Екстраверт від «А до Я» – все, що ви хотіли знати про це тип особистості

Напевно багато хто з нас не раз чули хоч щось про тесті на темперамент, також відомому у психології під назвою «Тест Айзенка», за прізвищем британського психолога Ганса Юргена Айзенка, який і є його автором. Тестування спрямоване на визначення того, яким типом особистості є досліджуваний: екстравертом або інтровертом.

У даній статті мова піде про екстравертів. Ви зможете познайомитися з екстравертних типом особистості, дізнаєтеся, хто така людина-екстраверт, як грамотно вибудовувати спілкування з ним, а також ми злегка звернемося до психології, щоб дізнатися, що ж означає таке поняття, як «екстраверсія».

Загальна характеристика

Термін «екстраверт» з'явився в психології в 1921 році. Тоді генії психології Карл Густав Юнг та Ганс Юрген Айзенк розділили два поняття: «інтроверсія» й «екстраверсія». На їх основі вони виділили два відповідних типи особистостей: інтровертів та екстравертів. Приставки екстра - та інтро - в цих термінах не випадкові: «екстра» з латинської означає «зовні», а «інтро» – «всередину». Отже, інтроверти направляють свою енергію всередину самого себе, а екстраверти, навпаки, прагнуть подарувати свою активність зовнішнього світу, тобто є абсолютною протилежністю інтровертам.

Екстраверт – це така людина, яка отримує задоволення від соціалізації, спілкування, не мислить себе на самоті, без уваги з боку інших людей. Характеризується особливою активністю як у діловій сфері, так і в особистому. Поняття екстраверсії в психології означає такий психологічний стан людини, при якому він прагне заводити друзів і знайомих, насичувати своє життя спілкуванням і активно досягати поставлених цілей.

Спілкування для екстраверта – це синекванон, тобто те, без чого обійтися просто неможливо (від лат. sine qua non – обов'язкова умова). Насправді, якщо людину даного типу темпераменту позбавити можливості перебувати в соціумі, він відразу ж впадає в депресію, починає відчувати себе засмученим, спустошеним і ні на що не здатним. Стрес і фрустрація – типові стану екстраверта, позбавленого своєї звичної середовища.

Серед основних ознак екстравертного людини можна перерахувати наступні.

 • Балакучість. Ці люди дуже прості у спілкуванні та встановленні контактів з оточуючими їх людьми. При цьому вони вважають за краще більше говорити, ніж слухати. Варто зауважити, що саме завдяки цим якістю, екстраверти деколи досягають значних успіхів у галузі ораторського мистецтва та громадської діяльності.
 • Активність. Тут можна висловити однією лише фразою: сидіти на місці – це не про них.

Будь-який домашній посиделке вони захочуть вийти у світ, зустрітися з друзями, сходити на тусовку. Проте ця активність проявляється не тільки у сфері розваг, але і в справах.

 • Цілеспрямованість. Їх девіз: «Якщо є мрія, є і спосіб, щоб її здійснити». І екстраверти готові докласти багато зусиль і старань, щоб втілити свої плани і наміри в життя. В процесі досягнення своєї мети вони навіть готові йти на значні жертви, лише б все вийшло так, як вони запланували. Таку цілеспрямованість можна пояснити потребою екстравертів у визнанні з боку суспільства.
 • Співчуття. Екстраверти не з тих, хто залишається в стороні, коли бачить труднощі і проблеми інших. Вони завжди готові прийти на допомогу і надати підтримку навіть малознайомим людям. Холодність і байдужість не притаманні екстравертних особистостям.
 • Відкритість. Такий тип особистості не намагається вдавати, в суспільстві він такий, яким є насправді. В емоційному плані такі люди не прагнуть приховати якихось своїх почуттів і поривань, не тримають емоції всередині, сміливо вихлюпують їх назовні. Вони навіть можуть розплакатися на публіці, якщо змушують обставини, при цьому їх не буде турбувати той факт, що про них подумають оточуючі і яка думка про них складеться.
 • Спонтанність. Люди цього темпераменту схильні до прийняття необдуманих, миттєвих рішень. Вони спочатку діють, а вже потім аналізують наслідки свого діяння. Іноді це негативно позначається на їх життя. Так, про екстравертів часто говорять, що вони марнотрати, т. к. здатні спустити велику кількість грошей на те, що, по суті, їм не дуже-то і необхідно.
 • Відчуття смаку. Такі люди вміють красиво вдягатися, поєднувати різні речі і предмети, причому не тільки в плані персонального стилю, але і в оформленні інтер'єру.

