Звичайний їжак: характеристика, де живе, чим живиться, як розмножується, готується до зими, коли прокидається після зими, для чого служать голки їжаку? Види, породи їжаків: опис, фото. Як містити їжака в домашніх умовах, в квартирі: догляд, корм, плю

Класифікація їжачків та особливості догляду за ними.

Зміст

Їжачок — це улюблений герой багатьох малюків, тому як саме це тварина часто згадується в різних казках, а також зображується у мультфільмах. Найчастіше це симпатичне, невелика тварина з колючками, яке веде себе досить забавно. Але насправді не все так просто. У цій статті ми розповімо, які види їжаків бувають, і чим вони відрізняються. Чи можна в домашніх умовах містити їжачка.

Види, породи їжаків: опис, фото

Всі ми звикли до того, що їжачок виглядає як невелика тварина з м'яким тілом, верхня частина якого вкрита невисокою шаром сірих, сіро-чорних або коричневих голок. У тварини витягнутий ніс, невеликі очиці, а також маленькі лапки. Але насправді видів їжаків величезна кількість, ось деякі з них:

 • Африканські єжи
 • Євразійські єжи
 • Вухаті їжаки
 • Степові єжи
 • Длинноиглые єжи

Всі ці види відрізняються один від одного не лише середовищем існування, але ще й зовнішнім виглядом. Нижче на фотографіях представлені види їжаків. За ним можна оцінити зовнішній вигляд ссавців.

Длинноиглые єжи
Степові єжи
Африканський їжачок
Євразійські єжи
Вухаті їжаки

Звичайний їжак: характеристика

Звичайний їжак — це ссавець, яке мешкає в Європі, Сибіру, а також Китаї, Казахстані. Відрізняється невеликими розмірами, а також бурим, коричневим, сірим або чорним забарвленням. У тварини чотири лапи, на кожній з яких по п'ять пальчиків з гострими кігтями. Морда витягнута, злегка клиноподібна. Вуха невеликого розміру. Крім того середня маса його становить 700-800 р. Мешкає в лісосмузі, часто зустрічається неподалік від населених пунктів.

Якого розміру, скільки важить їжак, скільки голок, зубів у їжака, є хвіст, які звуки видає, яку будову їжака, є брови?

Розмір тваринного відносно невеликий. Їжачок важить близько кілограма.

Особливості їжаків:

 • Що стосується кількості голок, їх може бути п'ять-шість тисяч. У молодих тварин приблизно 3 тис. Забарвлення у колючок нерівномірний, він може варіюватися від сірого, білого до коричневого. Ближче до кінця голки загострені. Поверхня голок гладка і рівна, найцікавіше, що всередині вони порожні, заповнені повітрям.
 • Крім того, у їжака є так званий волосяний покрив над очима, який захищає їх від пилу і потрапляння листя. Тому можна сказати, що у їжачка є брови. Дуже цікаве будову мають щелепи. На верхній щелепі 20 зубів, вони невеликого розміру, що є з боків різці. А внизу 16 зубів. Щодо голок, то ближче до голови і низу їх розмір зменшується від 3 до 2 сантиметрів.
 • Є невеликий хвіст, довжина якого приблизно 3 див. Черевце, голова покриті волосяним покривом коричневого або рудого кольору. Він захищає тварин від холоду. Їжачок зазвичай видає цікаві звуки: шиплячі і шарудять. Коли він їсть, то дуже цікаво чавкає і прицмокує.
Довго голчасті єжи

Для чого служать голки їжаку?

Всі знають що верхня частина тваринного покрита голками. Але не всі знають, навіщо вони потрібні.

Призначення голок:

 • В основному для захисту. Справа в тому, що як тільки дрібне тварина чує небезпеку, воно згортається в клубочок виставляє свої голки. Вони служать панциром для захисту від ворогів. Таким чином лисиця, вовк та інші великі тварини, що не можуть з'їсти їжачка.
 • Їжачки нічні тварини, саме в нічний час вони ходять по лісі і збирають собі їжу. Крім того, голки служать для того, щоб наколювати листя з метою утеплення нір на зиму.
 • Хоча багато вважають, що листя потрапляють на голки зовсім випадково, під час пересування. Тому їжачок змушений затягувати їх у гніздо.

Де живе їжак звичайний, на якому материку?

Середовище проживання їжаків досить обширна. Вони зустрічаються на Балканських островах, в Африці і Азії, в Росії, а також у Сибіру. Також їх можна зустріти і в пустелях. Все залежить від виду та його пристосованості до конкретних погодних умов даного материка.

Євразійський їжак

Як живуть їжаки, яка в них сім'я?

