Православний прихід: як створюється прихід, структура приходу, управління приходом відміну від приходу храму, сучасний прихід

В кожній церкві є свій прихід, а що це і як він визначається — поговоримо у статті.

Слово «прихід», що має грецьке походження, корінням йде в поняття близькості до будинку. Звідси і повелося називати приходом територію, зосереджену навколо того чи іншого храму, як і населення, що проживає на ній і приходять у храм на молитву, службу, проповідь, — парафіянами.

Православний прихід

До жовтневої революції саме в парафіяльних храмах були зосереджені всі офіційні відомості про членів церкви: хто коли народився, хрестився, одружився, купив і куди переїхав, фіксувалися, природно, і дати смерті. Утворювалися парафії, як правило, там, де була не тільки церква, але і кошти для того, щоб утримувати церковний притч, тобто штат священнослужителів. Примітно, що парафіяни спочатку активно брали участь в обранні членів притча, але з часом це право скасували, залишивши лише можливість ставити до відома про свої уподобання при призначенні притча.

Як створюється прихід?

Прихід об'єднує в собі духовенство і мирських людей, які відвідують один храм. Спостерігає за приходом архієрей єпархії, який призначає настоятеля храму і благословляє весь прихід на діяльність. Церковні канони суворі, і якщо частина (або навіть всі члени парафіяльних зборів) вирішать вийти з приходу – вони безправні щодо фінансових і матеріальних благ приходу. А вже якщо мова йде про відділення з побудованої ієрархії – втрачається не тільки майно і право користування ним, але навіть причетність до Руської Православної Церкви.

Прихід

Єпархіальна влада благословляє створення храмів, каплиць, будинків молитви, а також управляє приходом. Ревізійної комісії належить право контролю за тим, як діє парафія.

Структура приходу

Також з благословення архієрея відбувається створення братств і сестричеств, які залучають до турбот про храмі інших парафіян, займаються благодійністю, просвітницькою діяльністю, релігійним вихованням. Вони виробляють відрахування на потреби церкви і строго підкоряються рішенням єпархії і парафіяльних настоятелів. В разі відокремлення вони також позбавляються майна, припиняючи будь-яку діяльність у межах не лише парафії, але й церкви.

Очолює прихід настоятель, якого призначає архієрей єпархії. Він керує духовенством приходу, стежить, щоб у храмі були всі атрибути, необхідні для богослужінь, організовує діяльність братств і сестричеств, проводить парафіяльні збори, слідкуючи, щоб його рішення неухильно дотримувалися, представляє інтереси ввіреного йому приходу в державних органах, веде богослужбовий журнал, видає свідоцтва про таїнствах хрещення та шлюбу.

Парафіяни

В храмі, як правило, знаходяться 3 людини: священик, диякон та псаломщик. Якщо прихід невеликий, диякона у складі може не бути. Якщо ж навпаки – за рішенням єпархіальної влади склад може бути збільшений. Його обов'язок – духовна і моральна складові стану приходу. Перейти до складу іншої єпархії священнослужитель може виключно з дозволу архієрея.

І, нарешті, парафіяни, тобто православні, постійно відвідують храм, беруть участь у богослужіннях, які виконують правила церкви, причащающиеся і исповедующиеся. Крім того, саме парафіяни повинні піклуватися про те, щоб утримувати храм у належному стані.

Управління приходом

Прихід управляється парафіяльним зборами.

  • Очолює його настоятель, а членами є притч і найбільш гідні парафіяни. Цей орган збирається не рідше, ніж раз на рік.
  • Члени зборів зобов'язані суворо слідувати канонам церкви, в іншому випадку єпархіальний архієрей має владу змінити його склад. Рішення зборів приймається більшістю голосів і оголошуються всім парафіянам у стінах храму.
  • Саме парафіяльне збори планує як фінансову, так і господарську діяльність, визначає суму відрахувань, затверджує штат і розмір утримання членів притча, розглядає надійшли скарги на дії своїх членів.
  • Якщо збори – орган законодавчий, то рада – виконавчий. У нього входять голова, помічник настоятеля і скарбник. Парафіяльна рада втілює в життя рішення, прийняті зборами, планує діяльність, становить господарські кошторису.
  • Він у відповіді за придбання необхідного майна, за збереження всього храмового комплексу, включаючи землю. Ще одна функція парафіяльної ради – забезпечення житлом тих членів притча, які мають таку потребу.
  • Голова ради – настоятель храму, підкоряється рішенням єпархіального архієрея.
Слуги Божі

Обрана парафіяльним зборами ревізійна комісія здійснює функцію контролю, проводить інвентаризації, перевіряє хід та результати фінансово-господарської діяльності, проведеної приходом, усі надходження і витрати. Щоб уникнути необ'єктивності серед членів ради та складу комісії не може бути близьких родичів.

Відміну від приходу храму

Храм – це приміщення, в яке приходять люди, складові прихід. Тут доречна аналогія, пов'язана з біблійною трактуванням Церкви, порівнюваної з містичним тілом Христа. Якщо Церква (не окремий храм, а саме Церква) – це тіло, то прихід є його окремою клітиною.

Життям парафії є не тільки богослужіння, але і всі складові буття людей, що входять в парафіяльну громаду.

Сучасний прихід

У 2009 р. Священним синодом Руської Православної Церкви була прийнята нова редакція парафіяльного статуту, за яким архієрею належить вся повнота влади. Сьогодні парафія не тільки проводить богослужіння, але, йдучи в ногу з часом, влаштовує виставки творів різних жанрів церковного мистецтва, випускає свої газети, має веб-сторінки в інтернеті. А в кращих традиціях милосердя в причтовых будинках парафій пропонують їжу всім, хто голодний, діляться предметами одягом і духовною їжею – друкованою продукцією.

Діти парафії

У царській Росії прихід суворо обмежувався територією проживання, існувала навіть свого роду «приписка» до певного приходу. І тільки в храмах свого приходу православний міг брати участь у богослужіннях, саме в них здійснювати пожертвування. Після революції кількість парафій і храмів істотно зменшилася, і тоді істинно віруючі вирушили на інші території. Та й сьогодні православні вільні вибирати храм самі. Адже Православна Церква є єдиною.

Відео: Похід в церкву: важливі правила