Як скласти тканинні серветки для сервірування столу?

Кожна господиня бажає здивувати гостей на званій вечері, для цього готуються смачні страви, прикрашаються кімната і стіл. Одним з оригінальних прийомів надання столу святкового вигляду є незвично складені серветки, адже сервіровка завжди привертає увагу. Якщо в гості збираються друзі, можна обійтися і паперовими. Але для більш офіційного заходу бажано використовувати тканинні. Як правило, їх складають трикутником і акуратно кладуть під край тарілки. Однак цим нікого не здивуєш, тому для ефектного оформлення варто віддати перевагу більш складним, але при цьому швидким варіантами.

Введення в етикет

Серветки з'явилися в ужитку ще в той час, коли приймали їжу без столових приладів. Руки потрібно було витирати, а робити це про скатертину або одяг заборонялося, тому використовували носові хустки. Пізніше з'явилися спеціальні матеріали для пальців, а потім і одноразові паперові варіанти.

При оформленні святкового столу недостатньо лише гарно скласти серветки, потрібно знати деякі тонкощі етикету. Сервірувати рекомендується як полотняними, так і паперовими виробами.

Тканинні варіанти бажано вибирати з бавовни або льону, так як вони не сильно мнуться і збережуть більш охайний вигляд до кінця заходу, на відміну від шовкових або віскозних матеріалів.

Попередньо текстильний виріб слід випрати, накрохмалити і добре випрасувати. Ні в якому разі не можна укладати скатерки мокрими або зовсім не митими руками, так як матеріал швидко брудниться і навіть найкрасивіший спосіб укладання не врятує брудний вигляд. І звичайно, перед безпосередньою укладанням на стіл рекомендується добре потренуватися і відточити навички красивого складання, щоб в останній момент все вийшло як треба.

Гарне оформлення серветок – дуже цікаве заняття як для дорослих, так і для дітей. Процес сприятливо впливає на розвиток дрібної моторики, тому і залучіть дитину до справи, він не тільки буде зайнята корисною справою, але і порадіє настільки відповідальної допомоги дорослим.

Правила етикету диктують не тільки варіанти сервірування тканинних серветок, але і користування ними. В першу чергу слід пам'ятати, що їх не можна підтикати за комір одягу, матеріал повинен лежати в розкритому вигляді на колінах.

Розгортати текстиль рекомендовано після того, як подадуть страви.

Не можна сильно махати тканиною або занадто ретельно витирати губи – це ознака поганого тону. При необхідності тимчасово залишити стіл, хустку рекомендується акуратно покласти в тарілки або повісити на спинку стільця.

Як підібрати відповідні серветки?

При сервіровці потрібно не тільки красиво скласти серветки, але й зуміти правильно їх підібрати. Вибирати слід спираючись на такі фактори.

Матеріал

По матеріалу серветки поділяються на два види: тканинні і паперові. Перший варіант укладається безпосередньо на тарілку, другий – під неї. Деякі господині вважають за краще складати паперові серветки всередину келихів, такий спосіб теж не забороняється, навпаки, столу надається ще більш святкового вигляду.

Тканинні скатерки переважно вибирати лляні або бавовняні, так як ці два матеріали довше зберігає охайний вигляд і не ковзають при складанні, на відміну від синтетичних.

Розміри і форми

Форма текстильних виробів для сервіровки столу, як правило, квадратна, розміром 40 х 40 сантиметрів, проте, деякі воліють брати прямокутні шматки тканини. Все залежить від способу складання, один вимагає квадратну форму, інший прямокутну. Такий виріб можна зшити самостійно з будь-якого тряпічного матеріалу.

Колір

Згідно етикету при прикрасі столу серветками, їх колір повинен поєднуватися з основним відтінком скатертини і посуду.

Оптимальним тоном тканинних виробів вважається білий, так як він нейтральний і підходить для будь-якого випадку.

Якщо ж оформляється тематичний свято, то можна включити фантазію і підбирати матерчаті скатерки в будь-яких поєднаннях. Оригінальних квітів потребують і деякі способи складання. Наприклад, троянда або ялинка буде значно краще виглядати в червоному або зеленому відтінку, ніж на білому.

Як гарно складати?

Складання тканинних виробів для сервіровки столу має величезну кількість варіантів. Нижче будуть наведені найпопулярніші покрокові способи, які стануть корисним знанням в арсеналі кожної господині.

Свічка

Такий варіант прекрасно підійде для романтичної вечері удвох. Даним способом можна скласти як тканинну, так і паперову серветку. Він дуже простий і не вимагає багато часу:

 1. для початку слід розгорнути виріб, поклавши його лицьовою стороною на стіл;
 2. потім воно акуратно складається навпіл в рівносторонній трикутник, згин якого загортається на пару сантиметрів, після чого вся конструкція згортається в рулон і виходить трубочка;
 3. для щільної фіксації слід загорнути крайній куточок всередину;
 4. якщо свічка вийшла занадто високою, можна підвернути і верхню частину.