Як живе їжачок:

 • Вони не заводять сім'ї і не ходять з дитинчатами. Мати годує дитинчат в гнізді кілька тижнів, після чого вони стають самостійними і розходяться. В основному їжачок вибирається на полювання вночі.
 • Проживають вони у власне виритих норах. Часто заповзають в норки гризунів, які були покинуті.
 • Є такі їжаки, які живуть у скелястих регіонах. Там вони не риють собі нори, ховаються в ущелинах між скелями або живуть під камінням.
Їжак

Їжак – звір, ссавець, хижак, всеїдна тварина чи ні, до якого ряду відноситься?

Єжи відносяться до загону Комахоїдних і родини Їжакових. Справа в тому, що дійсно єжи воліють різних фруктів, листя і падали, комах. Саме в цьому їх користь. Бо за ніч їжачок середнього розміру може з'їсти 200 г комах.

Є ссавцями. Дійсного після народження мати годує своїх ежат молоком. Але є ті, які живуть неподалік від міст, тож харчуються вони чим попало. Це можуть бути залишки якоїсь тваринної їжі, м'ясо, гнилі фрукти, обрізки. Якщо вибирати, то віддають перевагу саме комах, а також дрібним гризунам, мишам. Є хижаками.

Їжачок

Чим живиться їжак в природі?

Якщо їжачок живе в лісі, то основу його раціону складають комахи. Це черв'яки і землерийки, різноманітні жуки. Крім того, їжаки можуть їсти дрібних мишей і різних гризунів маленького розміру. Іноді харчуються падаллю і залишками після того, як пообідала лисиця або більш велике тварина, якийсь хижак. Можуть ласувати грибами, а також ягодами і фруктами.

Гриби які вживає в їжу їжак: назви, список

В умовах лісу їжачки рідко їдять гриби. Вони віддають перевагу саме комах і дрібних пташенят, ящіркам, а також мишкам. Але все ж виявлено, що їжаки можуть є гриб їжовик, білі гриби, а також лисички.

Їжак звичайний

Коли спить і полює їжак?

Сплять їжаки в денний час. Дійсно, це нічна тварина, яке обирається на полювання в темний час доби. Це пов'язано з тим, що вони не люблять, коли по лісі ходить багато тварин і віддають перевагу тиші. Полюють вони вночі, а сплять в денний час доби, зариваючись у своїх норах.

Житло, гніздо, норка їжака: опис, фото

Норка їжака

Особливості нори:

 • Звичайний їжак сам собі вириває норку, довжина якої може бути до одного метра. Але іноді тварини займають житла інших гризунів, таких як миші, кроти.
 • Нагадує це житло гніздо, бо як всередині дуже багато соломи, сухого листя, які допомагають їжаку зігрітися.
 • Варто відзначити, що якщо їжачок живе в лісі, то необов'язково весь день він знаходиться в норі. Часто він вибирається поніжитися в променях літнього сонечка

Як розмножуються єжи?

Щодо спарювання, розмноження їжаків, існує маса легенд і смішних оповідань. Але насправді природа все передбачила і немає нічого страшного.

Особливості спаровування:

 • Під час спарювання м'язи, які знаходяться у верхній частині тулуба розслабляються, голки опускаються тому.
 • Таким чином їжак може безперешкодно злучатися з їжачихою. При цьому в процесі їжачок може кусати партнерку.
 • Найцікавіше, що парування починається навесні, відразу після пробудження, і зимової сплячки.
 • Єжи від'їдаються після сплячки, і приступають до шлюбних ігор. Вони можуть продовжувати злучатися все літо. Між їжаками може бути конкуренція, тобто кілька їжачків воюють за одну самку. Переможець отримує партнерку.
Їжачок

Робить їжак запаси на зиму, що робить він восени?

Багато хто з нас іще з дитячих мультиків знають, що їжаки збирають на свої колючки яблука і гриби, затягують їх у нірку, роблячи зимові запаси. Насправді це величезний міф. Нічого їжак в свою нору не тягне, крім сухого листя і соломи, для утеплення гнізда. Справа в тому, що практично всю їжу їжачки з'їдають в літній час, накопичуючи підшкірний жир. Він є основним джерелом поживних речовин в зимовий час, коли їжак впадає у сплячку. Взимку їжаки не прокидаються і нічого не їдять. Вони живуть за рахунок підшкірного жиру.

Коли їжак впадає в зимову сплячку?

Особливості сну:

 • Засинає їжак в листопаді або грудні. Перед цим влаштовує собі велику нору, в яку утрамбовує приблизно до півметра соломи.
 • Заривається в неї при настанні заморозків. Закупорює вхід в нору і засинає.
 • Спочатку їжаки сплять досить чутливо, тільки при настанні сильних морозів остаточно засипають міцно. В цей час обмін речовин у них сповільнюється.
Їжак їсть мухомор

Коли прокидаються єжи після зими?

