Лабільність: поняття, особливості, причини появи й способи лікування

Знання тих або інших психологічних станів (відхилень, порушень) вкрай важливо для будь-якої людини. Повною мірою це відноситься і до такого стану, як лабільність. Вона менш відома, ніж депресія або невроз, але менш небезпечною від того не стає.

Поняття та характеристика

В психології термін «психічна лабільність» має інше значення, ніж у фізіології. Це вже не кількість електричних сигналів, що передаються по нервових волокнах, а темп виникнення психічного процесу плюс швидкість перемикання між ними. У будь-якому випадку звертають увагу не тільки на рівень лабільності в якийсь конкретний момент, але і на перепади цього рівня в різних ситуаціях.

В цілому в науці лабільність розуміють як:

 • рухливість або мобільність (у нормальній ситуації);
 • нестійкість (при патологічних проявах);
 • мінливість (динаміка тих чи інших процесів).

Так як всі біологічні процеси в організмі контролюється нервовою системою, то в кінцевому рахунку загальна лабільність пов'язана саме з нею. Це відноситься і до частоти коливань серця, і до числа вдихів, і до температури тіла. Про настрої тим більше мови немає. Тому є пряма зв'язок між вираженістю мінливості і ризиком патологій. Безліч психологічних і психічних відхилень може бути скориговано при належній увазі до стану вегетативної нервової системи. Вона набагато раніше, ніж головний мозок, показує напруженість стресовій ситуації. Активізується діяльність основних органів і систем, починається використання внутрішніх резервів. Лише якщо напружена ситуація продовжується тривалий час, підключається вже і центральна нервова система.

Важливо розуміти, що межі «нормального» та «ненормальною» лабільності за час життя людини постійно змінюються. Має значення і вік, і частота стресових ситуацій.

Часто пишуть, що лабільність психіки – однозначно негативний момент. Це не так, адже подібна властивість людини дозволяє адаптуватися до мінливої обстановці, перемикатися. Відсутність можливості психічної мобілізації, неготовність перенастроювати свою поведінку часом завдає не менше шкоди, ніж нестійкість. В нормальній психіці повинні бути присутніми обидва моменти, які проявляються тільки там, де вони доречні. Труднощі і проблеми пов'язані з надмірною ступенем обох станів. Зазвичай підвищена лабільність означає, що у людини специфічний тип темпераменту. Холерики відрізняються заданої на фізіологічному рівні підвищеною швидкістю емоційної реакції.

Досить часто нестійкість настрою пов'язана з:

 • невротичними станами;
 • психічними травмами в дитячому періоді;
 • попередньої травмуючої ситуацією аналогічного змісту;
 • неготовністю людини до певних соціальних змін, бурхливих потрясінь у суспільстві.

Важливо розуміти, що лабільність може провокуватися ще й суто фізіологічними чинниками:

 • органічним розладом мозку із-за травми;
 • отруєння психоактивними та наркотичними речовинами;
 • злоякісними новоутвореннями;
 • судинними патологіями.

  Тому визначення дійсних причин ненормальною лабільності дуже важливо. В першу чергу доведеться перевіряти і по можливості виключати фізіологічні фактори. Важкі патологічні стани часто доводиться усувати в стаціонарних установах. Органічний розлад особистості (так званий астенічний синдром) супроводжується різними негативними проявами, у тому числі швидким стомленням, підвищеною чутливістю, зниженою активністю та запамороченнями. У будь-якому випадку, як при патологічній, так і при «умовно нормальної» швидкої зміни настрою є спільні риси (ознаки).

  При гострих і невиправдано сильних проявах емоцій, навіть у дітей і підлітків, потрібно користуватися допомогою професіоналів. Не варто думати, що все само собою пройде. Якщо навіть справа не в патологіях (зазначених вище або деяких інших), можна побоюватися формування лабільного типу особистості. Відносяться до нього люди добре розпізнаються: настрій у них змінюється від незначних начебто факторів. Так, потрапивши під дощ, не встигаючи увійти в автобус або розбивши чашку, такі особистості впадають в глибоку зневіру або зривають своє роздратування на оточуючих.