Щоб надати вечері ще більшу оригінальність, всередину отриманої фігури кладуть справжню свічку і запалюють, однак за такою красою потрібно буде стежити, так як вона легко воспламеняема.

Віяло з підставкою

Дана схема складання - одна з найпопулярніших. Серветка розгортається лицьовою стороною вгору і поступово перетворюється в коло всім відомим способом:

 1. починаючи з верхньої частини, невелика смужка загортається вниз, потім матеріал перевертається і дія вчиняється ще раз;
 2. процес повторюється поки не буде загнута остання смужка, після чого тканинна серветка знизу скаладывается навпіл в гармошку;
 3. так готовий сам віяло, а щоб зробити підставку, його слід затиснути в руці і з акуратністю витягнути вгору внутрішню складку з обох сторін;
 4. отримана конструкція фіксується і розпускається.

Сашкові

Цей варіант стане відмінним доповненням для столу, сервірованого до офіційного заходу. Зовні він схожий на кишеньку для столових приладів. Загорнути текстильний виріб у саші нескладно, для цього треба покласти його лицьовою стороною вгору. В першу чергу квадратний матеріал складається навпіл, потім третина верхньої частини відвертається вниз для отримання центральною складки. Конструкція перевертається, і два її краї з'єднуються в акуратний центральну лінію. Процедура повторюється і з цієї сторони, після чого саші готове і всередину можна вкладати столові прилади.

Новорічна ялинка

На Новий рік стіл завжди прикрашається з особливою педантичністю і смаком. Прекрасним доповненням для святкової сервіровки стануть тканинні серветки, складені у вигляді новорічної ялинки:

 1. серветка складається навпіл в прямокутник, кожен кут якої загинається до центру;
 2. одержувані скоси загортаються до центру для досягнення квадратної форми;
 3. матеріал перевертається і аналогічні дії повторюються з цієї сторони;
 4. у верхній частині лівий кут згинається по діагоналі і ховається в протилежній стороні квадрата, те ж саме проробляється з правим нижнім кутом, після чого виходить рівносторонній трикутник, який теж складається навпіл;
 5. щоб отримати повноцінну ялинку, потрібно зробити дві такі деталі і з'єднати їх разом.

Бажано використовувати серветки зеленого кольору і прикрасити виріб паєтками, намистинами або іншими декоративними елементами.

Ідеї для ефектного оформлення

Крім стандартних варіантів складання тканинних серветок існують і більш оригінальні, які надовго запам'ятаються гостям. Оформити стіл можна зробленими своїми руками квітами з серветок, різними фігурами або павичем.

Павич

Такий вид оформлення буде виглядати дуже вишукано і оригінально. Для даної фігури знадобляться дві тканинні серветки, вибір кольору повністю залежить від смакових уподобань господині. Процес створення птиці складний, але кінцевий результат варто всіх докладених зусиль і часу:

 1. серветка розгортається лицьовою стороною вниз, верхні кути загинаються так, щоб вийшов будиночок, потім скоси загортаються по два рази і конструкція перевертається;
 2. отриманий чотирикутник складається утворюється павлинья шия, потім відгинається дзьоб і перша частина птиці готова;
 3. наступним кроком буде створення хвоста, для чого шматок тканини складається в прямокутну форму і загинається гармошкою, не доходячи до краю п'ять сантиметрів;
 4. отримана конструкція згортається вдвічі, а верхній кут відгинається до центральної частини;
 5. коли обидві деталі готові, залишається лише з'єднати їх в одну і отримати шикарну птицю, яка здивує навіть тих осіб, які самі захоплюються оригінальними способами складання тканинних серветок.

Троянда

Такий варіант додасть святкового столу витонченість і красу. Для тканинної троянди знадобиться два шматки тканини – один, щоб закрутити бутон, другий для листя.

Бажано використовувати матеріали червоного і зеленого кольору, так як вони вважаються стандартними для цієї квітки.

Зелена серветка складається навпіл в трикутник, потім дія повторюється ще два рази і отриману форму у фужер кладуть так, щоб листи як би виглядали за краї. Червону серветку потрібно скласти в прямокутник і згорнути в бутон, а потім помістити його на листя.

Який би спосіб складання тканинних серветок ви не вибрали, завжди спирайтеся на загальну тематику свята і власні смакові переваги. Важливо пам'ятати, що гарне проведення часу залежить не тільки від смачних страв і красиво сервірованого столу, але і від загального настрою всіх гостей, а також правильного поводження господаря вечора.

Існують і інші способи згортання серветок. Про це можна дізнатися в наступному відео.