.

 • Викопавши цибулини рослин і очистивши від землі, ми залишаємо їх сушитися
 • Після цього необхідно відокремити дітки від основної цибулини. Для цього їх потрібно акуратно відкрутити
 • Зберігати дорослі цибулини і дітки стоїть окремо
Дітки гладіолусів
 • При цьому дітки потрібно скласти в папір, а потім у картонні коробки
 • Краще всього для їх зберігання підходить погріб, балкон, холодильник
 • Температура в приміщенні, де зберігаються дітки, повинна бути близько +5 градусів

Розмноження гладіолусів дітками: опис

Розмноження гладіолусів дітками – це найвірніший спосіб забезпечити себе і свій сад красивим квітучими культурами.

 • Восени, як вам вже тепер відомо, дітки відокремлюють від материнської цибулини, і обробляючи належним чином, зберігають до весни
 • Далі перед посадкою дітки потрібно обробити. Спочатку очищаємо їх від лусочок. Після цього робимо розчин марганцівки, змішуючи 10 л води і 5 г засобу. Даною рідиною обробляємо дітки
 • Висаджуємо дітки лише тоді, коли температура грунту на глибині 10 см становитиме +10 градусів
 • Садять рослини на глибину 5 см
 • Між рослинами потрібно залишати відстань в 5 см, між рядами – 15 см
 • Як тільки з'являться сходи, необхідно полити рослини і розпушити грунт
 • Удобрювати гладіолуси можна через місяць після того, як ви побачите сходи
 • Буває, що діти пускають стрілки і квітнуть, але в перший рік допускати цього не варто
 • Приблизно в кінці вересня цибулини потрібно викопати, а потім підготувати вже знайомим вам способом для зберігання

Як отримати насіння гладіолуса?

Розмножувати дану культуру можна також за допомогою насіння. Для цього необхідно отримати насіння, а це відбувається наступним чином.

 • Рослина має запилитися пилком з іншого квітки
 • Після того, як гладіолуси відцвітуть, починається процес їх всихання
 • Коли квіти висохнуть, на їх місці з'являться невеликі коробочки з насінням
 • Наше завдання – зняти коробочки і зібрати насіння

Коли насіння у нас під рукою, можна думати про розмноження цієї культури з їх допомогою.

 • Процес вирощування культури з насіння починається у кінці зими
 • Беремо наші насіння і замочуємо їх у розчині гумату натрію (для цього підійде 0,01% розчин) на пару год.
 • Далі змішуємо перегній і пісок у співвідношенні 2:1. В даний грунт висаджуємо насіння
 • Далі доглядаємо за насінням стандартним чином: поливаємо їх, за необхідності підгодовуємо
 • Якщо погода у вашому регіоні дозволяє, висаджують насіння відразу у відкритий ґрунт
 • Коли сезон закінчиться, ваші сіянці порадують вас появою діток
 • Дітки ми дбайливо відокремлюємо від стебла, підсушуємо і прибираємо на зберігання
 • Зберігаємо в досить сухому і теплому місці

Як красиво посадити гладіолуси, з якими квітами поєднуються гладіолуси на клумбі: ідеї поєднання, фото

Важливо сказати, що найкрасивіше гладіолуси виглядають в тому випадку, коли посаджені вони по 10 цибулин поруч. Тоді створюється враження своєрідного букета. При цьому враховуйте колір рослин, які будуть висаджені поруч. Наприклад, до малиновим квітам підійдуть кремові, жовті, до більш темним відтінкам – рожеві.

 • З гладіолусів можна зробити дуже красиві бордюри. Для цього рослини висаджуються досить щільно один до одного. При цьому не забувайте про вибір кольору гладіолусів
 • Якщо ви хочете розбавити групу гладіолусів якимись іншими квітами, то скористайтеся наступним радою. Підбирайте рослини по висоті. Рекомендують вибирати такі квіти, які будуть нижче гладіолусів
 • Можна посадити поруч жоржини, айстри, вербени і агератумы
Прикраса клумби
 • Доречно висаджувати дану культуру біля альтанок, веранд
 • Висаджуючи квіти, проявіть фантазію. Якщо є бажання, висадіть гладіолуси у вигляді якогось малюнка, візерунка
 • Використовуйте колірні схеми

Гладіолуси воістину вважаються відмінним прикрасою саду і городу. Трохи терпіння, зусиль і часу і ця культура однозначно порадує вас своїм пишним і буйним цвітінням.

Відео: Посадка і догляд за гладіолусами