Прокидаються єжи приблизно в березні або в квітні місяці. Все залежить від кількості підшкірного жиру, тому як якщо його дуже мало, їжак змушений буде прокинутися, щоб шукати собі корм. Саме тому у квітні їжака можна побачити досить часто в денний час доби. Бо як їжі мало і він змушений полювати не тільки вночі, але і вдень.

Хто харчується їжаками в природі?

В умовах лісу їжачка чекає багато небезпек, тому як багато хижаки не проти поласувати ежатиной. В основному на їжака полюють лисиці, вовки, а також сови або більш великі птахи. Кілька разів було помічено, що лисиці, для того щоб впоратися з колючками їжачка, котять тварину до водойми і скидають його туди. Під впливом води їжачок розгортається і лисиця може його з'їсти.

Їжачок

Хочу завести їжака в квартирі: плюси і мінуси

Їжачок — веселе і комічне тварина, яка не залишить нікого байдужим. Справа в тому, що ці ссавці дуже швидко звикають до людей і добре до них ставляться. Але варто пам'ятати, що їжачок — це нічна тварина. Тому будьте готові до того, що практично всю ніч хтось буде порпатися в клітці, акваріумі або в норі, яку ви йому облаштуєте.

Особливості змісту їжака:

 • Основним недоліком змісту їжака, є запах, тому фахівці рекомендують прибирати в його клітці приблизно один-два рази в тиждень. Частіше це робити не варто, тому як їжак буде відчувати стрес.
 • Якщо вас не влаштовує шум у нічний час доби, що тварина бігає в клітці, можете змінити режим. Годуйте його виключно вдень, тоді в нічний час він буде спати разом з усією родиною.
 • Варто також відзначити, що якщо їжачок переляканий, напружений, то не варто з ним грати, він може вкусити. А взагалі, їжак досить доброзичливе тварина, яка зовсім не проти побалуватися і побігати по квартирі.
 • Можете іноді випускати його погуляти: відгородити частину кімнати. Майте на увазі, що у їжачків довгі кігті, які можуть подряпати ламінат або паркет.

Як виглядає дитинча їжака?

Маленький їжачок нагадує звичайну щура. Найцікавіше, що їжак — це живородяща тварина. Але не варто думати, що їжак з'являється на світ одразу з колючками. Насправді він народжується дуже схожим на хом'яка і мишку. Протягом декількох годин після народження покривається колючками.

Їжачок малюк

Як відрізнити їжака від ежихи?

Визначити стать їжака можна досить просто. Ось тільки не вийде взяти в руки тварина, так як кішку або цуценя, і перевернути його. Бо спину захищають голки. Тому можна визначити стать під час прийому їжі тваринного.

Інструкція:

 • Вам необхідно насипати їжі, і в той час коли їжак буде їсти, акуратно провести по його животу пальцем.
 • Якщо ви натрапили на горбок — це самець. Ви натрапили на його статевий орган.
 • Якщо крім хутра та пуху ви нічого не виявили, перед вами самка.

Як містити їжака в домашніх умовах, в квартирі: догляд

Особливості догляду:

 • Доглядати досить просто. Необхідно обладнати клітку, а також поставити всередині будиночок.
 • Внизу на дно можна висипати трохи котячого наповнювача, бажано як горошинки, а зверху на нього шар соломи.
 • Також необхідно встановити в клітці поїлки. Вони можуть бути такі, як у птахів і прикріплятися на сітки. Або спеціальні поїлки для кошенят.
 • Звичайне блюдце ставити не варто, тому як єжи можуть по ньому топтатися і перевертати. Тоді весь час в клітині буде мокро.
 • Деякі привчають ходити їжачків на лоток. Це теж можна зробити. В такому випадку ви зможете рідше прибирати в будиночку у їжачка. Бо як не буде сильного запаху.
Догляд за їжачком

Обов'язково ставити будиночок їжаку в клітку?

Ідеальним варіантом стане обладнання чогось на кшталт норок, які спостерігаються в природних умовах. Для цього можна придбати спеціальний будиночок або спорудити його власними руками. Нижче у відео розповідається, як зробити будиночок для їжачка.

ВІДЕО: Будиночок для їжачка своїми руками

Чим годувати їжака в домашніх умовах, чи можна годувати молоком?

Якщо бути чесним, то їжа для їжачків не для слабкодухих. Якщо ви заводите собі таке домашнє тварина, будьте готові ходити з лопатою до найближчої водойми, збирати жаб і равликів після дощу, а також копати дощових черв'яків. Бо як їжачки обожнюють різних комах і можуть з'їдати 200 г в день.