Чоловік

Вибираючи в якості партнера чоловіка-екстраверта, потрібно чітко усвідомлювати, що такий обранець відрізняється емоційністю, а отже, чуттєві пориви, а часом навіть зриви, він не буде таїти в собі. Такі поведінкові особливості здатні підірвати відносини, а часом – і зовсім їх зруйнувати. Проте все можна нівелювати розуміючим ставленням і такий же емоційною віддачею з боку партнерки.

Стосунки з чоловіком-екстравертом іноді бувають навіть дуже непростими, особливо якщо жінка за своїм темпераментом – повна його протилежність. Незважаючи на загальноприйнятий стереотип з приводу того, що «протилежності притягуються», ці протилежності можуть просто не ужитися один з одним. Невдача в таких відносинах може бути гарантована в деяких ситуаціях.

 • Партнерка постійно перебуває в поганому настрої, у неї негативний настрій, з-за чого вона вимотує свого обранця вічним ниттям.
 • Екстраверта намагаються «заточити в 4 стінах». Домосідство пригнічує екстравертів.

Пам'ятайте, що будь-якого домашнього перегляду фільму він віддасть перевагу похід в кінотеатр. Враховуйте ці переваги і прагнете хоч іноді їм потурати.

 • Образи без пояснення причин. Чоловіки-екстраверти не звикли тримати емоції в собі. Вони керуються правилом: «Не подобається – скажи», і хочуть, щоб оточуючі їх люди чинили так само. На їхню думку, набагато краще викласти всі карти на стіл, влаштувати скандал, але розібратися і вирішити проблему, ніж грати в мовчанку» і продовжувати накопичувати негатив всередині. Вони не схильні помічати причини невдоволення в партнерах лише за манерою їх спілкування, тут потрібно говорити все прямо, відверто.
 • Обраниця не піддається ні на які авантюри. Чоловік-екстраверт хоче бачити поряд з собою дівчину «легкий на підйом», яка підтримає будь-яку, навіть саму шалену ідею, наприклад, пропозицію серед ночі піти робити снігових ангелів, коли на вулиці двадцятиградусний мороз.
 • Невдячність вбиває лібідо такого чоловіка. Визнання з боку оточуючих вкрай важливо для нього. Тут потрібно зазначати будь-яку, навіть саму крихітну дрібниця, яку він зробив. Чим більше похвали він отримає, тим більшу віддачу можна від нього очікувати.

Жінка

Жінки-екстраверти володіють схожими якостями, що і чоловіки цього типу темпераменту. Однак такі дами, як правило, не розглядають чоловіків-інтровертів для серйозних стосунків, тому що вважають їх слабкими.

У осіб такого типу величезна кількість подруг і друзів, з якими вони схильні проводити значну кількість часу, однак, це не позначається на турботі про своїй другій половинці. Жінка-екстраверт завжди прагне обдарувати свого обранця ласкою і любов'ю. Сім'я все одно залишається для неї на першому місці.

Різновиди

Отже, ми з'ясували, що є два полюси темпераменту – інтровертний та екстравертний. Але між цими полюсами лежить безліч підтипів, що описують і тих і інших.

