Які аналізи потрібно здати на алергію у дітей і дорослих? Види, розшифровка і норми аналізів на алергію

Алергія — поширене захворювання, своєчасне діагностування якого, допоможе змінити життя на краще. Про те, які аналізи можна здати для ElenaaViktorovnaa (elenaaviktorovnaa)виявлення алергенів читайте в цій статті.

Зміст

Оточуючий нас світ не так безпечний і нешкідливий, як здається і навіть пил, продукти харчування, шерсть тварин і багато чого іншого може призвести до небезпечного погіршення здоров'я. Алергія може значно погіршити якість життя, тому неймовірно важливо вчасно її діагностувати. Про те які аналізи допоможуть визначити алергени ми розповімо в цій статті.

Як називається аналіз на алергію?

Алергія – це підвищена, надмірна реакція організму на яку-небудь речовину. На жаль, така недуга досить часто зустрічається і серед дорослих, і серед дітей. Алергію викликає не тільки дискомфорт, але може навіть призвести до летального результату.

Алергія може заподіяти серйозний дискомфорт

Дуже важливо вчасно розпізнати і діагностувати хворобу. Допоможе в цьому розібратися лише спеціаліст – лікар-алерголог.

Алерголог підкаже, як і будь аналіз необхідно здати, щоб точно визначити, що саме викликає алергію. За допомогою спеціальної діагностики під назвою аллергопроба, лікар встановить яке саме хімічна речовина викликає індивідуальну непереносимість і підкаже як полегшити життя, маючи алергію.

Види аналізів на алергію

Аналізи на алергію дозволяють точно встановити, яка саме речовина викликає у організму специфічну реакцію. Діагностика необхідна для визначення методики лікування алергічних реакцій у пацієнтів, а також для тестування медичних препаратів і нових косметичних засобів.

Аналіз на алергію

Розглянемо, які ж існують види алергодіагностики:

 • Аналіз крові. Даний метод алергодіагностики використовують при різних видах алергії. Визначає наявність у сироватці крові антитіл до алергенів. Перевіряється обмежений перелік алергенних речовин, які входять до тестові набори. Завдяки цьому насамперед встановлюється загальна можлива група алергенів, а потім вже більш вузький мікст
 • Шкірні проби. Самий простий і швидкий спосіб діагностики. Суть методу полягає в тому, що шляхом ін'єкції або подряпини підшкірно або на шкіру вводяться алергени. Результат можна вважати вже через 30 хвилин. Якщо є чутливість на алерген, то на місці його введення з'являється запальна реакція

У свою чергу шкірні тести діляться на 4 види: скарификационный, аплікаційний, прик-тест, підшкірний. Фахівець визначить, який з вигляду шкірної проби необхідно пройти конкретному пацієнту.

Шкірна реакція на алерген
 • Назальная аллергодиагностика. Застосовується для визначення алергічного риніту. Алерген вводять у носовий прохід, після чого стежать за реакцією організму
 • Кон'юнктивальна аллергодиагностика. Мета методу – виявити наявність алергічного кон'юнктивіту. Алерген у вигляді розчину закопують в очній мішок і спостерігають імунну відповідь
 • Інгаляційна аллергодиагностика. Суть такої методики – визначення наявності бронхіальної астми. Проводиться виключно в стаціонарі. Пацієнту пропонують інгаляції з розчином алергенів і стежать за показниками дихання
 • Сублингвальная аллергодиагностика. За допомогою такого виду діагностики можна визначити алергію на їжу, медикаменти та стоматологічні матеріали. Під язик пацієнта поміщають матеріал, просочений алергеном, і зчитують відповідь організму

Відео: Аналіз на алергію

Який аналіз потрібно здавати на алергію дитини, дорослому?

Аналізи на алергію у дітей здаються тільки за рекомендацією алерголога або педіатра. Дитині можна здавати такі ж аналізи на алергени, як і дорослому.

Дуже важливо точно визначити яка речовина викликає у Вас чутливість. Самостійно ставити собі діагноз не варто, а тим більше призначати будь-яке лікування — це загрожує досить серйозними ускладненнями. Особливо, якщо мова йде про дітей.

Алергія у дітей

Таким чином, походу до лікаря не уникнути. Він зорієнтує, який аналіз потрібно здати і як правильно це зробити, щоб відповідь була максимально точним.

Безумовно, широко вживаним є аналіз крові. Він дозволяє точно визначити, що саме викликає гіперчутливість. Поширеність використання зумовлена тим, що аналіз крові є найбільш безпечним методом алергопроби, так як виключає взаємодію організму безпосередньо з алергеном. Цей метод використовують при всіх видах алергічних реакцій.

Не поступаються за своєю безпомилковості та шкірні проби. На відміну від аналізу крові, ця методика може призвести до непередбачених ексцесів, так як організм безпосередньо контактує з алергенами. Тому всі алергопроби проводяться тільки в клініці під суворим наглядом спеціаліста.