  Психотерапевти та інші фахівці точно знають: у процесі елементарного тесту люди з лабільною особистістю можуть змінювати настрій непослідовно буквально за хвилину. Це спричиняє:

  • підвищену запальність;
  • вражаючий конфліктний потенціал;
  • слабкість самоконтролю;
  • схильність до істеричних нападів.

  Класифікація відхилень характеру, розроблена Личко, відноситься насамперед до дітей. Вони характеризуються як емоційно нестійкі і непередбачувані за своєю поведінкою. Достатньо, щоб на них хтось не так подивився», щоб сталася агресія або глибокий занепад віри в себе. З іншого боку, зовсім незначні начебто похвали можуть легко використовуватися для маніпуляції такими дітьми. Обидві ці крайнощі треба обов'язково переламати, перш ніж вони встигнуть викликати негативні наслідки.

  Різновиди

  Вже сама загальна характеристика лабільності показує, що вона розпадається на цілий ряд варіантів. Так, лабільна акцентуація характеру в дитячому і підлітковому віці часто супроводжується інфантилізмом і/або маскується їм. Частина фахівців вважає, що інфантилізм – свого роду база для формування різних психопатій та інших відхилень. В результаті багаторічних психіатричних досліджень вдалося довести, що емоційна лабільність у багатьох випадках супроводжується парадоксальними реакціями, немотивованими вчинками. Образившись на кого-то за пустячному приводу, людина вибухає напад істеричного сміху, або, навпаки, коли відбувається якесь безперечно радісна подія, рікою течуть сльози.

  Поряд з емоційними, спостерігаються характерні психомоторні процеси. Так, в момент бурхливої радості незмінно присутня рухове збудження. Якщо ж настрій погіршується, активність різко скорочується, аж до повного небажання що-небудь робити. Психоемоційна лабільність майже неминуче породжує:

  • підвищену вразливість;
  • легковажність;
  • недовірливість;
  • високу чутливість до критики оточуючих;
  • неконтрольований азарт.

  Афективно-лабільний тип акцентуації характеру треба чітко відрізняти від лабільності у власному розумінні слова. Особливістю такої акцентуації є досить висока компенсація негативних рис особистості її позитивними властивостями. Але при цьому людина схильна до необмеженої довіри різного роду авторитетам, будь то якісь відомі особистості, безпосереднє оточення, філософські, релігійні та політичні доктрини, що сподобалися судження. Що важливо, охолодження по відношенню до всього цього (нерідко з переходом на протилежні позиції) може відбуватися дуже легко і навіть неодноразово. Неважко зрозуміти, які наслідки спричиняє така непослідовність.

  При лабільною акцентуації від поточного емоційного стану залежить практично все. Часом не вдається заснути, зникає апетит, з'являється несподівана прагнення до самоти або до перебування в галасливих компаніях. Люди з такою акцентуацією можуть відчувати глибокі та тривалі емоційні прихильності, утворювати міцні сім'ї і дружити з ким-небудь десятиліттями. При цьому багато що залежить і від готовності інших людей миритися з частими сварками і примхами. Люди з подібним відхиленням характеру вкрай важко переносять розлуки з тими, до кого вони прив'язані, їм подвійно і втричі важче переносити від об'єкту своєї пристрасті критику і негативні оцінки.

  Додатково варто сказати про інтелектуальної лабільності (яку часто забувають, зводячи все до чисто емоційної сфери). Це властивість психіки дозволяє переробляти величезну кількість фактів, подій, думок, спостережень. Така переробка відбувається підсвідомо. Інтелектуально лабільні особи можуть:

  • оперативно перемикатися від одного джерела інформації до іншого і назад;
  • одночасно обробляти різну за характером інформацію;
  • миттєво перемикатися між окремими завданнями, навіть якщо їх вміст ніяк не пов'язано або навіть зовсім протилежно.