Що стосується героїв нашого сьогоднішнього огляду, в соціоніці є шкала, делящая екстравертів на 8 підкатегорій. Коротко розглянемо кожну з них.

 • Логіко-інтуїтивний. Це підприємці по своїй натурі, прагнуть грати на випередження. Невдачі та промахи не збивають їх з шляху, навпаки, навіть додають їм стимулу і мотивації діяти далі. Запальні, конфліктні.
 • Логіко-сенсорний. Трудоголіки. Однак будуть прикладати зусилля тільки за умови, що їхня робота принесе прибуток. Розважливі і меркантильні. Впевнені, що є всього дві думки: їх і неправильне.
 • Етико-інтуїтивний. Представники цього підтипу не зовсім врівноважені. Бувають занадто схильні до стресових ситуацій, що тягне за собою депресивні стани і подальші розлади психіки. У спілкуванні з ними важливо уникати суперечок і розбіжностей, інакше скандалу не минути.
 • Етико-сенсорний екстраверт. Це явні оптимісти, які звикли покладатися на «авось». Як правило, заздалегідь нічого не планують, тому у них нерідко виникають проблеми з організацією власного часу.
 • Інтуїтивно-логічний. Володіють чудовим чуттям, тому звикли покладатися на свою інтуїцію, навіть якщо її голос суперечить здоровому глузду. Список пріоритетів в житті у них очолюють робота і подальші просування по кар'єрних сходах.
 • Інтуїтивно-етичний. Ці екстраверти можуть переконати будь-кого. Формальності і правила – не для них. Ідеально аналізують поведінку інших людей, на основі чого можуть проявляти гнучкість у спілкуванні, якщо їм це необхідно.
 • Сенсорно-логічний. Ініціатива – їх друге ім'я. Досить креативні, завжди сповнені нових ідей. Сильною стороною особистостей цього типу можна вважати стресостійкість, однак, вони дуже не люблять, коли їх ідеї піддаються критиці, а плани — терплять зриви.
 • Сенсорно-етичний. Найчастіше представники такого типу реалізуються за рахунок інших, більш слабких особистостей. Не звикли тримати слово і виконувати власні обіцянки. Намагаються не підпускати до себе надто близько і не довіряти людям. Примхливі й досить вибагливі.

Поведінка в шлюбі і відносинах

У відносинах екстраверти намагаються брати верх. Це не дивно, адже у них дуже активна життєва позиція, і вони в усьому прагнуть бути першими.

Спочатку розглянемо пару екстраверт-екстраверт. Такий союз цілком можливий. Проте всі екстраверти різні, і для того, щоб визначити найбільш вдалі відносини, розділимо всіх екстравертів умовно на «пристрасних» і «ділових».

«Палкими» ми будемо називати тих, хто перебуває в активному пошуку своєї другої половинки, робить всі зусилля, щоб знайти собі відповідну пару. «Діловими» ми позначимо тих, хто впевнений, що «Щастя прийде – на печі знайде», тобто повністю покладаються на свою долю, думаючи, що всьому свій час, і якщо на даному етапі немає стосунків, значить, воно ще не прийшло.

«Пристрасні» менш вибагливі у виборі партнера, з-за цього вони швидко приймають рішення про шлюб, але не завжди такий шлюб виявляється вдалим і часом також швидко розпадається, як будувався.

Пріоритет у виборі партнера у «ділових» – справжні почуття. Без них вони не готові ні заводити стосунки, ні будувати осередок суспільства.

Шлюб двох «пристрасних» типів буде наповнений постійними скандалами та чварами, і кожна із сторін буде прагнути взяти верх.

Союз двох «ділових» також теоретично можливий, а от практично — покаже тільки час. У такій сім'ї кожний буде прагнути вплинути на іншого і підлаштувати його під себе. Однак жодна з сторін не піддасться. Хоча, якщо партнери в цьому шлюбі будуть йти на взаємні поступки і дослухаються один до одного, такий союз буде дуже щасливим і успішним.