Лакомство для їжака:

 • Багато заводчики їжачків рекомендують назбирати комах у звичайну скляну банку, закрити її кришкою, запекти в духовці.
 • Після цього вся маса розкладається на газету і висушується на балконі. Далі все потрібно зсипати в контейнер з кришкою, що загвинчується.
 • Це все необхідно для того, щоб комахи не розбіглися під час їх поїдання.
 • Також вони стануть необхідними пізньої осені, коли вже не буде ніяких комах і ви не зможете годувати свого вихованця комашками.

Можна їжачків годувати сирим м'ясом, крім свинини. Це може бути яловичина, телятина, кролятина. Їх перебивають на фарш або ріжуть дуже дрібними шматочками.

Їжачки харчуються овочами, перевагу вони віддають сирої моркви. Її попередньо потрібно натерти на тертці. Іноді можна давати терті яблука, сиру картоплю. Його дають, попередньо відваривши. Скачують з пюре картопляні кульки. Інколи готують каші на воді без солі, цукру і молока. Але в основному велика частка раціону повинна складатися з м'яса і комах. Тому як в природі їжачки є хижаками.

Дорослим тваринам давати молоко не потрібно, у них в шлунку немає ферментів, які переробляють лактозу. Може бути розлад шлунка, здуття, також пронос. Утримайтеся від годування їжака молоком.

Їжачок

Чи можна і як мити колючого їжака в домашніх умовах?

Купати їжачків не варто часто, в основному це робиться для того, щоб прибрати неприємний запах і паразитів. Тому краще всього поставте в клітці з їжачком ємність з піском. Саме так вони чистяться в природних умовах — за допомогою піску. Ідеальним варіантом стане купання один раз в тиждень. Дійсно, їжачки погано пахнуть, але частим купанням ви не поліпшите ситуацію.

Купання їжачка

Буває сказ у їжаків, які його ознаки?

Їжачків вважають природним резервуаром сказу, бо вони на відміну від багатьох тварин, добре переносять і навіть можуть передавати потомству недугу. Існує кілька ознак, за якими можна запідозрити, що тварина захворіла.

Ознаки сказу:

 • Їжачок гуляє в денний час доби і не боїться людей
 • При будь-яких спробах підійти до їжачку або торкнутися його, накидається на людину або стрибає навколо нього.
 • Тварина може кусатися і ластиться.

Тому, якщо ви помітили в денний час доби їжачка, обійдіть його стороною. Здорові тварини намагаються уникати людей і ховаються від них.

Багато людей, які розводять їжачків, не рекомендують брати тварину з вулиці або з лісу. Це робити не можна в жодному разі. Тварина може бути хворим і носієм сказу. Якщо ви хочете завести їжака, краще всього придбати разом з паспортом в магазині.

Єжи

Цікаві факти про їжаків: опис

Існує багато цікавих фактів про їжачках:

 • До 2006 року в багатьох країнах світу помирало багато їжаків від того, що заповзали в пластикові стаканчики від Мак Флури, які продавалися в Макдональдсі. Тварини могли засунути туди голову, а от витягти її не могли, тому гинули від голоду. У 2006 року горлечко Мак Флури зменшили, щоб мордочка їжака в нього не пролазила.
 • Смажені їжачки є традиційним блюдом у циган.
 • Приблизна довжина хвоста складає 3 див. Зубів у їжака 36. І як у дорослих людей, ближче до старості, вони випадають.
 • У зимовий час їжачок заривається в нору, а його температура опускається до 2 градусів тепла. Хоча влітку вона становить 34 градуси. Замість 50 вдихів в хвилину, під час зимової сплячки, він робить все 6-10.
 • Їжачок має імунітет до деяких отруйних речовин. На них не діє отрута гадюки, їх не можна отруїти ціаністим калієм і миш'яком. Від цих реагентів вони не вмирають. Їжачок може з'їсти гадюку, незважаючи на те, що безпосередньо він за нею не полює. Якщо вона на нього нападе, то він її з'їсть.
 • Деякі їжачки в санепідемстанціях використовуються для виявлення осередків енцефаліту. Для цього лабораторних їжачків на 1 годину відпускають погуляти по лісі, а потім підраховують кількість зібраних кліщів. Якщо їх більше певної кількості, то цей район вважається небезпечним.
Їжачок

Їжачок — вельми цікаве, незвичайне, забавне тварина, яка сподобається дітям. Ні в якому разі не варто підбирати їжачка з вулиці, приносити його додому. Велика кількість цих тварин може бути заражена сказом. Якщо ви хочете завести їжачка, купіть його в спеціальному магазині.

ВІДЕО: Тримаємо їжачка будинку