  Ця сторона лабільності вперше звернула на себе увагу психологів тільки у другій половині ХХ століття. Гігантське прискорення ритму життя зробило її єдино можливим варіантом пристосування людей до сучасного світу. Інтелектуально лабільні люди можуть, наприклад, під час поїздки в транспорті обдумувати майбутній доповідь на нараді, не забуваючи, де їм треба пересідати, де виходити і так далі. Дзвінки, шум, розмови не відволікають від рішення таких завдань.

  Варто враховувати, що мова йде саме про якісний пристосуванні, а не про просте хаотичному перемиканні уваги.

  Симптоми та діагностика

  Познайомившись з негативним впливом емоційної лабільності на повсякденне життя, неважко зрозуміти – своєчасна діагностика такого відхилення у дітей надзвичайно важлива. Тільки оперативно скорегувавши поведінку, можна підвищити рівень соціалізації і уникнути подальших проблем. Велика складність, однак, пов'язана з відсутністю до 10-12 років зазвичай специфічних відхилень. Навіть досвідченим психологам, спостерігає за грою або за повсякденним спілкуванням, важко буває виділити якісь підозрілі ознаки. Але можна звернути увагу на такий фактор ризику, як захворювання різних органів тіла, провоковані умовно патологічними мікроорганізмами.

  Локалізація інфекційного вогнища значення не має: це можуть бути і легеневі патології, і порушення опорно-рухового апарату, і збої в травленні, і відхилення в роботі печінки, залоз внутрішньої секреції. Іноді провокувати негативні психологічні зрушення можуть і інші патології. При цьому спільною рисою є те, що захворювання проходять нехай відносно легко, але затягуються і можуть швидко повертатися. Дослідження, які допоможуть з'ясувати роль і значення кожного синдрому для формування лабільності, ще попереду. Але вже зрозуміло, що вони виступають якщо не прямою причиною відхилень, то фоном.

  Вираженість проявів лабільності у підлітків більше, ніж у дітей. Це пов'язано з більш розвиненою і диференційованої психікою, яка по ряду властивостей наближається вже до психіці повнолітніх. Але психологам доводиться долати іншу труднощі: з 12 до 17 років, а іноді і трохи пізніше, емоційна нестабільність зустрічається майже в кожному випадку. Тут неоціненну допомогу можуть надати саме батьки, старші родичі, однокласники і взагалі всі, хто спілкується з проблемними підлітками. Першою ознакою, що дозволяє говорити про складанні лабільності, є надмірно часта і вкрай крута зміна настрою без поважного приводу.

  Незначно знижена оцінка в школі, негативна оцінка з боку однолітків (сказана мимохідь) і тому подібні події можуть надовго зіпсувати настрій. Але при цьому досить схвального вигуку, щоб воно покращилося надовго. Часто нестабільні в емоційному плані підлітки «загоряються» тими чи іншими захопленнями, але також швидко можуть розчаруватися в них. Ще одна ознака – захопленість популярними виконавцями, творчими діячами. Ця захопленість може доходити до нерозсудливості.

  Всі подібні прояви помітити найпростіше саме в сім'ї, в школі. Бо їм належить вирішальна роль у ранній діагностиці. Кваліфіковані психологи обов'язково опитують всіх, щоб підтвердити або спростувати припущення про емоційної лабільності. Схильні до неї підлітки непогано почувають себе в родині, якщо їх оточують увагою, цінують. А ось при несприятливій обстановці треба побоюватися переростання простого прагнення до незалежності в стійке відторгнення всіх родичів.

  Лабільність неповнолітніх практично повністю виключає претензії на лідерство як у формальному, так і неформальному колі спілкування. Такий тип особистості має й інші характерні прояви:

  • чітке розуміння своєї емоційної нестійкості і пов'язаних з нею проблем;
  • прагнення запропонувати себе оточуючим без кардинальної «переробки», без підстроювання під чиюсь думку;
  • уміння розуміти, що про них думають інші люди (з перших секунд спілкування);
  • адекватна реакція на це відношення (обов'язково демонстрована відкрито).