Союз «пристрасного» і «ділового» екстравертів також буде заснований на взаємній суперництві.

Що стосується відносин з повною своєю протилежністю – інтровертами, то тут все залежить від типу пари. Якщо чоловік – екстраверт, а жінка – інтроверт, то при грамотній поведінці з боку дівчини, можуть вийти вкрай вдалі стосунки, які згодом переростуть в щось більше. А ось варіант навпаки краще не допускати. Такі шлюби рідко бувають успішними, так як жінка завжди буде відчувати себе сильнішим за свого чоловіка. З часом вона зробить з нього повного «підкаблучника», втратить повагу до нього, а він же, в свою чергу, буде страждати від постійного тиску і докорів з боку своєї дружини.

При будь-якому розкладі страждаючою стороною завжди буде інтроверт, адже його партнер такий товариський, навколо нього завжди дуже багато людей, в тому числі протилежної статі. У таких умовах складно впоратися зі своїми емоціями і ревнощами, тому скандали на ґрунті ревнощів можливі і тут.

У будь-якому разі, світом править любов, і якщо дві людини відчувають один до одного справжні світлі почуття, то все можливо, якщо вміти домовлятися, прислухатися один до одного і йти на взаємні поступки.

Відповідні професії

Будь-якій людині варто було б вибирати рід діяльності, відштовхуючись не тільки від власного «хочу – не хочу», а також виходячи зі своїх характерних особливостей і типу темпераменту. У комбінації ці умови допомогли багатьом підібрати саме ті професії, які були їм цікаві і приносили задоволення і почуття самореалізації. До яких сфер діяльності варто придивитися нашим екстравертам, розглянемо нижче.

 • Секретар. У цій сфері потрібно багато спілкуватися. А у кого, як не у екстраверта це виходить краще всього? Безсумнівно, комунікація – це далеко не єдина, і тим більш явно не основна обов'язок секретаря. Куди важливіше тут допомогти людям, які цього потребують, організувати свою роботу і вирішити виниклі проблеми.
 • Вихователь/учитель. Екстраверти такі ж відкриті й емоційні, як діти. Тому займаючи таку посаду, вони точно будуть відчувати себе «у своїй тарілці».
 • Журналіст/кореспондент. У екстравертів є всі ті якості, які необхідні, щоб стати успішним журналістом або кореспондентом і просуватися вгору по кар'єрних сходах: комунікабельність, вміння подати себе, відкритість, здатність адаптуватися в незнайомому середовищі, а також уміння згладжувати кути і справлятися зі складними ситуаціями.
 • Адміністратор. При бажанні екстраверт може бути дуже переконливим, а значить, він здатний стимулювати людей працювати так, як потрібно, і виконувати свої обов'язки якісно. Саме вміння мотивувати людей має бути у будь-якого адміністратора.
 • Поліцейський. Ця професія – можливість проявити себе. Підходить для цілеспрямованих, відповідальних і активних людей.

Безумовно, цей перелік професій далеко не вичерпний. Список можна продовжувати до нескінченності. Ми лише даємо вам трамплін, від якого варто відштовхнутися, щоб зрозуміти, в який бік рухатися при виборі. Додамо лише, що також екстравертів виходять прекрасні рекрутери, адвокати, екскурсоводи, рекламщики, перекладачі, політики, актори та ін.

Рекомендації по взаємодії з таким типом особистості

Спілкуватися з типом особистості, чия психологічна енергія спрямована на зовнішній світ не так складно, як може здатися на перший погляд. Тим більше екстраверти звикли самі йти на контакт і починати спілкування першими.

Однак при взаємодії з ними слід враховувати, що це досить балакучі натури, які люблять більше говорити, ніж слухати, тому намагайтеся не перебивати їх.

Так як такі люди люблять великі компанії, вечірки і тусовки, вони оцінять тих, хто буде підтримувати їх у цьому.