Лікування дитину від алергії — справа лікаря-алерголога

Що стосується маленьких пацієнтів, то тут необхідно діяти дуже обережно. Дитяча імунна система тільки розвивається і може вести себе непередбачувано. Протягом однієї процедури рекомендується перевіряти не більше 5 алергенів.

Зробити це можна, використовуючи такі види шкірних тестів:

 • скарификационный – алергени наносяться на шкіру в краплинному вигляді, роблять надріз і зчитують реакцію
 • аплікаційний – на шкіру наносять аплікацію з розчину алергенів
 • прик-тест – алергени вводять під шкіру у вигляді ін'єкцій
 • підшкірний – алергени вводять під шкіру невеликими порціями
Найчастіше алергію у дітей викликають продукти харчування і шерсть тварин

Призначають такі проби при харчових, медикаментозних алергіях, алергіях на рослини, пил, кліщів, домашніх тварин, а також при захворюваннях органів дихання і шкіри. Всі процедури проводяться безпосередньо після консультації з фахівцем і під його пильним контролем.

Як правило, алерген проявляє себе вже через 15 хвилин у вигляді почервоніння і припухлості шкірного покриву. В принципі, дитячий організм досить добре переносить дані процедури. Протипоказанням до таких аналізів може послужити дитячий вік до 3 років і висипання на шкірі. У таких ситуаціях шкірні проби замінюють аналізом крові.

У дітей-немовлят робити забір крові не має сенсу. В крові у дитини перебувають антитіла матері, які він отримує з грудним молоком. Вихід тут такий – переглянути годуючій мамі свій раціон харчування і виключити всі потенційні алергени.

Аналіз на алергію на метали: розшифровка, норма, діагностика

Типовий прояв алергії на метал – контактний дерматит. Алергія на метал виникає при контакті шкіри з прикрасами, коштовностями, бляшкою ременя, а також при стоматологічних втручаннях. У більшості випадків проявляється після пірсингу шкіри.

Прояв контактного дерматиту

Хворі з таким діагнозом найчастіше зустрічаються серед жінок і дітей підліткового віку, а сама алергія може носити спадковий характер.

Контактний дерматит проявляється у вигляді свербежу, почервоніння, припухлості, висипань на місці контакту алергену з шкірою. Поставити точний діагноз може лікар після проведення аналізів:

 • проби на рівень антитіл імуноглобуліну в крові
 • шкірні проби

У здорової людини рівень антитіл імуноглобуліну маленький. Якщо ж він підвищений, діагностують алергію.

 

Основний метод лікування при контактному дерматиті не прийом ліків, а уникання контакту з алергеном

При цьому необхідно:

 • виключити потрапляння металу в організм з продуктами харчування
 • дотримуватися антигістамінну терапію

Особливістю алергічного дерматиту є те, що при повному виключення контакту з провокуючим речовиною, клінічні прояви алергії проходять без медикаментозного лікування.

Аналіз на алергію на кішок і собак: розшифровка, норма, діагностика

Досить поширена думка, що алергії на домашніх тварин у людини провокує виключно шерсть тварини. Але мало хто знає, що є й інші фактори впливу:

 • Слина містить велику кількість білкових ферментів, що володіють підвищеними алергенними властивостями. Крихітні крапельки слини, що не помітні для людського ока, витають у повітрі. Вдихаючи їх, алергік отримує відповідь організму
Алергія на тварин
 • На відміну від сечі людини, сеча тварин володіє підвищеною кислотністю і також як і слина, що містить білок. Тварина вмивається, розносить по шерсті частинки сечі. Разом з пилом ці частинки розносяться по повітрю і проникають в дихальні шляхи людини
 • Фекалії. Принцип взаємодії з людським організмом такий же, як з частинками сечі
 • Клітини шкіри постійно оновлюються. Старі клітини злущуються і потрапляють в повітря. Чутлива імунна система обов'язково відреагує на такий фактор алергічною реакцією
 • Шерсть — ні що інше, як видозмінена шкіра. Тільки на відміну від шкіри, вовна має більш щільний склад і більше речовин, що викликають алергію. Причому кішки і собаки мають різну структуру вовни і, відповідно, різний хімічний склад. Тому, часто зустрічаються випадки, коли людина має алергію тільки на кішок або тільки на собак
Алергію може викликати не тільки шерсть тварин

Визначити стан організму допоможуть аналізи:

 • Загальний аналіз крові. У першу чергу визначають кольоровий показник. У алергіка цей показник буде мати відхилення. Далі дивляться кількість лейкоцитів. У нормі показник не повинен перевищувати 4-10 тис. на 1 мм крові. Потім оцінюють число еозинофілів – у здорової людини норма-не більше 5% від загальної кількості лейкоцитів. І, нарешті, прораховують кількість базофілів, граничні межі яких не повинні перевищувати 1 %. Більший відсоток свідчить про наявність алергічної реакції
 • Аналіз крові на наявність антитіл імуноглобуліну. Імуноглобулін виробляється в крові і слизових оболонках. В крові здорової людини рівень цього показника незначний. Підвищення норми говорить про схильності до алергічних реакцій
 • Шкірні проби. З точністю визначають речовину, що провокує гіперчутливість. У здорової людини місце проби не дає реакцій у вигляді почервоніння і набряку. Такий результат розцінюється як негативний. Якщо ж площа почервоніння і набряку перевищує 3 мм – результат позитивний

Відео: Алергія на домашніх тварин

Аналіз на алергію на білок коров'ячого молока: розшифровка, норма, діагностика

Алергія на молоко зустрічається як у дітей, так і дорослих. Головне не плутати алергічну реакцію з непереносимістю молочного білка. Непереносимість молочного білка пов'язана з відсутністю в організмі особливого ферменту, що викликає розлад кишечника. Алергічна реакція ж розвивається із-за попадання в організм білка або до казеїну, присутніх в молочних продуктах.

Білок коров'ячого молока частіше є алергеном для дітей, ніж для дорослих

Діагностувати захворювання допоможе аналіз крові, яка береться з вени. За сироватці крові виявляють наявність специфічних антитіл IgE. Отримані результати оцінюють з урахуванням віку пацієнта:

 • діти до 2 років – 0 — 64 м МО/мл
 • діти від 2 до 14 років – 0 — 150 м МО/мл
 • діти старше 14 років – 0 — 123 м МО/мл
 • дорослі до 60 років – 0 — 113 м МО/мл
 • дорослі старше 60 років – 0 — 114 м МО/мл

Дослідження проводяться в короткі терміни і мають високий ступінь точності.

Аналіз на алергію на харчову алергію: розшифровка, норма, діагностика

Харчова алергія – непереносимість продуктів харчування, що використовуються в повсякденному раціоні. Діагностують харчову алергію методом імунологічного аналізу шляхом забору венозної крові.

Харчову алергію викликають продукти харчування

За один раз можна протестувати від 10 до 300 видів продуктів. Протипоказань до даного виду алергодіагностики немає. Дані за результатами аналізу формуються у вигляді списку з потенційними алергенами, навпроти яких виставляються показники антитіл IgG. Існує трирівнева шкала оцінки реакції:

 • низька – менше 1000 нг/мл – даний продукт не є алергеном, виключення з раціону не вимагає
 • середня – діапазон від 1000 – 5000 нг/мл – даний вид продукту можна вживати не більше 2 разів на тиждень
 • висока – більше 5000 нг/мл – даний продукт потрібно виключити з раціону харчування, це і є той самий провокатор, на яку реагує організм

Розшифровкою аналізу повинен займатися фахівець. Він призначить лікування і відкоригує повсякденний раціон хворого.

Аналіз на глютен: розшифровка, норма, діагностика

Алергія на глютен або, по медичній термінології, целіакія передається у спадок. Алергічна реакція на білок (глютен), який міститься в злакових продукти (пшениця, жито, ячмінь тощо). Провокує запалення слизової оболонки кишечника, руйнуючи його тканини. Для постановки даного діагнозу необхідно комплексне обстеження:

 • Імунологічне дослідження на антитіла проти тканинної трансглютаминазы (особливих ферментів) і антитіла Ig A і Ig G проти ендомізію (сполучної тканини). Забір крові роблять з відня. Підвищений рівень антитіл говорить про позитивному результаті
Алергія на глютен
 • Біопсія тканин кишечника і гістологічний аналіз. Дозволяють поставити остаточний діагноз. Однак даний вид обстеження є досить складною процедурою, і проводять його тільки пацієнтам з великим ризиком схильності до цього захворювання
 • Генетичний аналіз. Виявляє гени типу HLA-DQ2 і HLA-DQ8, які відповідають за генетичну схильність до целіакії. Негативний результат означає, що у пацієнта немає спадковості до цього захворювання. Відповідно, немає необхідності проводити гістологічний аналіз. Якщо ж виявлені гени, пацієнт проходить подальше обстеження.

Де зробити аналіз на алергію?

Проводять алергопроби тільки в спеціалізованих клініках або лабораторіях, під контролем лікаря-алерголога. Фахівець надасть консультацію з підготовки до діагностики, адже правильна підготовка є запорукою правильної оцінки реакції організму на алергени і постановці діагнозу, що дозволяє призначити адекватне лікування.

Лікар-алерголог встановить причину хвороби і розповість, як з нею боротися

Не варто вважати, що визначити наявність алергії можна самостійно. Побережіть своє здоров'я і довірте їх фахівцям роботу — це допоможе уникнути багатьох неприємностей і погіршення Вашого стану.

Відео: Глютен і глютенова непереносимість: що потрібно знати?

https://www.youtube.com/watch?v=CdkCNcID4as