  Іноді лабільність переплітається з истероидной акцентуацією. При цьому виявляється певна ступінь егоцентризму, зате виключається підкреслена демонстративність вчинків. Зберігається здатність співпереживати іншим людям і емоційно прив'язуватися до них. На відміну від суто істеричного характеру, відсутня витончений, енергійний авантюризм, прагнення у що б то не стало звернути на себе увагу людей. Замість претензій на винятковість типові мрії про спокій і умиротворення (в тому числі і для своїх друзів, близького кола).

  Слід зауважити, що лабільний тип особистості може мати ще й циклоидный відтінок. Особливість такої акцентуації складається, як випливає з її назви, в циклічних перепадах настрою. У результаті спеціальних досліджень можуть бути виявлені і інші відхилення від норми, хоча вони відносно рідкі. Припустити наявність лабільності у дорослих можна ще з супутнім зазвичай обставинами:

  • нестачі уваги;
  • сильним психічним потрясінням;
  • тривалим і/або дуже серйозним життєвим невдачам;
  • встановленим дефектів виховання;
  • систематичним стресових впливів.

  При діагностиці треба збирати відомості про:

  • зміни гормонального фону;
  • авітамінозах;
  • недостатньому або надмірному надходженні мікроелементів, важливих для нервової системи.

  Взаємовідносини з іншими людьми

  Розібравшись із загальними рисами і з характерними ознаками лабільності, тепер треба з'ясувати: як себе вести оточуючим схильних до неї людей, яких помилок допускати не можна. Емоційно нестабільні особистості можуть занурюватися в якусь подобу депресії і іноді навіть висловлювати думки про самогубство. Але це негативний настрій швидко проходить, і піднімати тривогу зайвий раз небажано.

  Не варто також сприймати поведінку лабільного людини як прояв розбещеності або поганого виховання: «тримати себе в руках» і «розвивати самоконтроль» вдається дуже рідко. А ось продумувати свою лінію поведінки, яка повинна бути максимально коректною, дуже важливо.

  Важливо розуміти, що лабільна особистість у дорослих звичайно неуживчива, може «вибухати» від будь-якої грубості і навіть просто від критики. У сім'ях теж імовірна підвищена авторитарність і тяга до скандалів. Все, що залишається, це проявляти доброзичливість. Необхідно уникати відповідь гніву і люті, тому що це тільки погіршить справу. Рекомендується також виключити розмови на завідомо неприємні і провокаційні теми, не переходити на особистості.

  Причини появи

  Корінними причинами обмеженою стійкості нервової системи та психіки можуть стати:

  • стреси;
  • органічні дефекти мозку та інші неврологічні патології;
  • психози і психопатії;
  • слабоумство;
  • помилки у вихованні і поганий приклад батьків, старших дітей.

  Способи лікування та профілактики

  Підбирати лікування можуть тільки професіонали! Боротьба з лабільністю через емоційне перевантаження ведеться психологами. У більш серйозних випадках призначають заспокійливі ліки, іноді транквілізатори або антидепресанти. Потрібно навчати хворих методам безконфліктної послідовної реакції, тренувати увагу і вольові якості. Профілактика включає:

  • нормалізацію стосунків у сім'ї;
  • своєчасне і повноцінне лікування соматичних хвороб;
  • виняток поганих прикладів для наслідування;
  • мінімізацію стресів, зняття емоційної напруги.

  Поради психологів

  Фахівці в області психології рекомендують завжди проводити ретельне обстеження при підозрі на лабільність. Дуже важливий здоровий сон і нормальне харчування, розслабляючий масаж, прогулянки на свіжому повітрі. Неприпустимо будь-яке самолікування, навіть якщо діагноз точно підтверджений. З боку оточуючих дуже важливі чуйність і увагу. При цьому вони повинні відкинути і помилковий «гуманізм», звертаючись за допомогою оперативно.

  Що таке емоційна лабільність, дивіться у наступному відео.