Що ж стосується їх ставлення до оточуючих, він воліють не прив'язуватися до інших, легко заводять стосунки, і так само легко від них відмовляються.

Особливості виховання дитини-екстраверта

Темперамент – важлива складова, яку слід враховувати при вихованні дитини. Якщо ваше дитя – товариська, відкрита і соціально орієнтована особистість, заохочуйте це і ні в якому разі не намагайтеся його змінити.

У самому ранньому віці даний тип темпераменту виявляється гіперактивністю і надмірною збудливістю. Це допитливий малюк-непосида, якому цікаво абсолютно все навколо. Деяких батьків це може налякати і викликати стан тривожності. Однак не варто панікувати, нічого поганого в цьому немає.

Стаючи старше, вони з легкістю заводять друзів серед однолітків, проблем зі спілкуванням у них не виникає. Вони завжди в центрі уваги. Це можна вважати безперечною перевагою таких дітей, адже у той час як інші батьки повинні докласти багато зусиль, щоб привчити своє чадо до соціуму, малюки-екстраверти вкрай самостійні в даному плані.

Розглянемо основні плюси дитини-екстраверта:

 • швидко адаптується в будь-якому середовищі;
 • легко знаходить спільну мову як з однолітками, так і з дорослими;
 • допитливий, без сорому запитує і дізнається щось нове;
 • не боїться говорити, якщо щось йому не подобається;
 • не соромиться, коли вся увага спрямована саме на нього, навпаки, любить бути душею компанії.

Нерідкі випадки, коли такі діти народжуються у батьків, які представляють їх протилежність – інтровертів, які часто хочуть просто посидіти вдома в тиші і спокої. Малюк не може виносити таку обстановку, йому стає нудно. В такій ситуації можуть виникнути проблеми.

Тут важливо розуміти, що ігнорувати дитини та її потреби не можна. Намагайтеся хоч якось проявляти участь і приділяти увагу своєму чаду. Розмовляйте з дитиною, вислуховуйте його: нехай хоча б за вечірнім вечерею він розповідає вам те, що у нього на душі, як пройшов день, і чого цікавого сталося.

Ніколи ні при яких умовах не можна замикати таких малюків одних в кімнаті або в будинку, навіть у виховних заходах. Це стане причиною істерики, а, отже, негативно позначиться на психіці.

Чи можна стати екстравертом?

Багато інтроверти, втомлені від своєї закритості і замкнутості, не перестають задаватися питанням: «Як стати екстравертом?». Звичайно ж, людина може мінятися, але не настільки кардинально. Экстравертами все ж не стають, ними народжуються. Кожен з нас при появі на цей світ наділений певними рисами характеру і темпераменту. Звичайно, протягом усього життя наші психотипи можуть зазнавати певних змін, але повністю перевернути їх не вийде, скільки б людина не намагався.

Однак тут варто зауважити, що зустріти «чистого» екстраверта або інтроверта практично неможливо. Навіть у інтровертів можуть певною мірою виявлятися ознаки екстраверсії. Якщо ці схильності розвивати, то злегка зрушити свій психотип з одного полюса в бік іншого цілком можливо.

Кажуть, «З ким поведешся...». Якщо ви прагнете розвивати свій темперамент в екстравертному ключі, намагайтеся спілкуватися і оточувати себе людьми саме цього психотипу. Таким чином, ви зможете розвинути свою товариськість, полюбити великі компанії і стати більш відкритою людиною.

Однак як у інтровертів, так і у екстравертів, є свої переваги і недоліки. Не варто думати, що, якщо ви завжди будете перебувати серед людей, у вас буде великий коло спілкування і ви будете щасливі. Тому перш ніж стати екстравертом, детальніше вивчіть всі плюси і мінуси цього типу особистості.

Про різницю між экстравертами і інтровертами і різних схемах їх енергетичної підживлення дивіться у наступному відео.